Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Cresterea caprelor II

- - - - -
  • Please log in to reply
858 replies to this topic

#55
adybav65

adybav65

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 18.03.2015
Multumesc Badeagheo , sunt foarte folositoare sfaturile , sa spram ca nu e cazu , de cand a fatat are o scurgere maro -rosiatic , nu e mirositoare, e de bine oare? Veterinaru mi a spus ca se curata cam doua luni, asa o fii?!

#56
Badea-Gheo

Badea-Gheo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 13.07.2014

 adybav65, on 22 martie 2015 - 17:10, said:

Multumesc Badeagheo , sunt foarte folositoare sfaturile , sa spram ca nu e cazu , de cand a fatat are o scurgere maro -rosiatic , nu e mirositoare, e de bine oare? Veterinaru mi a spus ca se curata cam doua luni, asa o fii?!
Domnului doctor trebuie sa-i multumiti. Eu nu am facut decat sa dau "copy-paste". Din cate stiu eu acea scurgere este normala.

#57
jenidinica

jenidinica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 11.03.2011

 vasilefi, on 20 martie 2015 - 14:54, said:

va rog dati-mi un link, un fisier cu un ghid mai pentru incepatori pentru cresterea caprelor
sa citesc putin despre cresterea lor, boli etc
am citit aici dar sa am o baza mai structurata
Cel mai util este topicul anterior, unde veţi găsi cazuri concrete, cum nici un alt manual nu le cuprinde (teoria ca teoria, dar practica ne omoară). Am citit cred că în întregime primul topic, dar în momentul în care sunt direct afectată de sănătatea vreunui animăluţ, intru în panică şi tot la specialişti apelez (ceva, ceva s-a mai prins de mine, că mai dau şi sfaturi uşoare câteodată - doar pentru că ştiu că acea persoană aşteaptă cu nerăbdare orice răspuns, măcar o speranţă). Aici veţi găsi răspunsul la orice întrebare, ne iniţiem din mers şi primul lucru care ne ajută să îngrijim căpriţele este supravegherea personală, aşa că sunteţi pe mâini bune, întrebaţi orice. O carte ar fi cea de V.Tafta, "Creşterea caprelor" .
Mulţumesc domnului Horia pentru sugestia de a-i face masaj la picior ieduţului cu un unguent antiinflamator, a avut efect (i-am masat genunchiul trei zile la rând).

#58
onitaolguta

onitaolguta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 27.05.2014
buna ziua tuturor!

credeam ca daca a reusit iada de un an sa fete am scapat de probleme ...nah...caprele te tin in priza sa nu cumva sa te plictisesti :(

ieri au iesit la pascut si nu stiu ce au mancat ca au doua (capra si tapul) au avut scaun moale ...orez si ceai de menta si e ok ...numai ca, capra si iada de un an nu mancau si scartaiau din dinti ...au refuzat tot ce le-am dat (tarate si porumb) ..le-am dat ruminator si capra a mers si a pascut

iarba verde iar iada a ciugulit ceva fan ...nu sunt apatice si se ridica de fiecare data cand le vizitez.
capra respira greu (e de la gestatie? are termen pe 25) are cateva picaturi de secretie apoasa pe nas si uneori pare ca tuseste productiv ...sa fie ceva la plamani sau paraziti? astept sa fete

si ea si trebuie reluata deparazitarea ca au trecut aproape 3 luni de la ultima

daca v-ati confruntat cu asa ceva va rog sa imi da-ti un sfat. multumesc!

#59
Du44

Du44

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 13.06.2014
buna seara   unul dintre iezi (dintre cei care au inceput sa manance hrana solida...)prezinta simptome de acido
za ruminala....de cateva ore are o stare general proasta ....tremura   are urechile reci....se incovoaie ,are zona abdominala mai umflata si zgomotoasa....am inceput sa-i administrez calciu si selevit(suplimentar)  ca sa nu se deshidrateze sa-i administrez ceaiul de fan?   de supt nici nu se pune problema,nu vrea sa ia nimic din biberon.ce ar putea sa fie cu o evolutie asa rapida in conditiile in care dimineata era vioi si cu apetit?  multumesc anticipat

Edited by Du44, 23 March 2015 - 18:41.


#60
13rbk

13rbk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 12.04.2012

 Du44, on 23 martie 2015 - 18:40, said:

buna seara   unul dintre iezi (dintre cei care au inceput sa manance hrana solida...)prezinta simptome de acido
za ruminala....de cateva ore are o stare general proasta ....tremura   are urechile reci....se incovoaie ,are zona abdominala mai umflata si zgomotoasa....am inceput sa-i administrez calciu si selevit(suplimentar)  ca sa nu se deshidrateze sa-i administrez ceaiul de fan?   de supt nici nu se pune problema,nu vrea sa ia nimic din biberon.ce ar putea sa fie cu o evolutie asa rapida in conditiile in care dimineata era vioi si cu apetit?  multumesc anticipat

Nu vreau sa cobesc ,dar situatia poate fi mai complicata ,este posibil sa fi inghitit ceva celofan ,carpa ,lana sau par si daca e asa, e de rau.A patit-o un vecin cu o ieduta ,iar eu  mai demult cu miei ,deci va recomanda sa nu-i dati nimic ce v-ar inpiedica sa-l sacrificati daca e nevoie .Stiu ca suna rau ,dar e pe cat posibil de logic.Oricum tinem pumnii sa scape !

#61
Du44

Du44

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 13.06.2014
Multumesc pentru sfat si incurajari.

#62
alin1602

alin1602

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 22.11.2011
Buna ziua . Am cumparat niste capre saanen si sunt niste superbe . Este vreun coleg pe forum care poate sa -mi dea un sfat in ce prevede furajarea lor. Eu am porumb ,tarate grau fan ,lucerna si grau din productie proprie . Am vazut si citit ceva topicuri dar ma intereseaza opinia cuiva care are capre si le creste efectiv . Dn Horia eu le-am cumparat si nu sunt sigur de istoricul lor legat de vacine etc . Ce recomandati ,,un ivomec ,fasciozone,hermizol,si ce as putea sa le dau pentru a nu avea probleme la uger. Iezi nu stau cu ele sunt hraniti la galeata iar capritele nu ies la camp sunt pe stabulatie . Va multumesc.

#63
vasilefi

vasilefi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 23.05.2013
intr-un mesaj anterior am pus o poza cu un tarc
era tarcul ideal dar e doar o poza nu il am de fapt
saptamana trecuta am construit pentru capra tarcul din poze (4x4 metri) si mulgatoarea ca nu prea statea cuminte
nepotul are o placere imensa sa o mulga pe Lili si mai ales sa bea laptele
partea acoperita o impart in doua in viitor cand apar capritele mici
daca are cineva o idee de imbunatatire a tarcului rog sa-mi comunice pe PM

Attached Files



#64
jenidinica

jenidinica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 11.03.2011

 Du44, on 23 martie 2015 - 18:40, said:

buna seara   unul dintre iezi (dintre cei care au inceput sa manance hrana solida...)prezinta simptome de acido
za ruminala....de cateva ore are o stare general proasta ....tremura   are urechile reci....se incovoaie ,are zona abdominala mai umflata si zgomotoasa....am inceput sa-i administrez calciu si selevit(suplimentar)  ca sa nu se deshidrateze sa-i administrez ceaiul de fan?   de supt nici nu se pune problema,nu vrea sa ia nimic din biberon.ce ar putea sa fie cu o evolutie asa rapida in conditiile in care dimineata era vioi si cu apetit?  multumesc anticipat
Incercaţi cu bicarbonat dizolvat în apă, şi daţi-i forţat să bea cu o seringă fără ac . Are nevoie de căldură, în niciun caz nu are nevoie de mâncare (incercati cu fibroase netocate, atunci când va putea să mănânce). Calciu buroglucant şi vitamine B1+B6 injectabil. Îşi va reveni, chiar dacă va fi 2-3 zile apatic, dar ajutaţi-l  cu soluţii glucozate şi poliionice , pentru combaterea stării de şoc. Şi administrarea cărbunele medicinal poate da rezultate - sau  Ruminal). Poate vă mai ajută cineva.

#65
jenidinica

jenidinica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 11.03.2011

 onitaolguta, on 23 martie 2015 - 15:11, said:

buna ziua tuturor!

credeam ca daca a reusit iada de un an sa fete am scapat de probleme ...nah...caprele te tin in priza sa nu cumva sa te plictisesti Posted Image

ieri au iesit la pascut si nu stiu ce au mancat ca au doua (capra si tapul) au avut scaun moale ...orez si ceai de menta si e ok ...numai ca, capra si iada de un an nu mancau si scartaiau din dinti ...au refuzat tot ce le-am dat (tarate si porumb) ..le-am dat ruminator si capra a mers si a pascut

iarba verde iar iada a ciugulit ceva fan ...nu sunt apatice si se ridica de fiecare data cand le vizitez.
capra respira greu (e de la gestatie? are termen pe 25) are cateva picaturi de secretie apoasa pe nas si uneori pare ca tuseste productiv ...sa fie ceva la plamani sau paraziti? astept sa fete

si ea si trebuie reluata deparazitarea ca au trecut aproape 3 luni de la ultima

daca v-ati confruntat cu asa ceva va rog sa imi da-ti un sfat. multumesc!
îNCERCAŢI CU  AMESTECUL DE OŢET+ULEI+RACHIU, AMESTECAT CU CEAI SI MISCARE MULTA

#66
Du44

Du44

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 13.06.2014

 jenidinica, on 24 martie 2015 - 10:15, said:

Incercaţi cu bicarbonat dizolvat în apă, şi daţi-i forţat să bea cu o seringă fără ac . Are nevoie de căldură, în niciun caz nu are nevoie de mâncare (incercati cu fibroase netocate, atunci când va putea să mănânce). Calciu buroglucant şi vitamine B1+B6 injectabil. Îşi va reveni, chiar dacă va fi 2-3 zile apatic, dar ajutaţi-l  cu soluţii glucozate şi poliionice , pentru combaterea stării de şoc. Şi administrarea cărbunele medicinal poate da rezultate - sau  Ruminal). Poate vă mai ajută cineva.
multumesc mult  am inceput de aseara cu ceai de fan,calciu si vitamine  l-am ajutat sa elimine din gaze cu un supozitor   de mancare nu se pune problema   o sa incerc sa-l hidratez pe cat posibil  si,ca sa fie tacamul complet azi dimineata ii curgea si nasul   ce as putea sa-i dau de raceala?  multumesc

#67
onitaolguta

onitaolguta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 27.05.2014
multumesc d-na jenidinica ...asa am rezolvat-o ...miraculos amestecul asta :)

#68
venna

venna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 19.07.2011
Buna seara.....as dori sa va cer o parere : capra mea tocmai a fatat , din pacate ieduta , o ieduta foarte frumoasa dar care este foarte moale......a fatat-o, am sters-o si eu ( dupa cum am citit, m-am asigurat ca poate respira ) si am asteptat.....si astept si acum....ca ea sa se poata ridica.Am incercat sa iau colostru de la mama ei , dar nu are...sau nu stiu eu sa o mulg.Ieduta este fatata de aproximativ 3 ore si doar sta intinsa pe prosop..oare va supravietui ? mama ei este bine , dar nu imi dau seama ce nu a mers . A fost o ieduta asteptata si dorita,mie pe perioada gestatiei mama mi s-a parut trista si molesita, manca in dorul lenii  si dormea in picioare mai tot timpul, ea a fost la a 5 fatare, dar nu inteleg ce nu a mers bine ?aveti idee ?imi este mila de amandoua,mama se invarte pe langa ieduta, ieduta nu se ridica.....pot face ceva ?

#69
Badea-Gheo

Badea-Gheo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 13.07.2014
O sa isi revina asa am avut si  eu anul trecut doua iedite surori. Erau atat de moi.... caut pozele si le postez  Aveti grija sa nu o calce alte capre si puteti sa-i puneti pe langa ea bidoane cu apa calda. Si dati-i niste seleniu.  

 venna, on 24 martie 2015 - 23:38, said:

Buna seara.....as dori sa va cer o parere : capra mea tocmai a fatat , din pacate ieduta , o ieduta foarte frumoasa dar care este foarte moale......a fatat-o, am sters-o si eu ( dupa cum am citit, m-am asigurat ca poate respira ) si am asteptat.....si astept si acum....ca ea sa se poata ridica.Am incercat sa iau colostru de la mama ei , dar nu are...sau nu stiu eu sa o mulg.Ieduta este fatata de aproximativ 3 ore si doar sta intinsa pe prosop..oare va supravietui ? mama ei este bine , dar nu imi dau seama ce nu a mers . A fost o ieduta asteptata si dorita,mie pe perioada gestatiei mama mi s-a parut trista si molesita, manca in dorul lenii  si dormea in picioare mai tot timpul, ea a fost la a 5 fatare, dar nu inteleg ce nu a mers bine ?aveti idee ?imi este mila de amandoua,mama se invarte pe langa ieduta, ieduta nu se ridica.....pot face ceva ?

Edited by Badea-Gheo, 25 March 2015 - 06:22.


#70
venna

venna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 19.07.2011
dar mama nu are lapte , am tras de ea si am reusit sa scot un pahar mic, mic de colostru si i-am dat iedutei....dar nu are lactatie se poate provoca ?ieduta am luat-o in casa, mi-a fost teama sa o las cu mama ei aseara , eu nu am nici un veterinar prin zona....nu stiu incotr-o sa o apuc

#71
jenidinica

jenidinica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 11.03.2011

 venna, on 25 martie 2015 - 06:37, said:

dar mama nu are lapte , am tras de ea si am reusit sa scot un pahar mic, mic de colostru si i-am dat iedutei....dar nu are lactatie se poate provoca ?ieduta am luat-o in casa, mi-a fost teama sa o las cu mama ei aseara , eu nu am nici un veterinar prin zona....nu stiu incotr-o sa o apuc
Curaj! Luaţi deocamdată lapte praf sau lapte de vacă, un biberon şi daţi-i câte puţin ieduţei să sugă. Va avea şi mama ei lapte, dar mai durează vreo câteva zile. Să o lăsaţi şi cu mama ei, supravegheată, ca să nu o calce, puneţi-o să sugă, chiar dacă nu are lapte deocamdată, pentru că îi va stimula secreţia de lapte  căpriţei, iar dacă nu o lăsaţi şi cu căpriţa, există riscul ca apoi să n-o mai primească. Veţi vedea că se rezolvă, dar ajutaţi ieduţa cu o doză de  Sel-E-Vit , sau măcar calciu burogluconat.  Ştiţi deja că tărâţele sunt lactogene, deci hrăniţi căpriţa cât puteşi de bine. Atenţie când îi daţi laptele cu biberonul, să fie destul de cald, pentru că îl va refuza dacă este rece. Chiar vă rog să ne spuneţi cum se simt amândouă. Pentru a ajuta căpriţa, faceţi masaj ugerului de câteva ori pe zi. Sănătate multă!

 Du44, on 24 martie 2015 - 13:22, said:

multumesc mult  am inceput de aseara cu ceai de fan,calciu si vitamine  l-am ajutat sa elimine din gaze cu un supozitor   de mancare nu se pune problema   o sa incerc sa-l hidratez pe cat posibil  si,ca sa fie tacamul complet azi dimineata ii curgea si nasul   ce as putea sa-i dau de raceala?  multumesc
Nu cred că trebuie deocamdată antibiotic, fiind aşa de mic. Eu cred că se va rezolva cu vitaminele, calciu şi căldură  mai ales. Important este să înceapă să mănânce, să sperăm că a trecut perioada critică, să ne spuneţi cum se simt acum. Insist asupra căldurii pentru că sunt foarte sensibili, mai ales când au câte o afecţiune,  iar dacă tremură de frig îşi vor consuma toată energia pentru a se încălzi.

#72
venna

venna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 19.07.2011
Buna seara , nu stiu cum sa incep .Astazi am rugat-o pe mama sa nu mearga la munca,sa incercam sa salvam fetele.In primul rand am zis sa il intrebam pe domnul cioban , gandindu-ma ca la experienta dansului sigur imi va da o explicatie si o solutie favorabila caprei mele. A venit intr-un suflet , iar parerea lui a fost ca a fatat mai devreme de termen din aceasta cauza nu are lapte,iar ieduta nu are putere sa se ridice, poate va scapa...... .M-a indrumat catre un domn veterinar dintr-o alta comuna,L-am sunat , si a venit , explicatia : capra a starpit ( asa s-a exprimat zise mama ) cauza cica ar fi luat ceva din turma( aici nu am inteles) , ia facut o injectie ptr stimularea lactatiei dar nu are sanse , sa scap de ea , sa imi iau alta capra mai tanara ( s-a uitat la dinti si este batrana , dar are doar 5 ani ) ieduta nu are nici o sansa.....este foarte moale si nu are reactii .Cam astea au fost cica parerile specializate , iar eu ma simt , neputincioasa .
Capra este bine , este vioaie , mananca , dar ugerul este mic mic.....nu are lactatie , inca nu sunt pregatita sa renunt la ea......iar ieduta este nu stim cum sa va explic ,nici capul nu il tine singura, nu se misca, doar mai tipa din cand in cand.....nu poate trage din biberon si o hranim cu seringa......iar copitele sunt atat de moi, oare ciobanul avea dreptate ca nu a nascut la termen ? eu o tin in casa la caldura , pe paturica, o hranesc cat pot de des,isi face nevoiele bine,parerea mea dar cam atat .Maine voi merge sa cumpar ce mi-ati recomandat , astazi nu am gasit la farmacia noastra, si maine voi ajunge la Bucuresti. Cam atat.....ce parere aveti ? multumesc

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate