Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bataie ritmica la viteza resimtit...

panou de sigurante la casa

Comanda online, compania nu vrea ...

Reduceri mincinoase Makita
 Ccleaner

Interviu viza turist SUA

medicament melatonina

La mulți ani @A_Stere!
 Vrabia a infundat cosul centralei

Lipsa semnal decodor Kaon NA1000B

Recomandare sursa!

Avanti Delta Vox
 20 de miliarde de euro ingropati ...

Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica

Disjunctor maxilar - lipsa aparit...
 

Casa P+1, constructie 2016

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
3515 replies to this topic

#2431
Sean_John

Sean_John

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 15.01.2006

View Postdenache, on 06 septembrie 2016 - 22:26, said:

fi-miu care nu e in Bucuresti ci la tara.

Inca nu ti-a trecut supararea de cand a spart plazma? Posted Image

#2432
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

View Postargentum, on 07 septembrie 2016 - 11:15, said:

ok, am si din asta. am gard viu pe un colt, cam 15m. credeti-ma ca e un chin. cand iti e lumea mai draga trebuie taiat, eu sunt lenes si il tai doar de 2 ori pe an, dar daca il vrei intretinut, trebuie sa il tunzi de 3-4 ori, imi ia cam 2 ore de cand ies pe usa si pana pun toate taieturile in saci. si asta asa la foc automat, de iese gardul ceva intre pipi boului si valurile dunarii, veti spune ca 2 ore nu e mult. dar pe mine ma ingrozesc. e de munca, nu gluma.
Cu cat avansam in era tehnologiei (si a telecomenzii :D) cu atat va creste si lenea pe noi ..si dorinta de a face mai toate lucrurile doar -dintr.un buton :)


#2433
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

View Postargentum, on 07 septembrie 2016 - 11:15, said:

dar daca il vrei intretinut, trebuie sa
Te sacrifici :D   dar daca rezultatul iti va da satisfactii ..atunci poate ca merita si efortul :)

Attached File  20160907_144640.jpg   1.47MB   49 downloads asta e satisfactia cea mai mare.. din toata gradina.asta e ce strang in 2-3 zile de la jumatatea lui mai si pana in noiembrie ..de  pe 20 mp (urmeaza sa triplez suprafata din toamna). Ideea e ca la casa trebuie sa.ti gasesti cateva ideletniciri care sa.ti umple o parte din timpul liber, altfel te plictisesti.

#2434
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,922
  • Înscris: 11.03.2006
Ne-ai inebunit cu capsunile alea! Posted Image
Nu e un exemplu prea bun. Eu declar ca nu le-am facut absolut nimic la cei 6 capsuni pe care ii am si am recoltat un castronel.

#2435
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Ai cules intr.o singura perioada de vegetatie (2-3 saptamani) cantitatea aia ..banuiesc

#2436
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016

View PostSean_John, on 07 septembrie 2016 - 12:20, said:

Inca nu ti-a trecut supararea de cand a spart plazma? Posted Image

Nu, s-a uitat, evident. Nu poti sa ii rupi capul, ca se creste greu....Plazma e de fapt un lcd. Apropo, inca ma mai gandesc ce sa fac cu el. Sta intr-o cutie imensa prin sufragerie. :(

Referitor la capsuni si alte leguminoase/balarii.
Eu sunt o tipa mai pragmatica. Nu prea ma impresioneaza provenienta, ma uit strict la ce in castron, din punctul asta de vedere imi este egal cu 5 minute in piata sa le cumpar. Insa, cum voi fi mai departe de piata - probabil ca lucrurile vor deveni mai interesante - poate ma apuc sa bat untu' prin spatele casei daca o sa uit de cateva ori sa cumpar.. nu ma vad achizitionand si vaca, totusi. Cel putin nu momentan.
Am avut 6 pomi, de la care am beneficiat de 1 bucata para contorsionata intr-un an. Ii facuse Mister poze de cred ca daca le pune cap la cap iese un filmulet din ala care arata cum creste.... poate de emotie crescuse atat de stramba.
In fine, posibil sa il prinda gradinareala pe el cel putin, numai ca sunt chestii functionale, nu e loc de agricultura extinsa.

#2437
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016
Referitor la gard, se complica treaba. Devine din ce in ce mai vizibil ca gardul "aerisit" e de lux frate. Cei 20 mp de "aeriseala" ma costa o avere; eram aproape hotarati, am beneficiat de multa gargara frumoasa de la unii, dar s-a dus Mister sa vada o lucrare facuta de ei si a fost un moment de .. WTF?? Adica cum sa zic - cam nasolutz... era grunduit - grundul zgariat urat de tot, vor 700 ron pe o vopsea speciala (ma rog de aia vroiam eu) si o ddadeau cu pistolul peste zgarieturile alea. I-au zis lui Mister ca "doar nu e masina". Pai atunci de ce dracului costa aproape cat una ???
Deci deocamdata, vazand calitatea oferita la preturi ametitoare, dezamagire totala. E simplu sa ceri 4000 euro si sa arati o poza de pe Pinterest sa zici ca "uite asa iese". Deci schimbare totala de strategie : Mister a vorbit cu un sudor care face in particular. Nu e finalizata discutia dar peste week-end cred ca ne hotaram.

#2438
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016
Aproape gata gardul la gri, tencuit, pregatit de decorativa. Oare cat sa il las sa se usuce, ca sa nu risc nimic ?

De luni vine un tigan (partial cred) sa inceapa sa sudeze poarta. Daca il mai aud pe unu ca a lucrat la Becali, il trimit la Becali. Cred ca e un fel de mantra a meseriasilor.

Desigur ca de indata ce am ajuns in tara am fost asignata pe diverse, rapid asa, ca daca ma dezmetices putin poate ma simt obosita, si , na, poate imi trece prin cap sa ma odihnesc sau ceva.
Asa ca week-end-ul a fost asa :
  • cumparaturi de criza de timp - rechizite, niste haine; convins copilul, care a venit de la tara evident cu un tic verbal "nu vreau bre, am pantaloni", "lasa bre, ca imi iau tricou alb de anul trecut"; de unde pana unde, ca ai mei nu vorbesc asa, dar am identificat probabil de la vecinul cu care statea mai toata ziua. Pana la urma incepusem si eu "treci, bre, incoace, ca iti iei vreo doua"; a fost nevoie de demonstatie practica, a pus pantalonii pe el sa vada ca ii veneau mai sus de glezne.
  • plimbat copilul cu tramvaiul de vreo 2 ori, "n-a mai patit el una ca asta", cum s-a exprimat singur, dar anul asta merge dupa masa la scoala, deci profit de ocazie si ma spal pe maini ca Pilat din Pont, o sa vina singur acasa; azi am mari emotii - ieri l-a urmarit mama sa vada ce si cum, dar azi e singur singurel. E de altfel o mica "pregatire", nu care cumva sa faca vre-un soc cand ne-om muta la casa si o se mearga cu 1 tramvai si 1 autobuz. Il luam cu binisorul. :)
  • dezbatere referitor la gard : model metal/ cine il face/ d-astea
  • luat nivel la curte (Doamne, imi venea sa ma spanzur cu furtunul de livel, nu mai puteam, eram nici cu valiza desfacuta si stateam de d-astea, insa Mister e deja cu nervii pe bigudiuri, saracul, nici duminica nu a putut sa stea locului)
Duminica seara venim acasa - avea M. telefonul ramas pe pat cand se uita 16 apeluri de la RTE. Mi-a stat nitel inima, ce naiba sa se intample sa sune in 1 ora de 16 ori ??? Ne-am uitat unul la altul ca la .... va inchipuiti. Ce era ? Nimic, frate, omul ala e dus cu capul. A terminat cartea constructiei si are pe 2 avize de beton adresa gresita, si nu are originalele la 2 dispozitii de santier de la structurist. Doamne fereste....Posted Image

#2439
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016
Gata gardul. Bineinteles, fara trotuarul exterior pe care insistasem atata.
M-am uitat la vreme si nu arata prea bine saptamana viitoare :( IPoarta va trebui sudata afara...

Attached Files



#2440
lapcat

lapcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 23.01.2007
Arata bine. Ce capac e pe gard, e dintr-o bucata sau mai multe? De unde l-ati cumparat?

#2441
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016
Bucati la 2 m. Nu prea sunt variante. Este luat de la mesteresi.ro daca nu ma insel... Ma gandeam sa pun si intre stalpi, pe baza aia. Dar nu au drept deloc numai tuguiat..

#2442
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016
Gardul s-a uscat si este frumusel chiar si asa cum este.
Am comandat fier pentru poarta, sambata ne apucam.

Receptia casei : Oau. O tampenie, pe website-ul primariei scrie una, la fata locului vor alta.
Am pus mana pe cartea constructiei, in sfarsit.
Mai am de platit 50% din valoarea investiei la ISC. Sper sa platesc azi...

Am facut si certificatul energetic (alta tampenie), si trebuie sa il ridic, dar cu blocajele din Bucuresti o sa fie greu.

#2443
Sean_John

Sean_John

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 15.01.2006

View Postdenache, on 15 septembrie 2016 - 12:19, said:

Mai am de platit 50% din valoarea investiei la ISC. Sper sa platesc azi...

Eu sper sa nu platesti chiar atat.

#2444
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016

View PostSean_John, on 15 septembrie 2016 - 12:44, said:

Eu sper sa nu platesti chiar atat.

Ha, ha !! Nu, 50% din 0,5% din valoarea investitiei ... Posted Image

De altfel m-am hotarat sa nu maiplatesc nimic. La primarie mi-a spus "amicul" sa vin cu hartia de receptie facuta de diriginte si semnata de toti si pe urma sa ma duc la el. Minunat, asa fac si vad unce si ce ma mai trimite sa platesc pe urma.

Banuiesc ca nu vine nimeni sa vada nimic. Nu ca tineam mortis, dar ma agitasem degeaba. Certificatul energetic il folosesc pentru dos in cazul asta ?
Sau daca nu vine sa vada nu inseamna ca nu imi cere toate actele ? In cazul asta e chiar sadic omul asta. Putea sa zica de la inceput nu sa ma poarte pe drumuri.

Edited by denache, 15 September 2016 - 14:24.


#2445
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016
Iata ca avem si certificat energetic. Si e si coloraaaat :)
Maine ne apucam de sudat la gard. Abea astept.
Am ochit deja un sezlong la reducere si am o carte de terminat, asa ca voi fi pe santier cu baietii Posted Image

#2446
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016
Gardul in durerile facerii...
Durerile noastre, bineinteles...

Attached Files



#2447
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016
Gata primul panou prieteni. Baiatul care ne sudeaza e o bomboana, n-am mai vazut om asa de binevoitor.
Am luat si vopsea pentru panou, dar o sa trebuiasca sa asteptam sa treaca ploile si sa curatam rugina eventual...

Am pregatit un set de acte pentru receptie  si astazi as vrea sa ajung la primarie cu ele, sa vad ce imi mai cere.

Incep sa ma ingrijorez cu faptul ca nu sunt echipe disponibile sa lucreze: cei disponibili, la o simpla abordare intreaba "cat dati?". Intrebarea ma blocheaza pur si simplu, vorbim de discutii telefonice,  nici macar la fata locului.
Chiar au ajuns sa liciteze clientii pentru echipe ??

Pana si pentru un salahor stam de saptamana trecuta sa vina sa faca curat in curte. Mi se pare aberant sa stau cu banii in mana sa nu gasesc oameni sa vina la munca. Imi spunea cineva zilele trecute ca a adus 5 oameni din Bulgaria. Au innebunit chiar asa de tare in perioada asta, construieste toata lumea  ??

#2448
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,006
  • Înscris: 29.09.2008
Confirm ca asa e, media de asteptat dupa un ajutor de orice fel este de 2 saptamani. Asta cu sunat zilnic dupa ei, eventual sa te duci si sa il iei din curte sa fii sigur ca vine... Eu dupa cateva luni m-am lamurit si incep sa le fac singura cam tot ce este fizic posibil, de la carat cu roaba pietris, dat cu motosapa prin curte, carat buruieni si vopsit zile intregi la gard, terasa si altele...
Dar cand am avut de turnat beton la diverse si sapat mult pt ingropat tevi a trebui sa umblam dupa ei, la unii am sunat cred ca 7-8 zile la rand si nu mai raspundeau. Cand au venit intrun final ii intrebam dar de ce nu raspundeati la telefon sa imi spuneti lasa-ma cucoana ca nu am chef sa vin sau suna in octombrie, raspunsul era doar ridicat din umeri.

Edited by dell99, 19 September 2016 - 08:47.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate