Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Titlurile de stat (Romania)

* * * * - 12 votes
  • Please log in to reply
7461 replies to this topic

#7435
catalinin

catalinin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,695
  • Înscris: 19.05.2008

 Sterone, on 26 aprilie 2024 - 16:09, said:

"După ce a dobândit accesul la serviciul de internet banking a răscumpărat unitățile de fond deținute de persoana vătămată la respectiva unitate bancară, sumele rezultate fiind utilizate pentru transferuri în interes personal."

Este motivul pentru care eu am dezactivat sub semnatura internet banking-ul pentru contul bancar care este legat de contul de la broker.

Dezavantajul e ca pentru orice operatiune trebuie sa te prezinti la banca, dar o data la cateva luni merge (contul respectiv e strict dedicat pentru alimentarea/retragerea in/din contul de la broker).

Avantajul e ca pentru orice operatiune trebuie sa te prezinti la banca. Presupunand ca cineva pune mana pe contul meu de la broker si-mi vinde actiunile, poate apoi sa transfere banii in contul bancar asociat. Unde se cam rupe filmul - ca sa-i transfere mai departe, trebuie sa se prezinte la ghiseu, cu buletin fals, cu camerele video pe el, e deja mult mai complicat.

Edited by catalinin, 26 April 2024 - 21:12.


#7436
teoteo

teoteo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 05.09.2005

View PostSterone, on 26 aprilie 2024 - 16:09, said:

m-am convins acum ca fura astia tot electronic, cateva apasari pe keyboard.
Sper sa aiba brokerii dobermani buni care sa umble slobozi printre titlurile noastre, sa nu patim ce a patit victima ...
Bun venit in club... Te-am trecut un pic prin "furcile caudine" cu toate acele postari, dar cred ca a meritat, asa-i...?
Desi, probabil, o vreme o sa visezi dobermani, umbland printre rafturi cu teancuri de titluri de stat 'dematerializate'(!), complet neputinciosi impotriva amenințării digitale, care pândeste difuz din umbra.Posted Image

View Postteoteo, on 24 aprilie 2024 - 02:22, said:

E mai simpu decat credeam. Impedimentul consta in faptul ca e nevoie de mai mult de o persoana si ca nu sunt multi dispusi sa devina fugari.
Toate astea sunt posibile pentru ca atunci cand iti deschizi contul de tranzactionare tu dai toate datele personale, incusiv conturi, pe care cineva le poate modifica ulterior in sistem, fara acordul tau. Iar "sistemul" in ansamblu are probleme de siguranta, autorizare, etc, care ii permit sa te rezolve si sa dispara.
Probabil acum dupa faza recenta cu cei doi functionari cu "initiativă" se vad din alta perspectiva toate postările despre garantii si fraude.
Nu stiu daca ii impresioneaza pe cei de genul, dar e bine de stiut:
"Funcționarii bancari sunt funcționari publici și pot ajunge la închisoare pentru delapidare. Decizia ICCJ, obligatorie de azi" [2017]
https://www.avocatne...rie-de-azi.html

View PostRoland74, on 26 aprilie 2024 - 18:49, said:

Ma intreb de ce unii mai pesimisti nu fac tranzactiile grele printr o banca gen Alpha ,cu comisioane mici,si unde trasabilitatea banilor e evidenta.
Pentru jocurile de culise pe care le foloseste îngerul întunecat folositi Libra si ce doriti domniile voastre.Va tin de urat cu idei, ca sa nu ma cert cu nevasta.😜
Nu-ti fa iluzii... Posted Image Citeste mai jos.

View Postaatst, on 26 aprilie 2024 - 18:41, said:

pai spune despre cine e vorba, ca sa stim si noi ....
Pai nu e Alpha, sau BCR, dar face parte din Sindicatul celor 3 (titluri de stat, nu vreun altul!)... Te-ai prins care e, da?

P.S. Daca auziti reclame de genul "Dormi linistit, FNI vegheaza pentru tine!", sa nu le credeti! Posted Image

#7437
teoteo

teoteo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 05.09.2005

View Postcatalinin, on 26 aprilie 2024 - 21:10, said:

Avantajul e ca pentru orice operatiune trebuie sa te prezinti la banca. Presupunand ca cineva pune mana pe contul meu de la broker si-mi vinde actiunile, poate apoi sa transfere banii in contul bancar asociat. Unde se cam rupe filmul - ca sa-i transfere mai departe, trebuie sa se prezinte la ghiseu, cu buletin fals, cu camerele video pe el, e deja mult mai complicat.
Un angajat cu "initiativa" al firmei de brokeraj iti poate modifica contul asociat, pune contul lui, apoi iti vinde actiile (daca-s multe, evident, nu bani de-un Iphone), apoi isi saluta colegii si pleaca la avion. Simplificat, cam asta e.
Nici dupa ce ai citit articolul de azi nu ai inteles ca sistemele informatice nu sunt nici pe departe ceea ce ar trebui sa fie pentru a proteja eficient clientul, fie ca vb de banca, fie ca vb de un ssif?! Iar "protectia" ta actuala consta mai mult in enuntul de mai jos:

Quote

"Impedimentul consta in faptul ca e nevoie de mai mult de o persoana si ca nu sunt multi dispusi sa devina fugari."
Solutia pentru tine ca persoana e sa nu depasesti plafonul FCI de 20k Euro/broker si, daca e cazul, sa lucrezi cu mai multi brokeri.

Edited by teoteo, 26 April 2024 - 22:01.


#7438
Roland74

Roland74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,861
  • Înscris: 02.12.2021

 teoteo, on 26 aprilie 2024 - 21:29, said:




Nu-ti fa iluzii... Posted Image Citeste mai jos.

Pai nu e Alpha, sau BCR, dar face parte din Sindicatul celor 3 (titluri de stat, nu vreun altul!)... Te-ai prins care e, da?



Parerile sunt libere,eu doar adaug informatii.
Daca din contul meu curent de tranzactionare din banca x au plecat spre broker banii,si ea Alpha e garantul(doar cu ei am semnat contractul) ce ma mai intereseaza pe mine?
Cand voi avea insomnii caci n am pe cine trage la raspundere,primul replay il primesti dumneata.

#7439
Roland74

Roland74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,861
  • Înscris: 02.12.2021
Daca ai vreun link cu o banca fraudada de broker si (ea)  banca  se face de cacao caci nu a despagubit investitorul pune l aici.
Daca nu gasesti,mergi dumneata la somn,sau reciteste Prostia omeneasca de Ion Creanga.

#7440
catalinin

catalinin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,695
  • Înscris: 19.05.2008

 teoteo, on 26 aprilie 2024 - 21:47, said:


Un angajat cu "initiativa" al firmei de brokeraj iti poate modifica contul asociat, pune contul lui, apoi iti vinde actiile (daca-s multe, evident, nu bani de-un Iphone), apoi isi saluta colegii si pleaca la avion. Simplificat, cam asta e.

Nu, asta nu poate. Contul asociat e declarat printr-o procedura destul de complicata, care lasa urme (printre altele, e obligatoriu ca ownerul contului asociat sa fie identic cu ownerul contului de tranzactionare, altfel se intoarce OP-ul fara sa se execute; mie imi este imposibil sa pun un cont al sotiei ca fiind cont asociat). E ca si cum ai spune ca un angajat de de DC iti muta titlurile din contul tau in contul lui, sau un angajat de la banca iti muta banii din contul tau in contul lui.

Edited by catalinin, 26 April 2024 - 22:57.


#7441
Sterone

Sterone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,017
  • Înscris: 16.01.2023

View Postteoteo, on 26 aprilie 2024 - 21:29, said:

Bun venit in club... Te-am trecut un pic prin "furcile caudine" cu toate acele postari, dar cred ca a meritat, asa-i...?

Bun venit, tie, in club, speta a fost discutata si anul trecut, si acum 5 luni si acum 3 luni. Intreaba-l pe @darkangel2 - ca nici cu mustar n-o mai digera - el are memoria gustativa ceva mai buna .

Dar, sincer, pe langa logoreea care te incearca obnubilant ca o tuse, ti se pare normal la furcile caudine sa pui hiperlink ? Consideri ca ego-ul tau are o raportare prolifica cu "exteriorul", anume cu restul, care te citim ? Doar cu analiza stilistica pe text, ca Regulamentul asa ne invata ca un comportament civilizat impune combaterea ideilor exprimate si nu a persoanelor care le-au postat - un fel de shaworma cu de toate, hipoprosexie, engramare si putina exaltare ca erai home-alone si cand pisica nu-i acasa, joaca soarecii pe masa ?

View PostRoland74, on 26 aprilie 2024 - 22:06, said:

Parerile sunt libere,eu doar adaug informatii.
Daca din contul meu curent de tranzactionare din banca x au plecat spre broker banii,si ea Alpha e garantul(doar cu ei am semnat contractul) ce ma mai intereseaza pe mine?
Cand voi avea insomnii caci n am pe cine trage la raspundere,primul replay il primesti dumneata.

De parca nu discutasem toate aspectele acu' o vreme, de parca nu le epuizasem, singura "sensibilitate" este cand te poate invinovati brokerul, banca etc de comportament culpabil / neglijent dar si atunci ar trebui prin 2AF sa discearna intre "tine" si "altul". In rest banca si brokerul platesc deoarece sunt detinatorii responsabili ai fondurilor.

Intr-adevar - ajunsi in postura unui prejudiciu insemnat - trebuie facuta o expertiza legala care va inclina balanta intr-o parte sau alta.

Eu vad asa:
_ii dai voie hackerului sa initieze proceduri remote pe device-ul tau, e ca si cum l-ai imputernici, prejudiciul va fi suportat intre tine si hacker
_hackerul / fraudatorul opereaza fara implicarea ta, banca / brokerul plateste

Si or mai fi cateva gradatii care imi scapa acum insa probabil tin de comportamentul culpabil.

Eu am batut la cap brokerul de anul trecut sa reia parolarea ordinelor, vad ca au facut ceva schimbari pe cele 6 versiuni de platforme de tranzactionare , daca imi vinde un nefericit portofoliul, am 4-5 mailuri in probatiune in care am solicitat dublarea "2AF" cu alte parole pentru executarea oricaror ordine.

Edited by Sterone, 26 April 2024 - 23:22.


#7442
teoteo

teoteo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 05.09.2005

View PostSterone, on 26 aprilie 2024 - 16:09, said:

dar m-am convins acum ca fura astia tot electronic, cateva apasari pe keyboard.

View PostSterone, on 26 aprilie 2024 - 23:14, said:

Bun venit, tie, in club, speta a fost discutata si anul trecut, si acum 5 luni si acum 3 luni. Intreaba-l pe @darkangel2
Eu eram convins inca din Septembrie trecut ca frauda nu este doar posibila, ci si mult mai usor de realizat decat credem. Si am postat ca argument ce mi-a zis un broker. De aceea am zis "Bun venit in club...", in clubul celor convinsi ca se poate.

Intre timp am aflat alte detalii despre 'sistem', unele chiar de aici, iar o parte le-am impartasit aici, unde am vazut ca sunt oameni de buna credinta care nu sunt nici macar contienti de unele riscuri. Ne putem proteja partial si singuri, atat cat putem fiecare, doar daca constientizam riscurile.
Uneori, drobul de sare din Povestea lui Creanga amintita de un coleg mai sus, nu poate fi mutat de simplul cetatean, iar acesta, din pacate, nu poate decat sa mearga sa se culce. Posted Image

@darkangel2
Btw, cine a fost primul in clubul convinsilor? Zicea colegul sa te intreb, nu ca as fi curios...Posted Image

View PostSterone, on 26 aprilie 2024 - 23:14, said:

logoreea care te incearca obnubilant ca o tuse
Excelentă auto-reflecție, sau autoevaluare, probabil bazata pe ~130 de postari/luna cu rating de 24%! No comment.

View PostSterone, on 26 aprilie 2024 - 23:14, said:

ti se pare normal la furcile caudine sa pui hiperlink ?
Scuze daca te-am ofensat, dar cred ca e mai bine ca atunci cand folosesc o expresie mai putin uzuala pe forum sa o explic intr-un fel, poate unii nu o cunosc, iar mesajele de aici sunt publice, ar trebui sa fie clare si accesibile. Astfel că hiperlink-ul nu era pentru cineva a carui eruditie este evidenta si nu o pun la indoiala.

Legat de asta, pe mine m-au convins postarile recente cu expresiile "hartă Mercator", "linie dreapta monoton crescătoare" si "referintele virtuale sunt corelate prin sisteme tensoriale", iar vocabularul bogat si cuvintele neobisnuite de azi, cum ar fi "obnubilant", "raportare prolifică", "hipoprosexie", "engramare", confirma inca odata, daca mai era cazul, nivelul ridicat de sofisticare sau educatie. Pentru asta, nu pot sa spun decat "Chapeau!".
Cine nu a inteles termenii ii poate căuta pe net, probabil erau fara hiperlink ca sa nu fie cu suparare pentru cineva. Eu pe unii i-am inteles dupa o vreme de cautat prin DEX, insa pentru a intelege mesajul complet din postul anterior, care ii contine, mai lucrez inca... Posted Image

Cred ca dezlantuirea agresiva din postarea ta are legatura cu erorile pe care le-ai facut recent, cand ai argumentat afirmatia

View PostSterone, on 21 aprilie 2024 - 22:56, said:

la americani se pare că scad [dobanzile].
cu acele link-uri nerelevante datorita vechimii lor si asupra carora ti-am atras atentia si eu si colegii. Posted Image

Edited by teoteo, 27 April 2024 - 04:51.


#7443
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,381
  • Înscris: 26.01.2019

View Postteoteo, on 27 aprilie 2024 - 04:36, said:

Btw, cine a fost primul in clubul convinsilor? Zicea colegul sa te intreb, nu ca as fi curios...Posted Image

Stai sa-mi consult jurnalu' cu ahahahahahahahahaaaaaaa....... pe bune? Eu nu mai stiu ce-am facut ieri........ :D
Dar confirm ce zice colegu' - am discutat chestia asta de nici mustaru' de Tecuci nu mai reuseste sa ascunda gustu' de guma re-mestecata la infinit.....

Eu retin doar concluziile:
- daca esti "fatalau" - nu investi
- daca esti "rezonabil" - muta detinerile "importante" (si eligibile) la DC; titlurile de stat in EUR tine-le la broker in limita 20k
- daca "nu-ti pasa" / "n-are cum sa ti se intample CHIAR tie" - tine-le pe toate la un singur broker, scrie parola de acces la broker pe mana si dezactiveaza 2FA
- daca esti "smecher" / "sa moare dujmanii" - investeste toti banii in Crypto (da' nu acum, asteapta sa mai creasca putin pretu' :D)

#7444
teoteo

teoteo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 05.09.2005
Tradeville, titluri de stat, comision gresit... Sursa si un rezumat:
https://www.reddit.c...bligatiuni_stat

“4. Cand vreau sa cumpar o singura unitate din R2503AE la pretul de 100 euro, tradeville calculeaza ordinul ca avand pretul de 103.45 […] Si de ce a calculat tradeville 103.45? E vorba de comisioane? Eu din ce vad pe pagina https://tradeville.r...oane-tradeville, ar fi 0.1% + 0.3 euro. Asadar, 100 * 0.1% + 0.3 care nu ajunge nici macar aproape de acei 3.45 euro."

"Ok situatia e super interesanta. Am scris la support tradeville, mi s-a raspuns ca "investigam acum - e posibil ca in acel "preview" de ordin sa fi ramas vechiul minim pe ordin de 1.9 EUR"."

"Acum imi afiseaza si mie 100.85 deodata. Daca nu as fi intrebat si nu m-as fi interesat, as fi platit 103.45 in loc de 100.85. Sunt curios care e faza."


"Intre timp, suportul mi-a scris "da, era gresit configurata grila de comisionare pe contul dvs.; ne cerem scuze si va multumim pentru atentionare""

"Problema e ca nu toti utilizatorii au "grila aia gresita". De exemplu, eu mi-am dat seama de asta cand cineva de-aici mi-a scris un pic dupa ora 10 ca valoarea ordinului ar fi fost doar de 100.85 (in contul sau de tradevile) pe cand mie imi afisa 103.45, asa cum se vede.

Am scris la suport pe la 11 si mi s-a raspuns ca e o problema care apare la toti utilizatorii insa acest lucru clar este fals din moment ce la ora 10 cineva cu cont la tradeville avea 100.85."

"Nu vreau sa fac teoria conspiratiei dar ceva e dubios rau."


#7445
Sterone

Sterone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,017
  • Înscris: 16.01.2023
Are cineva forma finală a taxei pe lux ? Se plătește impozit pe avere ca și lichidități sau doar pe imobile și auto ?

#7446
andrei2021

andrei2021

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 26.03.2021
https://evz.ro/dator...te-din-pib.html

#7447
Sterone

Sterone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,017
  • Înscris: 16.01.2023
Vestile proaste trebuia sa le lasi si tu dupa Sarbatorile de Paste. Era evident ca se ajunge la asta.

#7448
Roland74

Roland74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,861
  • Înscris: 02.12.2021
Cu unii ne am lamurit,acum sa vedem ce vor face ECB ul si BNR ul.Daca vor scadea  dobanzile,vor da foc la  casa(banca)

https://www.biziday.ro/282990-2/

#7449
Sterone

Sterone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,017
  • Înscris: 16.01.2023
Deci FED nu creste, BNR scade, maxim menține.

Dar parca știam asta de acu' 10 zile, discutarăm degeaba ?

MF daca a crescut dobânzile pe împrumuturile externe n-o să le mai crească pe intern. De-asta le tot scriu să emită pe intern în USD că-l îndestulăm loco.

Edited by Sterone, 02 May 2024 - 06:43.


#7450
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,381
  • Înscris: 26.01.2019

View Postteoteo, on 29 aprilie 2024 - 03:14, said:

"Daca nu as fi intrebat si nu m-as fi interesat, as fi platit 103.45 in loc de 100.85. Sunt curios care e faza."

"Faza" e aceeasi de cand e lumea: "Prost nu e ala care cere, ci ala care da"... :D
Bravo, Tradeville!
Dar "si mai bravo" celui care n-a crezut, a cercetat si a aflat. Respect! :)

#7451
Sterone

Sterone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,017
  • Înscris: 16.01.2023
Dar și pe BVB și pe TV ar fi trebuit să fie același preț.E cel mai simplu sa verifici înainte.

#7452
Kolias

Kolias

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.05.2024
Degeaba verifici pretul, este același BVB/brokeri, costul este cel ce difera in functie de comisioanele percepute de brokerul unde ai cont deschis. Aici e vorba de cost, Tradeville aplica grila veche de comisioane.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate