Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Casa P+1, constructie 2016

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
3515 replies to this topic

#1
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016
Buna ziua la toata lumea Posted Image

Ma incumet sa prezint si eu proiectul meu : P+1, 86 mp amprenta fara terasa.
Suntem in stadiul in care finalizam DTAC si asteptam sa se emita avizele pentru a depune actele pentru AC.
Terenul este micut, de 380 mp, cu orientarea coltului pe care am plasat la parter camera tehnica catre N. Preferintele personale au determinat open space la parter, in timp ce casa vecina pe partea de V la 3 metri de lotul nostru ne-a fortat la expunerea catre est a spatiilor la parter.

Astept cu interes comentariile voastre.  
Desi in principiu am lucrat bine cu arhitectul meu, si consider ca am ajuns la un rezultat care bifeaza toate cerintele si nevoile noastre, acum inca ar mai fi timp pentru mici modificari Posted Image

Attached Files



#2
mihnearau

mihnearau

    viitor banat

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,485
  • Înscris: 19.12.2015
cel de la sanitare ti-a dat ok?

#3
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,086
  • Înscris: 09.01.2007
ok volumetria
sus: nu stiu de ce iti blochezi accesul la dressing cu un zid care trebe ocolit in dormitorul matrimonial; usile alea de la baia de serviciu sunt pe o bucata inutila de zid

Edited by overseas, 18 January 2016 - 17:41.


#4
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postdenache, on 18 ianuarie 2016 - 17:28, said:

..Astept cu interes comentariile voastre.  
Desi in principiu am lucrat bine cu arhitectul meu, si consider ca am ajuns la un rezultat care bifeaza toate cerintele si nevoile noastre, acum inca ar mai fi timp pentru mici modificari Posted Image
Ai putea sa postezi si o Sectiune ? Nu vad nici-o termoizolatie pe peretii opaci, despre restul elementelor nu pot sa zic caci nu le vad..

#5
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Arata bine.


#6
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016
Se misca rapid lumea pe aici :D

@mihnearau - de principiu mi-a spus ca autorizeaza si baie peste camera. Banuiesc ca la asta te referi. Suprafetele sub 12 mp a zis ca se pot redenumi spatiu tehnic  pe proiect. O parere personala - nu au de ce sa ma oblige sa imi fac un birou de 12 mp cand mie imi trebuie cat mai mic. Dar stiu, e legea.

@overseas - vreau ca dormitorul (repsectiva partea in care dormim efectiv, pe care o vom incalzi mai mult noaptea) sa fie calduros, nu prea mare; si asa a ajuns la 15mp.. la ce te referi cu baia de servici - la etaj sau la parter ?

@andreiIesean - nu am detaliile inca - nu apare iziolatia pe nici una dintre plansele pe care le am (in memoriu tehnic posibil sa fi fost ceva, dar am dat niste originale la depunerea avizelor); deocamdata ma uit la nivel de compartimentare si functionalitate...

#7
mihnearau

mihnearau

    viitor banat

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,485
  • Înscris: 19.12.2015

View Postdenache, on 18 ianuarie 2016 - 18:20, said:

@mihnearau - de principiu mi-a spus ca autorizeaza si baie peste camera. Banuiesc ca la asta te referi. Suprafetele sub 12 mp a zis ca se pot redenumi spatiu tehnic  pe proiect. O parere personala - nu au de ce sa ma oblige sa imi fac un birou de 12 mp cand mie imi trebuie cat mai mic. Dar stiu, e legea.

de asta, mai ales ca sub baie nu poti sa pui tablouri electrice etc
si nici sa stai in living si sa auzi pe cineva cum face pipi sau lanseaza nave la ape!
si baie de sus parca cade pe spatiul gol de la intrare

Edited by mihnearau, 18 January 2016 - 18:31.


#8
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016
Am notat - prima intrebare catre arhitect : baia matrimoniala de la etaj vine peste camera tehnica unde chiar intentionez sa pun tabloul electric.. nu stiam despre aceasta interdictie - e din lege, sau .. de bun simt ? Baia de pe etaj cade peste hol - ma astept sa nu se auda mare lucru din living..

#9
mihnearau

mihnearau

    viitor banat

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,485
  • Înscris: 19.12.2015

View Postdenache, on 18 ianuarie 2016 - 18:36, said:

Am notat - prima intrebare catre arhitect : baia matrimoniala de la etaj vine peste camera tehnica unde chiar intentionez sa pun tabloul electric.. nu stiam despre aceasta interdictie - e din lege, sau .. de bun simt ? Baia de pe etaj cade peste hol - ma astept sa nu se auda mare lucru din living..

cred ca e si prin lege sau ceva normative
oricum nu se pune curent sub apa si curent deasupra gaz sau aburi
asta scrie in normativul de cabluri NTE007 parca

baia de la etaj parca cade si pe terasa de la intrare, sa nu fie probleme cu coloana de apa si canalizare, sa trebuiasca coturi

PS. nu sunt sanitarist, dar am mai furat si eu meserie Posted Image

patul de la etaj din axul 3-5 mi se pare pus invers, eu l-as pune pe peretele cu usa si as modifica compartimentarea

Edited by mihnearau, 18 January 2016 - 18:46.


#10
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postdenache, on 18 ianuarie 2016 - 18:36, said:

Am notat - prima intrebare catre arhitect : baia matrimoniala de la etaj vine peste camera tehnica unde chiar intentionez sa pun tabloul electric.. nu stiam despre aceasta interdictie - e din lege, sau .. de bun simt ?
I-auzi, dle,.. asta-i buna.. '"Baia matrimoniala nu are voie sa vina peste camera tehnica !'"..Posted Image  Atunci pune-o peste living, dormitor, birou... Posted Image  Mai sa fie,  si am intalnit o gramada de cazuri cu baia peste camera tehnica si cu tablouri electrice, si cu echipamente electrice scumpe.. Posted Image
Posted Image

#11
mihnearau

mihnearau

    viitor banat

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,485
  • Înscris: 19.12.2015
treaba beneficiarului dar eu nu as face un proiect din asta

#12
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

Quote

oricum nu se pune curent sub apa

Cum se poate face asta?! Cel putin un traseu electric (lumina si/sau prize) vine sub o baie de la etaj indiferent ce camera este sub ea. Ca e camera tehnica, alta baie sau sufrageria...

#13
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Bine ai venit
Vad in planurile postate o grosime a peretilor de 25 cm - implicit ce ti-a hasurat arhitectul sunt samburii de beton de 25x25 rezulta o structura de rezistenta pe zidarie portanta.
Bucurestiul este intr-o zona seismica cu ag=0.30 g. Am spus-o pe mai multe topicuri: NU MAI FACETI CASE DIN ZIDARIE PORTANTA IN ZONE CU AG>0.25G.
De ce?
Pentru ca normativul P100-1:2013 este foarte restrictiv in ceea ce priveste structurile pe zidarie portanta in zone cu ag>0.25g.
Acelasi normativ amintit mai sus ne obliga ca golurile de ferestre/usi mai mari de 1.5 mp sa fie bordate de stalpisori, spaletii de zidarie sa fie de  minim 1 metru de la colt, respectiv 0.8 metri intre goluri (asta vad ca a respectat arhitectul), stalpisori la fiecare intrand sau iesind, distante maxime intre stalpisori de 5 metri (pereti desi) respectiv 4 metri (pereti rari) etc
O structura pe zidarie portanta ma obliga sa fac o fundatie continua - consum mare de fier si beton in detrimentul unei structuri pe cadre (cu stalpi de minim 30x30) unde pot merge pe fundatii independente tip bloc si cuzinet (ceea ce se traduce in economie la fier si beton)...
PS : cam asa ar arata planurile daca s-ar respecta normativul P100-1:2013.
PS2: eu as face acel windfang de la intrare

Attached Files



#14
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016
@brawnie - Multumesc frumos pentru precizari. Constructia va fi pe zidarie portanta in principiu, planurile nu am mers inca la structurist, vedem ce rezulta de acolo. Nu am discutat inca zidarie portanta vs. cadre - cred ca e o discutie destul de serioasa, ma astept sa o purtam dupa ce predau studiul geo, saptamana asta. Planurile au fost facute pentru obtinerea avizelor, cam in graba, peste sarbatori.. am tot tras de ele cu arhitectul pana am stabilit suprafetele, de unde si misterioasa disparitie a unor stalpi din foaie. Dar stalpisori pe langa geamurile de la living nu prevazusem sa fiu sincera...
Unde pot gasi mai multe informatii despre costurile asociate celor doua variante ? Auzisem din popor ca e inves, portana e mai ieftina... mersi frumos :)

#15
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Structurile pe zidarie portanta "pot" fi mai ieftine in zona mai putin seismice unde normativul nu este atat de restrictiv.. De exemplu daca construiai in Cluj (ag<0.25g) nu aveai nevoie de stalpisorii pe care ti i-am desenat acolo... Stalpul care sa sustina coltul baii de la etaj e un MUST BE vad ca nici in 3D nu apare.... la arhitectura da frumos dar la structura portanta....NU!
La un moment dat imi propusesem sa fac o paralela pentru proiectul la casa mea (structura in cadre) pentru a vedea cat ar fi fost pe structura portanta insa din lipsa de timp mai aman un pic.
La structuri portante de zidarie in general recomand grosimea zidurilor exterioare de 30 cm si grosimea celor interioare de 25 cm. Stalpisorii si centurile retrase cu 5 cm fata de zidarie spre interiorul peretelui pentru a diminua puntile termice.

Attached Files



#16
virtualx

virtualx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 30.05.2005
dormitorul de sus cu balcon, cel de 12 mp , o sa deschizi geamul in pat , nu o sa ai loc pe langa pat, doar daca e de 1 persoana , matrimonial nici sa nu te gandesti

ca sa pui pat matrimonial camera sa aiba cel putin 15 mp

#17
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

View Postbrawnie, on 18 ianuarie 2016 - 20:37, said:

La structuri portante de zidarie in general recomand grosimea zidurilor exterioare de 30 cm si grosimea celor interioare de 25 cm. Stalpisorii si centurile retrase cu 5 cm fata de zidarie spre interiorul peretelui pentru a diminua puntile termice.
Te complici cu solutia asta , iar castigul e mai mult o pierdere .



#18
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009

View Postdenache, on 18 ianuarie 2016 - 18:36, said:

Am notat - prima intrebare catre arhitect : baia matrimoniala de la etaj vine peste camera tehnica unde chiar intentionez sa pun tabloul electric.. nu stiam despre aceasta interdictie - e din lege, sau .. de bun simt ?
Poti sa montezi tabloul electric,nu exista nici o interdictie.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate