Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...
 

Vanzare carti: pro sau contra

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#37
Fides

Fides

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 06.05.2019

View Postalthea, on 20 mai 2015 - 14:50, said:

Pare o întrebare foarte simplă dar nu e deloc așa. M-am gândit și eu la cărțile mele pe care de mult timp doar le șterg de praf. Sunt citite, teoretic nu mi-ar mai folosi la nimic dar nu cred că m-aș îndura să le vând.
Pactic ar fi să le vinzi dacă nu mai pui mâna pe ele

Da,  dar oare te poti indura sa vinzi o parte din tine?  Cartile sunt caramizile fiintei noastre,  suntem suma lecturilor si a trairilor pe care nu le-au indus.   Fiecare carte citita isi are propria poveste si o urma pe suflet.   Nu as putea sa vand nimic.    Car dupa mine si revistele Stiinta si Tehnica din anii 75-90.   Nu ma indur sa le arunc si se tot macina,  se descompun de la an la an.  Insa gandul ca as putea sa se duca in neant,  sa ajunga ale nimanui,  ma intristeazä.   Mi se pare ca as trada o parte din trecutul meu si ceea ce simteam atunci,  in tenerete,  pe vremea cand deschideam cu mainile tremurande paginile revistei,  avid sa stiu,  sa aflu si sa cunosc.   O foame neostoita de a sti.   Ma simt dator sa pastrez ceea ce l-au hranit pe acela care sunt acum in vremuri grele pentru cine dorea sa stie.    Sterg de praf si retraiesc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate