Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Vanzare carti: pro sau contra

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
Puferiu3

Puferiu3

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,103
  • Înscris: 18.03.2015
Am foarte multe carti. In tinerete cumparam orice carte care ma atragea, indiferent de pret. Acum nu le mai vad rostul. Placerea cititului am inlocuit-o cu prostii nocive, dar asta e alta poveste. Pot sa zic ca au o oarecare valoare sentimentala. Dar doar atat. Nu ma deranjeaza spatiul ocupat deoarece sunt in sufragerie si trec rar pe acolo. Ma gandesc sa vand din ele fara un motiv anume. As incepe cu cele mai valoroase, bineinteles. "Valoroase" e mult spus. Pe net se invart in jurul sumelor de 50-100-150 fiecare. Nu am mare nevoie de bani, dar mai degraba iau ceva util, ceva sa folosesc. Sa le vand sau sa le tin?

#2
stefanutz13

stefanutz13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 04.12.2011
Horror ai? :) sau thriller , genu' asta :D

#3
Puferiu3

Puferiu3

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,103
  • Înscris: 18.03.2015
Inca nu am luat decizia de a le vinde. De aceea am deschis topicul.

#4
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Eu o singura data am vandut din carti si asta in urma unei certe cu nevasta-mea (cica avea nevoie de spatiu). Nici pana in ziua de azi nu m-am iertat pentru prostia facuta.

Cred ca ai primit parerea mea, nu?

#5
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Pare o întrebare foarte simplă dar nu e deloc așa. M-am gândit și eu la cărțile mele pe care de mult timp doar le șterg de praf. Sunt citite, teoretic nu mi-ar mai folosi la nimic dar nu cred că m-aș îndura să le vând.
Pactic ar fi să le vinzi dacă nu mai pui mâna pe ele

#6
wattu

wattu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 30.03.2014
Daa nu le mai citesti vinde-le, nu are rost sa stea praful pe ele. Am si eu sute de carti pe care cu siguranta nu le mai citesc, din lipsa de timp. Ma gandesc sa fac curatenie.

#7
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,228
  • Înscris: 29.12.2006

View PostPuferiu3, on 20 mai 2015 - 14:38, said:

Sa le vand sau sa le tin?

Şi eu mi-am adunat multe cărţi, ziare sau reviste, de-a lungul vremii. Chiar mă gândeam mai deunăzi, cum ar fi să...le dau cuiva. Imediat mi-a venit şi răspunsul: e ca şi când aş vrea să-mi dau un organ: mâna, piciorul, plămân...şi aşa mai departe. Posted Image

Nu aş putea renunţa la cărţile mele. Fac parte din formarea mea actuală.

Edited by lupini, 20 May 2015 - 14:57.


#8
established

established

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 14.05.2015
Contra .

#9
Puferiu3

Puferiu3

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,103
  • Înscris: 18.03.2015

View Postlupini, on 20 mai 2015 - 14:55, said:

Şi eu mi-am adunat multe cărţi, ziare sau reviste, de-a lungul vremii.
Mi-ai adus aminte de o chestiune care este in favoarea vanzarii.

O cunostinta de-a mea avea un bunic care a strans ziare, carti si reviste din anii '70 pana in '90. Garsoniera sa devenise un depozit de maculatura. Si la maculatura au ajuns revistele si ziarele, pentru ca eu am ajutat cunostinta sa le care.

#10
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Eu am carti pe care nu le-am recitit de multa vreme. Totusi, cand ma uit la cotor, imi amintesc cum m-a ajutat ca sa pricep mai bine lumea in care traiesc. Cartile au fost o componenta importanta in formarea mea, pentru mine sunt ca si cum ar avea suflet. Si, prefer sa rasfoiesc o carte, a citi ceva in format electronic mi se pare ceva nelalocul lui.

#11
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Ce gen de carti ai? Mie imi plac cele de cultura generala si cele care abordeaza fapte inspirate din realitate.

#12
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

View PostPuferiu3, on 20 mai 2015 - 14:44, said:

Inca nu am luat decizia de a le vinde.
De aceea am deschis topicul.
Daca nu mai citesti acele carti si ocupa spatiu in casa, vindele  Posted Image
Ia zi, carti politiste ai Posted Image  ?

#13
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,228
  • Înscris: 29.12.2006

View PostPuferiu3, on 20 mai 2015 - 14:59, said:

O cunostinta de-a mea avea un bunic care a strans ziare, carti si reviste din anii '70 pana in '90. Garsoniera sa devenise un depozit de maculatura. Si la maculatura au ajuns revistele si ziarele, pentru ca eu am ajutat cunostinta sa le care.

Dacă eram în locul tău, le duceam pe toate la mine acasă. Eu unul foarte greu pot arunca o hârtie pe care e ceva scris, mai ales dacă e revistă, ziar sau carte. Pentru mine, a arunca aşa ceva înseamnă a face precum alţii din trecut: strângerea cărţilor puse la index, şi incendierea lor în stradă.

Edited by lupini, 20 May 2015 - 15:04.


#14
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014
Fa o triere, tine-le pe cele dragi tie, pe cele speciale.

Cartile de umplutura vinde-le.

#15
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Puferiu3,
Te inteleg, uneori gandesc si eu asa. Unele dintre ele au fost cumparate cu ceva eforturi financiare; de exemplu am avut carti de specialitate pe care am dat bani seriosi cu multi ani in urma, le-am oferit la pret simbolic de 1 leu, pana la urma ca sa fac loc in casa, le-am dus la reciclare. Bani nu am luat prea multi dar am castigat spatiu. Azi lumea nu prea mai citeste tiparituri. Daca totusi te-ai obisnuit cu ele, simti ca fac parte din ceea ce numim "acasa", lasa-le la locul lor! Eu uneori le mai parcurg titlurile si imi trezesc unele amintiri, daca nu le-as avea probabil ca as pierde si amintirile.

Edited by altuser09, 20 May 2015 - 15:12.


#16
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

View Postlupini, on 20 mai 2015 - 15:03, said:

Dacă eram în locul tău, le duceam pe toate la mine acasă. Eu unul foarte greu pot arunca o hârtie pe care e ceva scris, mai ales dacă e revistă, ziar sau carte. Pentru mine, a arunca aşa ceva înseamnă a face precum alţii din trecut: strângerea cărţilor puse la index, şi incendierea lor în stradă.
Tu sigur nu suferi de Disposofobie ?

http://www.la-psihol...atul-de-obiecte   Posted Image

#17
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Mai bine faci cornete.

#18
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
@Puferiu3: Ca o mica sugestie.
Cartile romanesti de dinainte de 1990 (si mult dupa, parerea mea)  erau prost spre infect traduse (marea lor majoritate).  
Asadar, dc te descurci in engleza cel putin poti sa le dai linistit pe cele cu autori straini. (Eventual le cumperi pe un kindle cand vrei sa le recitesti).

Ca o nota, nici eu nu cred ca as fi in stare sa renunt la Karl May sau Jules Verne.

Edited by vladdy99, 20 May 2015 - 15:42.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate