Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...
 AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 

Case gratuite - model social necesar romanilor

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
silviannetw

silviannetw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 31.05.2015
In judetul Botosani, exista un loc  unde ti se da si casa gratuit si ti se gaseste si loc de munca, doar sa vrei sa locuiesti acolo.
Comuna Concesti din judetul Botosani, aflata la 70 de kilometri de orasul Botosani. Primarul, si-a propus sa repopuleze comuna prin aceasta  decizie deoarece populatia scade dramatic in comuna. Foarte multi si-au parasit gospodariile si au luat drumul Europei, Primarul a cumparat casele, le-a reparat si le-a daruit famiiliilor cu copii ce nu aveau un acoperis in orasele tarii. Ce parere aveti?  Este o solutie care sa ne indrepte spre normalitate? Cu respect, Silvian

#2
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,731
  • Înscris: 10.11.2013
Cred ca merita incercat, decat sa ne lamantam toata ziua ca n-avem si nu facem, e bine ca incercam niste solutii pentru a aduce surplusuri de populatie acolo unde este nevoie.
Nu stiu daca va da sau nu rezultate insa, daca este adevarata stirea cu acel primar, atunci foarte bine, ar trebui ca si altii sa-i preia exemplu si sa aiba initiative pe care sa le puna in practica.

#3
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Frumos, ne intoarcem la comunism :).

#4
DoruTDK

DoruTDK

    Member with all members in function

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,607
  • Înscris: 30.06.2013
Ma mir de unde are primarul atatea posibilitati financiare , asa ca o gluma de dna .
Primaria respectiv Consiliul Local , ca de ei cred ca este vorba , nu au impus si niste conditii ca doar nu le dadeau chiar asa fara sa-i conditioneze cu ceva .
Un exemplu : familia care primeste o casa se obliga sa-si mareasca cu 1 sau 2 numarul de copii pe care ii au , gen : hai sa trecem la treaba ca tot nu avem ce face , facem copii .
Problema cred ca e alta , ce oportunitati ofera in continuare localitatea respectiva pentru evolutia acestor copii : o gradinita buna , o scoala buna si multe altele de trebuinta .

Edited by DoruTDK, 05 March 2016 - 17:03.


#5
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,030
  • Înscris: 20.06.2005
Daca o face din buzunarul lui e ok. Dar dacă o face din al meu atunci numai e ok. Banuiesc ca ultima varianta e cea reala ... asa ca :(

#6
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,357
  • Înscris: 21.04.2005

View Postlucifer76, on 05 martie 2016 - 17:01, said:

Frumos, ne intoarcem la comunism Posted Image.

Daca comunism inseamna ca oamenii sa traiasca mai bine , atunci da , sa ne intoarcem la comunism .

#7
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,030
  • Înscris: 20.06.2005
Mai bine pe buzunarul cui? Eu cu ce am greșit de sunt nevoit sa achit casa? Dar altii? Adica prost e tot cine munceste?

Edited by wolfydRg, 05 March 2016 - 17:27.


#8
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
Bunicii mei sunt din respectiva localitate. Terenurile si casele nu au valoare acolo datorita îmbătrânirii. Cred ca sunt o gramada de bătrâni care ti-ar da gratuit pământuri ca se le muncești fără sa-ti ceara absolut nimic. Pamantul propriu-zis este foarte roditor. Nu e vorba despre dna ci este o idee pe care un primar încearcă sa o pună in practica. Eu am trecut de 5-6 ori pe acolo in 30 de ani

#9
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,030
  • Înscris: 20.06.2005
Noi vorbim de casa aici.  Construcția propriu-zisă, valoarea ei de unde se scade? Iar terenurile nu sunt chiar moaca....

Edited by wolfydRg, 05 March 2016 - 17:26.


#10
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

View Postlucifer76, on 05 martie 2016 - 17:01, said:

Frumos, ne intoarcem la comunism Posted Image.
In Spania exista asa ceva si se reintorc la Comunism?Numai comunism vedeti peste tot.

#11
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
o parere foarte proasta!!!

daca nu muncesti pentru ceva? daca primesti gratis? acel ceva nu va avea nici o valoare pentru tine
a se vedea cazul familiilor carora becali le-a dat case mobilate si s-a ales praful de ele
in doar cateva luni!... a ajuns aproape ruine!

se teme primarul ca ramane fara loc de munca? sau ce?

Edited by Nero-d, 05 March 2016 - 17:33.


#12
silviannetw

silviannetw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 31.05.2015

View Postbobalex18, on 05 martie 2016 - 17:22, said:

Bunicii mei sunt din respectiva localitate. Terenurile si casele nu au valoare acolo datorita îmbătrânirii. Cred ca sunt o gramada de bătrâni care ti-ar da gratuit pământuri ca se le muncești fără sa-ti ceara absolut nimic. Pamantul propriu-zis este foarte roditor. Nu e vorba despre dna ci este o idee pe care un primar încearcă sa o pună in practica. Eu am trecut de 5-6 ori pe acolo in 30 de ani
Si eu consider ca este un pas inainte, ... indiferent de regim....oamenii dau valoare...valori! 37 de copii au un viitor frumos in comuna... Bravo lui! Cat priveste punctul de vedere al celor care vad cernit aceasta realitatea...le depling viitoarea depresie in urmatorii ani! Inca odata, felicitari primarului ca avut curaj si credinta in bine! Cu respect, Silvian

#13
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postndor, on 05 martie 2016 - 17:13, said:

Daca comunism inseamna ca oamenii sa traiasca mai bine , atunci da , sa ne intoarcem la comunism .
Acum te-ai prins?

View Postzippo68, on 05 martie 2016 - 17:29, said:

In Spania exista asa ceva si se reintorc la Comunism?Numai comunism vedeti peste tot.
Spaniolii sunt cam comunisti de felul lor. Franco nu i-a lecuit.

View Postsilviannetw, on 05 martie 2016 - 17:39, said:

Si eu consider ca este un pas inainte, ... indiferent de regim....oamenii dau valoare...valori! 37 de copii au un viitor frumos in comuna...
Pai ce viitor au, nene? Satul ala a ramas fara oameni dint-o anumita cauza. Cat va dura pana cei 37 de copii se vor face mari si vor pleca si ei? Satul e la dracu`n praznic, nu e chiar atat de idilic. Locuri de munca UNDE va asigura primarul? La ce somaj e in Moldova, mie greu de crezut ca primarul le scoate din joben. Da, e frumos sa stai in fata calculatorului si sa ai impresia ca te muti la tara si te apuci de cultivat pamantul cat bati din palme, dar asta nu se face fara bani. Pe care, e clar ca cei ce se muta acolo nu ii au.

#14
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
Sa ne dea, sa ne faca...aoleoo...cu asa generatie la mana intinsa nu mai pupam noi pensie!Posted Image

#15
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,130
  • Înscris: 03.07.2008

View Postlucifer76, on 05 martie 2016 - 17:01, said:

Frumos, ne intoarcem la comunism Posted Image.

Chestia asta se practica demult in istorie.

Pe la sfarsitul secolului XVII guvernul american dadea gratuit hectare intregi de pamant familiilor care se stabileau la vest de actualul Chicago.

#16
silviannetw

silviannetw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 31.05.2015

View Postlucifer76, on 05 martie 2016 - 17:42, said:

Acum te-ai prins?


Spaniolii sunt cam comunisti de felul lor. Franco nu i-a lecuit.

Comunisti, regalisti, ceausisti, nazisti...etc, au fost regimuri politice...si concluzia este ca trebuie sa mergem inainte impreuna trecand peste frustrari sau alte probleme de mentalitate. Viata este o prioritate....inclusiv pentru dumneavoastra...nu va mai mintiti ca traiti mai bine cu gandul blamarii unui primar ce a oferit o viata noua unor semeni ai lui. Faceti-va un bine si ganditi pozitiv ziua de miine...Cu respect, Silvian

#17
Egalul

Egalul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,570
  • Înscris: 21.07.2015

View PostDoruTDK, on 05 martie 2016 - 17:02, said:

Ma mir de unde are primarul atatea posibilitati financiare , asa ca o gluma de dna .


Cum de unde?
Nu mai schimba bordurile in fiecare an, nu mai cumpara flori de 500 lei/bucata, nu mai face terenuri de sport in panta, nu mai face parcuri de joaca pentru copii intr-un sat de pensionari, simplu.

View Postlucifer76, on 05 martie 2016 - 17:01, said:

Frumos, ne intoarcem la comunism Posted Image.
Daca ar schimba trotuarul in fiecare luna, crezi ca ar fi mai bine?

#18
AdrIos

AdrIos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 06.12.2015
Cand am venit in vacanta in Romania acum 5 ani, am venit cu un spaniol. L.am dus la sat la bunica.mea si a ramas uimit ca inca mai exista... Zicea ca satul ala era la fel ca al lui, numai ca al lui mai avea 1-2 locuitori care erau ciobani. Mi.a zis exact asa: Romania este Spania cu 20 de ani in urma... Eu zic ca are dreptate. Oamenii deja aleg sa plece in orasele mari ale Europei, nici nu se mai obosesc cu Constanta

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate