Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

AMD FX-8300 VS Intel Core i7 3770K

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
137 replies to this topic

#127
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

 tom_1133, on 09 martie 2016 - 13:37, said:

De ce exagerez, @Velaxa ?
Nu este adevarat ca procesorul AMD High Level (cu toate ca e mai ieftin) este la nivelul unui Intel Middle Level ?!

Acum daca cel care cumpara procesorul e mai rau decat "Hagi Tudose" (foarte zgarcit), e partea a doua !
Insa orice procesor ai cumpara, tot trebuie sa faci un compromis.

Fie sa dai mai multi bani pe procesorul Intel, si mai putini bani pe restul componentelor sa ai un sistem 100% stabil;
fie sa dai mai putini bani pe procesorul AMD, dar mai multi bani pe restul componentelor sa ai un sistem 100% stabil.

Recent mi-am cumpărat un sistem AMD și în afară de bani pe un viitor cooler pentru procseor care văd că și la i7 ai nevoie, pentru că cel stock nu face față, la ce mai dai bani în plus?
Nu-mi spune că pe curent...

#128
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
pe cooler si teoretic pe o placa de baza mai scumpa (la intel poti scapa si cu una ceva mai ieftina).
problema e ca amedeu tau e comparabil in cel mai bun caz cu un I5 la performanta si nicidecum cu un I7. asadar cand compari preturile, compara cu I5 care merge binemersi cu cooler stock.

#129
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Si AMD merge cu cooler stock. Ambele merg cu cooler stock dar zgomotos. E alegerea fiecaruia sa isi ia cooler silentios, ceea ce fac la toate sistemele mele de cativa ani buni.

@tom - te mai agati de procesorul ala de 220W? Aici discutam de 8300, 8350 max, ala nici nu intra in considerare, nici macar de fanii AMD mai fanatici...

#130
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Eu credeam ca despre AMD FX 9370 si 9590 cu TDP 220W vorbim pt. un workstation.
Nu despre AMD FX 8300 maxim 8350, repet ! pt. un workstation.

Daca m-am inselat, scuzele mele Posted Image

#131
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
@misuspita - actually coolerul pt I5 e chiar silentios. stiu ce zic ca am avut si am facut cateva sisteme cu I5.

#132
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Bine ma, fie ca voi.
Sa le ziceti si oamenilor astora ca tot eu am facut din tantar armasar:
http://www.mygarage....tml#post2473777

Daca nu vedeti ce-i acolo, va zic eu: acelari rahat de VRM de 4+1 sau 4+2 faze analog.
Dar e ok, nu conteaza, ca TDP-ul nu-i consumul, e doar caldura aia tampita care e direct proportionala cu consumul si rupe VRM-ul in doua.

N-are nimic, trecem mai departe.
Luati, riscati, plangeti la nevoie.

Edited by georgik12, 09 March 2016 - 17:05.


#133
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,899
  • Înscris: 24.12.2010

 Cap-shoot, on 07 martie 2016 - 01:37, said:

Nu exista garanție ca prinde exemplar de 5ghz.... Defapt șansele tind către 0. Majoritatea se plafonează la 4.8 și pt.  4.8 îți trebuie super răcire.


eu la 4790k-u meu cu un cooler de 200 si ceva lei l-am adus la 4.6 Ghz STABIL, si zi de zi il calaresc calumea, timp de 1 an non-stop (pana acum). Zici tu ca skylakeu n-ar face fata la macar un 4.8 ? Cand si procurile non-k skylake se overclockeaza mai bine decat haswellurile ? Asa sa fie :)

va rog eu mai oameni buni, nu mai faceti misto de Tom cu intrebari tampite.. lasati omul in pace, ca mai are si el alta treaba in viata decat sa va dea lectii.

dupa ce am citit si restul de 4 pagini.. am ajuns la concluzia ca AMD e baza si miezu.. Intel e doar asa sa fie.. nu conteaza ca AMD e in pragul falimentului, ca isi vinde ce mai are prin magazie ca sa poata lansa intr-un final AMD Zen.. dar AMD e baza!

+1 georgik dar degeaba explici cand ai atatia experti ce iti dau exemple vechi de 8 ani..

Bine ca macar s-a lamurit Benis.. un miracol oarecum, eu nu as fi putut-o face in locul lui.

#134
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007

 georgik12, on 09 martie 2016 - 17:01, said:

Bine ma, fie ca voi.
Sa le ziceti si oamenilor astora ca tot eu am facut din tantar armasar:
http://www.mygarage....tml#post2473777
Daca nu vedeti ce-i acolo, va zic eu: acelari rahat de VRM de 4+1 sau 4+2 faze analog.
Dar e ok, nu conteaza, ca TDP-ul nu-i consumul, e doar caldura aia tampita care e direct proportionala cu consumul si rupe VRM-ul in doua.
N-are nimic, trecem mai departe.
Luati, riscati, plangeti la nevoie.
Ia cauta placi de baza stricate care nu aveau pe ele procesoare de 125 W TDP ci procesoare de 40-80 W.
Daca imi spui ca nu ai gasit nici un caz , te cred.

PS: Asta ti se pare o placa solida?
https://www.msi.com/...l#hero-overview

Procesorul asta ti se pare low TDP?
Attached File  Screenshot_4.png   27.13K   13 downloads

Merg bine mersi de 6 ani in medie 16-18 ore pe zi.

PS2: Pe bune, dai mygarbage ca referinta? :))

Edited by AMETHIST, 09 March 2016 - 18:17.


#135
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Nu dau garbage, va dau service-ul PC Garage ca referinta si ce-a ajuns pe acolo.
Toate au fost cazuri de 8350 pe placi de baza 970 cu 4+1 faze. Cazuri concrete, reale, de clienti ce au venit cu "jucariile" in service si apoi tipau ca de ce a facut poc. Romanul tipic, cand face rabat la tot si apoi tipa ca nu-i el vinovat.

Dar e ok, comparati mere cu pere, procesoare de acum X ani cu frecvente sensibil mai mici, VRM-urile actuale cu VRM-urile din trecut si e ok.

M-am retras.

Edited by georgik12, 09 March 2016 - 18:24.


#136
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Pai vorbim de TDP sau frecventa? sau ti se pare ca VRM-ul de pe placa aia e mai solid :))
Deci tu vrei sa imi spui acum ca nici o placa pe alt soket decat AM3+ nu a ajuns in service? :))

#137
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

 georgik12, on 09 martie 2016 - 17:01, said:

Bine ma, fie ca voi.
Sa le ziceti si oamenilor astora ca tot eu am facut din tantar armasar:
http://www.mygarage....tml#post2473777
Daca nu vedeti ce-i acolo, va zic eu: acelari rahat de VRM de 4+1 sau 4+2 faze analog.
Dar e ok, nu conteaza, ca TDP-ul nu-i consumul, e doar caldura aia tampita care e direct proportionala cu consumul si rupe VRM-ul in doua.
si daca vita aia care a cumparat placa de baza a incercat sa-i faca OC si i-a dat in gura cu prime sau ceva simiar, normal ca a pocnit. dar daca il folosesti normal, sunt sanse oarecum mici sa pocneasca. ti-am explicat mai sus de ce, dar se pare ca esti prea plin de tine de la o vreme sa mai citesti si sa mai gandesti

#138
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Gata oameni buni ! ajunge cu "bălăcăreală" asta !
Cand se pune punctul pe i, o da-ti in diverse.

Propun inchiderea topicului deoarece @initiatorul a hotarat ce sa cumpere Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate