Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Sfant sau pacatos ... exista si alte variante?

* * * * - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
158 replies to this topic

#37
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postkruger, on 23 ianuarie 2015 - 17:54, said:

Din punctul de vedere al lui Dumnezeu, in cate categorii intra oamenii de pe pamant?

P.S. Am tot subliniat o expresie, sper sa intelegeti de ce.
Oamenii intra in sfinti, pacatosi si ereticii protestanti.
Acestia din urma sunt cel mai grav, pentru ca hulesc sfintii, sfintele moaste, sfintele icoane, dumnezeirea lui Hristos etc
Se autointrituleaza zei si profeti, zic ca stau fata in fata direct cu toti dumnezeii etc

Edited by altul2, 23 March 2015 - 19:16.


#38
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postkruger, on 23 martie 2015 - 15:20, said:

Nu am evitat, ci am spus intelesul duhovnicesc al painii si al vinului, asa cum sunt spuse in Scriptura. "Paharul binecuvântat, pe care-l binecuvântăm, nu este el împărtăşirea cu sângele lui Hristos? Pâinea pe care o frângem, nu este ea împărtăşirea cu trupul lui Hristos? Având în vedere că este o pâine, noi, care suntem mulţi, suntem un trup; căci toţi luăm o parte din aceeaşi pâine"

Asta e intelesul duhovnicesc al Cinei Domnului, asa cum il inteleg din Scriptura. Daca te legi acum de "Isus - Painea vietii" si apoi ca Painea ar fi Cuvantul, ca sa ajungi la ideea ca de fiecare data cand citesti Scriptura, tu frangi painea, te ratacesti singur.
Al painii ti l-am dat eu, al vinului NU l-ai dat deloc. Sau nu am vazut eu versurile proba. Nici concluzia nu am vazut-o. Te cam eschivezi, stimabile. Una e sa stii cateva notiuni de baza, accesibile duhului omului, alta sa cunosti duhovniceste. Duhovniceste nu ai aratat niciodata nimic pana acum. Eu inca astept, pt ca ar fi cazul sa te trezesti la realitate. Daca biserica ta are cat de cat o doctrina biblica, nu inseamna nimic azi. iar "piatra de incercare", Cuvantul, ti-o arata imediat. Nu este posibil ca un crestin sa nu poate discuta duhovniceste, stimabile.
Wake up! Roaga-te sa te miluiasca Dumnezeu ca esti la belea mare.

Pe de alta parte, mai scrie si ca nu vei vrea sa intelegi, asa ca..... eu mi-am facut datoria sa-ti arat ca ceva nu e in ordine si numai Dumnezeu te poate face sa realizezi, desi scrie sa nici nu ne rugam pt cei din biserici.

Edited by zexelica, 24 March 2015 - 13:44.


#39
edy12345

edy12345

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 01.08.2012

View Postzexelica, on 24 martie 2015 - 13:42, said:

desi scrie sa nici nu ne rugam pt cei din biserici.

Unde?

#40
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postedy12345, on 27 martie 2015 - 23:14, said:

Unde?
Tu insa nu mijloci pentru poporul acesta, nu inalta nici cereri, nici rugaciuni pentru ei si nu starui pe langa Mine; caci nu te voi asculta! (Ier.7:16)

Ierusalimul este biserica: Galateni 4, Evrei 12:22-23

#41
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postzexelica, on 28 martie 2015 - 02:06, said:

Tu insa nu mijloci pentru poporul acesta, nu inalta nici cereri, nici rugaciuni pentru ei si nu starui pe langa Mine; caci nu te voi asculta! (Ier.7:16)

Ierusalimul este biserica: Galateni 4, Evrei 12:22-23
"Cand va intindeti mainile, Imi intorc ochii de la voi; si oricat de mult v-ati ruga, n-ascult, caci mainile va sunt pline de sange! (Isa.1:15)"
pline de sange in razboaie de tot soiul in care ca un bun Ales, esti de acord sa fi trimis. :lol:

#42
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDude_2nd, on 28 martie 2015 - 12:36, said:

"Cand va intindeti mainile, Imi intorc ochii de la voi; si oricat de mult v-ati ruga, n-ascult, caci mainile va sunt pline de sange! (Isa.1:15)"
pline de sange in razboaie de tot soiul in care ca un bun Ales, esti de acord sa fi trimis. Posted Image
Realizezi că Tatăl ceresc nu şi-a mânjit niciodată "mânile"  cu sângele pruncilor   . Cel care mereu s-a dat dumnezeul atotputernic şi a ucis  nu este altcineva decât Tatăl minciunii  .

#43
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postpacopaco1967, on 28 martie 2015 - 12:51, said:

Realizezi că Tatăl ceresc nu şi-a mânjit niciodată "mânile"  cu sângele pruncilor   . Cel care mereu s-a dat dumnezeul atotputernic şi a ucis  nu este altcineva decât Tatăl minciunii  .
Vorbesti prostii Paco.
Dumnezeu nu e un ucigas, desi ia viata oamenilor.
dupa cum spune: "Iata ca toate sufletele sunt ale Mele. Dupa cum sufletul fiului este al Meu, tot asa si sufletul tatalui este al Meu. Sufletul care pacatuieste, acela va muri. (Ezec.18:4)"

sau te pomenesti ca tot Diavolul a spus si astea?

#44
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDude_2nd, on 28 martie 2015 - 13:24, said:

Vorbesti prostii Paco.
Dumnezeu nu e un ucigas, desi ia viata oamenilor.
dupa cum spune: "Iata ca toate sufletele sunt ale Mele. Dupa cum sufletul fiului este al Meu, tot asa si sufletul tatalui este al Meu. Sufletul care pacatuieste, acela va muri. (Ezec.18:4)"

sau te pomenesti ca tot Diavolul a spus si astea?
Acum  gândeşte-te la păcatele acelor prunci în care biblia spune că dumnezeu i-a omorât .

#45
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostDude_2nd, on 28 martie 2015 - 12:36, said:

"Cand va intindeti mainile, Imi intorc ochii de la voi; si oricat de mult v-ati ruga, n-ascult, caci mainile va sunt pline de sange! (Isa.1:15)"
pline de sange in razboaie de tot soiul in care ca un bun Ales, esti de acord sa fi trimis. Posted Image
Nu de razboaie este vorba in versul de sus, stimabile, ci de NECREDINTA. Ca e vorba de razboiaie ai bagat-o tu cu "se refera".......

#46
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,500
  • Înscris: 16.03.2004

View Postpacopaco1967, on 28 martie 2015 - 17:42, said:

Acum  gândeşte-te la păcatele acelor prunci în care biblia spune că dumnezeu i-a omorât .

Dumnezeu va invia acei sugari.

#47
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postdark, on 29 martie 2015 - 08:38, said:

Dumnezeu va invia acei sugari.
Am înţeles asta din biblie , că vor fi înviaţi atât cei buni cât şi cei răi . Problema  este în care baricadă vor fi înviaţi ? Pentru ce păcate vor fi judecaţi ? Au ei păcate mai mari decât sfântul rege David ? Că nu au apucat să se pocăiască e problema lui dumnezeu , nu le-a acordat şansa să cunoască  dragostea divină .

#48
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Alesii au TOATE pacatele platite. Un sfant nu are cum sa aiba pacate. Orice a facut au fost deja platite.

Iar la inviere scrie cum va fi:

Ioan 5
28. Nu va mirati de lucrul acesta; pentru ca vine ceasul cand toti cei din morminte vor auzi glasul Lui
29. si vor iesi afara din ele. Cei ce au facut binele vor invia pentru viata; iar cei ce au facut raul vor invia pentru judecata.

#49
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postzexelica, on 29 martie 2015 - 13:16, said:


29. si vor iesi afara din ele. Cei ce au facut binele vor invia pentru viata; iar cei ce au facut raul vor invia pentru judecata.
Si ce rău au făcut copii  întăi născuţi de parte bărbătească a egiptenilor pe care biblia spune că dumnezeu i-a omorât ?

#50
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postpacopaco1967, on 29 martie 2015 - 13:19, said:

Si ce rău au făcut copii  întăi născuţi de parte bărbătească a egiptenilor pe care biblia spune că dumnezeu i-a omorât ?
Tu chiar nu citesti Scriptura si comentezi la greu din spirit de fronda adventist.

Cei rai sunt stricati inca din pantecele mamei lor, mincinosii se ratacesc odata cu iesirea din pantecele mamei lor. (Ps.58:3)

#51
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postzexelica, on 29 martie 2015 - 08:13, said:

Nu de razboaie este vorba in versul de sus, stimabile, ci de NECREDINTA. Ca e vorba de razboiaie ai bagat-o tu cu "se refera".......
razboiul tot din necredinta vine.
si uite-asa, neavând credinta in porunca lui Dumnezeu "Sa nu ucizi", degeaba vrei sa te asculte autointitulandu-te Ales, ca ai mainile pline de sange.
De fapt, cf cu NT/Apocalipsa, nici nu mai trebuie sa ucizi efectiv, ca e suficient sa ai semnul pe frunte.

#52
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostDude_2nd, on 29 martie 2015 - 20:54, said:

razboiul tot din necredinta vine.
Serios? Dar evreii cu cananitii tot din necredinta s-au luptat? Dar cu filistenii?

Quote

si uite-asa, neavând credinta in porunca lui Dumnezeu "Sa nu ucizi", degeaba vrei sa te asculte autointitulandu-te Ales, ca ai mainile pline de sange.
Stii tu ca am mainile pline de sange, nu?

Quote

De fapt, cf cu NT/Apocalipsa, nici nu mai trebuie sa ucizi efectiv, ca e suficient sa ai semnul pe frunte.
Coana mare avea semn pe frunte, cumva?

#53
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postzexelica, on 29 martie 2015 - 20:57, said:

Serios? Dar evreii cu cananitii tot din necredinta s-au luptat? Dar cu filistenii?
"Dar Eu va spun..."
ai auzit de asa ceva in viata ta? :D

View Postzexelica, on 29 martie 2015 - 20:57, said:

Stii tu ca am mainile pline de sange, nu?
da.
din ceea ce sustii si iii inveti pe altii cum ca uciderile sunt pasaportul spre Imparatia Cerurilor.

View Postzexelica, on 29 martie 2015 - 20:57, said:

Coana mare avea semn pe frunte, cumva?
nu.
cei ce sustin ca uciderile sunt acceptabile in Crestinism, chiar daca nu trebuie sa ucida. Acestia sunt insemnatii pe frunte. ;)

#54
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Stimabile, tu nu poti sa faci diferenta intre ucidere si omor calificat. Cum nici transfuzii de sange nu intelegi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate