Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Sfant sau pacatos ... exista si alte variante?

* * * * - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
158 replies to this topic

#1
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006
Din punctul de vedere al lui Dumnezeu, in cate categorii intra oamenii de pe pamant?

Eu am inteles ca inaintea lui Dumnezeu nu exista neutralitate. Ori esti copilul Lui, ori esti al lui Satan; ori esti viu ori esti mort; ori esti sfant (neprihanit), ori esti pacatos... si stiu ca asta poate suna prea dur, dar atat de categorica e sfintenia lui Dumnezeu. Imi dau seama si ca asta Il poate pune pe Dumnezeu intr-o lumina mai proasta inaintea oamenilor (fun fact: in Star Wars, Obi Wan ii zice lui Anakin: "Only a sith deals in absolute").

Ei bine, eu cred ca Dumnezeu trateaza in termeni absoluti, altfel S-ar nega pe Sine Insusi. Toti copiii Lui sunt sfinti si fara pata inaintea Lui. Asa inteleg si din Scriptura... dar spuneti-mi daca e cineva in dezacord cu ce am spus pana acum.


P.S. Am tot subliniat o expresie, sper sa intelegeti de ce.

Edited by kruger, 23 January 2015 - 17:55.


#2
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Păcătos, dar depinde câte păcate îţi faci şi ce păcate îţi faci. Numai Dumnezeu e fără de păcat.

#3
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014

Quote

ori esti sfant (neprihanit), ori esti pacatos...

Ori ești ateu și nu-ți pasă...

#4
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Astea is genu ala discutii care nu isi au rostul. Oricum fiecare ramane la ne/credinta lui si la propriile conceptii indiferent de cate explicatii primeste.

#5
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014

View Postdjl, on 23 ianuarie 2015 - 17:57, said:

Păcătos, dar depinde câte păcate îţi faci şi ce păcate îţi faci. Numai Dumnezeu e fără de păcat.
Ciudată distribuție pentru o clasificare în două tipuri: 1 sfânt la 7 miliarde de păcătoși

Edited by 0x0c, 23 January 2015 - 18:07.


#6
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
In cazul lui Moise  ce se poate spune ? A fost sfânt pe deplin ? Se spune că a ucis un egiptean , dar şi în timpul perindării în pustie a ignorat o poruncă , şi totuşi  scrie despre el că  s-a întâlnit cu Hristosul pe muntele "schimbării la faţă" .  
Se pare că această pretenţie (sfintenia)  o  pretinde sieşi , în rest Dumnezeu cu mila şi iertarea .  Posted Image

Edited by pacopaco1967, 23 January 2015 - 18:08.


#7
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postkruger, on 23 ianuarie 2015 - 17:54, said:

Din punctul de vedere al lui Dumnezeu, in cate categorii intra oamenii de pe pamant?

Eu am inteles ca inaintea lui Dumnezeu nu exista neutralitate. Ori esti copilul Lui, ori esti al lui Satan; ori esti viu ori esti mort; ori esti sfant (neprihanit), ori esti pacatos... si stiu ca asta poate suna prea dur, dar atat de categorica e sfintenia lui Dumnezeu. Imi dau seama si ca asta Il poate pune pe Dumnezeu intr-o lumina mai proasta inaintea oamenilor (fun fact: in Star Wars, Obi Wan ii zice lui Anakin: "Only a sith deals in absolute").

Ei bine, eu cred ca Dumnezeu trateaza in termeni absoluti, altfel S-ar nega pe Sine Insusi. Toti copiii Lui sunt sfinti si fara pata inaintea Lui. Asa inteleg si din Scriptura... dar spuneti-mi daca e cineva in dezacord cu ce am spus pana acum.


P.S. Am tot subliniat o expresie, sper sa intelegeti de ce.
Asa e. Insa oamenilor nu le convine ca sa se dea ei mari si mai buni decat altii.

#8
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View Postzexelica, on 23 ianuarie 2015 - 18:24, said:

Asa e. Insa oamenilor nu le convine ca sa se dea ei mari si mai buni decat altii.
Care sunt aia...altii? Tu?

#9
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004
Eu nu stiu decat de 2 categorii: oi si capre.

si va pune oile la dreapta, iar caprele la stanga Lui. (Mat.25:33)

Edited by dark, 24 January 2015 - 15:54.


#10
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postdulgherul, on 23 ianuarie 2015 - 20:33, said:

Care sunt aia...altii? Tu?
Nu, stimabile, cei care sustin ca ei au ales bine si altii nu. Ignorand Scriptura care spune ca nu ai ales prost pt ca Dumnezeu te-a ferit sa pacatuiesti (Geneza 20:6).

Edited by zexelica, 24 January 2015 - 20:37.


#11
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postkruger, on 23 ianuarie 2015 - 17:54, said:

Din punctul de vedere al lui Dumnezeu, in cate categorii intra oamenii de pe pamant?

Eu am inteles ca inaintea lui Dumnezeu nu exista neutralitate. Ori esti copilul Lui, ori esti al lui Satan; ori esti viu ori esti mort; ori esti sfant (neprihanit), ori esti pacatos... si stiu ca asta poate suna prea dur, dar atat de categorica e sfintenia lui Dumnezeu. Imi dau seama si ca asta Il poate pune pe Dumnezeu intr-o lumina mai proasta inaintea oamenilor (fun fact: in Star Wars, Obi Wan ii zice lui Anakin: "Only a sith deals in absolute").

Ei bine, eu cred ca Dumnezeu trateaza in termeni absoluti, altfel S-ar nega pe Sine Insusi. Toti copiii Lui sunt sfinti si fara pata inaintea Lui. Asa inteleg si din Scriptura... dar spuneti-mi daca e cineva in dezacord cu ce am spus pana acum.


P.S. Am tot subliniat o expresie, sper sa intelegeti de ce.
Iehovistii, de exemplu sustin ca cei salvati sunt de mai multe categorii. Ortodocsii, la fel. Scriptura spune ca nu sunt mai multe feluri de credinciosi. Ori esti, ori nu. Ce primesti in rai oricum nu mai conteaza. Conteaza sa fii acolo.

#12
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postzexelica, on 18 martie 2015 - 12:22, said:

Iehovistii, de exemplu sustin ca cei salvati sunt de mai multe categorii.
Asta nu are sens din mai multe motive, incepand cu faptul ca pentru toti s-a platit acelasi pret, fara ca vreunul sa merite si ei au fost facuti copii ai lui Dumnezeu si toti au aceeasi nadeste si asteapta acelasi lucru.
Aspectul esential al Cinei Domnului (frangerea painii) este tocmai unitatea trupului, marturia faptului ca toti credinciosii sunt parte din acelasi trup al carui Cap este Hristos. El a instituit acest obicei pe care credinciosii sa il implineasca "pana va veni El" , mai ales in vremurile astea de dezbinare.

View Postzexelica, on 18 martie 2015 - 12:22, said:

Ce primesti in rai oricum nu mai conteaza. Conteaza sa fii acolo.
E ceva ciudat la gandirea asta... pare specifica unuia care vede doar castigul in a fi un copil al lui Dumnezeu.

#13
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004
In acceptiunea crestina, esti sfant daca te-a iertat Isus Christos, daca nu...declarat pacatos.

#14
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postkruger, on 18 martie 2015 - 17:57, said:

Aspectul esential al Cinei Domnului (frangerea painii) este tocmai unitatea trupului, marturia faptului ca toti credinciosii sunt parte din acelasi trup al carui Cap este Hristos. El a instituit acest obicei pe care credinciosii sa il implineasca "pana va veni El" , mai ales in vremurile astea de dezbinare.
Vezi de ce te-am sfatuit sa nu te mai duci pe la biserica?
Frangerea PAINII si hranirea reprezinta propovaduirea Cuvantului, stimabile. Scrie ca El este painea vietii (Hristos=Cuvantul) care ....hraneste.
Cand o pui duhovniceste o vezi imediat.

Quote

E ceva ciudat la gandirea asta... pare specifica unuia care vede doar castigul in a fi un copil al lui Dumnezeu.
Chiar nu mai conteaza motivul pt care se ignora Scriptura. Principalul fiind ca nu sunt ai lui Dumnezeu.

Edited by zexelica, 18 March 2015 - 20:04.


#15
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postzexelica, on 18 martie 2015 - 20:03, said:

Vezi de ce te-am sfatuit sa nu te mai duci pe la biserica?
Frangerea PAINII si hranirea reprezinta propovaduirea Cuvantului, stimabile. Scrie ca El este painea vietii (Hristos=Cuvantul) care ....hraneste.
Cand o pui duhovniceste o vezi imediat.
Nu, ca tu o pui duhovniceste in sensul ca n-o mai faci deloc. Frangerea painii (Cina Domnului) trebuie facuta "in amintirea mortii Domnului Isus" ("faceti aceasta in amintirea Mea"), deci expresia asta e suficienta ca sa iti dai seama ca e doar pentru credinciosi. Cine altcineva isi aduce aminte de moartea Domnului Isus ?

Credinciosul mananca din paine si bea din vin, amintindu-si de jertfa Domnului Isus prin care toti credinciosii adevarati au fost facuti parte din acelasi trup (painea), pentru ca au fost rascumparati cu pretul sangelui Domnului Isus (vinul).

De ce vedem pe Pavel frangand painea impreuna cu credinciosii ?("În ziua dintâi a săptămânii, eram adunaţi laolaltă ca să frângem pâinea") . De ce nu aplicau "sensul duhovnicesc", adica propovaduiau Cuvantul fiecare pe unde putea?

#16
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postkruger, on 19 martie 2015 - 10:17, said:

Nu, ca tu o pui duhovniceste in sensul ca n-o mai faci deloc. Frangerea painii (Cina Domnului) trebuie facuta "in amintirea mortii Domnului Isus" ("faceti aceasta in amintirea Mea"), deci expresia asta e suficienta ca sa iti dai seama ca e doar pentru credinciosi. Cine altcineva isi aduce aminte de moartea Domnului Isus ?
Stimabile, si cine altcineva propovaduieste Evanghelia, decat credinciosii? Nu asta e porunca? Porunca de a propovadui este pt pacatosi sau credinciosi? Cine au porunca sa faca asta in amintirea Sa? Nu tot credinciosii? Ei, aia inseamna sa propovaduiesti Evanghelia. Aaaa, ca si fizic inseamna ceva si se face....e treaba ta.

Quote

Credinciosul mananca din paine si bea din vin, amintindu-si de jertfa Domnului Isus prin care toti credinciosii adevarati au fost facuti parte din acelasi trup (painea), pentru ca au fost rascumparati cu pretul sangelui Domnului Isus (vinul).
Cu bautul vinului este un alt aspect duhovnicesc, insa tot ceremonie este care inseamna ceva spiritual.

Quote

De ce vedem pe Pavel frangand painea impreuna cu credinciosii ?("În ziua dintâi a săptămânii, eram adunaţi laolaltă ca să frângem pâinea") . De ce nu aplicau "sensul duhovnicesc", adica propovaduiau Cuvantul fiecare pe unde putea?
Frangerea painii trebuie facuta fizic, la fel si cu botezul cu apa si adunarea de duminica intr-o biserica. Insa sunt CEREMONII care zugravesc realitati duhovnicesti. Iar in adunare trebuiesc respectate.

Edited by zexelica, 19 March 2015 - 10:25.


#17
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postzexelica, on 19 martie 2015 - 10:25, said:

Stimabile, si cine altcineva propovaduieste Evanghelia, decat credinciosii? Nu asta e porunca? Porunca de a propovadui este pt pacatosi sau credinciosi? Cine au porunca sa faca asta in amintirea Sa? Nu tot credinciosii? Ei, aia inseamna sa propovaduiesti Evanghelia. Aaaa, ca si fizic inseamna ceva si se face....e treaba ta.
Da, credinciosii propovaduiesc Evanghelia celor pacatosi, dar asta nu inseamna ca prin asta ii fac partasi la frangerea painii, care este doar pentru credinciosi.

View Postzexelica, on 19 martie 2015 - 10:25, said:

Frangerea painii trebuie facuta fizic, la fel si cu botezul cu apa si adunarea de duminica intr-o biserica. Insa sunt CEREMONII care zugravesc realitati duhovnicesti. Iar in adunare trebuiesc respectate.
Exact, sunt ceremonii care zugravesc niste realitati duhovnicesti care au sens doar pentru cei credinciosi ...si amintesc de ele. Realitatea ca exista un singur trup (cei necredinciosi nu au cum sa priceapa asta), ca am fost rascumparati cu un pret atat de mare (din nou, idee care nu poate fi inteleasa/traita decat de credinciosi) si nimeni nu poate sa supraliciteze pentru noi... si multe altele.

#18
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postkruger, on 19 martie 2015 - 10:45, said:

Da, credinciosii propovaduiesc Evanghelia celor pacatosi, dar asta nu inseamna ca prin asta ii fac partasi la frangerea painii, care este doar pentru credinciosi.
Propovaduirea este doar pt credinciosi, stiu. Frangerea painii nu stiu. Iuda era cu El atunci si a frant painea si a baut vinul. Tu ce proba biblica ai pt exclusivitatea asta?

Quote

Realitatea ca exista un singur trup (cei necredinciosi nu au cum sa priceapa asta), ca am fost rascumparati cu un pret atat de mare (din nou, idee care nu poate fi inteleasa/traita decat de credinciosi) si nimeni nu poate sa supraliciteze pentru noi... si multe altele.
Un singur trup al celor drepti, stimabile, adunarea DUHURILOR celor drepti, cf. Evrei 12:22-23. Adunarea pamanteasca nu are cum sa fie un singur trup, intre ei fiind si necredinciosi, conform parabolei cu neghina.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate