Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 

Mai face cineva fotografie pe film?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
516 replies to this topic

#181
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,612
  • Înscris: 13.06.2004
<<Maxxum>> 7000 a fost primul S.L.R. cu autofocus de la "Minolta". 9000-le avea pe spate un display L.C.D. care îži arćta graficul rezultatelor mćsurćrii cu exponometrul în 3 puncte, pentru a ŗtii cum sć setezi expunerea pentru o iluminare cât mai corectć a imaginii.
S-a jucat cineva cu vreunul din aceste aparate?

#182
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
nope, doar cu Maxxum 7
cred ca mai am si film in el + baterii

#183
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,666
  • Înscris: 29.03.2006

View Postdjl, on 14 noiembrie 2017 - 20:35, said:

<<Maxxum>> 7000 a fost primul S.L.R. cu autofocus de la "Minolta". 9000-le avea pe spate un display L.C.D. care îţi arăta graficul rezultatelor măsurării cu exponometrul în 3 puncte, pentru a ştii cum să setezi expunerea pentru o iluminare cât mai corectă a imaginii.
S-a jucat cineva cu vreunul din aceste aparate?

Au aparut in 1986, 6 ani dupa Pentax ME-F, 3 ani dupa Nikon F3 AF, 15 ani dupa primul prototip Nikon cu AF, si inca si mai multi ani dupa primul prototip Pentax cu AF din anii '60, insa au format totusi primul sistem legat cu mai multe obiective si primele care au avut un AF rezonabil de rapid.
In lumina buna si pe contrast decent sunt surprinzator de rapide la AF chiar si pt. ziua de azi.
Problema sistemului Minolta este ca imediat dupa lansare, in anul urmator adica 1987, pe langa faptul ca a lansat si Pentax un sistem complet de SLR-uri si obiective AF - unele f rapide si azi, a lansat si Canon sistemul eos si EF mount, a lansat eos 650, iar in 1989 a lansat eos 1 (old) si RT, si din momentul ala s-a cam rupt filmul si pt Nikon, dar pt. Minolta...
Nikon a lansat F4 in 1988, dar chiar daca in general era o camera faina, sistemul AF era deja depasit de la lansare, iar in '89 cand a aparut eos 1 old si RT numarul 4 le-a atras atentia celor de la Nikon ca nu degeaba semnifica moarte si ghinion la ei...

In '94 era sa iau Nikon F4 cu 28-80, insa luminitele verzi ca de OZN de la F4 ( sunt utilizatori care habar n-au de ele pt. ca la unele s-a stricat acea iluminare verde care lumina obiectivul sa vezi prin periscop setarea diafragmei in vizor, si care lumina verde trecea prin pentaprisma si iesea iar afara in partea din fata-sus pe unde era o fanta pt preluat lumina naturala...
La vremea aia mi s-a parut si SF dar si ridicola toata treaba, iar obiectivul ala de pe el 28-80 era si el ridicol de lent la AF, asa ca am renuntat si am luat  Pentax K2 black din '75 cu SMC (K) 55 f 1.8  care era de 3 X mai ieftina, mult mai luminos obiectivul, bokeh mult mai fain, fara distorsiuni, mult mai rezistent la flare, si cu mai putine butoane aiurite ( are si K2 ciudateniile ei...).

Edited by loock, 15 November 2017 - 00:58.


#184
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,612
  • Înscris: 13.06.2004
Deci îl lumină slabă 7000 şi 9000 stau tare prost la partea de A.F.?   :(

#185
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,666
  • Înscris: 29.03.2006

View Postdjl, on 15 noiembrie 2017 - 00:57, said:

Deci îl lumină slabă 7000 şi 9000 stau tare prost la partea de A.F.?   Posted Image

De ce atata tristete.
Fotografie inseamna grafie cu lumina, care e problema ???

Daca vrei sa pozezi pisici negre in fundul minei de carbuni cu lumina naturala venita prin putul vertical de la captul tunelului si reflectata 1 km prin carbuni negri, si eventual cu tine tinand umbra in calea ei catre pisica, in primul rand ca nu ai ce sa faci cu filmul si iti trebuie un DSLR FF645 de ultima generatie 2016-2017, trebuie sa pui un ISO ridicol de mare, si oricum trebuie sa omori pisica mai inatai ca altfel si adormita se scoala si pleaca inainte sa termini expunerea...

Ca sa te mai inveselesc, la Pentax au avut din '87 un sistem de spot beem AF asist cu grila rosie proiectata care permitea AF-ului sa focalizeze bine si in benza.
SF7 si SF1/X au avut spot beem AF asist inclus atat in camera - era langa blitzul escamotabil, dar puteau utiliza si spot beem cu grila rosie proiectata de blitzuri externe Pentax dedicate, la care se putea seta de pe ele chiar si utilizarea doar pt asistenta de AF fara blitz, tot cu o grila rosie proiectata.

Nu stiu daca avea si Minolta asa ceva.
Era nevoie de control si contacte dedicate la patina pt activarea AF asistului la prima jumatate de cursa a butonului de shutter la care se realizeaza si AF-ul.

Edited by loock, 15 November 2017 - 01:09.


#186
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,612
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă ies seara la terasă şi nu e prea multă lumină (vezi ce e pe masă, vezi să mănânci) şi ai nevoie de autofocus?
Destui oameni nu înţeleg cum se face manual focusul.

Edited by djl, 15 November 2017 - 01:09.


#187
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,666
  • Înscris: 29.03.2006
Vezi daca au spot beem AF si la Minolta pt. blitz, si ai rezolvat problema.
Nu e lumina de blitz, ci o sursa separata care proiecteaza o grila rosie.

La Pentax patina are un contact dedicat care activeaza AF asistul din blitzul extern - care are asa ceva.
Se poate si manufactura un AF asist folosind acel contact, insa presupun ca ai nevoie oricum si de blitz daca e lumina putina.
Sau poate vrei sa tragi cu ILFORD 3200 ASA si push la 6400... Posted Image

Serios acum, se gasesc DSLR-uri ieftine SH, nu prea are rost sa te mai chinui cu SLR-uri.

Eu am luat in 2007 acum 10 ani un Pentax *istD cu 865 lei si avea doar 3040 de cadre trase, si are obturator care tine si 300 K...Asta dupa ce in 2003-2004 cu 3 ani inainte era 1800 Euro body only..

Acum gasesti cu preturi accesibile camere de 10-12+ MP.
De ex Nikon D90 de 12 MP si care are si filmare, sau daca vrei AF vartos eos 40D de 10 MP fara filmare si fara live view (insa are iesire video daca vrei musai...)
Si asta doar ca sa tin bugetul la minim, altfel deja poti lua si camere mai noi si mai performante la SH.

Probabil ca poti lua si DSLR-uri FF35 SH la preturi accesibile. eos 5D old era insa cu AF lent si slabutz la lumina putina, si oricum deja poti lua un Nikon D3 care spulbera la AF - insa asta implica si obiective bune cu AF rapid, si implica si sa cari bolovanul dupa tine...

Exista si Sony care a pastrat montura alpha de la KM daca ai obiective AF vechi, insa e putin probabil sa ai multe care sa merite interes...

Eu tot la Pentax prefer sa ma uit....

Filmul nu mai e interesant nici pe format mediu, dar pe format mic de 35.
Desigur inca e mai ieftin sa tragi cu Provia 400F/X pe un SLR de format mediu, decat sa tragi cu PhaseOne XF 100 MP...
La 35 doar vizoarele le regret.
Acum si vizoarele de DSLR de FF35 au marire mica, dar cele APS-C...
Chiar si la DSLR 645-C marirea din vizor nu impresioneaza - cel putin fata de cum era inainte la 645 pe film.
De abea FF645 are acum niste vizoare cat de cat decente, si nici ele nu sunt cine stie ce - marirea e de fapt o micsoare f mare...

Edited by loock, 15 November 2017 - 01:35.


#188
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,612
  • Înscris: 13.06.2004
Deocamdată nu am blitz dedicat.
Oricum, văd că-s un Minolist într-o mare de Pentaxişti.
Te uiţi te rog frumos şi la topicul cu D.S.L.R.-uri de legendă?   :)

Pe la 8:33  9000-le

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jBcHcrpz40Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#189
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,612
  • Înscris: 13.06.2004
Dar cu aparate foto din alea pliabile cu burduf (gen "Moskva" 5, "Voigtländer" Bess E) s-a jucat cineva? "Moskva" 5 scoate imagini chiar o.k. din câte am văzut pe net, dar sunt curios dacă a pus mâna cineva pe unul (sau alt aparat de genul).

#190
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,666
  • Înscris: 29.03.2006
Am vazut ca sunt blitzuri Minolta care au spot beem AF. Probabil ca exista si de la terti.
Am vazut imagini chiar cu 9000 cu blitzuri cu spot beem AF - e un gemulet rosu sub blit care e o lanterna ce proiecteaza o grila rosie.
La Pentax SF7 si SF1/X are si langa blitzul incorporat asa ceva si acolo apare o lupa incolora insa proiecteaza tot grila rosie.
Pentax a avut si la Z1 old si Z1p asa ceva langa blitzul escamotabil, apoi a disparut la MZ-uri. Insa MZ-S focalizeaza si la lumina lunii fara AF asist...
Minolta alpha 9 are AF asist pe camera - in stanga sus e un gemulet rosu. Nu e la blitzul escamotabil.
Nu din cauza asta a pierdut piata alpha 9, ca avea blitz incorporat ( si Pentax MZ-S are asa ceva insa nu-l folosec).
Minolta chiar daca facea si camere foarte bune, unele mult mai bune decat cele Pentax, avea doar o bucatica mica din piata, si oricum cand a  aparut Alpha/dynax/maxxum 9 si apoi 7 erau deja mult depasite de Canon eos 1 old, RT, 1n, 1V, eos3, eos2, eos 5 old, eos 7 AE, Nikon F5, Nikon F100.
Nikon F6 a a aparut ridicol de tarziu in 2004 cand deja DSLR-urile erau pe felie, dar F100 a aparut in '99 asa ca dynax 7 aparut in 2000-2001 nu a avut nici o sansa....plus ca au existat si alte camere precum Nikon F80, alte eos-uri inclusiv modele cu eye control, plus ce mai facea Pentax. MZ-S a aparut in 2001.

Edited by loock, 15 November 2017 - 11:40.


#191
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,666
  • Înscris: 29.03.2006
Minolta a avut un avantaj in '73 cand a lansat X-1/XK/XM si in '74 cu XE, ambele oferind prioritate de diafragma pe modele varf de gama.
Insa Pentax ES ( I) era deja aparut in 1972 cu prioritate de diafragma, si in '73 a aparut ES II.
E adevarat ca ES/ES II erau pe M42, dar istoric au aparut inainte.
Apoi Minolta X-1 e o copie nerusinata de Nikon F care a aparut in 1959 - cu 14 ani inainte, la care e adevarat ca a adaugat prioritate de diafragma, dar oamenii inca nu erau lamuriti bine cat de serioasa e automatizarea pe vremea aia, mai ales la o camera profesionala, asa ca au trecut peste...
In '75 a aparut Pentax K2 si in '76 a aparut K2 DMD ambele cu prioritate de diafragma, cu baioneta K, si cu un obturator mai fain cu defilament vertical si X-sync pana la 1/125...
Nikon a pus prioritate de diafragma pe varf de gama abea la F3 in 1980 - ca dovada ca nu era mare cerere, insa pt. gama medie a avut prioritate de diafragma inca din 1972 de la Nikkormat EL produs din '72 pana in '76, (deci aparut cu un an inainte de X-1, si odata cu Pentax ES old.), apoi urmat de nikkormat ELW, Nikon EL2, Nikon FE in '78, FE2 82, FA in '83, si erau camere foarte fiabile utilizate de profesionisti cu tot sistemul Nikon.
Nikon a fost detronat abea in 1989 cand a aparut eos 1 old, urmat de eos 1n in '94, apoi eos 1V, si toate celelalte inclusiv eos 3, etc.
Nu a recuperat nici cu F5, F100, F6.
De vandut oricum se vindea Nikon mult mai bine decat Pentax si Minolta, dar erau mult sub Canon dupa '89.
Si a mers bine si pe DSLR-uri, si D100 si D2X si D70, D300, etc. insa de abea cu D3 a recuperat din piata luata de Canon, si D3, D3S, D3X, D4, D5, D700, D810, D850, si nu sunt mult mai bune la AF fata de eos 1D si DS-urile vremii. Sunt insa mai bune la ISO.
Canon a mai recuperat la DR si iso cu ultimele modele de 5D MK IV, 80D, 77D, 6D, eos 1D X MK II, insa inca mai are de recuperat pana ajunge din urma senzorii Sony folositi de Nikon si Pentax. Nikon a pus la D850 un senzor facut de alt producator israeliano-japonez, care se tine si el bine.

Revenind la film, cum am scris mai sus, pt cine nu-si permite camere de format mediu digitale, inca se poate justifica pe format mediu.
Pe 35 pot sa gasesc o justificare doar pt. tras poze la nunti, pt. ca eu personal nu as putea sa stau sa procesez 330 -1000 de imagini digitale trase RAW la o nunta, mi-ar lua ani de zile, in timp ce cu 7 filme de 36 ma duc la un lab Fuji Frontier si le maresc in 40 de minute pe toate, cu tot cu supervizarea mea la fiecare cadru !, si la sfarsit daca vreau sa modific 2-3 cadre care din viteza au iesit sub asteptari, cu 2 minute in plus le am si pe alea refacute.
Insa e mai nasol oricum si asta acum, pt ca Kodak Gold 200 ASA care era preferatul meu pt astfel de imagini cu oameni a fost modificat de Kodak, are culori mai saturate, si dupa ce trece si prin frontier le mai satureaza si ala putin, si deja nu mai e ce a fost odata...
Pt rezolutie si granulatie ultrafina pe color se poate trage cu Provia 400F/X, insa cu 4 EV toata latitudinea de expunere te simti ridicol cand la DSLR ai 14 EV...e o diferenta ridicol de enorma...
Pt. B&W, daca nu esti HCB nu prea mai are rost in 2017 pe 35.
Pe format mediu insa inca se pot face lucruri faine si pe B&W, si pe diapozitiv color, insa cu negativ color nu concurezi DSLR-urile..

Edited by loock, 15 November 2017 - 12:53.


#192
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,612
  • Înscris: 13.06.2004
De chestie m-am uitat după "Moskva" 5, aparat rusesc pliabil (cu burduf, însă care faţă de alea mari cu burduf nu îşi poate deplasa obiectivul faţă de axă) şi se pare că era destul de fiabil (păcat că alea R.D.G.-iste aveau optică bună, dar mecanica era praf; nici "Kiev" 60 şi 88 nu erau scutite de probleme) iar din câte am văzut oferă o imagine chiar bună. Da, filmul format mediu e mai scump, dar la anumite ocazii sau pentru anumite amintiri merită. Însă văd că nu se mai produc filme format 220 (un film format 220 de un film format 120 care însă oferă 24 de cadre; ca f.d. în Bucureşti pe vremuri tensiunea pt. reţeaua electrică home use era de 120 Volţi, ulterior trecându-se la 220; acum ai 230 Volţi). Şi nici aparate în stare bună nu prea găseşti.

În fine, m-ar tenta ceva Est-German ("Exakta" sau "Contax" - de preferat un model mai dotat) produs în anii '50. "Exakta" Varex IIa era chiar mişto... cu blitz din ăla cu bec cu "magneziu" (de fapt folie sau plasă de aluminiu) puteai sincroniza la timpi scurţi de expunere.

Despre aparate şi blitzuri (lămpi fulger; blitz = fulger).
  
Helmult Stapf "Tehnica Fotografică", Ed. Tehnică, Bucureşti (1958)


Traducere din Limba Germană după ediţia a III-a revăzută

Ediţia din Lb. Germană: Hemult Stapf   "Fotografische praxis"
3., verbessserte Auflage
Fachbuchvelarg Leipzig, 1956

Traducător: Ing. Bălan Virgil
Controlul ştiinţific al traducerii:  Ing. Silitrianu Cornleiu şi Ing. Bedighian Leon
Responsabil de carte: Ing. Beghidian Leon
Tehnoredactor: Kollschberg Alfred
Corector reponsabil: Bălăuş Luiza

Dat la cules: 01.09.1958
Bun de tipar: 19.11.1958
Tiparul executat la Întreprinderea poligrafică nr. 4 Cal. Şerban Vodă nr. 133-135, Bucureşti, R.P.R.

Attached File  Helmutlt Stapf - Tehnica fotografica (1958, in Ro) selectiuni.PDF   28.52MB   11 downloads

Am pus de la pg. 128 la 133 (din cap. III.3  Punerea la punct a cîmpului imaginii la aparatele moderne de format mic) şi de la 198 la 212  (parte a cap V.b. Uitilizarea luminii artificiale).
Cartea este destul de interesantă. Are şi anexe în care se dau date despre materiale fotografice (filme, plăci de sticlă, filme pentru Raze X, hârtie fotografică), exponometre, aparate de mărit, aparate de fotografiat, blitzuri electronice. Interesant că se menţionează şi chestii produse în Germania de Vest... probabil din cauză că încă nu exista zidul.
Dacă tot am zis că e o anexă cu blitzuri electronice (adică din alea cu xenon), uite-o. Aş fi vrut una de genul şi pentru blitzuri cu "magneziu".
Însă să moară satana de-mi dau seama la ce folosea la aparatele alea foto descrise contactul F pt. blitzuri. Era pentru becurile alea care permiteau timpi mai scurţi de expunere?

Attached File  H, Stapf - Arta fotografica (1958) Tabela V Lampi fulger (blitzruri) electronice (adica cu xenon).jpg   392.5K   5 downloads

Asta cred că e o parte a unui blitz electronic vechi. Frumos ar fi fost să aibă şi restul.

Attached File  76327528_1_1000x700_bec-pentru-blitz-sau-stroboscop-functional-bucuresti.jpg   32.99K   4 downloads


Găsişi un anunţ mai vechi a cuiva care vindea un asamblu pentru blitz cu becuri; mişto e că acel holder funcţiona cu 2 baterii R20 (D), care se mai găsesc (unele funcţionau cu baterii de 22,5 Volţi şi alea sunt enorm de greu de găsit). Pe ebay.com (S.U.A.) am găsit becuri pentru montura aia la preţuri destul de mici, inclusiv pt. filme color tip lumină de zi (că mai sunt alea pentru iluminare cu bec cu incandescenţă, deşi nu cred că am mai văzut aşa ceva la vânzare). Bine, astea le foloseşti la ocazii în care ştii că iese fotografia bine şi unde stai la cel puţin 3 m faţă de subiect, ca să fii sigur că nu zboară cioburi în ochii cuiva în caz că bubuie becul.
Ah, ăla cu blitzul nu a răspuns la e-mail. E vechi anunţul, dar la preţul ăla mă mir să-l fi dat.
Ăla era plastic + metal, cel din link e full metal şi e mai frumos: https://commons.wiki...der_(3878834678).jpg


Mie îmi pare rău că filmele foto expiră. Ce frumos ar fi să mai găseşti azi filme foto color din anii '50-'80 şi să le mai poţi folosi cu rezultatele de atunci. Dar îmi dau seama ce bătălie ar fi pe aşa ceva. Şi asemenea filme tot la ocazii speciale ar merge. Hmm, poze cu un "Contax" sau "Exakta", cu film "A.G.F.A." (Est sau Vest German... denumirea de "OR.WO." a apărut abia în 1964) de până prin 1962, în timp ce rulează un trenuleţ electric German (T.T. sau orice sistem pe scală H.0.) mai vechi de 1965...


Ah, o altă carte interesantă este "Tehnica şi arta fotografică" (de L. Dîko şi E. Iofis) apărută la Ed. Tehnică în 1961; tot din acelaşi an "Manualul fotografului amator" de Alexandru Dicu (apărută de data asta la Ed. Ştiinţifică). Din păcate, în cea de-a 2-a nu se face referinţă la fotografia în culori, dar regurile de artă rămân în general acelaşi (la alb-negru te poţi juca însă cu contrastele). Dar se poate descărca de aici: https://archive.org/...ografuluiAmator

Edited by djl, 16 November 2017 - 23:42.


#193
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,612
  • Înscris: 13.06.2004
Dar diodă din aia care să facă din 1,5 Volţi în 1,35 Volţi (să pun bateria şi inelul în aparat) pe unde pot găsi?
De asemenea m-ar interesa un adaptor care se poate înfileta în locul a 2 baterii LR44 şi pe care să-l pot conecta la un batery pack ce conţine 2 baterii AA (R6) sau mai mari... nu de alta, dar am păţit ca la "Minolta" X700 să mi se descarce bateriile şi când să vreau să fac o poză... noroc că la întâlnirea cu foştii colegi din clasele V/VII-VIII l-am avut şi pe SRT-102, care e 100% mecanic.

#194
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,672
  • Înscris: 03.12.2014

View Postdjl, on 14 noiembrie 2017 - 20:00, said:

Este adevărat că dacă pozezi un negativ alb-negru pe un alt negativ alb-negru îţi va ieşi un pozitiv alb-negru?
da

#195
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,666
  • Înscris: 29.03.2006
Exista diapozitiv AN, de ex. Fomapan R de 100 ASA distribuit de Fomamures si produs de FOMA BOHEMIA.

Cred ca se gaseste si la f64.

Se developeaza cu procesul R-100.

#196
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,612
  • Înscris: 13.06.2004
Există şi "A.G.F.A." Scala, dar cine developează non-E6-uri?

#197
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,666
  • Înscris: 29.03.2006
Agfa Scala nu se mai produce de 10 ani...

Insa anul asta, Adox - cei care au preluat Agfa, livreaza Adox Scala 160 de 35mm.
Nu mai are 200 ASA ci 160.
Insa pe 35 e limitat si deocamdata afirma ca nu au cum sa faca film lat (120/220), si ar costa peste 10 Euro de 120 care nu li se pare comercial si deocamdata nu iau in calcul.

#198
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,612
  • Înscris: 13.06.2004
Eu am luat unul acum mulţi ani, era expirat şi nu ştiu dacă am făcut ceva poze cu el. Şi nici nu am găsit pe cineva să-l developeze.
Dar de ce nu se mai produc?   :(
La 200 A.S.A. se mai produce ceva? Văd că "Fomapan" R e de 100... Şi pe ăsta cine-l developează. Maican ştiu că nu face.
Off, ce mi-e dor de alte vremuri  :(

Întrebare: peliculă cinematografică de 8 şi 16 m.m. developează cineva în România?  :huh:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate