Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 

Lada Niva

- - - - -
  • Please log in to reply
347 replies to this topic

#181
notka

notka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 10.11.2005
De mai multa vreme ma bate gandul sa-mi iau o masina de teren. Scopul e sa merg cu ea prin hartoape nu prin oras. Am citit ce s-a scris pana acum si m-am hotarat sa-mi iau una. Am luat Publitim-ul (sunt din Timisoara si asta e un ziar cu anunturi de mica publicitate) si am gasit un tip care are doua Lada Niva din 2005 cu instalatie de gaz la pretul de 5.500euro. Maine ma duc sa le vad. Oare merita banii, daca sunt in stare buna?

#182
bufu

bufu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 26.04.2006
lada niva e masina de vanatori :D ....pe bune lasand gluma    e f cautata pe piata sh de vanatori ...la altceva nu se preteaza pt ca consumul e criminal

#183
gusteru

gusteru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 24.11.2005

View Postteddy16, on Jan 20 2007, 23:09, said:

multumesc frumos nenea gustere dar.. cere d;rc din poze? ca unai de MTV cred ghermania si una cred de hungaria !!!cui sa i dau mail? Mersi sarut mana conasule dar nici una nici alta !!!nu cunosc.... asa ca tot la voi sper sa ..gasim ! BAI BAETI!! chiar nu putem sa gasim o servo pentru combinele noastre? O originala cica i vreo 800 epuroi! da dr lui chiar nu punem de ceva mai ieftin?.Apropo ce cheie la cutie si grup si din cat  in cat bagam ulei in ele? Cardanele ..ce vaselina? ...ca daca astept pana la 10mii la revizie cred ca .....!

pai cere ca e noua, 0km la reprezentanta(in NL) le dau eu un mail mai pe miercuri ptr. detalii.
ptr. LR serie din anii 70 exista un sistem cu o pompa actionata de axul volanului iar la directie e momtat un cilindru cu un piston care misca fuzeta. sistemul fiind in jur de 500€ multi si le-au mesterit singuri si lucreaza destul de bine. la capul romanului nu se poate sa nu gasiti si voi ceva sa intre le lada.
apropo de uleiuri, chei ,etc, ulei in transmisie pui pina da pe afara. un manual de reparatie gasiti aici:  
http://www.lsdonline...iva/manuals.php  
ar mai fi un manual de exploatare dar nu stiu cum sa-l atasez

Attached Files



#184
teddy16

teddy16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 14.11.2006

View Postbufu, on Jan 21 2007, 19:48, said:

lada niva e masina de vanatori :D ....pe bune lasand gluma    e f cautata pe piata sh de vanatori ...la altceva nu se preteaza pt ca consumul e criminal
Pai e simplu atunci !! spunei omului ca ,,trebue sa ia pusca pt NIVA .Recomandai masina pe care o detii!!!consuma mai putin nu?

#185
notka

notka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 10.11.2005

View Postbufu, on Jan 21 2007, 19:48, said:

lada niva e masina de vanatori :D ....pe bune lasand gluma    e f cautata pe piata sh de vanatori ...la altceva nu se preteaza pt ca consumul e criminal


N-am nici o treaba cu vanatoarea. Pur si simplu vreau sa ma plimb pe aratura, padure, munte, noroaie, zapada, etc. de 2 ori pe luna.

#186
dorin12ro

dorin12ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 02.11.2006

View Postteddy16, on Jan 18 2007, 20:56, said:

de plastice am vorbit le aduce pe rand trebe sa ai rabdare ,am avut si eu ,le aduc cu autocarul cam la 2-3 saptamani ,in privinta bullbarului ...eu fac daca e numai din inox ,si modelul ala recunosc ca ar fi cam greu si la propiu si la figurat!uite incerc sa pun altceva si daca ti place da semn si il calculez
merci pt sugestii
mai caut si ma hotarasc ,apoi te voi apela
mai pune ceva poze cu niva ta ca e super

#187
Yan

Yan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.01.2007

View Posthamat5, on Jul 6 2006, 00:26, said:

Confirm aspectul de mai sus, din pacate  :puke:
Tehnic: 0
Credibilitate: 0
Abureala: 10*
Si ca sa fiu scurt: feriti-va de el!
Eu sunt din Baia Mare, mi-am luat Niva teoretic prin el, dar de fapt direct din Oradea.  Greu, tare greu sa gasesti persoane/firme care sa nu fie diletanti chiar in domeniul Niva. Mitsubishi, Toyota, Nissan... ce sa mai gandesti...
In fond e mentalitatea si atitudinea fata de client. Specific plaiurilor noastre.
Salut eu pot sa va ajut cu piese de Lada Niva 0744998875 Brasov
:rolleyes:

#188
Yan

Yan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.01.2007

View Postpandulinu, on Nov 11 2006, 00:33, said:

Need help
Vreau sa schomb alternatorul si nu stiu exact ce marca model se potriveste.
Daca a facut cineva asa ceva sau stie niste coduri sau magazine mai destepte pls  :worthy:
Multzam fain
Salut, fani Niva.
Vad ca aveti probleme cu gasirea pieselor de schimb si a cauciucurilor Lada Niva. Exista o posibilitate de a face rost de ele foarte rapid si convenabil. Eu sunt din Brasov si ma ocup cu livrarea pieselor de Lada de 10 ani, fac si reparatii, si, chiar daca nu am piese si cauciucuri pe stoc, fac comanda de ele si le aduc intr-un timp util. Pentru alte detalii puteti sa ma sunati la numarul de telefon 0744998875 sau sa-mi scrieti la adresa de mail [email protected]. Garantez seriozitate.

#189
gusteru

gusteru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 24.11.2005
poate sa-mi spuna cineva exact ce diametru (in cm) au anvelopele de niva originale, cele de 16 inch?

#190
teddy16

teddy16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 14.11.2006

View Postgusteru, on Jan 24 2007, 20:29, said:

poate sa-mi spuna cineva exact ce diametru (in cm) au anvelopele de niva originale, cele de 16 inch?
eu am cumparato de noo cu 185/75R16,si mai scrie si;K-156-1!

#191
teddy16

teddy16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 14.11.2006
Cumpar ,cine are niste jante pentru gume mai late?! :kisstogether: fac cinste cu TAMAIOASA ROMANEASCA de la Pietroasele!!! :coolspeak:

#192
gusteru

gusteru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 24.11.2005

View Postteddy16, on Jan 25 2007, 17:03, said:

eu am cumparato de noo cu 185/75R16,si mai scrie si;K-156-1!
deci, citi cm are in diametru, aia 16 inch stiu eu sa-i transform, dar ce e cu 75, asta nu pricep.eu am luat-o cu 205/70R15 si bate pasul pe loc. cum nu am genti pe 16 trebuie sa gasesc ceva pe 15 dar trebuie sa stiu ce diametru au originalele ca numai dupa ce scrie pe anvelope nu ajung departe

#193
teddy16

teddy16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 14.11.2006

View Postgusteru, on Jan 25 2007, 18:44, said:

deci, citi cm are in diametru, aia 16 inch stiu eu sa-i transform, dar ce e cu 75, asta nu pricep.eu am luat-o cu 205/70R15 si bate pasul pe loc. cum nu am genti pe 16 trebuie sa gasesc ceva pe 15 dar trebuie sa stiu ce diametru au originalele ca numai dupa ce scrie pe anvelope nu ajung departe
hai ca am masurat! :peacefingers: diametrul exterior al cauciucului pus pe masina in cm;67-68cm,iar al jentii;43,5cm  ,asta la cele originale cu caream cumparato eu;185/75R16.Tu ce zici ca ai de nu ti covine? nu fuge ?ambreaj ....frane?!

#194
gusteru

gusteru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 24.11.2005

View Postteddy16, on Jan 26 2007, 16:41, said:

hai ca am masurat! :peacefingers: diametrul exterior al cauciucului pus pe masina in cm;67-68cm,iar al jentii;43,5cm  ,asta la cele originale cu caream cumparato eu;185/75R16.Tu ce zici ca ai de nu ti covine? nu fuge ?ambreaj ....frane?!
nu fuge ca are rotile prea mici.frinele sint noi, ambreiajul e bun( am luat unul nou traiasca ebay, 15€) dar n-am timp deoacamdata. kilometrajul arata in jur de 80 cu 3200 de ture, dar nu cred sa aiba mai mult de 70. hai ca ma duc sa fac o tura cu gps-ul si revin

#195
gusteru

gusteru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 24.11.2005
3200+ ture 80km/h pe vitezometru 72km/h reali. n-am decit o explicatie, rotile prea mici, de altfel ajung intr-a 4a cam in 15 metri fara sa fortez, de la 37-40km/h pe vitezometru.

#196
teddy16

teddy16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 14.11.2006

View Postgusteru, on Jan 26 2007, 19:01, said:

3200+ ture 80km/h pe vitezometru 72km/h reali. n-am decit o explicatie, rotile prea mici, de altfel ajung intr-a 4a cam in 15 metri fara sa fortez, de la 37-40km/h pe vitezometru.
Da cred ca ai dreptate ,si ale tale ce diametru au ? Stii ceva da un cric pe perna pneumatica ?Mi am pus praguri si nu mai pot folosi cricul original decat daca le demontez :lol: !de fapt si cel original nu prea se aseaza cum trbe pe pamant!!! :rolleyes: !

#197
gusteru

gusteru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 24.11.2005

View Postteddy16, on Jan 28 2007, 15:39, said:

Da cred ca ai dreptate ,si ale tale ce diametru au ? Stii ceva da un cric pe perna pneumatica ?Mi am pus praguri si nu mai pot folosi cricul original decat daca le demontez :lol: !de fapt si cel original nu prea se aseaza cum trbe pe pamant!!! :rolleyes: !
am schimbat anvelopele mele 205/70r15 (~64cm diametru)  ieri cu altele 215/75R15 acum ce arata pe vitezometru e corect desi mi se pare tot cam turat si rotile ating citeodata la curbe strinse, tre' sa-i pun inaltatoare intre rotule si brat.
air-jack-ul lucreaza perfect mai ales in nisip si noroi, l-am vazut la lucru in desert, e tot ce poti sa-ti doresti in astfel de situatii. poti sa-l comanzi prin posta in germania, acum 3 ani era 79,95€. se umfla cu esapamentul su nu cintareste decit 3kg la o forta de 3 tone. pina una alta ia un cric model dacie dincel vechi romboidal si-l pui sub puntelinga amortizor sau in fata sub brat. eu unul de ala folosesc si la landrover si face servici perfect.

Attached Files

  • Attached File  IMG.jpg   1.23MB   210 downloads


#198
teddy16

teddy16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 14.11.2006

View Postgusteru, on Jan 28 2007, 19:04, said:

am schimbat anvelopele mele 205/70r15 (~64cm diametru)  ieri cu altele 215/75R15 acum ce arata pe vitezometru e corect desi mi se pare tot cam turat si rotile ating citeodata la curbe strinse, tre' sa-i pun inaltatoare intre rotule si brat.
air-jack-ul lucreaza perfect mai ales in nisip si noroi, l-am vazut la lucru in desert, e tot ce poti sa-ti doresti in astfel de situatii. poti sa-l comanzi prin posta in germania, acum 3 ani era 79,95€. se umfla cu esapamentul su nu cintareste decit 3kg la o forta de 3 tone. pina una alta ia un cric model dacie dincel vechi romboidal si-l pui sub puntelinga amortizor sau in fata sub brat. eu unul de ala folosesc si la landrover si face servici perfect.
mersi de cand il caut ..dar.... tu poza aia nu o ai intreaga ?ca nu stiu cum ii zice in nemteasca..si astia cica nu livreaza decat in grmania si austria,hai ma baeti cu niste jenti pt gume mai late
:D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate