Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Casa P+1, constructie 2016

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
3515 replies to this topic

#2377
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
La modul empiric, fără calcule și inginerii, as spune 15 cm.

#2378
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

Irelevat, dar de curiozitate, ce insemna izolatie "decenta" la placa asta ? 5-8-10 cm ?

Nu exista o valoare absoluta care sa satisfacă toate exigentele. Eu am placi ieșite in consola si la placa parter si la cea de etaj. Arhitectul a dat 5 peste 5 sub. Acum dacă am ales 15 cm la perete,  pentru mine am considerat OK 10 cm peste si 10 cm sub placa in consola.  Sunt aproape sigur ca este puțin si nu am nici un fel de aspirații de superizolare dar pe mine ma mulțumește. (cel puțin in acest moment). Am luat decizia si dacă va fi cazul ma voi trage singur de urechi. Logica pe care am mers este ca placa va ceda caldura ca o aripioară a unui radiator deci o izolare se impune.
Eu nu îți voi recomanda o anumită grosime dar oricât ai pune contează si ajuta la izolare si implicit la confort. Spor !


#2379
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
De ce spui ca daca pui 10 cm izolatie pe placa inseamna ca trebuie sa pui 10 cm izolatie pe tot etajul? Nu torni sapa peste placa si nu ajungi tot cam la aceeasi inaltime sau chiar mai mult?

#2380
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016

View PostBylly00, on 24 august 2016 - 20:04, said:

De ce spui ca daca pui 10 cm izolatie pe placa inseamna ca trebuie sa pui 10 cm izolatie pe tot etajul? Nu torni sapa peste placa si nu ajungi tot cam la aceeasi inaltime sau chiar mai mult?

Si peste balcon nu torni sapa ? Si nu ajungi cu balconul mai sus decat marginea geamului daca geamul nu poate sa stea pe polistiren ?

Si nu torni sapa kilometrica in casa pentru compensarea exteriorului, pentru ca in casa sapa trebuie sa fie relativ subtire - am incalzire in pardoseala...

#2381
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
nu neaparat ca vei folosi, pun infi aici si pentru altii, dar la o sapa mai groasa poti pune placi termice de transfer. heat transfer plates. google sa vezi despre ce vb nu stiu de ce nu sunt raspandite pe o scara mai larga. eu unul nu vreau incalzire in podea, are prea multe limitari.

#2382
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,639
  • Înscris: 11.03.2006
Astea ar fi? http://www.rvbholdin...ermoizolnte-pir

Ma intereseaza si pe mine ceva cu care sa izolez o terasa. Am turnat sapa fara termoizolatie sub ea, am pus usile dar acum as vrea sa termoizolez fara sa sparg sapa.
Cred ca am aceeasi problema ca si Diana. Daca pun termoizolatie, peste ea trebuie sa pun sapa si totul devine prea inalt si acopera tocurile usilor.

#2383
adrian153

adrian153

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 08.04.2011

View Postbobitzaaa, on 24 august 2016 - 15:04, said:


Asta e o intrebare foarte buna!
Am prea mult timp liber si stau prea bine cu nervi.

#2384
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View Postcumparator, on 25 august 2016 - 07:52, said:

Astea ar fi? http://www.rvbholdin...ermoizolnte-pir

Ma intereseaza si pe mine ceva cu care sa izolez o terasa. Am turnat sapa fara termoizolatie sub ea, am pus usile dar acum as vrea sa termoizolez fara sa sparg sapa.
Cred ca am aceeasi problema ca si Diana. Daca pun termoizolatie, peste ea trebuie sa pun sapa si totul devine prea inalt si acopera tocurile usilor.

nu,  daca cu mine vorbesti. probabil eram obisit si nu am realizat ca vorbim de o sapa exterioara si izolarea ei. nu's de ce aveam in minte o sapa groasa la interior cu ipat... a da ca mentioneaza incalzirea in pardoseala. s'au scurtcircuitat aia doi neuroni de ii mai am

#2385
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Cat scandal pt casa altuia Posted Image..Oricum aici pe net ..is sfaturi..nu ne obliga nimeni sa facem ce zice unu sau altu...Ne informam..si alegem in cunostinta de cauza..Si eu am patit ce se zicea mai sus..ca-s de gheata peretii exteriori..sau in zona balcoanelor..teraselor..De asta vreau sa evit acea situatie..sau macar s-o atenuez...asta insa inseamna ceva izolatie in plus..

Nu ar mai fi fost atatea discutii..daca s-ar fi turnat "placa" balconului mai jos..cu 5cm sa zicem..fata de placa restului etajului..Plus ca..iarasi..atata scandal.. pt cati?..10-12mp de balcon? Cat sa fi costat in plus o izolare de cel putin 5-10cm..fata de cea curenta de 2cm?.

@denache...daca tu esti happy cu alegerile tale..asta e tot ce conteaza..restul..celor care ne 'incaieram' virtual pe aici..e doar can-can..

Edited by manghels, 25 August 2016 - 09:55.


#2386
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016
Exact, e can-can. Pentru mine personal este irelevant ca o sa fie mai rece peretele respectiv. ORICUM este numai fereastra acolo, deci ORICUM va fi mult mai rece zona, daca ne uitam la coeficientul de izolare al geamului. Inca n-am mai auzit, dar poate punem niste polistiren si pe geam, ca deh- o fi zis arhitectul ca pe acolo trebuie sa treaca lumina, dar izolatia e mai importanta.
ORICUM nu dorm pe perete, oricum va fi o perdea care va pastra acel aer izolat dintre perdea si fereastra, oricum la ambele geamuri cu balcon am pus cate un calorifer vertical (am circuit de calorifere separat) care va incalzi acel aer.

Progresul de astazi.
Teoretic maine/sambata ar fi gata... mai ave 3 galeti de decorativa care trebuie sa aterizeze maine la pranz...

si ... ORICUM mi-am facut destui draci pe alte teme azi.
Cum ar fi galeata de 15 KILE de vopsea alba de exterior ceruta pentru a se vopsi ancadramentele alea de la geamuri. Exact, cu care se vopsesc 150m PATRATI.
Ancadramentele sunt vreo 30 de metri LINIARI.

TUPEU de Dorel.

View Postargentum, on 25 august 2016 - 01:41, said:

nu neaparat ca vei folosi, pun infi aici si pentru altii, dar la o sapa mai groasa poti pune placi termice de transfer. heat transfer plates. google sa vezi despre ce vb nu stiu de ce nu sunt raspandite pe o scara mai larga. eu unul nu vreau incalzire in podea, are prea multe limitari.

Dureaza fix 3 minute cu google sa iti dai seama de ce nu sunt populare placile astea : 15 bucati de 20/20 cm costa 400 ron. O idiotenie in realitatea romaneasca evident, si oricum nu sunt pentru ce ai descris tu, ci pentru podele deja finisate cu podele demontabile la care se doreste montarea incalzirii in padoseala fara o distrugere masiva...

Attached Files



#2387
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016
Gata fatada principala 😊😍

Attached Files



#2388
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

View Postdenache, on 25 august 2016 - 18:01, said:

oricum va fi o perdea care va pastra acel aer izolat dintre perdea si fereastra
Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image
siner nici eu nu stiu de ce ma tavalesc pe jos...de ras sau de plans...sa ne zici tu mai diana de unde iti comanzi peredeaua asta minune de izoleaza aerul dintre perdea si fereastra....

#2389
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016
Cred ca te tavalesti de fraier in cazul de fata. Pune maina la iarna si lasa perdeaua trasa si vezi cum e in camera dupa aia.
Pe unii prea multa teorie ii face  sa piarda contactul cu realitatea.

#2390
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Posted Image Posted Image

Attached File  cat run dreams.jpg   12.38K   39 downloads

Edited by viotl, 28 August 2016 - 20:08.


#2391
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Mesaj postat de kolfleading pe alt topic:

View Postkolfleading, on 28 august 2016 - 20:29, said:

Daca balconul nu este izolat termic cum trebuie, atunci si peretele in zona balconului va fi rece (asta este puntea termica).
Iar daca peretele ajunge sa fie mai rece decat punctul de roua, atunci umiditatea din aerul interior va condensa pe acel perete.
De exemplu, la 24 C temperatura interioara si 55 % umiditate relativa, punctul de condens este la ~ 15 C. Pe orice obiect mai rece de atat, o sa apara condens.
Se vede si aportul perdelei ....dar na...astia de studiem prea mult suntem tampiti !

Attached Files


Edited by brawnie, 28 August 2016 - 20:38.


#2392
mihai_gelu

mihai_gelu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,531
  • Înscris: 18.06.2013
Nu va contrazic dpdv al teoriei. Dar in practica am trecut o iarna astfel
- casa izolata cu eps 10 cm
- balcon neizolat, nehidroizolat, nefinisat (placa beton ) pe SE
- etaj neincalzit, nelocuit - am avut cel mai putin 7 grd.
- camera parter langa balcon incalzita, nelocuita 18-20 grd
- hol intrare parter langa balcon locuit, incalzit 22 grd
- bucatarie parter langa balcon locuita, incalzita 22 grd
Ultimele trei cu terasa aferenta in stadiu de placa beton, neizolata, hidroizolata provizoriu (ca mesterul a fost destept si i-a dat panta inversa ), nefinisata. Si nu am avut niciun fel de condens, nicaieri. Aici ma felicit pentru usa de intrare din termopan. Dar, asa cum a zis si @lenny13, mai conteaza si aerisirea. Plus ca tencuiala si gletul au stat 3/4 luni de vara la uscat.

#2393
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016
Brownie, tu studiezi Softpedia, scuteste-ne de patalamalele tale, deja pe mine una ma calci pe nervi.
Nu imi pune mie jegul ala ca exemplu, daca tu iti inchipui ca la mine in casa o sa fie vreodata asa ceva, te rog du-te la clientii tai si fa-le colibe superizolate la care sa atarne pleduri drept perdea pe scanduri sau ce dracu se vede acolo ca nu-mi dau seama. Ok? Si pe mine scuteste-ma. Te rog eu mult, gata, lasa-ma, lipsesti de pe subiectul meu, lasa-ma nene ca n-am nevoie sa imi postezi tu mucegaiuri pe aici.
Ce dracu' vrei de fapt? Ai tu vre-un orgasm daca sa duce vre-unu care s-a dat decorativa sa desfaca ca i-ai zis tu sa puna polistiren de 10 pe un forum? Esti dus cu capul? Pe bune, atat de trista e existenta ta incat nu ai alta sursa de satisfactie decat sa freci ridichia in gol? Cineva destept incheie, lasa omul in pace, vede ca nu e bagat in seama si gata, se trece peste. Tu nu si nu. Mori tu asa ca am eu bani si uite de-a dracu nu vreau sa pun polistiren pe balcon. E balconul meu, ce-ti pasa? Uite noua ne place sa o facem pe pervaz si iarna imi place rece, multumit? E o decizie personala, ok? Poti te rog sa faci un efort, nu stiu, asa poate iti platesc eu o sedinta la psiho-pupo sa incerci sa iti continui viata, sa depasesti momentul?

Edited by denache, 28 August 2016 - 22:21.


#2394
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
ORICUM tu stai in casa aia asa ca ma retrag din discutie si imi pare rau daca am deranjat.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate