Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

S-a dus seceta pedologica?
 

Sfant sau pacatos ... exista si alte variante?

* * * * - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
158 replies to this topic

#145
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,108
  • Înscris: 10.09.2008

View Postpacopaco1967, on 20 octombrie 2017 - 22:47, said:

Un pastor adventist spunea ca in original din greaca veche nu scrie asa ceva. Corect e "toata scriptura ni-L inspira (descopera) pe dumnezeu." . Sper ca pe viitor sa se corecteze asa cum ar fi trebuit sa fie . Eu unul nu cred ca toata scriptura e insuflata de dumnezeu, plus ca au aparut modificari in toate cultele, plus unele adaugiri nepermise (partea cu nasterea din virgina impregnata de duhul sfant) .

Încă de pe la 1880 un număr de erudiți au scris în comentarii că sensul poate fi ”inspiratoare”, în loc de ”inspirată de Dumnezeu”. Adică adjectivul theopneustos să nu fie pasiv, ci activ, arătând nu originea Scripturii, ci efectul ei inspirațional, motivațional, asupra cititorilor, puterea ei de a influența.
Potrivește cu contextul pentru că versetul anterior vorbește despre ”Sfintele Scripturi, care pot să-ţi dea înţelepciunea care duce la mântuire” și după se spune că ”este de folos ca să înveţe, să mustre, să îndrepte, să dea înţelepciune în neprihănire, pentru ca omul lui Dumnezeu să fie desăvârşit şi cu totul destoinic pentru orice lucrare bună”.

citat:

Quote

Scripture, St. Ambrose said, is theopneustos not only because it is "inspired by God," but because it "spirates God," it breathes forth God!

Scriptura, spune Sf. Ambrosie, este theopneustos nu doar pentru că este ”inspirată de Dumnezeu”, ci pentru că îl ”expiră pe Dumnezeu”, îl suflă în afară pe Dumnezeu!

Edited by logic1, 23 October 2017 - 00:32.


#146
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postlogic1, on 23 octombrie 2017 - 00:03, said:

Scriptura, spune Sf. Ambrosie, este theopneustos nu doar pentru că este ”inspirată de Dumnezeu”, ci pentru că îl ”expiră pe Dumnezeu”, îl suflă în afară pe Dumnezeu!
theopneustos  = breathed-out by God = (in)suflata de Dumnezeu

#147
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,108
  • Înscris: 10.09.2008

View Postkruger, on 23 octombrie 2017 - 10:43, said:

theopneustos  = breathed-out by God = (in)suflata de Dumnezeu

Da, acesta este sensul pasiv. Scriptura nu face nimic, ci acțiunea lui Dumnezeu se răsfrânge asupra ei. Totuși, conform citatului:

În sine, din punct de vedere gramatical, participiul theopneustos este activ, nu pasiv, și dacă este adevărat că tradiția și teologia l-au explicat mereu într-un sens pasiv ("inspirat de Dumnezeu"), este de asemenea adevărat că aceeași tradiție a găsit și o semnificație activă în el. Scriptura, a spus Sf. Ambrozie, este theopneustos nu doar pentru că este "inspirată de Dumnezeu", ci și pentru că ”îl respiră pe Dumnezeu", pentru că îl expiră pe Dumnezeu.2 Adică, cum ar spune Sf. Francisc, emană parfumul lui Dumnezeu.


Quote

In itself, grammatically speaking, the participle theopneustos is active, not passive, and if it is true that tradition and theology have alike always explained it in a passive sense ("inspired by God"), it is also true that the same tradition has found an active significance in it too. Scripture, said St. Ambrose, is theopneustos not only because it is "inspired by God" but also because it "respires God," because it breathes God.2 It is, St. Francis would say, the fragrance of God.

Deci este posibil ca Paco să fi auzit o predică în care se evidenția acest sens. Care pare să fie atât gramatical cât și contextual.

#148
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postlogic1, on 23 octombrie 2017 - 00:03, said:

Încă de pe la 1880 un număr de erudiți au scris în comentarii că sensul poate fi ”inspiratoare”, în loc de ”inspirată de Dumnezeu”. Adică adjectivul theopneustos să nu fie pasiv, ci activ, arătând nu originea Scripturii, ci efectul ei inspirațional, motivațional, asupra cititorilor, puterea ei de a influența.
Potrivește cu contextul pentru că versetul anterior vorbește despre ”Sfintele Scripturi, care pot să-ţi dea înţelepciunea care duce la mântuire” și după se spune că ”este de folos ca să înveţe, să mustre, să îndrepte, să dea înţelepciune în neprihănire, pentru ca omul lui Dumnezeu să fie desăvârşit şi cu totul destoinic pentru orice lucrare bună”.

citat:


Scriptura, spune Sf. Ambrosie, este theopneustos nu doar pentru că este ”inspirată de Dumnezeu”, ci pentru că îl ”expiră pe Dumnezeu”, îl suflă în afară pe Dumnezeu!
2 Petru 1

21. Caci nicio prorocie n-a fost adusa prin voia omului; ci oamenii au vorbit de la Dumnezeu, manati de Duhul Sfant.

Asta inseamna ca TOATA Scriptura este insuflata de Dumnezeu, nu il inspira pe Dumnezeu.  Insa ce sa te miri la biserici care fac doctrina pe un vers, fara sa cerceteze RESTUL Scripturii.

#149
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,108
  • Înscris: 10.09.2008

View Postzexelica, on 24 octombrie 2017 - 16:02, said:

2 Petru 1
21. Caci nicio prorocie n-a fost adusa prin voia omului; ci oamenii au vorbit de la Dumnezeu, manati de Duhul Sfant.
Asta inseamna ca TOATA Scriptura este insuflata de Dumnezeu, nu il inspira pe Dumnezeu.  Insa ce sa te miri la biserici care fac doctrina pe un vers, fara sa cerceteze RESTUL Scripturii.

Nu te obosi, stimabile, să nu depășești coperțile broșuricii și să te afurisească... Posted Image

Este un adjectiv (participiu activ) care denotă o calitate sau un efect al Scripturii asupra cititorilor. Asta nu înseamnă că Dumnezeu nu a inspirat Scriptura prin duhul său, atât de profund încât din ea să respire duhul lui Dumnezeu. Când torni un parfum de calitate pe un șervețel, inevitabil șervețelul va emana parfumul la rândul lui.

LE
Asta înseamnă că rugăciunile pentru primirea duhului pentru a înțelege voia lui Dumnezeu, nu pot fi separate de citirea, chiar studierea Cuvântului lui, care este ”viu și lucrător”.

Edited by logic1, 24 October 2017 - 16:54.


#150
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Deci Scriptura nu este insuflata de Dumnezeu, sa inteleg...... Unde vad ceva care nu imi convine, pot sa spun ca e cuvantul lui Ioan, Pavel, Petru, Moise, etc. Tare!!!!!

#151
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postzexelica, on 25 octombrie 2017 - 09:36, said:

Deci Scriptura nu este insuflata de Dumnezeu, sa inteleg...... Unde vad ceva care nu imi convine, pot sa spun ca e cuvantul lui Ioan, Pavel, Petru, Moise, etc. Tare!!!!!
Pai unii inteleg altceva din expresia  "insuflata" . Eu inteleg ca scripturile il descopera/dezvaluie pe Tatal ceresc. Ca de ar fi inspiratie ar insemna sa fie un dumnezeu jalnic care nu e in stare sa transmita ceva clar si apoi oamenii inteleg mereu diferit. Adu-ti aminte de visul lui Petru iar el talmaceste ceva cu totul diferit fata de visul avut. Acu tu trebuie sa explici cum dumnezeu ii da un vis iar el spune altceva. Parerea mea e ca visul lui Petru e de la Satan, insa el a interpretat intr-un mod interesant, absolut diferit de viziunea lumeasca, si daca Petru nu i-ar fi dat o alta interpretare astazi toti ar fi inteles identic cu ce era in vis. Am spus si repet, omul neintelegand natura lucrurilor tinde sa responsabilizeze orice actiune fasta sau nu asupra lui Dumnezeu, asa era gandirea atunci, asa a gandit si iov spunand ca trebuie sa primeasca si raul de la Dumnezeu, el nestiind cine era la originea raului. Sa spui ca Dumnezeu e la originea raului e inspiratie malefica/satanica si nu a unui Dumnezeu a dragostei.

#152
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postpacopaco1967, on 25 octombrie 2017 - 10:20, said:

Pai unii inteleg altceva din expresia  "insuflata" . Eu inteleg ca scripturile il descopera/dezvaluie pe Tatal ceresc.
Tu atribui ce inteles vrei pentru ca n-ai nici frica si nici rusine fata de Dumnezeu, ba chiar recomanzi si altora sa nu le aiba.

Nimic din "Toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu" nu duce la intelesul atribuit de tine. Expresia e clara: Scriptura este inspirata/insuflata de Dumnezeu, iar in 2 Petru 1:21,22 spune ca oamenii care au scris Scriptura nu au vorbit de la ei ci de la Dumnezeu, manati de Duhul Sfant.

Si stii ce spun tot oamenii aia? Pavel, de exemplu, le scrie de doua ori galatenilor ca daca ei (apostolii) sau chiar un inger din cer ar veni si ar predica o alta evanghelie (asa cum faci tu, paco), sa fie blestemat.

View Postpacopaco1967, on 25 octombrie 2017 - 10:20, said:

Ca de ar fi inspiratie ar insemna sa fie un dumnezeu jalnic care nu e in stare sa transmita ceva clar si apoi oamenii inteleg mereu diferit.
Jalnic e cel care isi da cu parerea fara sa stie despre ce vorbeste, mai ales dupa ce i s-a recomandat in repetate randuri sa taca si sa nu mai batjocoreasca pe Dumnezeu.

Nu esti tu in pozitia sa acuzi pe Dumnezeu ca nu vorbeste destul de clar, cand tu n-ai nici frica nici rusine fata de El si batjocoresti Cuvantul Lui cu fiecare ocazie.

View Postpacopaco1967, on 25 octombrie 2017 - 10:20, said:

Adu-ti aminte de visul lui Petru iar el talmaceste ceva cu totul diferit fata de visul avut. Acu tu trebuie sa explici cum dumnezeu ii da un vis iar el spune altceva.
Talmacirea visului lui Petru e foarte clara. Petru a inteles-o, apostolii au inteles-o iar copiii lui Dumnezeu o inteleg astazi. Tu nu o intelegi pentru ca nu esti un copil al lui Dumnezeu.

View Postpacopaco1967, on 25 octombrie 2017 - 10:20, said:

Sa spui ca Dumnezeu e la originea raului e inspiratie malefica/satanica si nu a unui Dumnezeu a dragostei.
Nu stiu pe cine vezi tu spunand asta. Singur iti inchipui ca o fac altii...de fapt, tu o faci de fiecare data cand citesti Biblia asa ca ai inceput sa o denigrezi.

#153
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postkruger, on 25 octombrie 2017 - 14:39, said:

Tu atribui ce inteles vrei pentru ca n-ai nici frica si nici rusine fata de Dumnezeu, ba chiar recomanzi si altora sa nu le aiba.

Nimic din "Toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu" nu duce la intelesul atribuit de tine. Expresia e clara: Scriptura este inspirata/insuflata de Dumnezeu, iar in 2 Petru 1:21,22 spune ca oamenii care au scris Scriptura nu au vorbit de la ei ci de la Dumnezeu, manati de Duhul Sfant.

Si stii ce spun tot oamenii aia? Pavel, de exemplu, le scrie de doua ori galatenilor ca daca ei (apostolii) sau chiar un inger din cer ar veni si ar predica o alta evanghelie (asa cum faci tu, paco), sa fie blestemat.

Daca ai fi fost atent am spus ca un pastor adventist a facut remarca(,) ca in original nu spune "toata scriptura e insuflata de Dumnezeu" ci corecta expresie ar fi "toata scriptura ni-l insufla (sau descopera) pe Dumnezeu" . Deci eu doar am aratat o confirmare a ce am sustinut de mult timp.

E altceva sa fii manat de "duhul sfant" , adica deja ai o alta mentalitate si ratiunea ta trateaza si decide cam care ar fi forma acceptata de Dumnezeu, nu ca Dumnezeu s-ar afla in spatele oricarei hotarari sau decizii.

Eu nu aduc o alta evanghelie ci corectez ce s-a strambat de-a lungul timpului. E problema ta daca nu vrei sa si accepti.

View Postkruger, on 25 octombrie 2017 - 14:39, said:

Jalnic e cel care isi da cu parerea fara sa stie despre ce vorbeste, mai ales dupa ce i s-a recomandat in repetate randuri sa taca si sa nu mai batjocoreasca pe Dumnezeu.
Nu esti tu in pozitia sa acuzi pe Dumnezeu ca nu vorbeste destul de clar, cand tu n-ai nici frica nici rusine fata de El si batjocoresti Cuvantul Lui cu fiecare ocazie.
Dragul meu iti recomand sa te linistesti Posted Image , zic eu ca din vorbele tale pari a fi un fundamentalist gata sa ucida pentru credinta lui .
Eu vreau altceva sa-ti spun , ca Tatal meu din ceruri nu e ala care tot dadea porunci de ucideri sau ucidea copii din vechiul testament. Ala de ucidea "in stanga si in dreapta" era Satan.
Satan se preface in salvator, alege niste dezaxati pe care-i conduce si cand aia se razvratesc findca sunt dezaxati , ii ucide fara mila, si voi ziceti ca era Tatal ceresc. Pai tu ca tata daca copii tai o ia razna si fac nelegiuiri te apuci sa-i ucizi ? Modalitatea corecta e sa-ti faci aparitia printre ei, ii desparti , le vorbesti frumos, si le promiti ca daca se indreapta ii vei rasplati cu bunatati. Vreau sa vad si eu tata care procedeaza ca dezaxatul de Satan care ucide  . . . .  dar mai bine NU .Posted Image  

View Postkruger, on 25 octombrie 2017 - 14:39, said:

Talmacirea visului lui Petru e foarte clara. Petru a inteles-o, apostolii au inteles-o iar copiii lui Dumnezeu o inteleg astazi. Tu nu o intelegi pentru ca nu esti un copil al lui Dumnezeu.

Nu stiu pe cine vezi tu spunand asta. Singur iti inchipui ca o fac altii...de fapt, tu o faci de fiecare data cand citesti Biblia asa ca ai inceput sa o denigrezi.
E clara findca Petru a spus, ca de nu si azi vedeai crestini molfaind la tot felul de spurcaciuni, ca sa nu zic ca unii chiar fac asta. Posted Image
Eu am realizat ca e inspiratie Satanica insa Petru avand alta mentalitate (duhul sfant) a "corectat" viziunea . De fapt nici nu era o viziune ci un vis, si el a crezut ca e de la Tatal ceresc. Pai avea nevoie Tatal meu din ceruri ca Petru sa adoarma pentru a primi mesajul ? Posted Image  Ori i-ar fi spus exact cum isus s-a aratat lui Pavel sau ar fi primit un mesaj clar exact ca la cincizecime.


Pai chiar biblia sustine ca raul vine de la Dumnezeu, iov spune ca primim de la Dumnezeu atat binele cat si raul .Ori e eroare si oroare sa crezi asta. Voi spuneti ca uciderea copiilor egiptenilor e un act de drepate divin , eu spun ca ala e Satan si e doar un imitator. Egiptenii erau si ei rataciti precum multe culte si multi crestini de azi, si asta se intampla ca Tatal se ascunde, isus se ascunde, si ateii vor dovezi/minuni pentru a crede , iar conducatorii tuturor cultelor se dedau la nelegiuiri cu cezarul sau adopta doctrine false. Toate astea pentru a muta nazuinta omului suferind la griji sau la placeri omenesti. Insa ei nu fac altceva decat sa-l descrie pe Tatal ceresc ca pe un monstru ucigas si spun ca e dragoste si ca e dreptate divina. Posted Image

#154
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postpacopaco1967, on 25 octombrie 2017 - 10:20, said:

Pai unii inteleg altceva din expresia  "insuflata" . Eu inteleg ca scripturile il descopera/dezvaluie pe Tatal ceresc.
Tu intelegi ce vrei tu ca sa redea ce crezi tu. Si asta fac si bisericile. Sau crezi ca unii pupa degete de mort  ca nu cred ei asa?

2 Petru 1

21. Caci nicio prorocie n-a fost adusa prin voia omului; ci oamenii au vorbit de la Dumnezeu, manati de Duhul Sfant.

Asta arata ca este INSUFLATA de Dumnezeu. Insa la Scriptura va permiteti. Pe strada, daca iti spun ca ma deranjeaza o caterinca de-a ta si-mi spui ca tu nu asta ai inteles si continui s-o arzi aiurea, iti iei un pumn in bot in secunda doi, dupa care intelegi. La Scriptura, nefiind pedepsiti pe loc, va permiteti caterinci, va grupati cei care credeti la fel si va simtiti ca aveti dreptate.

Edited by zexelica, 26 October 2017 - 11:51.


#155
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postzexelica, on 26 octombrie 2017 - 11:49, said:

Tu intelegi ce vrei tu ca sa redea ce crezi tu. Si asta fac si bisericile. Sau crezi ca unii pupa degete de mort  ca nu cred ei asa?

2 Petru 1

21. Caci nicio prorocie n-a fost adusa prin voia omului; ci oamenii au vorbit de la Dumnezeu, manati de Duhul Sfant.

Asta arata ca este INSUFLATA de Dumnezeu. Insa la Scriptura va permiteti. Pe strada, daca iti spun ca ma deranjeaza o caterinca de-a ta si-mi spui ca tu nu asta ai inteles si continui s-o arzi aiurea, iti iei un pumn in bot in secunda doi, dupa care intelegi. La Scriptura, nefiind pedepsiti pe loc, va permiteti caterinci, va grupati cei care credeti la fel si va simtiti ca aveti dreptate.
In cazul prorociilor e altceva, toata scriptura nu sunt prorocii, sunt si influentele/inspiratiile satanice care au dus la rezultate gresite. Tu crezi ca un tata care isi ucide copii poate fi numit dragoste ? In comparatie cu isus care pana si pe Zacheu l-a vizitat si a considerat ca trebuie atras la Tatal , iar isus spune ca Tatal e cel bun, ne cere noua pacatosilor sa iertam de 70x cate 7 si tu crezi ca ucidea pe Anania si Safira ? Il iarta pe Cain, il iarta pe David si zici ca nu i-a iertat pe acei doi nefericiti care si-au adus agoniseala sa fie cheltuita de pacaliciul de Petru ?

#156
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Prorocia este sa declari Cuvantul Domnului, stimabile. Nu inseamna sa spui ceva despre viitor, dupa cum probabil nu stii......

#157
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postzexelica, on 29 octombrie 2017 - 11:40, said:

Prorocia este sa declari Cuvantul Domnului, stimabile. Nu inseamna sa spui ceva despre viitor, dupa cum probabil nu stii......
Am inteles asta insa nu tot ce scrie in biblie e prorocie. E si istoria poporului evreu dar si istoria omenirii . Nu poti confunda lucrurile. Pentru ca omul fara sa vada infatisarea Tatalui ceresc crede ca nu exista, ca atare se tampeste iar orice prorocie i-ai vesti te trimite la plimbare. Deci e musai ca Tatal ceresc sa fie impreuna cu copii Sai daca si vrea sa fie "ascultatori". Insa isus prin parabole spune ceva diferit, ca stapanul viei a plecat departe si a trimis pe unul si altul, si la urma a trimis pe Fiul. Dar orice om fara cunostinta despre un dumnezeu, ca nu se naste cu dumnezeu in cap si nici prea multa minte nu are , asa ca va face orice in afara de "voia Domnului". Nu stiu daca ai retinut ca dumnezeul asta "ascuns" dupa o vreme indelungata se pare ca a ales sa i se "arate" lui Avraam, ba chiar dupa un timp s-a aratat si paganilor din Babilon. Pe bune daca inteleg, vrea copii lui sa fie cunoscatori despre EL atunci ar trebui sa fie prezent in viata fiecarui copil al Sau. Ascunderea lui duce la probleme si apoi vine cu acuzatii ca odraslele lui nu asculta de EL .

#158
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Stimabile, toata Scriptura este de la Dumnezeu. Ca este scrisa sub forma istorica, geografica, filozofica sau medicala NU CONTEAZA. Este adevarata 100% si este scrisa pt noi. Ca nu esti tu de acord, e altceva. Multi compara Scriptura cu ce cred ei si asa se nasc ereziile.

#159
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postkruger, on 23 ianuarie 2015 - 17:54, said:

Din punctul de vedere al lui Dumnezeu, in cate categorii intra oamenii de pe pamant?

Eu am inteles ca inaintea lui Dumnezeu nu exista neutralitate. Ori esti copilul Lui, ori esti al lui Satan; ori esti viu ori esti mort; ori esti sfant (neprihanit), ori esti pacatos... si stiu ca asta poate suna prea dur, dar atat de categorica e sfintenia lui Dumnezeu. Imi dau seama si ca asta Il poate pune pe Dumnezeu intr-o lumina mai proasta inaintea oamenilor (fun fact: in Star Wars, Obi Wan ii zice lui Anakin: "Only a sith deals in absolute").

Ei bine, eu cred ca Dumnezeu trateaza in termeni absoluti, altfel S-ar nega pe Sine Insusi. Toti copiii Lui sunt sfinti si fara pata inaintea Lui. Asa inteleg si din Scriptura... dar spuneti-mi daca e cineva in dezacord cu ce am spus pana acum.


P.S. Am tot subliniat o expresie, sper sa intelegeti de ce.

Parcă există un verset care spune că, în fața lui Dumnezeu, toți sunt vii. Deci partea cu ”unii sunt vii, alții morți” cade. Referitor la întrebarea din titlu, cred că mai există și călduții, care încearcă să fie și una și alta, și credincioși și necredincioși.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate