Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Cresterea caprelor II

- - - - -
  • Please log in to reply
858 replies to this topic

#37
onitaolguta

onitaolguta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 27.05.2014
precizez ca ugerul nu are nici un semn de inflamatie ...e tare dar oarecum normal. secretia respectiva este obisnuita sau ar trebuii sa iau masuri? care ar fi masurile?

si acum o situatie din care nu stiu cum sa ies singura ...cum reusiti sa indepartati iedutii masculi fara regrete? eu am unul

#38
jenidinica

jenidinica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 11.03.2011

View Postjenidinica, on 20 martie 2015 - 10:14, said:

Cu mama ei  cu siguranta nu va fi problema, deci sa aveti incredere c
Da, am postat din greşeală fără să termin fraza, am vrut să spun că sunt mai experimentate caprele care au mai fătat, sunt mai puternice, deci să fiţi liniştită din acest punct de vedere. Dacă tot se mulge singură, mulgeţi dvs. şi daţi ieduţilor (aveţi grijă de ieduţe, că băieţii sug mai repede şi ele pot rămâne fără lapte). Numai bine tuturor!

#39
onitaolguta

onitaolguta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 27.05.2014
deocamdata si a fost primul animalut pe care l-am vazut si asistat in asemenea moment (si pe sora lui) si ma gandesc cu groaza la soarta lui ...vandut pt a fi ucis ...orice sfat e binevenit.

va multumesc! sanatate!

buna ziua doamna draga!

postul meu e impartit in doua ...sa cititi si mai sus va rog!

#40
adybav65

adybav65

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 18.03.2015
Sunt nou venita pe forum, am si eu doua capre una de un an si mama ei de cinci ani   ,mama a fatat pe 10.03o ieduta si un ied,iedul vrem sa l sacrificam , cand e mai bine , la o luna , mai devreme . . ?

Am multe de intrebat si va multumesc anticipat celor care ma vor ajuta, nu a fost asistata la fatare capra cu doi puiuti ,nu stiu daca a eliminat placentele  ,care sunt semnele ca NU ar fii eliminat sunt 10 zile de atunci .

#41
vasilefi

vasilefi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 23.05.2013
va rog dati-mi un link, un fisier cu un ghid mai pentru incepatori pentru cresterea caprelor
sa citesc putin despre cresterea lor, boli etc
am citit aici dar sa am o baza mai structurata

#42
jenidinica

jenidinica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 11.03.2011

View Postonitaolguta, on 20 martie 2015 - 10:11, said:

am si eu niste intrebari ca suntem la inceput Posted Image si inca nu stiu cum se comporta o capra la a doua fatare in ce priveste secretia de lapte ...capra nu a fatat inca, pe 25 are termenul, dar am vazut ca are lapte(credeam eu ) in uger ...am muls odata si a curs un lichid grosut, galbui si miros placut
Acela este colostru, pe care îl vor suge iezii ei, aşa că deocamdată lăsaţi căpriţa în pace. Hrăniţi bine  prima căpriţă cu iezi, de două ori pe zi daţi-i tărâţe de grâu, fiindcă sunt lactogene, plus un pic de uruială de porumb sau chiar boabe de porumb, dacă aveţi. Nu vor muri de foame iezii, să fiţi sigură, iar după ce va făta şi cealaltă vă mai "împrumutaţi" cul apte de la ea, dacă va avea mai mult (mai apare şi iarba între timp).
Multă sănătate!

#43
androlini

androlini

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 27.06.2009

View Postadybav65, on 20 martie 2015 - 11:43, said:

Sunt nou venita pe forum, am si eu doua capre una de un an si mama ei de cinci ani   ,mama a fatat pe 10.03o ieduta si un ied,iedul vrem sa l sacrificam , cand e mai bine , la o luna , mai devreme . . ?

Am multe de intrebat si va multumesc anticipat celor care ma vor ajuta, nu a fost asistata la fatare capra cu doi puiuti ,nu stiu daca a eliminat placentele  ,care sunt semnele ca NU ar fii eliminat sunt 10 zile de atunci .

Nu e cam mic la o luna? Ma refer sa aveti macar ceva carnita pe el...

#44
adybav65

adybav65

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 18.03.2015
Da , asa ma gandeam si eu dar se spune ca daca sunt doi si nu stai de ei baiatu e mai mancacios si lasa fetita nemancata

#45
onitaolguta

onitaolguta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 27.05.2014
pt d-na jenidinica

la noi iarba e din ianuarie cu mici intermitente din cauza zapezii ...capritele mele ies si stau in jurul curtii toata ziua ...le fugareste tapul si fac exercitii fizzice :) glumesc ...le sicaneaza un pic si apoi pasc linistite ...multumesc pt lamuriri. doamne ajuta!

#46
irina_cojocaru

irina_cojocaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 25.04.2012

View Postkeluu, on 19 martie 2015 - 23:00, said:

antibiotice cu spectru cat mai larg,de sustinere a corpului in cele 10 zile de suferinta?
Eu nu vreau sa bat apa in piua :) dar antibioticele nu sustin corpul. Ele se folosesc in infectii bacteriene, sa.. omoare bacteriile. Cel mult pot preveni suprainfectarea ranilor pe la gura/buze/gingii, dar nu ma pricep daca cu antibiotice (unguente) locale sau le trebuie tratament general.
E drept ca unde am auzit de cazuri de limba albastra, tratamentul a fost cu antibiotic. Nu stiu detalii, dar nu inteleg logica. O sa mai cercetez, chiar ma duc zilele astea in sat la bunicii mei unde au fost cateva cazuri (Vrancea).
ps: ce scump e Butox Puor-On!!! :-( Solutia Butox nu e la fel de eficienta presupun. Of.

#47
onitaolguta

onitaolguta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 27.05.2014
nu are nici o treaba solutia butox cu butox pour on ...in sensul ca rezultatele sunt incomparabil mai rapide si au remanenta mult mai mare la pour on ...eu l-am luat cu 75 lei parca ...dar merita...nu se mai lipeste nimic de caprite.
sanatate si doamne ajuta!

#48
adybav65

adybav65

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 18.03.2015
Nu ma ajuta nimeni, cine stie cum e treaba cu placenta, cum stiu ca a eliminat o daca nu am asistat ?

#49
onitaolguta

onitaolguta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 27.05.2014
unele animale o mananca din instinct ...poate a eliminat-o ...cautati totusi prin fan ...noi asa am gasit-o. gasiti pe prima parte a topicului tratamentul pt retentie placentara. supravegheati animalul si observati starea lui ...poate va mai dau sfaturi colegii cu experienta. doamne ajuta si sanatat

#50
Badea-Gheo

Badea-Gheo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 13.07.2014

View Postadybav65, on 21 martie 2015 - 06:56, said:

Nu ma ajuta nimeni, cine stie cum e treaba cu placenta, cum stiu ca a eliminat o daca nu am asistat ?

O sa-l citez pe domnul doctor Horia (sper sa nu va suparati)
http://forum.softped.../page__st__7416

Quote

"2. Din pacate, placenta ramasa acolo nu se resoarbe si nici nu se dizolva, ea se mortifica si incepe un proces infectios combinat cu un proces de putrefactie, care duce in cazurile moderate la aparitia de piometru (puroi in cavitatea uterina), iar in cazurile grave biomoleculele toxice provenite din putrefactia placentara se absorb in circulatia mamei si dau o stare de toxiindectie generalizata, numita sapremie. Daca nu se trateaza, cazurile moderate se lasa cu infertilitate fiindca mucoasa uterina datorita modificarilor patologice devine improprie nidatiei (aparitiei unei noi gestatii), iar cazurile grave de obicei se gasesc dimineata reci, cu roatele-n sus...
3. Tratamentul trebuie sa se faca local, prin introducerea pesariilor / bujiurilor in uter, nu in vagin, indesandu-le cat putem de mult prin cervix. Tratamentul general injectabil se face pentru prevenirea evolutiei grave, si a instalarii sapremiei. Se intampla uneori, ca retentiile placentare netratate sa evolueze ca piometre, cervixul se inchide (ca asa-i dicteaza ciclul hormonal) si animalul e bine-merci pe dinafara. Insa la ciclul de calduri urmator, cervixul se deschide (ca asa i se dicteaza, ca sa intre spermatozoizii si sa fecundeze...) si in loc de mucusul clar, transparent de calduri, de aspectul sticlei topite, vedem un mucus murdar, alb-gri, ori galben verzui, ori cu cheaguri de sange.... in fine, acest mucus e amestecat cu puroi.
In situatia asta trebuie sa se intervina cu tratament local, cu bujiuri sau cu instilatii.
Instilatiile se fac atunci cand cervixul este aproape inchis, la bovine se fac cu ajutorul sondei de insamantare, iar la ovine si caprine, daca nu aveti sonda de insamantare pentru talia lor, folositi o o seringa din plastic de 50 ml fara ac, la care adaptati un tub flexibil pentru perfuzii. Umpleti seringa cu solutie concentrata de antibiotice (oxitetra, oxacilina, neomicina etc.) sau sulfamide, ungeti putin capatul tubului de perfuzie cu un unguent cu antibiotic si il dirijati cu 2 degete prin vagin, pana cand patrunde in cervix, si-l impingeti mai departe in uter (folsiti un tub la cca. 25-30 cm lungime, sa va ajunga). Odata introdus capatul tubului in uter, se apasa pistonul sernigii si se goleste continutul in uter. Puteti introduce cantitati relativ mari in uter - 250-300 ml - ce e in plus si nu mai incape va iesi afara. Ideea e ca in felul asta spalati si tapetati foarte bine mucoasa uterina cu antibiotice. Administrarea se face in general de 2 ori pe zi, iar intre doua administrari de antibiotice puteti face o administrare de complex vitaminic AD3E uleios (buvabil)."


#51
TraianA

TraianA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 02.04.2014

View Postonitaolguta, on 20 martie 2015 - 22:59, said:

nu are nici o treaba solutia butox cu butox pour on ...in sensul ca rezultatele sunt incomparabil mai rapide si au remanenta mult mai mare la pour on ...eu l-am luat cu 75 lei parca ...dar merita...nu se mai lipeste nimic de caprite.
sanatate si doamne ajuta!

Din cate am citit au in comun aceeasi substanta activa: Deltametrin, cred ca difera doar concentratia , la pour one e de cel putin de vreo 10 ori mai mare, noi zicem ca pour one este mai bun dar de fapt are o concentratie mult mai mare de deltametrin pe care tot noi o platim. Intr-un final clientul plateste substanta activa, excipientii (formaldehida, etc) n-au mare valoare.
Eu unul folosesc insecticidul folosit in agricultura numit Decis Mega 50 EW, are aceeasi substanta activa : Delametrin si cred eu ca este la un pret mai avantajos, secretul sta in calcularea substantei active la aplicare.

#52
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
La deltametrinul de uz veterinar, excipientii confera o consistenta grasa suspensiei, care se leaga mai bine de sebumul din piele si asigura un contact mai prelung cu pielea (si cu parazitii externi).
Deltametrinul de uz agricol este mult mai volatil (el ca atare este volatil), si excipientii de uz agricol sunt ganditi pentru a forma o suspensie cu un mai pronuntat caracter apos, pentru absorbtia la nivelul solului si la suprafata partilor componente ale plantei.

#53
TraianA

TraianA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 02.04.2014

View Posthoria66, on 21 martie 2015 - 21:47, said:

La deltametrinul de uz veterinar, excipientii confera o consistenta grasa suspensiei, care se leaga mai bine de sebumul din piele si asigura un contact mai prelung cu pielea (si cu parazitii externi).
Deltametrinul de uz agricol este mult mai volatil (el ca atare este volatil), si excipientii de uz agricol sunt ganditi pentru a forma o suspensie cu un mai pronuntat caracter apos, pentru absorbtia la nivelul solului si la suprafata partilor componente ale plantei.
Si in agricultura actioneaza prin contact (in primul rand) si ingestie, deci nu se rezuma la absobtia in planta ci si adera, dimpotriva are o remanenta mai indelungata fiind conceput si pentru a rezista la temperaturi mai ridicate, parerea mea de agricultor.

#54
keluu

keluu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 14.10.2006
ok

Edited by keluu, 21 March 2015 - 23:32.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate