Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Titlurile de stat (Romania)

* * * * - 12 votes
  • Please log in to reply
7344 replies to this topic

#1747
EugenCernat

EugenCernat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 31.05.2016
Am vrut sa aflu daca MF are in plan sa mai ofere la urmatoarele emisiuni titluri Tezaur pe 5 ani, ca la ultimele doua nu a facut-o. Iata raspunsul primit:
"Buna ziua,
Întradevăr, ultimele două emisiuni lansate în cadrul Programului TEZAUR nu au inclus maturitatea de 5 ani, acest fapt datorându-se creșterilor susținute, înregistrate de dobânzile titlurilor de stat emise pe piața interbancară, folosite ca referință în stabilirea ratelor de dobândă ale instrumentelor de economisire destinate populației. După cum știți, emisiunile TEZAUR sunt lansate lunar, analiza dobânzilor dar și a interesului fiind realizată cu ocazia fiecărui nou prospect de emisiune. Astfel, în viitor, relansarea emisiunilor destinate populației cu maturități de 5 ani va depinde atât de nivelul dobânzilor pentru aceasta maturitate dar și de dinamica acestor creșteri.
Totodată, mediul economic și mai ales perspectivele inflației joacă un rol important în decizia de investire a persoanelor fizice, acestea fiind atrase deocamdată de maturități mai scurte ce permit obținerea profitului mai rapid.
Vă rugăm să urmariți anunțurile noastre lunare referitoare la noile emisiuni astfel încât să puteți observa ce maturități vor fi disponibile în cadrul acestui program.

Toate cele bune,
Echipa Contractare
Direcția generală de Trezorerie și Datorie Publică"

Din ce inteleg eu, raspunsul lor evaziv este negativ, nu vor mai emite titluri pe 5 ani pana cand nu vor scadea dobanzile.

#1748
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Dupa ce am citit raspunsul lor, am tras concluzia ca ai inteles bine.

#1749
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,141
  • Înscris: 15.05.2008
Acu ma gandesc daca nu ma pripesc ca vreau sa anulez titluri pe 5 ani cu 5,1%

#1750
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,332
  • Înscris: 05.09.2006
Am inteles din postarile tale ca vrei sa retragi banii de pe titlurile pe 5 ani si sa stai cu ei in casa (sa mai astepti...). Ia in considerare ca pierzi toata dobanda de pana acum; in plus, in fiecare luna in care astepti vei pierde o dobanda de 5,1/12 =0,425%. Apoi estimeaza cat de buna ar trebui sa fie oportunitatea pe care o astepti, ca sa acopere toata aceasta pierdere de dobanda si sa-ti ofere un plus care sa merite...

#1751
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,141
  • Înscris: 15.05.2008
Banii sunt depusi anul asta,ma gandeam sa retrag si sa bag pe 3 ani,dar cred ca stau asa

#1752
dga00

dga00

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 18.01.2020
https://www.zf.ro/ba...sterul-20833821

Oare vom vedea si la titlurile de stat dobanzi asemanatoare?

#1753
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 19.05.2005
Pai aici este magaria, in loc sa vanda titluri catre populatie cu astfel de dobanzi, ei se duc la banci. In SUA am inteles ca sunt niste titluri adresate doar persoanelor fizice, in limita a 10k, cu dobanda minim cat este inflatia, un instrument destul de bun sa-ti protejezi economiile.

#1754
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
In Romania este 10-15% inflatia.

Edited by -ARA-, 18 May 2022 - 10:45.


#1755
ionfacatoru

ionfacatoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 05.05.2018

View Post-ARA-, on 18 mai 2022 - 10:44, said:

In Romania este 10-15% inflatia.

pe ce perioada?
adica 10 - 15 %din ce

#1756
motoplus

motoplus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 05.09.2006
Am intrebat la trezorerie: cererea de rascumparare anticipata a titlurilor Tezaur se proceseaza (se efectueaza plata in contul din trezorerie a solicitantului) in perioada 15 - 20 a lunii urmatoare depunerii cererii si, teoretic, daca are cont in SPV, cel in cauza ar trebui sa primeasca notificare pe mail ca (i s-au restituit titlurile si) poate vizualiza extrasul de cont in trezorerie.

Daca am cumparat titluri pe 5 ani la inceputul anului cu 5.1% si fac cerere de rascumparare in luna mai, inseamna ca am pierdut jumatate din dobanda anuala, adica 2,55% pana in iunie (data efectiva a operarii rascumpararii anticipate), pierdere pe care o pot recupera in cca 2,4 ani daca in iunie cumpar titluri cu dobanda 6,5% sau o pot recupera in 1,8 ani daca in iunie cumpar titluri cu dobanda 7%. Daca pot cumpara in iunie (sau chiar iulie, calculele nu se modifica mult) titluri cu dobanda mai mare de 6,5% si pe o perioada de 5 ani, cu siguranta ies in castig fata de situatia in care nu rascumpar anticipat. Dar daca nu pot cumpara titluri noi decat pe 3 ani nu prea-mi ies socotelile pentru ca in 2025 ar ajunge la maturitate si trebui sa cumpar alte titluri la dobanda care va fi atunci, cel mai probabil mult mai mica decat cea de acum.
Statul are nevoie de bani, deci va mai emite tiluri Tezaur. Inflatia e mare, sunt mari sansele sa creasca dobanda peste cea de acum. O mare necunoscuta este daca vor fi emise titluri pe 5 ani.

In concluzie...

#1757
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,899
  • Înscris: 24.12.2010
zicea un coleg mai sus ca nu vor mai emite titluri pe 5 ani pana nu isi revine mediul economic si scad implicit dobanzile. nu prea iti ies socotelile in cazul asta

#1758
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,141
  • Înscris: 15.05.2008
moto,aceeasi dilema am si eu,inca nu stiu ce sa fac.

#1759
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007
BT are dobanda de 4% la depozite.

#1760
mykero

mykero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 09.01.2010
TBI bank are 7% pe 3 ani sau 6% pe 1 an.

https://tbibank.ro/p...pozitul-online?

#1761
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,332
  • Înscris: 05.09.2006
Guvernul deja se imprumuta la dobanzi >8% ( https://www.zf.ro/ba...ne-lei-20844771 ), asa ca, cel mai probabil va oferi spre 7% pe 3 ani la emisiunea din luna iunie.

#1762
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,851
  • Înscris: 30.11.2021

View Postmykero, on 20 mai 2022 - 09:22, said:

TBI bank are 7% pe 3 ani sau 6% pe 1 an.
Cred ca intrebarea este in vremurile astea ciudate de bursa pe minus, cripto pe minus, razboi in ucraina, inflatie, cat de sigura este banca asta TBI!?

#1763
mykero

mykero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 09.01.2010
In momentul in care cineva baga in aceiasi propozitie bursa, cripto, razboi, inflatie si siguranta bancilor realizezi lipsa de educatie financiara din Romania.
Si ca sa iti raspunzi singur la intrebare, vina cu un caz in care oamenii nu si-au putut lua banii inapoi de la banci in ultimii sa zicem 50 de ani in Romania. Ai auzit vreodata de fondul de garantare? Stii ce e ala? Daca nu, iti recomand stablecripto - spre exemplu LUNA, ca tot da 20% dobanda.
Mai sunteti multi de astia?

Edited by mykero, 20 May 2022 - 12:28.


#1764
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,899
  • Înscris: 24.12.2010

View PostMindArchitect, on 20 mai 2022 - 11:44, said:

Cred ca intrebarea este in vremurile astea ciudate de bursa pe minus, cripto pe minus, razboi in ucraina, inflatie, cat de sigura este banca asta TBI!?

la fel de sigura ca si in cazul unui faliment al statului roman

TBI sunt super ok.. am avut 3 depozite la ei pe 12/15 luni scadente in 2019/20/22
te suna, te informeaza cand ai scadenta etc, toate operatiunea se face online n-ai nici un stres, fara plimbat hartii, conturi, semnaturi etc

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate