Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 

Sfant sau pacatos ... exista si alte variante?

* * * * - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
158 replies to this topic

#109
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postpacopaco1967, on 10 octombrie 2017 - 17:29, said:

Ok, ce inseamna crestin adevarat ? Presupun ca ai bunavointa sa explici asta.
A fi crestin adevarat inseamna a fi sfant inaintea lui Dumnezeu. Ce zici, te incadrezi ?

View Postpacopaco1967, on 10 octombrie 2017 - 17:29, said:

Eu spun mereu ca in ceruri e "Tatal Meu si Tatal vostru" . Daca as fi acum in fata lui pai l-as imbratisa cu toata dragostea , si i-as spune ca eu niciodata nu am crezut ca EL e ucigas de copii.
Dar Isus a atentionat ca multi vor incerca sa faca asa cum zici tu.  Matei 7:23 "Atunci, le voi spune curat: ‘Niciodată nu v-am cunoscut; depărtaţi-vă de la Mine, voi toţi care lucraţi fărădelege.’ "
Ia citeste acel paragraf si zi-mi, ce te face sa crezi ca tu nu vei pati la fel?

#110
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postkruger, on 10 octombrie 2017 - 17:43, said:

A fi crestin adevarat inseamna a fi sfant inaintea lui Dumnezeu. Ce zici, te incadrezi ?
Bun, sunt de acord. Acu te rog sa definesti ce inseamna sa fii sfant inaintea lui Dumnezeu ? Iti rapund daca ma incadrez doar dupa ce am definitia sfinteniei.

View Postkruger, on 10 octombrie 2017 - 17:43, said:

Dar Isus a atentionat ca multi vor incerca sa faca asa cum zici tu.  Matei 7:23 "Atunci, le voi spune curat: ‘Niciodată nu v-am cunoscut; depărtaţi-vă de la Mine, voi toţi care lucraţi fărădelege.’ "
Ia citeste acel paragraf si zi-mi, ce te face sa crezi ca tu nu vei pati la fel?
Pai au fost si altii care au urcat la cer si fara isus. Doar erau sfinti chiar daca nu l-au cunoscut pe isus.
Eu imi dau seama ca tu nu intelegi cuvintele lui isus. Cand spune "Eu sunt Calea, Adevarul si Viata" se intelege ca PRIN  isus vom ajunge la Tatal, adica vom ajunge sa-L cunoastem pe Tatal, si abia cand il vom cunoaste pe Tatal vom avea si mantuirea. Din pacate multi spun dumnezeu in sus , dumnezeu in jos, fara sa priceapa ca e vorba de Tatal nostru.
E Tatal nostru si vrea sa ne imprietenim cu EL. Biblia e doar o naratiune a unui popor (VT) in care un popor razvratit dorea sa traisca dupa poftele inimii nelegiuite si ocrice prapad in viata lor era transpusa ca pedeapsa Tatalui ceresc. Nu este nici pe departe adevarat acest lucru, Tastal ne-a dat libertate, ne-a lasat sa fim condusi de cine am dorit, si se pare ca au venit necunoscuti care au profitat de bunavointa cereasca si au dus omul in ratacire. Banuiec ca stii despre ce vorbesc.

In fine, Tatal ceresc "trestria franta" nu a doborat-o, ci a incercat mereu sa ne arate ca EL e diferit de ce am crezut noi citind VT. Nici macar viata unui animal nu a stins, iar potopul a fost o tragedie umana in care omul s-a increzut nu in dragoste ci in frica exact ca Adam.

#111
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postpacopaco1967, on 10 octombrie 2017 - 18:03, said:

Bun, sunt de acord. Acu te rog sa definesti ce inseamna sa fii sfant inaintea lui Dumnezeu ? Iti rapund daca ma incadrez doar dupa ce am definitia sfinteniei.
Sa ai pacatele platite, Duhul Sfant in tine care-ti arata intelesul duhovnicesc. Verificam in 2 minute daca esti sau nu crestin.


1 Corinteni 2

7. Noi propovaduim intelepciunea lui Dumnezeu, cea tainica si tinuta ascunsa, pe care o randuise Dumnezeu, spre slava noastra, mai inainte de veci,
10. Noua insa Dumnezeu ni le-a descoperit prin Duhul Sau. Caci Duhul cerceteaza totul, chiar si lucrurile adanci ale lui Dumnezeu.
11. In adevar, cine dintre oameni cunoaste lucrurile omului, afara de duhul omului care este in el? Tot asa, nimeni nu cunoaste lucrurile lui Dumnezeu, afara de Duhul lui Dumnezeu.
12. Si noi n-am primit duhul lumii, ci Duhul care vine de la Dumnezeu, ca sa putem cunoaste lucrurile pe care ni le-a dat Dumnezeu prin harul Sau.
13. Si vorbim despre ele nu cu vorbiri invatate de la intelepciunea omeneasca, ci cu vorbiri invatate de la Duhul Sfant, intrebuintand o vorbire duhovniceasca pentru lucrurile duhovnicesti.
14. Dar omul firesc nu primeste lucrurile Duhului lui Dumnezeu, caci pentru el sunt o nebunie; si nici nu le poate intelege, pentru ca trebuie judecate duhovniceste.
15. Omul duhovnicesc, dimpotriva, poate sa judece totul, si el insusi nu poate fi judecat de nimeni.
16. Caci "cine a cunoscut gandul Domnului, ca sa-I poata da invatatura?" Noi insa avem gandul lui Hristos.

#112
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postpacopaco1967, on 10 octombrie 2017 - 18:03, said:

Bun, sunt de acord. Acu te rog sa definesti ce inseamna sa fii sfant inaintea lui Dumnezeu ? Iti rapund daca ma incadrez doar dupa ce am definitia sfinteniei.
Sfant = complet fara pacat, neprihanit. Cand se uita la tine Dumnezeu, adica Acela care este Sfant si Drept, sa te vada complet fara pacat, sfant. Numai asa vei putea ajunge in prezenta sfinteniei lui Dumnezeu, altfel vei ajunge in Iazul de foc.


View Postpacopaco1967, on 10 octombrie 2017 - 18:03, said:

Pai au fost si altii care au urcat la cer si fara isus. Doar erau sfinti chiar daca nu l-au cunoscut pe isus.
Incearca sa raspunzi la intrebare, totusi. Nimeni nu a fost sfant in afara de Hristos, eu nu despre asta am vorbit. E diferenta mare intre "a fi sfant" si "a fi sfant inaintea lui Dumnezeu" sau "a fi socotit sfant"...

Repet intrebarea: Ce te face sa crezi (din ce ai inteles din Biblie) ca nu vei fi printre aceia carora Domnul le va spune: "Niciodata nu v-am cunoscut."?

#113
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postkruger, on 11 octombrie 2017 - 10:49, said:

Sfant = complet fara pacat, neprihanit. Cand se uita la tine Dumnezeu, adica Acela care este Sfant si Drept, sa te vada complet fara pacat, sfant. Numai asa vei putea ajunge in prezenta sfinteniei lui Dumnezeu, altfel vei ajunge in Iazul de foc.
Sunt de acord cu definitia insa e o problema. Cunoasterea ta sufera enorm in sensul ca Tatal ceresc stie despre asta , EL nu vrea sa pierim si de aceea face un Legamant "Voi pune Legea Mea in inima lor " , adica Tatal ceresc s-a jurat ca v-a face ce a promis, sa ne curateasca de pacat. Pentru asta noi trebuie sa intelegem ceva foarte important, si anume pentru ce a trimis pe isus. L-a trimis sa-L "slaveasca" pe Tatal nostru printre oameni, findca pacatul deriva sau apare din necunoasterea Tatalui nostru. Asa cum Adam s-a ascuns de frica Tatalui , tot asa si noi traim cu frica prosteasca, ori acest duh de frica vine de la inselatori, findca Tatal ne vrea prieteni, ne vrea iubitori. Findca Tatal e iubire, iar asta a sustinut (slavit) isus pe pamant. Pana nu ramane intiparit in constinta ta ca Tatal nostru e iubire si ca nu se pupa nimic cu ce e scris despre Tatal in VT . Pana nu esti convins total ca Tatal nostru din ceruri nu e ucigas de copii, nu ai cum sa te curatesti de pacat, adica pacatul nostru consta tocmai despre cum credem ca e Tatal ceresc. Daca tu crezi ca toate uciderile de la potop, toate uciderile de la Sodoma si Gomora, toate uciderile facute la iesirea din Egipt sunt dreptatea Tatalui ceresc, atunci ai o problema, ca pacatul inca are samanta in constinta ta despre cine e Tatal nostru, findca e o vorba "asa parinti, asa copii" , deci daca noi avem in constinta ca Tatal face dreptate ucigandu-si copii , copii nu isi vor iubi Tatal.

View Postkruger, on 11 octombrie 2017 - 10:49, said:

Incearca sa raspunzi la intrebare, totusi. Nimeni nu a fost sfant in afara de Hristos, eu nu despre asta am vorbit. E diferenta mare intre "a fi sfant" si "a fi sfant inaintea lui Dumnezeu" sau "a fi socotit sfant"...
Repet intrebarea: Ce te face sa crezi (din ce ai inteles din Biblie) ca nu vei fi printre aceia carora Domnul le va spune: "Niciodata nu v-am cunoscut."?
Neprihanirea lui isus a fost rasplatita de Tatal ceresc, insa lupta e pentru ca nimeni sa nu piara. Din acest motiv inca vezi pacatosi in existenta. Tatal vrea ca noi sa avem chipul si asemanarea Lui, insa nu sta in puterea noastra sa devenim astfel ci in convingerea ca EL va reusi acest lucru.

Credinta consta in faptul ca ma bazez pe puterea Tatalui ceresc sa ma transforme, asta e adevarata credinta. Iar asa se petrece asa cum am spus mai sus , cand eu am convingerea nestramutata ca nu trebuie sa-mi fie frica de Tatal ceresc exact ca Adam ci sa-mi dau seama ca el nu ucide si nu a ucis vreodata, el nu produce suferinta si nu a produs vreodata creatiei Sale. Tot ce s-a intamplat in istoria lumii e findca noi am refuzat sa credem ca Tatal e neprihanit (nevinovat) de crimele si suferintele oamenilor.

#114
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postpacopaco1967, on 11 octombrie 2017 - 11:14, said:

Asa cum Adam s-a ascuns de frica Tatalui , tot asa si noi traim cu frica prosteasca, ori acest duh de frica vine de la inselatori, findca Tatal ne vrea prieteni, ne vrea iubitori.
Mai omule,tu te faci mai vinovat decat ateii cand hulesti in halul asta. Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii, nu e prosteasca asa cum zici tu.
Proorocul Isaia - omul lui Dumnezeu - ajungand inaintea lui Dumnezeu a ramas impietrit de frica (citeste in Isaia 6). Daniel la fel, a ramas ca mort inaintea Lui. Apostolul Ioan la fel...numai paco, care Il confunda pe Dumnezeu in multe randuri cu Satan, n-are niciun pic de frica.
Un pacatos care nu are frica de Dumnezeu n-are pic de intelepciune.

View Postpacopaco1967, on 11 octombrie 2017 - 11:14, said:

Credinta consta in faptul ca ma bazez pe puterea Tatalui ceresc sa ma transforme, asta e adevarata credinta. Iar asa se petrece asa cum am spus mai sus , cand eu am convingerea nestramutata ca nu trebuie sa-mi fie frica de Tatal ceresc exact ca Adam ci sa-mi dau seama ca el nu ucide si nu a ucis vreodata, el nu produce suferinta si nu a produs vreodata creatiei Sale. Tot ce s-a intamplat in istoria lumii e findca noi am refuzat sa credem ca Tatal e neprihanit (nevinovat) de crimele si suferintele oamenilor.
Cum vorbesti de credinta in Tatal ceresc cand tu nici nu crezi in Cuvantul Lui? Nu crezi ca Ingerul Domnului a ucis pe intaii nascuti din Egipt, nici pe cei 180.000 de soldati ai lui Sanherib, nici pe toti ceilalti pacatosi din VT si nici pe Anania si Safira?  Tu nu crezi in Dumnezeul biblic, nu crezi ca exista doar un singur Dumnezeu, dar stai fara frica?


Ia spune-mi, cine l-a ucis pe Uza aici?

Edited by kruger, 11 October 2017 - 12:04.


#115
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postkruger, on 11 octombrie 2017 - 11:59, said:

Mai omule,tu te faci mai vinovat decat ateii cand hulesti in halul asta. Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii, nu e prosteasca asa cum zici tu.
Proorocul Isaia - omul lui Dumnezeu - ajungand inaintea lui Dumnezeu a ramas impietrit de frica (citeste in Isaia 6). Daniel la fel, a ramas ca mort inaintea Lui. Apostolul Ioan la fel...numai paco, care Il confunda pe Dumnezeu in multe randuri cu Satan, n-are niciun pic de frica.
Un pacatos care nu are frica de Dumnezeu n-are pic de intelepciune
Geneza 3
9. Dar Domnul Dumnezeu a chemat pe om şi i-a zis: „Unde eşti?”
10. El a răspuns: „Ţi-am auzit glasul în grădină; şi mi-a fost frică, pentru că eram gol, şi m-am ascuns.”

Ce crezi , Adam incepuse sa aiba intelepciune sau era vorba de pervertirea constintei lui despre caracterul Tatalui ceresc ?
Satan a inoculat aceasta idee in mintea fiecaruia si in scripturi. De Tatal ceresc nu ai de ce sa-ti fie frica findca te iubeste. O alta idee Satanica e asta " dumnezeu mustra si pedepseste pe cel ce iubeste" . Adica pe sfintii sai pe care-i iubeste ii mustra si pedepseste ? Daca sunt sfinti de ce i-ar mustra si pedepsi ? Dimpotriva, ii iubeste si ii rasplateste pe cei care-i iubeste .Dar Satan vrea sa inoculeze mereu in constinta omului ratacit ca Tatal in imparatia cereasca sau chiar pe pamant , ii pedepseste pe cei placuti Lui. Insa citind cartea iov vei intelege ca Satan ca stapanitor pe pamant isi impune autoritatea. E falsa ideea ca are nevoie de consimtamantul Tatalui ceresc sa faca ce vrea, findca el a ucis la greu in toata istoria omenirii. Isus chiar spune despre el ca "de la inceput e un ucigas" .

View Postkruger, on 11 octombrie 2017 - 11:59, said:

Cum vorbesti de credinta in Tatal ceresc cand tu nici nu crezi in Cuvantul Lui? Nu crezi ca Ingerul Domnului a ucis pe intaii nascuti din Egipt, nici pe cei 180.000 de soldati ai lui Sanherib, nici pe toti ceilalti pacatosi din VT si nici pe Anania si Safira?  Tu nu crezi in Dumnezeul biblic, nu crezi ca exista doar un singur Dumnezeu, dar stai fara frica?

Ia spune-mi, cine l-a ucis pe Uza aici?
Biblia in totalitate nu e Cuvantul Tatalui ceresc, eu il cred pe isus cand spune "Tatal ma iubeste", adica pe mine. Imi dau seama de asta findca a spus "Tatal Meu si Tatal vostru", cu alte cuvinte daca e Tatal meu, atunci ma iubeste. Asta pentru ca pentru mine e Tata, si nu "DUMNEZEU" . Cine nu vede astfel inseamna ca n-are credinta nici in Hristosul si nici in Tatal.


Uza a murit findca s-a electrocutat, cufarul era astfel construit incat acumula electricitate statica de mii volti si la o greseala erai trantit la pamant.

#116
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postpacopaco1967, on 11 octombrie 2017 - 12:40, said:

Uza a murit findca s-a electrocutat, cufarul era astfel construit incat acumula electricitate statica de mii volti si la o greseala erai trantit la pamant.
[ https://i.imgur.com/ZS43Mql.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Toate cele bune!

#117
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postkruger, on 11 octombrie 2017 - 16:14, said:

[ https://i.imgur.com/ZS43Mql.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Toate cele bune!
Dar tu ce ai inteles din ce scrie in biblie ?  Altul 2 parca era mai receptiv.

imaginea de mai jos e la link-ul tau cu Uzza .

Attached Files


Edited by pacopaco1967, 11 October 2017 - 16:53.


#118
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postpacopaco1967, on 11 octombrie 2017 - 16:53, said:

Dar tu ce ai inteles din ce scrie in biblie ?  
Prietene, daca tu ai inteles ca acel chivot era incarcat cu electricitate statica de mii de volti, e clar ca suntem pe orbite diferite, deci degeaba incerc sa rezonez cu tine. In cazul cel mai fericit, nu vrei sa intelegi asa ca faci misto. Repet, asta in cazul cel mai fericit.

View Postpacopaco1967, on 11 octombrie 2017 - 16:53, said:

Altul 2 parca era mai receptiv.
Sunt convins ca te-ai fi inteles de minune cu Altul2

View Postpacopaco1967, on 11 octombrie 2017 - 16:53, said:

imaginea de mai jos e la link-ul tau cu Uzza .
Nu stiu ce are browserul tau cu siteul ala, dar nu e important. Poti citi singur in 2 Samuel 6 intamplarea cu Uza.

Edited by kruger, 11 October 2017 - 17:27.


#119
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postkruger, on 11 octombrie 2017 - 17:26, said:

Prietene, daca tu ai inteles ca acel chivot era incarcat cu electricitate statica de mii de volti, e clar ca suntem pe orbite diferite, deci degeaba incerc sa rezonez cu tine. In cazul cel mai fericit, nu vrei sa intelegi asa ca faci misto. Repet, asta in cazul cel mai fericit.
Tu ai auzit de cusca faraday ? Ei bine daca vrei sa te convingi de adevar construieste  ceva asemanator insa o poti captusi cu folie de aluminu si o pui pe o masa si sa fie in bataia soarelui. Energia ultravioletelor produce in acea cuva energie electrostatica, functioneaza ca un condensator electric de inalta tensiune . Nu iti recomand sa atingi cu mana ci cu un creion electric de masura, din acelea care au lampa cu neon.

Nu fac "misto" de nimeni, numai ca sunt unii care nu inteleg tot ce citesc.

#120
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007

View Postpacopaco1967, on 11 octombrie 2017 - 18:05, said:


Tu ai auzit de cusca faraday ? Ei bine daca vrei sa te convingi de adevar construieste  ceva asemanator insa o poti captusi cu folie de aluminu si o pui pe o masa si sa fie in bataia soarelui. Energia ultravioletelor produce in acea cuva energie electrostatica, functioneaza ca un condensator electric de inalta tensiune . Nu iti recomand sa atingi cu mana ci cu un creion electric de masura, din acelea care au lampa cu neon.

Nu fac "misto" de nimeni, numai ca sunt unii care nu inteleg tot ce citesc.
Cu tot respectul paco, dar nu stiu ce e de inteles:

7. Domnul însă s-a mâniat pe Uza și l-a lovit Dumnezeu chiar acolo pentru îndrăzneala lui și a murit el acolo lingă chivotul Domnului.
8. Atunci s-a întristat David că a lovit Domnul pe Uza și locul acesta și până astăzi se cheamă Perei-Uza.

Edited by idaho333, 11 October 2017 - 18:22.


#121
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postidaho333, on 11 octombrie 2017 - 18:22, said:

Cu tot respectul paco, dar nu stiu ce e de inteles:

7. Domnul însă s-a mâniat pe Uza şi l-a lovit Dumnezeu chiar acolo pentru îndrăzneala lui şi a murit el acolo lingă chivotul Domnului.
8. Atunci s-a întristat David că a lovit Domnul pe Uza şi locul acesta şi până astăzi se cheamă Perei-Uza.
Nici aia cand l-au vazut traznit pe Uza nu au inteles, au replicat simplu ca Domnul l-a lovit dand vina pe Tatal ceresc pentru o greseala simpla/nevinovata.
David s-a intristat findca a vazut aberatia, nu putea crede sau nu intelegea de ce "Domnul l-a lovit" . E doar o reactie a omului care nu intelege efectele fizicii electrice dand vina pe Tatal ceresc. A  fost doar o simpla electrocutare, era o constructie special sa sperie pe cei ce ar fi indraznit sa deschida fara instructiuni.

#122
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006
paco, mi se face pielea de gaina cand citesc ce scrii pe aici. Din cauza ta isi fac protestantii semnu' crucii.
Unde visezi tu cusca Faraday si fizica electrica daca Biblia spune exact cum si din ce era confectionat chivotul? Lemn de salcam poleit cu aur pe dinauntru si pe dinafara.

Ok deci pe Uza l-a omorat fizica electrica. Ia spune-mi, cine a omorat armata egipteana care a urmarit pe evrei prin Marea Rosie?
Dar pe cei 180.000 de soldati asirieni de pe vremea lui Ezechia, atunci cand Sanherib a trimis o scrisoare plina cu injurii la adresa lui Dumnezeu iar Ezechia a dus scrisoarea in templu?

Edited by kruger, 12 October 2017 - 14:20.


#123
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postkruger, on 12 octombrie 2017 - 14:15, said:

paco, mi se face pielea de gaina cand citesc ce scrii pe aici. Din cauza ta isi fac protestantii semnu' crucii.
Unde visezi tu cusca Faraday si fizica electrica daca Biblia spune exact cum si din ce era confectionat chivotul? Lemn de salcam poleit cu aur pe dinauntru si pe dinafara.

Ok deci pe Uza l-a omorat fizica electrica. Ia spune-mi, cine a omorat armata egipteana care a urmarit pe evrei prin Marea Rosie?
Dar pe cei 180.000 de soldati asirieni de pe vremea lui Ezechia, atunci cand Sanherib a trimis o scrisoare plina cu injurii la adresa lui Dumnezeu iar Ezechia a dus scrisoarea in templu?
Tatal ceresc nu ucide cand pui mana din greseala pe ceva ci lucrul acela ucide, e ca la plita incinsa, copilul nu stie ce e pana nu patzeste, in cazul lui Uza voi nu acceptati varianta propusa si ziceti ca Tatal ceresc l-a omorat.

Armata egipteana si faraonul au pierit findca nu au inteles ca trebui sa renunte a fi contra Tatalui ceresc, acestia urmareau pe evrei sa-i ucida, deci erau ucigasi, nesabuiti. Nu s-au gandit ca minunea era scaparea evreilor si distrugerea lor. Ei s-au  aventurat fara sa gandeasca si cine nu gandeste va pieri.Inchinarea in duh si adevar e o cerinta a Tatalui ceresc.

Nu cred ca Tatal ceresc se ocupa cu uciderea propriilor copii chiar daca sunt obraznici/rautaciosi sau chiar criminali, adu-ti aminte ca pe Cain l-a protejat, l-a protejat si pe David, se spune ca l-a protejat si pe Hitler, nu cred sa fi fost capturat, judecat si condamnat. Apropo, de  ce crezi ca l-a protejat pe Hitler ? Cumva ca a pedepsit pe evrei ? Ce rau au facut evreii de trebuiau pedepsiti prin Hitler ?  Ca asa spune biblia, domnitorii sunt ridicati de dumnezeu. Nu cumva protectorul criminalilor , acel dumnezeu e de fapt Satan care se da drept Creatorul ?

Edited by pacopaco1967, 12 October 2017 - 14:38.


#124
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postpacopaco1967, on 12 octombrie 2017 - 14:37, said:

Tatal ceresc nu ucide cand pui mana din greseala pe ceva ci lucrul acela ucide, e ca la plita incinsa, copilul nu stie ce e pana nu patzeste, in cazul lui Uza voi nu acceptati varianta propusa si ziceti ca Tatal ceresc l-a omorat.
Pai ar trebui sa accept o varianta care n-are niciun fel de sens, doar pentru ca iti place tie cum suna? E putin spus ridicola...
Biblia spune: "Domnul S-a aprins de mânie împotriva lui Uza şi Dumnezeu l-a lovit pe loc pentru păcatul lui şi a murit acolo, lângă chivotul lui Dumnezeu. "

Dar tu nu crezi in Scriptura, de asta alergi haotic de colo pana colo ca o gaina cu capul taiat si inventezi basme.

Pe cei 180.000 de soldati asirieni ai lui Sanherib cine i-a ucis?

Edited by kruger, 12 October 2017 - 17:24.


#125
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,696
  • Înscris: 16.03.2004

View Postkruger, on 12 octombrie 2017 - 17:24, said:

Pe cei 180.000 de soldati asirieni ai lui Sanherib cine i-a ucis?

Același înger care a omorât și primii născuți ai egiptenilor, numit Nimicitorul.

#126
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postkruger, on 12 octombrie 2017 - 17:24, said:

Pai ar trebui sa accept o varianta care n-are niciun fel de sens, doar pentru ca iti place tie cum suna? E putin spus ridicola...
Biblia spune: "Domnul S-a aprins de mânie împotriva lui Uza şi Dumnezeu l-a lovit pe loc pentru păcatul lui şi a murit acolo, lângă chivotul lui Dumnezeu. "

Dar tu nu crezi in Scriptura, de asta alergi haotic de colo pana colo ca o gaina cu capul taiat si inventezi basme.

Pe cei 180.000 de soldati asirieni ai lui Sanherib cine i-a ucis?
Omule, intelege odata ca in acele vremuri cand cineva murea traznit de fulger sau daca cadea un zid peste el oamenii credeau ca Domnul l-a pedepsit findca era pacatos.Cei din Siloam peste care a cazut turnul crezi ca erau mai pacatosi ? Pai tu crezi ca Uza era singurul pacatos dintre cei care erau pe langa car ? Cum spune biblia "niciunul nu e fara pacat" , si se razbuna Tatal ceresc pe Uza ca si-a bagat mana unde nu trebuie ?


Soldatii aia ar fi facut prapad peste tot , trebuiau opriti din tinta lor. Oricum gandul lor era sa nimiceasca pe altii nevinovati. Nimicitorul in nici un caz nu e Tatal ceresc.  Reaminteste-ti in Luca 4 cine e stapanitorul acestei lumi si vei intelege ca nelegiuirea, crimele sunt ingaduite in aceasta imparatie, si nu vor fi pedepsiti ucigasii in aceasta lume.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate