Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Digi Energy - Noul furnizor de curent electric din România.

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
5605 replies to this topic

#5599
cut3ryan

cut3ryan

    Pro FM <3

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,796
  • Înscris: 04.04.2008
Unde ai vazut tu in bloc fiind in casa contoarul,poate in astea noi facut pe genunchi, restul le au pe casa scarii din 2 in 2 etaje,dar nu mi-ai raspuns la intrebare.

#5600
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006

View PostRua20, on 18 decembrie 2023 - 09:12, said:


Nu trebuia să permiți schibmarea acestuia cu unul care trimite indexul automat(autocitit wireless)dacă acesta se afla la tine în casă.
Care to explain?
Ce se intampla/nu se intampla daca trimite automat?

#5601
mtuchendria

mtuchendria

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 01.05.2016
Contorul electric apartine distribuitorului de energie. Nu ii dai voie sa face ce vrea el, sau sa puna ce tip doreste el, ramai fara energie electrica.

#5602
Rua20

Rua20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 04.01.2022

View Postcut3ryan, on 18 decembrie 2023 - 09:19, said:

Unde ai vazut tu in bloc fiind in casa contoarul,poate in astea noi facut pe genunchi, restul le au pe casa scarii din 2 in 2 etaje,dar nu mi-ai raspuns la intrebare.
La mine în bloc toate sunt în apartamente,și nu ești obligat de lege să îți pui contuar inteligent!poate doar să fii obligat să-l schimbe dar nu cu ce vrea mușchii lor ca să fure la index acești distribuitori.

#5603
tenie5022

tenie5022

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 11.08.2009
https://despre-energ...orta-costurile/


7, Atunci când se decide trecerea la alt tip de contoare și trebuie schimbate la toți consumatorii.

#5604
mtuchendria

mtuchendria

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 01.05.2016
Care lege, e pe vrute? Alege consumatorul daca vrea cu de toate sau fara? Sunt curios de ce lege vorbesti!
Tine de programul de modernizare si investitii ale distribuitorilor de electricitate. O data la 5 ani contorii de electricitate se inlocuiesc, se verifica metrologic, si unele se trimit la casat si altele se inlocuiesc cu cele inteligente daca a prevazut in bugetul de investitii. In timp, distribuitorul face economii cu verificare dar si prognoza consumului.

#5605
Rua20

Rua20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 04.01.2022

View Postmtuchendria, on 19 decembrie 2023 - 09:45, said:

In timp, distribuitorul face economii cu verificare dar si prognoza consumului.
La mine a venit cu înlocuirea anul trecut și tot așa vroia să mă prostească că îmi vor pune contuar inteligent că e obligatoriu și le-am dat cu contuarul în cap! i-am dat afara din apartament și după două săptămâni au venit cu unul normal.

#5606
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
Si cu unul ,,normal" daca e sa te fure nu pot? Trebuie sa recunosc ca e un pericol major, daca contorul e mai inteligent decat clientul.😁

Edited by baribalu, 20 December 2023 - 08:57.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate