Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Sfat achizitie apartament 3 camere Piata Muncii

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

View Postbobalex18, on 06 ianuarie 2016 - 19:29, said:

+ 1 pentru 80.000
Mai mult de 80000 nu are rost sa dea, si asa este tras de par.

La 90000 mai bine cauti un mic teren chiar si de 150m, nu neaparat in centru, si iti faci o casuta care nu se compara cu o cutie intr un bloc. Cu 40000 ai sanse sa gasesti un mic teren si cu 50000 sa ti faci o casuta.
Eu unu cu banii astia nu i as arunca pe o cutie pana la urma si mai ales sa stau mereu cu frica ca daca ploua si imi intra iar apa in casa sau daca mai face ceva vecinu de sus...

app. decat ala la 90000 euro, nu mai bine asta la 98000? http://www.ideal-res...ce=&project=138
Are doua camere dar este de fite :D si chiar f mare, iar terasa aia are haz sa stai acolo vara :)

Edited by alin62, 06 January 2016 - 19:48.


#20
litium1000

litium1000

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 22.09.2015

View Postalin62, on 06 ianuarie 2016 - 19:41, said:

Mai mult de 80000 nu are rost sa dea, si asa este tras de par.

La 90000 mai bine cauti un mic teren chiar si de 150m, nu neaparat in centru, si iti faci o casuta care nu se compara cu o cutie intr un bloc. Cu 40000 ai sanse sa gasesti un mic teren si cu 50000 sa ti faci o casuta.
Eu unu cu banii astia nu i as arunca pe o cutie pana la urma si sa stau mereu cu frica ca daca ploua si imi intra iar apa in casa sau daca mai face ceva vecinu de sus...

E usor de zis, iei teren faci casa...m-am gandit si eu la asta. Mi-ar placea o casuta in otopeni, cocheta si cu un pic de curte, si cred ca m-as incadra la 100-120k. Dar am citit cateva jurnale despre constructia unei case si m-am luat cu mainile de cap. Daca vrei sa iasa bine tre sa te dedici 100% timp de 1 an sau doi si eu sunt mai comod de fel. Iar dupa ce vezi cate se pot intampla pe un santier parca ti-e frica sa o iei deja ridicata sau sa platesti un constructor sa ti-o faca la rosu...

View Postbobalex18, on 06 ianuarie 2016 - 19:29, said:

+
nu poți să fii sigur că pe la plăci trage, ca să faci hidroizolare exterioară....

dar poți face asigurare la apartament și să ceri despăgubiri :)))

Sunt mai mult ca sigur ca niciun asigurator nu te despagubeste pentru infiltratii. Si nu e vorba de costul zugravelii, deranjul e mare..

Daca il iau, oricum tre sa renovez, gresie, parchet, zugraveli si ce o mai fi de facut pe acolo.. Evident ca nu mi-ar pica deloc bine o egrsie sau o infiltratie dupa asta...

#21
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View Postalin62, on 06 ianuarie 2016 - 19:38, said:


Gata treaba? Si detaliul cu etajul 5 cum ramane? Cum da el cu bidineaua la etajul 5? Crezi ca schela aia este cu 5 lei ora?
Era vorba de schelele puse pentru termoizolatie ,tac pac se polosea de ele moca
Stiu cat costa schelele de inchiriat

#22
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

View Postlitium1000, on 06 ianuarie 2016 - 19:54, said:

E usor de zis, iei teren faci casa...m-am gandit si eu la asta. Mi-ar placea o casuta in otopeni, cocheta si cu un pic de curte, si cred ca m-as incadra la 100-120k. Dar am citit cateva jurnale despre constructia unei case si m-am luat cu mainile de cap. Daca vrei sa iasa bine tre sa te dedici 100% timp de 1 an sau doi si eu sunt mai comod de fel. Iar dupa ce vezi cate se pot intampla pe un santier parca ti-e frica sa o iei deja ridicata sau sa platesti un constructor sa ti-o faca la rosu...
Pai cum adica e usor de zis, pai si ce ai vrea, sa o si faca un constructor, dar tu sa stai si linistit, dar sa si stii ca ala ti a facut o treaba buna fara sa ai probleme ulterior, dar tu sa stai linistit...ceva de genu. Asa ceva nu exista, si decat sa mi iau o cutie intr un bloc unde deja sunt semne de infiltratii si cu un pret exagerat...mai bine m as lua cu mainile de cap si as incepe sa ma gandesc foarte serios la o casa.

Adica nu te iei cu mainile de cap ca sa ti faci o casa, dar te iei cu mainile de cap pentru o cutie...
Daca esti chiar foarte comod, ti am pus o varianta mai sus, chiar daca sunt doua camere sunt foarte mari plus ca ai o terasa mare si este in oras, asa mai sunt apartamente foarte mari la rin grand hotel cred ca stii blocurile alea mari din spatele hotelului. Oricum la banii aia nici nu ar trebui sa stai la discutii cu probleme de gen infiltratii...gandeste te bine ca este o suma foarte mare sa i dai pe o cutie, macar da i pe o cutie cat mai perfecta.

Edited by alin62, 06 January 2016 - 20:04.


#23
litium1000

litium1000

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 22.09.2015
Sa inteleg ca nu e suficienta anveloparea pe care o fac astia pentru eliminarea infiltratiilor? In cazul asta, n-ar fi normal ca la blocurile din placi sa se faca si hidroizolatie cand se pune polostirenul ala?

#24
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

View Postlitium1000, on 06 ianuarie 2016 - 20:02, said:

Sa inteleg ca nu e suficienta anveloparea pe care o fac astia pentru eliminarea infiltratiilor? In cazul asta, n-ar fi normal ca la blocurile din placi sa se faca si hidroizolatie cand se pune polostirenul ala?
Tu trebuie sa intelegi ca la banii astia ai variante mai bune, nu sa stai sa ti faci griji cum sa faci sa nu ti mai intre apa in casa la un apartament de 90000 euro...daca imi cerea mie 90000 euro obraznicul ala ii spuneam direct oferta de black friday 75000 maxim, cum sa dai 90k si dupa sa ti faci griji cu apa din ap....

#25
litium1000

litium1000

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 22.09.2015

View Postalin62, on 06 ianuarie 2016 - 20:01, said:

Pai cum adica e usor de zis, pai si ce ai vrea, sa o si faca un constructor, dar tu sa stai si linistit, dar sa si stii ca ala ti a facut o treaba buna fara sa ai probleme ulterior, dar tu sa stai linistit...ceva de genu. Asa ceva nu exista, si decat sa mi iau o cutie intr un bloc unde deja sunt semne de infiltratii si cu un pret exagerat...mai bine m as lua cu mainile de cap si as incepe sa ma gandesc foarte serios la o casa.

Adica nu te iei cu mainile de cap ca sa ti faci o casa, dar te iei cu mainile de cap pentru o cutie...
Daca esti chiar foarte comod, ti am pus o varianta mai sus, chiar daca sunt doua camere sunt foarte mari plus ca ai o terasa mare si este in oras, asa mai sunt apartamente foarte mari la rin grand hotel cred ca stii blocurile alea mari din spatele hotelului. Oricum la banii aia nici nu ar trebui sa stai la discutii cu probleme de gen infiltratii...gandeste te bine ca este o suma foarte mare sa i dai pe o cutie, macar da i pe o cutie cat mai perfecta.

Da, asta as vrea,sa pot sa am incredere ca un constructor imi respecta proiectul, sa stau linistit si sa ma duc la sfarsit sa iau cheia. Dar eu sunt comod si traim intr-o societate in curs de dezvoltare :)))

#26
gicafranica

gicafranica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 27.05.2014

View Postalin62, on 06 ianuarie 2016 - 20:07, said:


Tu trebuie sa intelegi ca la banii astia ai variante mai bune, nu sa stai sa ti faci griji cum sa faci sa nu ti mai intre apa in casa la un apartament de 90000 euro...daca imi cerea mie 90000 euro obraznicul ala ii spuneam direct oferta de black friday 75000 maxim, cum sa dai 90k si dupa sa ti faci griji cu apa din ap....

Pai 75k euro nu tot o galagie de bani?
E clar ca omul n are banul cash, daca ar fi avut  80k cash i s ar fi aprins beculetele ce inseamna o astfel de suma.


#27
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

View Postgicafranica, on 06 ianuarie 2016 - 20:18, said:

Pai 75k euro nu tot o galagie de bani?
E clar ca omul n are banul cash, daca ar fi avut  80k cash i s ar fi aprins beculetele ce inseamna o astfel de suma.
Pai sunt si 75k, dar hai sa zic ca poate ar fi o zona buna, an bun la bloc, nu este nici parter nici ultimul etaj, ar mai merge sa l renoveze asa. Dar sa ceri 90k pe un ap nerenovat, si cu probleme de izolatie este obraznicie maxima.

#28
litium1000

litium1000

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 22.09.2015

View Postalin62, on 06 ianuarie 2016 - 20:07, said:

Tu trebuie sa intelegi ca la banii astia ai variante mai bune, nu sa stai sa ti faci griji cum sa faci sa nu ti mai intre apa in casa la un apartament de 90000 euro...daca imi cerea mie 90000 euro obraznicul ala ii spuneam direct oferta de black friday 75000 maxim, cum sa dai 90k si dupa sa ti faci griji cu apa din ap....

La piata muncii nu gasesti ap la etaj intermediar sub 95.000e. Astea care mai sunt renovate au niste scoruri descurajante rau de tot.

View Postgicafranica, on 06 ianuarie 2016 - 20:18, said:


Pai 75k euro nu tot o galagie de bani?
E clar ca omul n are banul cash, daca ar fi avut  80k cash i s ar fi aprins beculetele ce inseamna o astfel de suma.

De unde ai tras tu concluzia asta?

Intrebarea mea initiala a fost cat m-ar costa sa fac hidroizolatia, in ideea in care blocurile de acest tip sunt f raspandite si infiltratiile astea nu pot fi un fenomen singular. Cu siguranta sunt utilizatori care au avut de a face cu asa ceva

#29
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

View Postlitium1000, on 06 ianuarie 2016 - 20:35, said:

La piata muncii nu gasesti ap la etaj intermediar sub 95.000e. Astea care mai sunt renovate au niste scoruri descurajante rau de tot.
Pana la urma pretul este dat de aia care au banu, astea sunt preturi nesimtite pentru ca sunt unii care isi mai iau teapa cu asa cutii, sincer astea se numesc tepe.
La banii aia deja incepi sa te gandesti la o casuta chiar daca ai o curticica mica, casa ta pe pamantul tau nu se compara cu niste cutii puse una peste alta si sa depinzi mereu de vecini...cand ti e lumea mai draga poate sa te inunde unu, si atunci dai cu munca prin casa, mutat mobila, reparat, zugravit...plus zgomote, intretinere...

Stiu zona aia si nu mi se pare deloc de 95000 euro pt o cutie, mai bine nu te grabi si cauta altceva.

#30
litium1000

litium1000

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 22.09.2015
Eu am crescut la casa departe de Bucuresti, stiu ce inseamna sa ai curte mare in care sa poti sa alergi si sa te joci, dar in acelasi timp pot sa apreciez comoditatea si simplitatea apartamentului. E o discutie nesfarsita aici pe care nu are rost sa o continuam.

#31
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
E o discutie foarte simpla, preferi o casuta chiar daca nu ai curte unde poti sa alergi prea mult, sau simplitatea apartamentului in care iti mai intra apa, te mai inunda vecinii, mai opresti muzica seara in caz ca ai chef de o petrecere...eu asta nu o vad deloc ca o comoditate mai ales la 90k euro :))

#32
litium1000

litium1000

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 22.09.2015
Nu e asa simplu daca iei un calcul copii, gradinite, scoli, transport in comun, lipsa infrastructurii samd..O casa aduce costuri in plus de intretinere, de deplasare si luand decizia aste te obligi sa iti cresti sau macar sa iti mentii veniturile. Nu contest ca sunt multe avantaje, dar prefer comoditatea vietii din oras.

#33
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
Nu am zis sa iei teren la tara, nu trebuie sa ti iei teren neaparat prin centru ca sa fii in oras, si oricum piata muncii nu mi se pare deloc o zona de 90k euro.
Cu 90k gasesti apartament cam in tot bucurestiu, in fine daca tu crezi ca ai dat lovitura acolo...

#34
litium1000

litium1000

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 22.09.2015
E departe gandul asta de a fi dat lovitura, crede-ma ca dupa 4 luni de cautari asta e singurul apartament care intruneste mare parte din cerinte (zona, supfrafata, etaj, si pret)

#35
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Cam asta stiu si eu ca e pretul pentru 3 camere in zona (chiar mai mare). E vorba de asumarea unui risc care, daca iese, te face sa salvezi niste bani buni. Pe proprietar l-ai intrebat? E clar ca a avut probleme de-a lungul timpului (izolarea din interior), sa nu vanda din cauza ca sunt probleme f grave in spate.

Parerea mea este ca, la sumele astea, sa aduci o firma/inginer sa iti faca o evaluarea pentru reparatia infiltratiilor din exterior. Ii pui sa semneze pe deviz si te asiguri ca iti vor da garantie la lucrare. Ulterior, cu suma asta in minte, negociezi cu proprietarul. El nu trebuie sa stie cat costa  cu adevarat, scopul tau banuiesc ca este sa scoti apartamentul bun de locuit si renovat la un pret sub cele care sunt deja pe piata. Pentru asta vei stii cat trebuie sa cheltui cu renovarea, stii cat sunt celelalte de pe piata, mai trebuie doar sa negociezi a.i. sa iesi cat mai bine. Tine-ne la curent!

#36
litium1000

litium1000

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 22.09.2015
Evident ca l-am intrebat, dar spunea ca a avut inundatie. Apartamentul e folosit pe post de birou, nu cred ca asta e motivul pentru care vrea as il vanda.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate