Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Vanzare carti: pro sau contra

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
victorpopa2005

victorpopa2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 16.05.2015
da si tu niste titluri de carti si ceva poze cum arata!
sau poti sa faci un pustiu de bine si sa le digitalizezi - ocr-izezi!

#20
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostByblos4, on 20 mai 2015 - 15:04, said:

Fa o triere, tine-le pe cele dragi tie, pe cele speciale.
Cartile de umplutura vinde-le.
Așa aș zice și eu. M-am uitat acum în bibliotecă, aș avea ce da dacă m-aș hotărî. Sadoveanu, Coruț...
Din Sadoveanu cred că în veacul vecilor n-aș mai putea citi, și 2 pagini  ar fi tortură Posted Image

Edited by althea, 20 May 2015 - 16:25.


#21
Glyf

Glyf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 23.02.2007
Poti sa dai un exemplu de carte al carei pret ajunge pe la 100-150 lei? Daca sunt chiar atat de valoroase nu merita sa le vinzi dar din ce titluri se gaseau in general in obisnuitele biblioteci de pe vremea lui Ceausescu rar mai trec acum de 5 lei bucata. Noi, gasesti clasici romani in conditii grafice foarte bune la 5 lei, clasici straini (Rao clasic de exemplu) pe la 20-25 de lei dar in oferte (colectia Adevarul) scad la 10-15 lei. Autori moderni romani gasesti in oferte de  la Litera intre 5 si 14 lei, autori contemporani straini gasesti in oferte de la Polirom la preturi plecand de la 5 lei si as putea continua doar pentru a sublinia ca sumele pe care  le-ai pomenit sunt exagerate daca nu se refera la cine stie ce dictionare, enciclopedii, carti de specialitate sau poate editii rare...

#22
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
Carti pentru nebuni doreste cineva? Posted Image
Adica paranormal, yoga, religie, mistica etc.etc.etc. Toate sunt din perioada de nebunie din anii '90-'96 prin care a trecut subsemnatul (sapte ani, ca tot e la moda cifra sapte) iar unele din ele sunt mai greu de gasit pe piata (nu au mai fost reeditate).
Mi-am dat seama ca pustiul meu e pasionat doar de OZN-uri asa ca celelalte carti din diverse arii ocupa spatiul degeaba în biblioteca.

#23
Puferiu3

Puferiu3

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,103
  • Înscris: 18.03.2015
Nu voi zice titluri aici. Nu despre asta e topicul. Si incep sa cred ca cel mai bine ar fi sa vand cartile de care nu sunt foarte atasat, cum a zis cineva mai devreme.

#24
Arentan1

Arentan1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,678
  • Înscris: 29.07.2015
ai ceva de istorie ?

#25
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Cartile despre lagarele de exterminare fac parte din istorie? Daca da, am cateva zeci. Si astea zeci sunt doar o mica parte.

#26
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,228
  • Înscris: 02.09.2014

View PostPuferiu_, on 05 februarie 2019 - 23:23, said:

Cartile despre lagarele de exterminare fac parte din istorie? Daca da, am cateva zeci. Si astea zeci sunt doar o mica parte.
Normal ca fac parte. AI dat cartile sau inca se umplu de praf la tine in casa?

#27
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
A doua varianta. Ma gandeam sa le vand pe toate odata: scap de ele, fac si-un ban. Cu toate ca le-am strans destul de greu, de-a lungul anilor.

View PostArentan1, on 27 octombrie 2015 - 19:02, said:

ai ceva de istorie ?

View PostPuferiu_, on 05 februarie 2019 - 23:23, said:

Cartile despre lagarele de exterminare fac parte din istorie? Daca da, am cateva zeci. Si astea zeci sunt doar o mica parte.
Mi-au trebuit 3 ani si 8 luni ca sa-mi fac curaj sa raspund.

#28
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostPuferiu_, on 13 februarie 2019 - 17:18, said:

A doua varianta. Ma gandeam sa le vand pe toate odata: scap de ele, fac si-un ban. Cu toate ca le-am strans destul de greu, de-a lungul anilor.

Ești simpatic... Păi tu îți imaginezi că o să cumpere cineva cărți? Mai cumpără dracu'. Donează ce poți, aruncă ce ocupă spațiu aiurea și aia e tot. Auzi la el, 100 de lei cartea... Ai citit prea mult SF colegule, pe bune. Nu ți le ia nici dracu' la 5 lei bucata și tu visezi la 100 de lei. Poate doar să găsești pe unul care caută o carte specifică, dar slabe șanse.

Eu am făcut un pachet cu Jules Verne, Dickens, mai multe de-astea mai de copii, dicționare, le-am dus la Crucea Roșie, să le dea mai departe copiilor amărâți. Restul, le-am aruncat. Efectiv le-am pus în vreo două cutii, le-am dus frumușel la pubela de hârtie și le-am vărsat acolo. Marea parte dintre ele în stare perfectă.

Asta după ce aveam și eu fantezii de-astea, ca tine, așa. Că le vând, că fac afaceri. N-am vândut nici măcar una singură. Ăia la anticariat să-și aleagă ei, ce se vinde, și-ți dau niște prețuri de nimic oricum. Iar la persoane cu atât mai puțin, nu cumpără lumea.

Singurele pe care le poți păstra sunt cele tehnice. Dacă ai ceva manuale, STAS-uri, Normative, pe-alea găsești să le dai.


Restul fandoselilor cu "eu n-arunc chestii scrise pentru că plâng", sunt penibile, pe bune. Cărțile conțin texte, cuvinte, propoziții, pe care le poți găsi utile sau nu. Dacă nu-ți sunt utile, sunt niște hârtii care-ți ocupă loc în casă. Cum țineam eu vreo 40kg de dicționare. Am Wikipedia, Google, dicționarele pe suport fizic, din 1980, sunt inutile. Blocuri inutile de hârtie.

Edited by SmurfK, 13 February 2019 - 17:51.


#29
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,228
  • Înscris: 02.09.2014

View PostPuferiu_, on 13 februarie 2019 - 17:18, said:

A doua varianta. Ma gandeam sa le vand pe toate odata: scap de ele, fac si-un ban. Cu toate ca le-am strans destul de greu, de-a lungul anilor.


Mi-au trebuit 3 ani si 8 luni ca sa-mi fac curaj sa raspund.
Hai sa iti spun prin ce "trauma" am trecut eu: toamna trecuta am plecat definitiv din tara si a trebuit sa renunt la o buna parte din cartile pe care le aveam in biblioteca, stranse cu truda inca din perioada liceului. Din vreo 3000 de carti am reusit sa pastrez vreo 400, cea mai mare parte carti de specialitate, cred ca nici 100 nu mi-au ramas de beletristica. Dar cumpar carti in continuare si citesc cu asiduitate. Nu cred ca mai reusesc sa strang iar cateva mii (am si o varsta) dar de "viciul" cititului si cumparatului de carti sunt sigur ca nu o sa ma las vreodata.

#30
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018

View PostPuferiu3, on 20 mai 2015 - 14:38, said:

"Valoroase" e mult spus. Pe net se invart in jurul sumelor de 50-100-150 fiecare.
Partea asta n-ai vazut-o? E in primul mesaj.

Dar asta?

View PostPuferiu3, on 20 mai 2015 - 14:38, said:

Nu am mare nevoie de bani, dar mai degraba iau ceva util, ceva sa folosesc.


#31
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,228
  • Înscris: 02.09.2014

View PostSmurfK, on 13 februarie 2019 - 17:47, said:

Ești simpatic... Păi tu îți imaginezi că o să cumpere cineva cărți? Mai cumpără dracu'. Donează ce poți, aruncă ce ocupă spațiu aiurea și aia e tot. Auzi la el, 100 de lei cartea... Ai citit prea mult SF colegule, pe bune. Nu ți le ia nici dracu' la 5 lei bucata și tu visezi la 100 de lei. Poate doar să găsești pe unul care caută o carte specifică, dar slabe șanse.

Eu am făcut un pachet cu Jules Verne, Dickens, mai multe de-astea mai de copii, dicționare, le-am dus la Crucea Roșie, să le dea mai departe copiilor amărâți. Restul, le-am aruncat. Efectiv le-am pus în vreo două cutii, le-am dus frumușel la pubela de hârtie și le-am vărsat acolo. Marea parte dintre ele în stare perfectă.

Asta după ce aveam și eu fantezii de-astea, ca tine, așa. Că le vând, că fac afaceri. N-am vândut nici măcar una singură. Ăia la anticariat să-și aleagă ei, ce se vinde, și-ți dau niște prețuri de nimic oricum. Iar la persoane cu atât mai puțin, nu cumpără lumea.

Singurele pe care le poți păstra sunt cele tehnice. Dacă ai ceva manuale, STAS-uri, Normative, pe-alea găsești să le dai.


Restul fandoselilor cu "eu n-arunc chestii scrise pentru că plâng", sunt penibile, pe bune. Cărțile conțin texte, cuvinte, propoziții, pe care le poți găsi utile sau nu. Dacă nu-ți sunt utile, sunt niște hârtii care-ți ocupă loc în casă. Cum țineam eu vreo 40kg de dicționare. Am Wikipedia, Google, dicționarele pe suport fizic, din 1980, sunt inutile. Blocuri inutile de hârtie.
Mai cumpara, eu cand am plecat anul trecut definitiv din Romania am vandut cateva sute de carti la cei de la targul cartii. Am mai dat pe la alte anticariate, am si daruit destule, de aruncat la gunoi am aruncat foarte putine, pe cele in stare fizica foarte proasta pe care oricum nu le voia nimeni.

#32
Arlekhinn

Arlekhinn

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 670
  • Înscris: 28.06.2017
Nu arunca NIMIC!  Vinde la gramada si tine de pret. Cel ce cumpara stie ce face. Este DRAMA sa te desparti de carti. Referitor la tehnice-stasuri si normative: La fel de nostalgic ca si cel ce cauta poezie, sau Tratatul de Navigatie  a lui Pavica. Tinem legatura. Ajung peste doua saptamani.

#33
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Te astept.

Ca tot veni vorba de achizitie carti, iata!

#34
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Vezi că e și un grup pe Facebook, "Vând, cumpăr sau schimb cărți".

View PostArlekhinn, on 13 februarie 2019 - 18:32, said:

Referitor la tehnice-stasuri si normative: La fel de nostalgic ca si cel ce cauta poezie

STAS-urile și normativele sunt foarte scumpe, iar variantele "electronice", cel puțin de la ASRO, sunt niște scanări la 50dpi, o calitate execrabilă, deci pe lângă că e scump oricum, trebuie să le mai cumperi și în format fizic, ca să poți înțelege ceva din ele. Așa că STAS-urile și normativele, cât timp sunt în vigoare, valoarează mult, și găsești clienți.

#35
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
[attachment=2194684:P1150679.JPG]

#36
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Imi amintesc cand, spre finalul claselor primare, profesorul de istorie ne-a intrebat daca stim cum se scrie Auschwitz. Mi-am pus ochelarii de soare, am aprins jointul si am raspuns timid: Oswiecim. Normal ca nu m-a auzit. Asa ca s-a intors cu spatele la noi si a inceput sa scrie pe tabla.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate