Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Casa P+1, constructie 2016

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
3515 replies to this topic

#2413
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016
Marius, stii tu ceva IT, dar in cazul asta nu orea se aplica... Na poftim, vreau ieftin si de calitate... Nu rapid.. Sa faca o luna la ea ... :)

#2414
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Eu credeam ca asta e vorba de constructor, nu de ITst :)

#2415
alexwspp

alexwspp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 09.08.2011
De ce nu ai pus burlanele cat ai avut schela montata?

#2416
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016

View PostoMariusRO, on 31 august 2016 - 07:08, said:

Eu credeam ca asta e vorba de constructor, nu de ITst Posted Image

Nu. E din project management. Au auzit si ei o placa, si da bine ca sa ceara mai multi bani.

View Postalexwspp, on 31 august 2016 - 07:27, said:

De ce nu ai pus burlanele cat ai avut schela montata?

Pai erau echipe diferite - astia care au facut casa aveau schela, asta cu burlanele e de la acoperis. Le pune maine cica, cu scara, nu ii trebuie schela.
Aud ca maine se toarna fundatia la gard, azi Mister era in Dede sa cumpere autofiletante. I-am zis ca e inutil, cum zicea Brownie, dar n-am insistat, ca sunt deja plecata de acasa de 10 zile, m-am cam infuriat pe el din cauza astuia cu schela, l-am cam ...bruscat la telefon, si mi-era ca nu vine sa ma ia de la aeroport diseara. Asa ca las omu' sa ingroape ce doreste in beton, lasa ca o taie dup-aia. Posted Image

#2417
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016
Avansam cu gardul..

Attached Files



#2418
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Sarma ghimpata la partea superioara ..mai lipseste


#2419
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016
Ce-ai frate, poarta de 6m plus element de 1,30*5m nu ajunge sa se holbeze trecatorii in curte ? trebuia sa le prind pe sticla, sau ce ?

Edited by denache, 06 September 2016 - 17:37.


#2420
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 29.09.2008
Si mie mi se pare cam exagerat de mult beton la cativa mp de curte si care acopera jumate din geamuri. Este evident  doar o parere personala, eu gasesc mai elegante gardurile cu mai multe elemente decorative de fier si nu mai mult de 80cm beton.

#2421
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Asteapta ..ca urmeaza poarta din metal , inalta de  cel putin 2 m. Si camere de luat vederi ,ca sa  fie de decor.



#2422
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Gard gabione se face din 3 miscari:

1- se toarna in beton stalpii care sustin plasele
2- se monteaza plasele de stalpi
3- se umple cu pietre

simplu, rapid ,economic, ecologic .


[ http://st.hzcdn.com/simgs/ff01d2650605961c_4-6695/modern.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.webbuilder.hosteurope.de/files/writeable/uploads/hosteurope43505/image/dsc_0632.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Benderbut, 06 September 2016 - 20:15.


#2423
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016
Mie nu mi se pare nimic elegant in a avea geamurile cu vedere in drum iar trecatorii care se uita in casa mi se par o idee gretoasa. La fel si a te trezi cu praf in gura la fiecare masina care trece pe strada.
Am atasat o schita a gardului. Nu inteleg ce dracului apare ca exagerat de mult beton in cele 2 poze ? Si da poarta o sa aibe 1,80 fiindca trebuie sa aibe pietonala incorporata. Si care e problema? Chiar nu inteleg. Si camerele de supraveghere deja imi sunt extrem de utile de doua luni am fost acasa cap la cal vreo saptamana si aia cate o zi furata prin weekenduri mai mult la fi-miu care nu e in Bucuresti ci la tara. Daca nu am aplicatia sa ma uit la astia pe camere cum fac la gard sau sa vad ca se face ceva pe acolo innebunesc.
Nu inteleg ironia, poate vrei sa explici.

Bende- frumos gardul. Dar nu se prea potriveste la mine pe straduta :)

Acum inteleg.. Camere de decor.. De kkt comentariul. Nu sunt de decor. Sunt necesare.

Attached Files



#2424
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Mie'mi place sa ma dau pe strada și sa ma uit în casile oamenilor... special seara când au lumina aprinsa... sa văz și eu cum are lumea'n casa, ce se mai poarte etc

eh, fiecare cu păcatele lui... vecina mea de peste drum sta cu benocul pe masa. Apoi mi'am luat și eu benoclu. Sa ma benoclez. da nu mai am timp în ultima vreme...

#2425
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,814
  • Înscris: 11.03.2006
O sa iasa frumos gardul Denache. Chiar prea "gaurit" pentru gustul meu.

E interesant gardul din gabioane, dar nu cred ca e prea ieftin si nu se potriveste peste tot.

#2426
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,906
  • Înscris: 27.02.2008
Prin zona mea..incepe sa se poarte moda..fara gard...sau doar niste scandurele mici..pana la genunchi..ca si cum ai ingradi niste flori..sa nu le calce careva..Bine..asta e in niste cartiere mai jmechere..unde nu calca oricine..Si mie-mi place ideea asta..Insa in anumite zone..chiar nu poti fara un anumit tanc de gard..Pana la urma..depinde de preferintele fiecaruia..Eu unu..as prefera gard cat mai aerisit..si daca e nevoie il umplu cu ceva gard viu..sau plante perene..

#2427
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,814
  • Înscris: 11.03.2006
Si mie mi-ar placea asa, dar in Romania, mai ales daca esti pe camp, e mai bine sa nu se vada in curte.

#2428
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

View Postmanghels, on 07 septembrie 2016 - 07:57, said:

Eu unu..as prefera gard cat mai aerisit..si daca e nevoie il umplu cu ceva gard viu..sau plante perene..
Like !


#2429
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
ok, am si din asta. am gard viu pe un colt, cam 15m. credeti-ma ca e un chin. cand iti e lumea mai draga trebuie taiat, eu sunt lenes si il tai doar de 2 ori pe an, dar daca il vrei intretinut, trebuie sa il tunzi de 3-4 ori, imi ia cam 2 ore de cand ies pe usa si pana pun toate taieturile in saci. si asta asa la foc automat, de iese gardul ceva intre pipi boului si valurile dunarii, veti spune ca 2 ore nu e mult. dar pe mine ma ingrozesc. e de munca, nu gluma.
cel mai fericit am fost amu anu. gardul fiind destul de vechi, am spus ca e vremea de reimprospatare si l'am taiat de jos.

#2430
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,906
  • Înscris: 27.02.2008
pt  unii e mai greu..altii se trezesc la 5 dimineata..si-s pe camp pana mult dupa apus  Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate