Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?
 Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 

Sfant sau pacatos ... exista si alte variante?

* * * * - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
158 replies to this topic

#127
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View Postkruger, on 23 ianuarie 2015 - 17:54, said:

Din punctul de vedere al lui Dumnezeu, in cate categorii intra oamenii de pe pamant?
Referitor la cei carora le e adresata intrebarea.
Daca individul ia fictiunea drept realitate, e automat categorisit ca bolnav psihic; daca insa exprima punctul de vedere al unei fictiuni numita divinitate, este considerat credincios sau adept al unei anumite religii, forme de spiritualitate, ezoterism,... si nu se gandeste nimeni la un tratament psihiatric adecvat pentru el/ei (inclusiv pentru toata popimea din Romania).

#128
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postaltnume, on 13 octombrie 2017 - 07:18, said:

Referitor la cei carora le e adresata intrebarea.
Daca individul ia fictiunea drept realitate, e automat categorisit ca bolnav psihic; daca insa exprima punctul de vedere al unei fictiuni numita divinitate, este considerat credincios sau adept al unei anumite religii, forme de spiritualitate, ezoterism,... si nu se gandeste nimeni la un tratament psihiatric adecvat pentru el/ei (inclusiv pentru toata popimea din Romania).
Deci ca sa fii normal inseamna sa crezi ca universul a aparut dintr-un bolovan care a explodat...... Fara sa explici de unde a aparut bolovanul si ce l-a facut sa explodeze. Asta e sanatate mintala, dupa tine?

Edited by zexelica, 16 October 2017 - 10:37.


#129
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postzexelica, on 16 octombrie 2017 - 10:37, said:

Deci ca sa fii normal inseamna sa crezi ca universul a aparut dintr-un bolovan care a explodat...... Fara sa explici de unde a aparut bolovanul si ce l-a facut sa explodeze. Asta e sanatate mintala, dupa tine?
Uite ca eu am explicat in ce a constat moartea lui Uza, dar sunt unii asa de "credinciosi" incat sunt convinsi ca Tatal ceresc e un dement ce isi ucide copii doar ca pun mana pe chivot sa nu se rastoarne.

#130
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,928
  • Înscris: 04.02.2006

View Postpacopaco1967, on 17 octombrie 2017 - 16:38, said:

Uite ca eu am explicat in ce a constat moartea lui Uza, dar sunt unii asa de "credinciosi" incat sunt convinsi ca Tatal ceresc e un dement ce isi ucide copii doar ca pun mana pe chivot sa nu se rastoarne.
Tu nu ai explicat nimic, ai inventat o poveste cu energie electrica si ai visat ca o cutie din lemn de salcam era de fapt o cusca Faraday. Ai impresia ca e permis sa inventezi minciuni in scopul de a-l scoate pe dumnezeul tau din textele problematice...si n-are nimeni ce sa-ti faca pentru ca in religia ta falsa e permis sa inventezi chestii. Cum ti-am mai spus, tu nu esti nici pe departe crestin.

Ia spune, cine i-a lovit pe filistenii din 1 Samuel 5 si pe evreii din 1 Samuel 6 care s-au uitat in chivot? Nu a scrie clar ca a fost Dumnezeu?

Edited by kruger, 17 October 2017 - 16:55.


#131
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,137
  • Înscris: 09.01.2007
Sa ne intelegem, tot "dementul" de Dumnezeu facuse o cutie care te traznea in varianta lui Paco ?!

#132
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,141
  • Înscris: 10.09.2008
Uza a murit pentru că nu a respectat porunca de a transporta chivotul pe umeri cu drugi de lemn. Poruncă care fusese dată tocmai pentru a se evita atingerea chivotului.
Cred că motivul era că apărea ca un sacrilegiu îndrăzneala de a-l ”ajuta” pe Dumnezeu să nu se răstoarne din car. Și omul care-l ”ajuta” devenea în conștiința celorlalți eroul salvator de Dumnezeu.

#133
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postpacopaco1967, on 17 octombrie 2017 - 16:38, said:

Uite ca eu am explicat in ce a constat moartea lui Uza, dar sunt unii asa de "credinciosi" incat sunt convinsi ca Tatal ceresc e un dement ce isi ucide copii doar ca pun mana pe chivot sa nu se rastoarne.


si pierzi pe cei mincinosi; Domnul uraste pe oamenii care varsa sange si insala. (Ps.5:6)

Domnul incearca pe cel neprihanit, dar uraste pe cel rau si pe cel ce iubeste silnicia. (Ps.11:5)

Caci Domnul uraste pe oamenii stricati, dar este prieten cu cei fara prihana. (Prov.3:32)

#134
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postkruger, on 17 octombrie 2017 - 16:55, said:

Tu nu ai explicat nimic, ai inventat o poveste cu energie electrica si ai visat ca o cutie din lemn de salcam era de fapt o cusca Faraday. Ai impresia ca e permis sa inventezi minciuni in scopul de a-l scoate pe dumnezeul tau din textele problematice...si n-are nimeni ce sa-ti faca pentru ca in religia ta falsa e permis sa inventezi chestii. Cum ti-am mai spus, tu nu esti nici pe departe crestin.

Ia spune, cine i-a lovit pe filistenii din 1 Samuel 5 si pe evreii din 1 Samuel 6 care s-au uitat in chivot? Nu a scrie clar ca a fost Dumnezeu?


View Postoverseas, on 17 octombrie 2017 - 17:01, said:

Sa ne intelegem, tot "dementul" de Dumnezeu facuse o cutie care te traznea in varianta lui Paco ?!

View Postlogic1, on 17 octombrie 2017 - 17:28, said:

Uza a murit pentru că nu a respectat porunca de a transporta chivotul pe umeri cu drugi de lemn. Poruncă care fusese dată tocmai pentru a se evita atingerea chivotului.
Cred că motivul era că apărea ca un sacrilegiu îndrăzneala de a-l ”ajuta” pe Dumnezeu să nu se răstoarne din car. Și omul care-l ”ajuta” devenea în conștiința celorlalți eroul salvator de Dumnezeu.

View Postzexelica, on 18 octombrie 2017 - 08:57, said:



si pierzi pe cei mincinosi; Domnul uraste pe oamenii care varsa sange si insala. (Ps.5:6)

Domnul incearca pe cel neprihanit, dar uraste pe cel rau si pe cel ce iubeste silnicia. (Ps.11:5)

Caci Domnul uraste pe oamenii stricati, dar este prieten cu cei fara prihana. (Prov.3:32)

Tatal nostru spune altceva, "voi pune Duhul Meu in inima lor" , si asta o face trimitand "duhul sfant" exact cum a facut in cazul lui isus la botez sau la cincizecime in cazul apostolilor, si nu scriind pe niste lespezi de piatra legea (penala) si sa le puna intr-un chivot si apoi cine pune mana din greseala sa fie omorat. Ala de a condus poporul e un imitator, n-a salvat nimic, nici la potop si nici la iesirea din Egipt. Adevarata salvare e in momentul cand restaureaza spiritul omului si apoi sa-l invie la sfarsitul veacurilor. Toata istoria biblica e scena in care imitatorul (Satan) se da drept salvator. Din pacate multi ati cazut in capcana lui ca ce destept era si salva la potop 8 oameni sau din Egipt un popor
sau distrugea Sodoma si Gomora. Dimpotriva, Tatal doar a trimis prooroci si apoi l-a trimis pe isus, ultimul a implinit tot ce a cerut Tatal . In rest sunt doar ratacirile omului cand era condus de imitatorul Satan drept dumnezeul nevazut.


Un Tata (sfant) nu isi ucide copilul daca din greseala pune mana pe ceva interzis. Nici macar oamenii nu procedeaza astfel cu toate ca sunt nelegiuiti. Voi confundati pe Tatal cu un criminal ce a inselat o lume intreaga si credeti ca era drept.

#135
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,928
  • Înscris: 04.02.2006
Deci raspunsul tau general e ca acolo unde spune "Dumnezeu a facut", de fapt suntem noi orbi si nu intelegem ca "Satan a facut".


Ok, in Dumnezeu nu crezi; hai sa iti demonstrez ca nici in Isus nu crezi.

View Postpacopaco1967, on 18 octombrie 2017 - 17:54, said:

Un Tata (sfant) nu isi ucide copilul daca din greseala pune mana pe ceva interzis.

Pai Isus a zis unora: "Voi aveti de tata pe Diavolul". Esti de acord ca unii oameni nu sunt copiii lui Dumnezeu ci ai Diavolului?
Apoi, in Luca 17:26 Isus citeaza exemplele cu potopul si cel al Sodomei si Gomorei si spune ca in ziua Fiului omului se va intampla exact ca Sodomei si Gomorei cand a plouat foc si pucioasa din cer.

E clar ca Isus autentifica judecatile alea din VT ca fiind semne ale judecatilor viitoare. Tu crezi ca alea din VT au fost lucrarile Satanei iar in cele viitoare, din cate am inteles, nu crezi.
De asta ti-am zis ca nu esti crestin si esti ostil lui Dumnezeu, deci judecatile de care vorbea Isus te vizeaza direct.

Edited by kruger, 18 October 2017 - 18:11.


#136
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postkruger, on 18 octombrie 2017 - 18:11, said:

Deci raspunsul tau general e ca acolo unde spune "Dumnezeu a facut", de fapt suntem noi orbi si nu intelegem ca "Satan a facut".


Ok, in Dumnezeu nu crezi; hai sa iti demonstrez ca nici in Isus nu crezi.


Pai Isus a zis unora: "Voi aveti de tata pe Diavolul". Esti de acord ca unii oameni nu sunt copiii lui Dumnezeu ci ai Diavolului?
Apoi, in Luca 17:26 Isus citeaza exemplele cu potopul si cel al Sodomei si Gomorei si spune ca in ziua Fiului omului se va intampla exact ca Sodomei si Gomorei cand a plouat foc si pucioasa din cer.

E clar ca Isus autentifica judecatile alea din VT ca fiind semne ale judecatilor viitoare. Tu crezi ca alea din VT au fost lucrarile Satanei iar in cele viitoare, din cate am inteles, nu crezi.
De asta ti-am zis ca nu esti crestin si esti ostil lui Dumnezeu, deci judecatile de care vorbea Isus te vizeaza direct.
Dragul meu frate, intelege odata ca un Tata isi iubeste copii. Spre exemplu nu l-a omorat pe Cain ci l-a protejat. Cum crezi tu ca l-ar fi omorat pe Uza doar ca a sprijinit chivotul sa nu cada ? Pai Uza a dorit sa faca ceva bun, nu cu rea inima, nu cu rautate si nici cu nelegiuire. Cum poti crede ca l-a omorat pe acel amarat doar ca a sprijinit chivotul ?
Tu crezi ca Tatal ceresc lucreaza la inima omului prin Duhul Sau ? Daca da, atunci vei vedea cu alti ochi toata scriptura, ca Tatal nostru nu a ucis pe nimeni.Findca EL vrea ca nimeni sa nu piara ci sa aiba viata vesnica. "Si viata vesnica e aceasta : sa Te cunoasca pe Tine, singurul Dumnezeu adevarat, si pe Hristos isus care l-ai trimis" , adica Hristosul are caracterul Tatalui, el e oglindirea caracterului Tatalui, iar isus spune " caci eu sunt smerit si bland" ., asa e si Tatal nostru. Nu il confunda pe Tatal meu cu ucigasul ala care i-a condus pe evrei si i-a casapit de cate ori s-au impotrivit. Tatal iti da libertate, vrei sa fii de capul tau bine, dar daca vrei sa ai viata vesnica atunci trebuie sa ai chipul si asemanarea Tatalui. Bineinteles ca evreii din timpul lui isus aveau chipul si asemanarea tatalui lor ucigasul, iar azi multi cred ca acela care i-a ghidat pe evrei si ucidea la greu e si Tatal ceresc. Mare greseala faceti cand confundati ucigasul din VT cu Tatal meu si Tatal lui isus.,

#137
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postpacopaco1967, on 18 octombrie 2017 - 17:54, said:

In rest sunt doar ratacirile omului cand era condus de imitatorul Satan drept dumnezeul nevazut.
Atunci si Hristos era inspirat de satan, pt ca spune asta:

Si a inceput de la Moise si de la toti prorocii si le-a talcuit, in toate Scripturile, ce era cu privire la El. (Luc.24:27)

In Moise se porunceste omorarea copiilor, stimabile, iar TOATE Scripturile sunt TOATE Scripturile. Iar, dupa mintea ta, Hristos a poruncit oamenilor sa creada si sa se ia dupa ce a inspirat satan........

Probabil consideri si ca daca o bagi doar putin nu e homosexualitate Posted Image Posted Image iar o singura data nu se pune.........

Edited by zexelica, 20 October 2017 - 14:18.


#138
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postzexelica, on 20 octombrie 2017 - 14:18, said:

Atunci si Hristos era inspirat de satan, pt ca spune asta:

Si a inceput de la Moise si de la toti prorocii si le-a talcuit, in toate Scripturile, ce era cu privire la El. (Luc.24:27)

In Moise se porunceste omorarea copiilor, stimabile, iar TOATE Scripturile sunt TOATE Scripturile. Iar, dupa mintea ta, Hristos a poruncit oamenilor sa creada si sa se ia dupa ce a inspirat satan........

Probabil consideri si ca daca o bagi doar putin nu e homosexualitate Posted Image Posted Image iar o singura data nu se pune.........
Eu cand spun ca voi confundati duhurile ziceti ca eu sunt pe aratura. Greseala voastra e ca nu reusiti sa faceti distinctie intre cine inspira. Daca primiti un puhoi de inspiratii in acelasi timp si credeti ca vine de la o singura sursa, asa a crezut si Moise cand dadea poruncile de omorire, a crezut ca sunt de la Tatal nostru. Porunca dumnezeului ucigas era sa fie omorat copilul care isi vorbeste de rau parintii, dar cum ai putea sa-ti vorbesti de bine parintii daca ei sunt ucigasi ?

In ce sens zici tu ca isus ar fi fost inspirat de Satan in felul cum eu as crede ? A zis isus sa ucizi pe fratele tau daca iti greseste ? Nu cumva a zis sa il ierti de 7 ori cate 70 ? Intelegi deosebirea ? Moise zicea sa fie omorat iar isus spunea sa-l ierti . Crezi ca erau inspirati de acelasi duh ?

#139
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postpacopaco1967, on 20 octombrie 2017 - 16:06, said:

Intelegi deosebirea ? Moise zicea sa fie omorat iar isus spunea sa-l ierti . Crezi ca erau inspirati de acelasi duh?

2 Timotei 3
16. Toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu si de folos ca sa invete, sa mustre, sa indrepte, sa dea intelepciune in neprihanire,

#140
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postzexelica, on 20 octombrie 2017 - 17:50, said:

2 Timotei 3
16. Toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu si de folos ca sa invete, sa mustre, sa indrepte, sa dea intelepciune in neprihanire,
Un pastor adventist spunea ca in original din greaca veche nu scrie asa ceva. Corect e "toata scriptura ni-L inspira (descopera) pe dumnezeu." . Sper ca pe viitor sa se corecteze asa cum ar fi trebuit sa fie . Eu unul nu cred ca toata scriptura e insuflata de dumnezeu, plus ca au aparut modificari in toate cultele, plus unele adaugiri nepermise (partea cu nasterea din virgina impregnata de duhul sfant) .

Tu ca si constinta morala ai capacitatea sa faci deosebire intre "duhuri" si vei vedea ca Tatal ceresc nu a dat porunci de omorare, nu a omorat pe nimeni. Daca intelegi ce inseamna sfintenie atunci ma vei crede pe mine ca Tatal ceresc nu e ucigas de copii, findca noi suntem copii Lui, dar ne poate lepada daca nu avem chipul si asemanarea Lui prezentata in Hristos isus.

#141
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postpacopaco1967, on 20 octombrie 2017 - 22:47, said:

Un pastor adventist spunea ca in original din greaca veche nu scrie asa ceva. Corect e "toata scriptura ni-L inspira (descopera) pe dumnezeu." . Sper ca pe viitor sa se corecteze asa cum ar fi trebuit sa fie . Eu unul nu cred ca toata scriptura e insuflata de dumnezeu, plus ca au aparut modificari in toate cultele, plus unele adaugiri nepermise (partea cu nasterea din virgina impregnata de duhul sfant) .
Ce vrei, așa sunt pastorii adventiști: ignari și în plus beneficiază de o foarte mare gândire deziderativă. Acesta este  originalul:

Πᾶσα γραφὴ θεόπνευστος καὶ ὠφέλιμος πρὸς διδασκαλίαν, πρὸς ἔλεγχον, πρὸς ἐπανόρθωσιν, πρὸς παιδείαν τὴν ἐν δικαιοσύνῃ·

Unde cuvântul îngroșat, Theopneustos (θεόπνευστος) înseamnă chiar insuflat de Dumnezeu, nu altceva.

#142
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postmario_bril, on 21 octombrie 2017 - 07:44, said:

Ce vrei, așa sunt pastorii adventiști: ignari și în plus beneficiază de o foarte mare gândire deziderativă. Acesta este  originalul:

Πᾶσα γραφὴ θεόπνευστος καὶ ὠφέλιμος πρὸς διδασκαλίαν, πρὸς ἔλεγχον, πρὸς ἐπανόρθωσιν, πρὸς παιδείαν τὴν ἐν δικαιοσύνῃ·

Unde cuvântul îngroșat, Theopneustos (θεόπνευστος) înseamnă chiar insuflat de Dumnezeu, nu altceva.
Pastorul ala e erudit, si il cred. Daca n-ar fi fost adevarat ce a spus imediat ar fi fost marginalizat. Dar nu ma astept de la aia care modifica scriptura dupa interese sa spuna adevarul. Cel mai bine e sa mergi si sa-ti vezi de moaste "sfinte" .

#143
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postpacopaco1967, on 21 octombrie 2017 - 11:30, said:

Pastorul ala e erudit, si il cred. Daca n-ar fi fost adevarat ce a spus imediat ar fi fost marginalizat. Dar nu ma astept de la aia care modifica scriptura dupa interese sa spuna adevarul. Cel mai bine e sa mergi si sa-ti vezi de moaste "sfinte" .
Deci dumneata mai degrabă crezi un erudit din ăla, decât manuscrisele. Nu e de mirare atunci că ești într-atât de rătăcit, încât susții că Biblia ar fi fost în măsură de 75% inspirată de Satan.

Edited by mario_bril, 21 October 2017 - 19:00.


#144
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postpacopaco1967, on 20 octombrie 2017 - 22:47, said:

Un pastor adventist spunea ca in original din greaca veche nu scrie asa ceva. Corect e "toata scriptura ni-L inspira (descopera) pe dumnezeu." . Sper ca pe viitor sa se corecteze asa cum ar fi trebuit sa fie . Eu unul nu cred ca toata scriptura e insuflata de dumnezeu, plus ca au aparut modificari in toate cultele, plus unele adaugiri nepermise (partea cu nasterea din virgina impregnata de duhul sfant) .

Tu ca si constinta morala ai capacitatea sa faci deosebire intre "duhuri" si vei vedea ca Tatal ceresc nu a dat porunci de omorare, nu a omorat pe nimeni. Daca intelegi ce inseamna sfintenie atunci ma vei crede pe mine ca Tatal ceresc nu e ucigas de copii, findca noi suntem copii Lui, dar ne poate lepada daca nu avem chipul si asemanarea Lui prezentata in Hristos isus.
Adica satan ni-l descopera pe Dumnezeu..... Tare si asa, oricare ar fi traducerea. Insa pastorul adventist nu vede unde scrie ca este rusine ca femeia sa vorbeasca in biserica. Deci.....  Ma rog, inchei discutiile cu tine pt ca nu are rost. Daca scrie ceva tu vrei ce crezi tu, asa ca nu are rost.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate