Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

Digi Energy - Noul furnizor de curent electric din România.

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
5605 replies to this topic

#4195
RV1923

RV1923

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 25.10.2007
Eu am contract din 19.02.2016 și am prețul de 0,155 lei.

[ https://i.imgur.com/My64JLa.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4196
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,682
  • Înscris: 19.11.2010

View PostRV1923, on 16 iulie 2018 - 11:15, said:

Eu am contract din 19.02.2016 și am prețul de 0,155 lei.
asta inseamna ca se face diferenta intre clienti noi si clienti vechi nu ne mai mutam pe Digi nu prea e corect

acu e pretul ridicat artificial, deci nu e momentul sa semnam, pretul energiei tinde spre scadere energia electrica va fi din ce in ce mai ieftina,
scumpirile sunt  artificiale trendul mondial e de scadere va fi extrem de ieftina in viitor

La energie am inteles ca si daca semnezi pe 12 luni cu un furnizor contract, poti sa migrezi catre la alt furnizor imediat dupa 30 zile inainte de cele 12 luni

Edited by July02, 16 July 2018 - 11:38.


#4197
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017

View PostJuly02, on 15 iulie 2018 - 22:35, said:

acu e pretul ridicat , deci nu e momentul sa semnez cand or mai scadea preturile atuncea....., caci pretul energiei tinde spre scadere energia electrica va fi din ce in ce mai ieftina
scumpirile astea sunt doar artificiale trendul mondial e de scadere va fi extrem de ieftina in viitor o sa vedeti
nu e deloc asa si se vede asta din cresterile continue si constante, an de an

pe masura ce cererea de curent va creste (tot mai multe device-uri, trecere cuptoare de pe gaze pe electric etc) piata reactioneaza intr-un singur fel: prin cresterea preturilor.

#4198
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,682
  • Înscris: 19.11.2010

View Postunbrutus, on 16 iulie 2018 - 11:51, said:

la noi se creste artificial se vede asta cand in toata lumea scad preturile la noi cresc artificial si stie toata lumea aceasta nu e cazul sa ne dam dupa copac
nu sta in picioare in nici un fel afirmatia este doar o justificare jalnica a producatorilor sa ne bage pe gat preturi cat mai mari functie de interesele lor proprii obscure
la nivel mondial trendul e de ieftinire caci s-au dezvoltat mult mai multe surse de energie alternativa si regenerabila asta pe langa cele nucleare, pe carbune clasice
bineinteles ca producatorii de energie au interese opuse  si incearca artificial sa creasca preturile dar este artificial contrar trebdului la nivel global sub diferite pretexte

Plus ca la energie am inteles ca si daca semnezi pe 12 luni cu un furnizor contract, poti sa migrezi catre la alt furnizor imediat dupa 30 zile inainte de cele 12 luni

Edited by July02, 16 July 2018 - 12:34.


#4199
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017

View PostJuly02, on 16 iulie 2018 - 12:28, said:

la noi se creste artificial se vede asta cand in toata lumea scad
si in lume cresc. In cativa ani Germania renunta total la energia nucleara.
Ai ceva exemple unde scad?

#4200
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,682
  • Înscris: 19.11.2010

View Postunbrutus, on 16 iulie 2018 - 13:10, said:

doar in germania si asta cand or renunta la energie nucleara
majoritatea tarilor nu renunta la energie nucleara si nici Romania, deci nu exista nici un motiv intemeiat de crestere a energiei electrice ci doar de scadere
oricum cu cat se inmultesc tipurile de energii alternative energia devine din ce in ce mai accesibila
pretul va scadea din ce in ce mai mult pentru ca exista mult mai multe alternative energia catre viitor va scadea in mod continuu se stie asta doar ca tu tii cu lupul ai alte interese

Edited by July02, 16 July 2018 - 13:29.


#4201
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017

View PostJuly02, on 16 iulie 2018 - 13:28, said:

majoritatea tarilor nu renunta la energie nucleara si nici Romania, deci nu exista nici un motiv intemeiat de crestere a energiei electrice ci doar de scadere
oricum cu cat se inmultesc tipurile de energii alternative energia devine din ce in ce mai accesibila
deci nu ai nici un exemplu de fapt si te bazezi doar pe ceea ce tie ti se pare a fi logic?

eu iti spun bazat pe fapte ca preturile cresc. trecerea la energie alternativa a dus la marirea facturilor, uita-te atent la factura ca le vezi si eu, se cheama "certificate verzi" si sint un cost, nu o reducere la factura. Asa e si in anglia, care sint mai avansati ca noi cu 100 de ani

View PostJuly02, on 16 iulie 2018 - 13:28, said:

se stie asta doar ca tu tii cu lupul ai alte interese
deci eu sint de vina acum?
ce inseamna "se stie" daca nu poti da nici macar o singura dovada si preturile cresc??

#4202
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,682
  • Înscris: 19.11.2010

View Postunbrutus, on 16 iulie 2018 - 13:33, said:

s-au redus si tarifele pentru certificatele verzi , in trecut erau mai scumpe acum nu mai sunt , deci nu exista justificari cu o baza reala
plus ca la noi functioneaza energia nucleara, care era si pe vremea lui ceausescu, avand energie nucleara nu avem nici un motiv sa crestem pretul cu energia,
sunt doar smecherii artificiale de crestre ca nu a cazut centrala de la cernavoda si nici nu a intrerupt-o nimeni,
plus ca avem hidrocentrale care produc energie f ieftina
deci avem atatea resurse de energie incat se compenseaza incat toate cresterile sunt total nejustificate

Edited by July02, 16 July 2018 - 14:06.


#4203
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017

View PostJuly02, on 16 iulie 2018 - 13:47, said:

deci avem atatea resurse de energie incat se compenseaza incat toate cresterile sunt total nejustificate
asta poate fi sau nu asa, totusi toate (absolut toate!) barajele de la centralele hidro nu prea mai intrunesc conditiile de siguranta in exploatare.

Centrala e oprita frecvent, si tocmai ca functioneaza inca de pe vremea lui ceasca arata ca nu e solutia minune. Consumul creste constant.

10 staţii seismice, inclusiv cea de la barajul Vidraru, gigantul de beton care ţine piept apelor, s-au stricat şi nu au fost reparate. Iar dacă senzorii nu vor transmite alertă de cutremur, autorităţile nu vor putea lua măsuri ca să împiedice un accident.

Trebuie sa fim realisti...  e putin probabil sa scada preturile in viitorul apropiat. In nici un caz semnificativ. Deocamdata e bine ca avem si in Romania concurenta pe piata furnizarii, cu Digi si toti ceilalti. Digi ceruse si licenta de producator dar i-a fost refuzata

#4204
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,682
  • Înscris: 19.11.2010

View Postunbrutus, on 16 iulie 2018 - 14:25, said:

cand Certificatele verzi erau la valori mari ridicate energia nu a crescut, iar acuma cand Certificatele verzi au scazut energia se scumpeste e ilogic, e clara cresterea artificiala a pretului
barajele functioneaza ca mai apare cate o problema e altceva asta s-a intamplat mereu si dintotdeauna se vor remedia ,si oricum nu reprezentau o cota mare parte din energie
si mai exista in prezent atat de multe alte parcuri de energie regenerabila ca deja avem mult mai multa energie decat aveam acum ani de zile cand acestea nu existau.

In plus: - oamenii au inceput sa-si reduca consumul de energie cu becuri economice, aparate electrocasnice economice A+ si nu sa-l creasca,
dar pe tine te intereseaza sa scoti in evidenta doar motive de crestere a pretului caci se vede ca asta urmaresti sa demonstrezi ca nicodata tehnologia nu poate evolua,
ca niciodata nu ne vor creste capacitatile de generare a energiei electrice cand in fapt capacitatile de energie electrica cresc constant an de an mereu se imbunatateste
pare ca ne cam iei peste picior cu astfel de asa zise motive de vanzator in piata de energie

- Orice vanzator intotdeauna va cauta presupuse motive ca sa iti creasca pretul, dupa el niciodata nu exista motive de scadere a pretului! -dupa el potopul!

Daca te crezi un mic Nostradamus baga la Bursa si pariaza pe crestere,si sa ne arati peste cativa ani cum a evoluat piata,dar sa nu te arzi cu predictiile astea comerciale de marketing!

Edited by July02, 17 July 2018 - 00:18.


#4205
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007
Salutare, in lunile imediat urmatoare imi va expira contractul pe 2ani cu Enel E-Light la pretul de 0,147 lei/kw fara tva si fara taxele ANRE.

S-a schimbat pretul la careva? la cei care au avut Enel E-Light evident.

Edited by costinuti, 03 August 2018 - 07:59.


#4206
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,559
  • Înscris: 15.05.2010
ai gresit aria...

#4207
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007

View Postpupama, on 03 august 2018 - 09:37, said:

ai gresit aria...

Tocmai ca n-am gresit aria :P

#4208
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,559
  • Înscris: 15.05.2010

View Postcostinuti, on 03 august 2018 - 07:46, said:

imi va expira contractul pe 2ani cu Enel E-Light
S-a schimbat pretul la careva? Enel E-Light evident.

Posted Image
Despre Digi Energy vorbim noi aici Posted Image

#4209
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007

View Postpupama, on 03 august 2018 - 12:49, said:

Posted Image
Despre Digi Energy vorbim noi aici Posted Image
Se vorbeste si depre Enel tocmai ca nu exista in alta parte o arie dedicata;
Nu cred ca e nevoie sa caut sa iti dau link-uri la postari exact din acest topic :) daca dai pagini in urma vei observa singur.

#4210
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,559
  • Înscris: 15.05.2010
De la 1 iulie 2018 Digi a modificat pretul energiei electrice si tariful de rezervare pe zi,fara a ma informa in scris de acest aspect cu 30 zile inainte si fara sa imi ofere sansa sa decid daca vreau sau nu Posted Image . oooooh, urmeaza o perioada de scandal si sesizari. ANRE vin Posted Image

Edited by pupama, 07 August 2018 - 13:45.


#4211
lbadaca

lbadaca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,045
  • Înscris: 14.07.2008
Eu nu vad nicio modificare la ceea ce spui tu.

#4212
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,559
  • Înscris: 15.05.2010

View Postlbadaca, on 07 august 2018 - 19:08, said:

Eu nu vad nicio modificare la ceea ce spui tu.

aveam abonament de pensionar cu 0,145 lei kWh si 0,15 lei rezervarea...de la 1 iulie au schimbat tarifele la 0,180 lei kWh si 0,20 lei rezervarea. Nu m-au informat inainte de modificarea asta sa pot si eu sa imi dau sau nu acordul :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate