Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ
 Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan
 Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 

AMD FX-8300 VS Intel Core i7 3770K

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
137 replies to this topic

#109
Cap-shoot

Cap-shoot

    Un fel de doua feluri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,328
  • Înscris: 21.05.2006
Si dupa 6 pagini de debitat prostii... Concluzia este ?

#110
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Automobile. :lol:

#111
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

View PostCap-shoot, on 08 martie 2016 - 22:26, said:

Si dupa 6 pagini de debitat prostii... Concluzia este ?
Ca Intel e mai bun decat AMD.

#112
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,970
  • Înscris: 04.10.2007

View Posttom_1133, on 08 martie 2016 - 22:53, said:

Ca Intel e mai bun decat AMD.
clar....

#113
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Si Ferrari e mai bun decat Volkwagen.
Iti dai seama cati prosti sunt in lumea asta ca isi cumpara Volkwagen...

#114
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,150
  • Înscris: 04.02.2011

View PostCap-shoot, on 08 martie 2016 - 22:26, said:

Si dupa 6 pagini de debitat prostii... Concluzia este ?

Că m-am înșelat referitor la raportul preț/performanță la AMD, că pot sta relaxat, cam orice procesor de la i5 în sus va face față, deși cred că voi prefera investiția în ceva mai de viitor.

Certurile poate au ajuns mai acide însă concluziile ce se pot trage sunt elocvente. Pe moment oscilez între socketul 1151 și 2011.

View PostMembruAnonim, on 07 martie 2016 - 21:34, said:

N-am uitat, ma repet. Dpmdv, cand iei un calculator il iei si punct. Cat iti permiti, atat dai. Ca daca mai dau lunar inca 5 lei la curent din cauza ca am alt CPU, crede-ma, nu simti, ala e doar un motiv fals sa alegi altceva. Dar sa dau deodata inca 800 sau mai mult, simt.
În principiu ai dreptate, însă nu e un comportament la care eu ader.
Stai să vezi cum e când oamenii cică nu își permit asigurare, apoi, brusc, când se îmbolnăvesc, își permit tratament de 10 ori mai scump plus asigurare ca să nu se mai întâmple. Așa e și cu procesoarele, suntem prea săraci să dăm banii pe lucruri ieftine. Iar situația la consum e chiar dezastruoasă, calculele mele au fost extrem de conservatoare, nu au luat în vizor consumul per ansamblu al plăcii de bază, mai mare, probabil și din cauza tensiunii mai mari. Și nici consumul pentru climatizare vara.
Apoi, comparația corectă e cu i5, care e cam la același preț ca sistem dar pe termen lung mai ieftin, cu performanțe ușor superioare.
Oricum, mulțumesc mult că ai făcut testul pentru mine, este de mare ajutor!

View PostCap-shoot, on 06 martie 2016 - 19:53, said:

Inteleg ca este forum si toata lumea are voie sa isi dea cu parerea... Dar la astfel de subiecte, cand in joc sunt banii unui om ar fi indicat sa nu te bagi intr-o discutie de dragul de a debita tampenii monumentale.
ON:

AMD-ul rebranduieste aceleasi procesoare de vreo 4 ani. Intel nu a mai scos nimic wow de la sandy... Diferentele dintre generatii sunt fix pix.

Eu vad o singura varianta: i7 5820K cu un cooler de 200lei il duci la peste 4.2ghz. (il gasesti la baieti cu 1400lei nou, placile pe 2011 sunt high end.. nu ai cum sa gresesti nici macar cu cea mai ieftina care este peste 950lei).
Măi, să știi că având în vedere că oricum mă încadrez ca performanță, aș merge pe Haswell, pentru că mai mă joc cu servere și mașini vituale, însă, fiind un mare consumator de energie, nu știu dacă, sincer, merită.

Acum am o variantă de buget, i5, precum și cele 2 variante de termen lung, dar cea cu Haswell e pe termen lung mai scumpă.

PS: Noile serii ce se anunță la AMD sună prea bine ca să fie adevărat.. Poate AMD va redeveni competitiv, eu unul sper asta,

#115
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

View Postbenis, on 09 martie 2016 - 00:54, said:

Din punctul meu de vedere, la achizitionarea unui Intel i5 (Middle Level) faci un compromis de la cateva zeci de Lei pana la maxim cateva sute de ei.
Dar vei avea un procesor bun din toate privintele !

Dar daca vrei sa iti ramana acei cateva zeci de Lei sau cateva sute de Lei in buzunar la achizitia unui procesor AMD din varful de gama (High Level) care este mai performant decat Intel i5 (Middle Level), faci un compromis la caldura mare ce o disipa procesorul si consumul de electricitate in timp (daca tragi linie dupa 5-7 ani ai sa vezi diferenta dintre consumul Intel si AMD).
Plus ca esti nevoit sa mai scoti bani din buzunar peste banii care i-ai economisit alegand procesorul AMD mai performant si mai ieftin pentru:
sursa, placa de baza, cooler aftermarket, pasta la procesor, ventilatoare la carcasa....
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Daca vrei sa iti faci un sistem de viitor, alege Skylake !
Daca ai rabdare pana in toamna acestui an cand se va lansa AMD Zen, asteapta pana atunci si vezi ce performante va avea AMD Zen si vezi ce merita cumprat.
AMD Zen, Intel Skylake sau ce va scoate Intelul in toamna lui 2016  Posted Image

#116
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

View Posttom_1133, on 09 martie 2016 - 08:38, said:

Din punctul meu de vedere, la achizitionarea unui Intel i5 (Middle Level) faci un compromis de la cateva zeci de Lei pana la maxim cateva sute de ei.
Dar vei avea un procesor bun din toate privintele !

Dar daca vrei sa iti ramana acei cateva zeci de Lei sau cateva sute de Lei in buzunar la achizitia unui procesor AMD din varful de gama (High Level) care este mai performant decat Intel i5 (Middle Level), faci un compromis la caldura mare ce o disipa procesorul si consumul de electricitate in timp (daca tragi linie dupa 5-7 ani ai sa vezi diferenta dintre consumul Intel si AMD).
Plus ca esti nevoit sa mai scoti bani din buzunar peste banii care i-ai economisit alegand procesorul AMD mai performant si mai ieftin pentru:
sursa, placa de baza, cooler aftermarket, pasta la procesor, ventilatoare la carcasa....
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Daca vrei sa iti faci un sistem de viitor, alege Skylake !
Daca ai rabdare pana in toamna acestui an cand se va lansa AMD Zen, asteapta pana atunci si vezi ce performante va avea AMD Zen si vezi ce merita cumprat.
AMD Zen, Intel Skylake sau ce va scoate Intelul in toamna lui 2016  Posted Image


Exagerezi...

#117
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
De ce exagerez, @Velaxa ?
Nu este adevarat ca procesorul AMD High Level (cu toate ca e mai ieftin) este la nivelul unui Intel Middle Level ?!

Acum daca cel care cumpara procesorul e mai rau decat "Hagi Tudose" (foarte zgarcit), e partea a doua !
Insa orice procesor ai cumpara, tot trebuie sa faci un compromis.

Fie sa dai mai multi bani pe procesorul Intel, si mai putini bani pe restul componentelor sa ai un sistem 100% stabil;
fie sa dai mai putini bani pe procesorul AMD, dar mai multi bani pe restul componentelor sa ai un sistem 100% stabil.

#118
KATKAT

KATKAT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 08.09.2015
ai uitat un "in"

Adica:

Fie sa dai mai multi bani pe procesorul Intel, si mai putini bani pe restul componentelor sa ai un sistem 100% stabil;
fie sa dai mai putini bani pe procesorul AMD, dar mai multi bani pe restul componentelor sa ai un sistem 100% instabil.


#119
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Vad ca unii repeta aceleasi prostii ca morile stricate. Ti-am silabisit odata ca ceea ce ai scris in ultimele 2 propozitii sunt prostii, tu nu si nu, batman, batman. Mai repet odata si ma opresc. In ambele configuratii ai nevoie de aceeasi sursa, acelasi SDD/HDD, acelasi ram DDR3, aceeasi placa video, singura diferenta fiind o placa de baza si un procesor. Care ambele au un cost asemanator daca nu iei cea mai proasta placa Intel si cea mai scumpa AMD. La 400 de lei gasesti placa de baza stabila in ambele variante. Dferenta o face pretul procesorului.

Despre ce zice Katkat nici nu are rost sa ma mai leg, e prostie in toata regula. El stie, ca asa a citit pe net. Noi astia care avem sisteme AMD si le folosim de ani de zile habar nu avem ce sisteme instabile avem... Noroc cu el ca vine sa ne spuna, altfel muream prosti

Edited by MembruAnonim, 09 March 2016 - 14:53.


#120
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,517
  • Înscris: 15.02.2011
Ia arata-mi si mie o placa de baza stabila pentru un 8350 in 400 lei. :)

#121
antrax_beta23

antrax_beta23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 28.01.2007

View Postgeorgik12, on 09 martie 2016 - 15:17, said:

Ia arata-mi si mie o placa de baza stabila pentru un 8350 in 400 lei. Posted Image
Da nu iti trebe 400lei , poti linistit si pe una de sub 300lei , doar sa nu faci OC pe ea si va fi totul bine mult timp cu o racire decenta.
Ex: http://www.gigabyte....spx?pid=4305#ov ce te face sa crezi ca sistemul va fi instabil pe placa aceasta?

Attached Files


Edited by antrax_beta23, 09 March 2016 - 15:29.


#122
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ia de aici:

http://www.pcgarage....0-extreme3-r20/

Am aceeasi placa, varianta 1 de vreo 4 ani. Nu stiu de unde aveti voi impresia ca e asa de greu de facut o placa de baza stabila... Daca nu stiati, exista si procesoare Intel de 140W, deci chiar nu vad problema in a gestiona 125W.

Da, pentru abureala aia de CPU de 220W trebuie clar placi scumpe insa procesoarele alea de 220W nu le-as recomanda nimanui, sunt niste pocnitoare de marketing retardat....

#123
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

misuspita said:

Da, pentru abureala aia de CPU de 220W trebuie clar placi scumpe insa procesoarele alea de 220W nu le-as recomanda nimanui, sunt niste pocnitoare de marketing retardat....
Pai si eu ce draqu spun aici ?

Ca decat sa cumperi procesorul High Level mai performant AMD ieftin ce are 220W si mai dai o caruta de bani pe sursa, placa de baza si Ram (ca doar n-oi pune Ram 1333 MHZ la un procesor ce are 1866 MHz), mai bine cumperi un Intel Middle Level putin mai scump dar rece ce nu consuma mult si restul componentelor ieftine.
Si vorbesc de workstation, nu de PC-uri casnice !

Iar placile de baza ieftine pentru AMD sunt pt. procesoarele cu TDP-ul intre 45W si maxim 95W folosite in computerele casnice.
@antrax_beta23, kit-ul ala la 1.02037 Lei e pt. gaming moderat caci daca exploatezi procesorul la capacitatea lui maxima risti sa se defecteze placa de baza.


L.E.:

misuspita said:

Daca nu stiati, exista si procesoare Intel de 140W, deci chiar nu vad problema in a gestiona 125W.
Ai lasa-ma ?
Si daca achizitionezi Intel cu TDP de 140W, inseamna ca nu mai trebuie sa cumperi placa de baza stabila ? implicit scumpa ?!
Fratilor, aveti niste idei crete.

Edited by tom_1133, 09 March 2016 - 15:44.


#124
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,517
  • Înscris: 15.02.2011
Succes sa tineti mult timp 8350-uri pe placi de baza cu chipset 970, VRM amarat si cu racire minima pe el.
Ne auzim peste putin timp, cand incepe sa va faca poc VRM-ul. :)

PS: Degeaba aruncati banii pe tractor cu multiplicator deblocat, cand il limitati cu placa de baza.
Dar dehh, asa-i romanul, 8 core si 15ghz, ca doar e bun.

#125
antrax_beta23

antrax_beta23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 28.01.2007
Romanu asta a ales intel , g3258 ce il am acuma ma multumeste , @georgik12 nu mai face atata drama , adica colegi de la lucru(doi) care au asrock 970 dar nu extreme ceva mai slabut cu 8320 de aproape 2 ani , si inca joaca ca nebunii fallout 4 si gta5 nu sunt ok? culmea ca nu se plang deloc de restarturi e.t.c...
Da intel e mai bun , eu am tot intel am preferat un dual core care bate fx6300 in ce jocuri joc eu , si da nu merita fx83XX mai bine un i5 , eu doar ziceam ca nu va murii placa de baza ce am dat eu link pe un fx8300, nu am zis ca merita sa cumperi AMD acum cel putin , sa speram ca ZEN va schimba treaba

Edited by antrax_beta23, 09 March 2016 - 16:05.


#126
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
gik - incearca sa nu mai faci din tantar armasar. stai tu linistit ca TDP-ul ala nu inseamna consum si stai linistit ca placilea alea de baza sunt facute si ele cu un adaos de siguranta.
in plus, dupa cum s-a mai spus de nspe mii de ori, majoritatea aplicatiilor nu stiu sa foloseasca toate cele nspe mii de nuclee AMD, asa ca procesorul ala nu va consuma in viata lui puterea maxima.
si mai in plus, in general o aplicatie gen joc nu nenoroceste un procesor precum ala sa stea 100% non-stop, chiar daca ar stii sa foloseasca toate nucleele, asadar putearea aia de care are nevoie procesorul la maxim, nu va fi niciodata ceruta.

si din cauza asta sunt cazuri (cu duiumu) cand o placa de baza care teoretic nu ar fi trebuit sa o duca prea mult, inca functioneaza de ani buni cu procesoare de genu.

Edited by shmu, 09 March 2016 - 16:15.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate