Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...
 

Sfat achizitie apartament 3 camere Piata Muncii

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
litium1000

litium1000

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 22.09.2015
Salutare,
Am vazut un apartament de 3 camere, 80mp, et 5 din 8, hol tip H, construit prin 1988, la 3-4 minute de metrou Muncii, adiacent cu Decebal. Pretul se invarte in jurul sumei de 90.000, probabil as putea sa mai negociez pana la 85.000E.
Pretul ar fi sub pretul zonei, chiar daca are nevoie de renovari si e tentant din punct de vedere al pozitiei si a imprejurimilor.

Am o singura ingrijorare majora. Sunt urme de infiltratii la colturile superioare ale camerelor, intre tavan si peretii exteriori, dar si in jurul coloanelor (in interiorul apartamentului). Proprietarul sustine ca au fost inudatii in trecut si nu a mai varuit (desi spune ca a izolat pe interior cativa pereti) , dar mi-e teama sa nu fie infiltratii prin peretii exteriori, fiind vorba de un bloc cu pereti exteriori din placi.

Din exterior, zonele de imbinare ale placilor par sa aiba o nuanta mai inchisa decat restul, semn ca ar fi "tras" ceva umezeala. Mai mult decat atat, la o parte din apartamente se  observa urme de tencuiala la imbinari (semn ca s-a umblat si s-a reparat ceva pe acolo).

Care ar fi costul pentru o reparatie de genul asta? Are rost sa o faci, sau mai bine astepti sa se anvelopeze blocul?

#2
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Ultimul etaj?

#3
litium1000

litium1000

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 22.09.2015
Etajul 5 din 8

#4
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Atunci e ok
Inseamna ca urmele sunt de la o fosta inundatie

#5
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
cauta in alta parte, nu te risca.

#6
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Banuiesc ca nu e izolat blocul
Ce sector ?

#7
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
cauta altceva, izolarea pe interior e o idee proasta daca nu-i facuta cum trebuie, e risc de mucegai si igrasie.

#8
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

 petre69, on 06 ianuarie 2016 - 18:15, said:

Banuiesc ca nu e izolat blocul
Ce sector ?
Tu citesti inainte sa pui intrebarile astea? Ti a raspuns de la bun inceput si la ce etaj este si in ce zona...

#9
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

 alin62, on 06 ianuarie 2016 - 18:59, said:


Tu citesti inainte sa pui intrebarile astea? Ti a raspuns de la bun inceput si la ce etaj este si in ce zona...
Mda , cu etajul ai dreptate dar de unde sa stiu eu baiat de la tara ce sector e acolo, ca doar nu sunt primarul general

#10
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

 petre69, on 06 ianuarie 2016 - 18:15, said:

Atunci e ok
Inseamna ca urmele sunt de la o fosta inundatie
Si nu e deloc ok, egrasie sau apa se poate infiltra si daca este la mijlocul blocului, cand ploua se poate infiltra pe la imbinarile dintre placi indiferent de etaj.

 petre69, on 06 ianuarie 2016 - 19:02, said:

Mda , cu etajul ai dreptate dar de unde sa stiu eu baiat de la tara ce sector e acolo, ca doar nu sunt primarul general
Si daca esti baiat de la tara, cu ce te ar ajuta sa stii in ce sector sta daca nu stii unde vine adresa care ti a dat o?

#11
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

 alin62, on 06 ianuarie 2016 - 19:02, said:


Si nu e deloc ok, egrasie sau apa se poate infiltra si daca este la mijlocul blocului, cand ploua se poate infiltra pe la imbinarile dintre placi indiferent de etaj.
Si deaia am intrebat , pt ca daca e sect 3 primarelul se lauda ca pana la alegeri vor fi izolate toate
Apoi bla bla bla cand se pun schelele pe bloc bla bla bla , putea sa vorbeasca cu un dorel si cu materialele cumparate de proprietar sai faca o hidroizolare asa cum trebe inainte de polistiren
Bla bla bla , acum intelegi de ce intreb , doar nu de cretin

#12
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
Ontopic
Este un pret cam exagerat, anul blocului este foarte bun dar ca sa rezolvi problemele cu apa trebuie sa izolezi pe exterior.
Ca sa izolezi si sa nu mai ai probleme trebuie sa ai niste mesteri foarte buni, ca degeaba iti izoleaza asa de forma ca tot o sa ai apa, si trebuie sa izolezi o portiune si in jurul tau la vecini sus jos stanga dreapta. Asta o sa coste ceva dar se poate rezolva insa mai trage de pret, oferta de craciun 80000 maxim :D

 petre69, on 06 ianuarie 2016 - 19:05, said:

Si deaia am intrebat , pt ca daca e sect 3 primarelul se lauda ca pana la alegeri vor fi izolate toate
Laude au fost in tot bucurestiul. Izolarea aia cu primaria a tinut in functie de fiecare administrator in parte, cum a avut pile si cum l a interesat. Daca vezi in buc este un bloc izolat aici, dupa mai este unul izolat la 500 m unul pe nu stiu unde.... adica nu s au luat la rand, sau dupa strazi... s a tinut cont doar in functie de pilele si interesul administratorului.
Iar asta cu reabilitarile s a cam terminat din ce am vazut, de ceva timp nu prea mai sunt schele prin bucuresti cu reabilitari. Acum cu ciolos nici o sansa, borfasu asta taie tot.

#13
litium1000

litium1000

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 22.09.2015
Intr-adevar blocul este in sectorul 3, iar cel de langa este izolat ( asa spunea si proprietarul, ca au avut pile la primarie)

#14
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

 litium1000, on 06 ianuarie 2016 - 19:15, said:

Intr-adevar blocul este in sectorul 3, iar cel de langa este izolat ( asa spunea si proprietarul, ca au avut pile la primarie)
Si asta intra in lucru sau ce stii???
Hidroizolarea nu e greu de facut , de fapt cam ajunge sa stii sa dai cu bidineaua si gata treaba , doar putina atentie la niste detalii

#15
litium1000

litium1000

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 22.09.2015
Proprietarul nu stie cand si daca se anvelopeaza. In ce ar consta hidroizolatia in cazul asta? Am vazut un film pe youtube cu niste alpinisti care curata zona de imbinare dintre placi, adauga un mastic bituminos..cred ca e un fel de smoala, apoi aplica un adeziv si tencuiesc peste...

#16
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
+ 1 pentru 80.000
nu e de speriat și se poate rezolva. tu trebuie să îți dai seama dacă în respectiva zonă putea să fie de la apartamentul superior sau nu....

nu poți să fii sigur că pe la plăci trage, ca să faci hidroizolare exterioară....

dar poți face asigurare la apartament și să ceri despăgubiri :)))

Edited by bobalex18, 06 January 2016 - 19:31.


#17
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

 petre69, on 06 ianuarie 2016 - 19:22, said:

Hidroizolarea nu e greu de facut , de fapt cam ajunge sa stii sa dai cu bidineaua si gata treaba , doar putina atentie la niste detalii
Gata treaba? Si detaliul cu etajul 5 cum ramane? Cum da el cu bidineaua la etajul 5? Crezi ca schela aia este cu 5 lei ora?

#18
litium1000

litium1000

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 22.09.2015
Sigur a fost ceva si de la apartamentul superior pentru ca se vad pete galbene si pe hol, pe langa tevi. Problema mare cred ca sunt infiltratiile, daca a izolat pe interior 2 pereti, iar pe exterior se observa ca s-au facut reparatii la mai multe apartamente

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate