Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto
 Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 

Primul zbor cu avionul si nu numai (ghid)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
134 replies to this topic

#55
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

 Ahasverus, on 20 ianuarie 2015 - 22:26, said:


Traditional, in luna Ianuarie, marile companii aeriene au promotii de pana la 50% discount si e un moment foarte avantajos sa va puneti la punct vacantele.

Pentru anumite destinatii, exista sezon in ianuarie si off-sezon in iunie-iulie-august.

Am gasit bilete semnificativ mai ieftine pentru off-sezonul iunie-iulie-august.

#56
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,258
  • Înscris: 05.06.2002
biletele de la check-in online pot fi printate alb negru?

#57
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,555
  • Înscris: 14.04.2008
da

#58
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,258
  • Înscris: 05.06.2002
merci.

#59
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007
Bagaul trebuie musai foliat la ei? Nu se poate face acasa?

#60
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Catralioane de muncitori am vazut cu bagaje infasurate in folie cumparata de ei de la alimentara. Arata ca un rahat, dar sunt infoliate aproape moca.

#61
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,953
  • Înscris: 20.10.2015
"Bagaul", ce misto suna, poate fi foliat oriunde.
Insa e posibil sa ti-l taie la check-in.

Ultima oara cand am mers cu "aveonu", toti cei care aveau folie au fost refuzati la check-in daca nu scot folia.

#62
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Nu e posibil sa ti-l taie la check in decat daca depasesti limita de greutate si trebuie sa scoti din el. Caz in care ti-l tai singur.

E in schimb foarte posibil sa ti-l taie undeva pe linia de transport cei de la securitatea aeroportuara, pentru ca bagajele trec printr-o serie de scanere in drumul lor spre avion.

#63
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,953
  • Înscris: 20.10.2015
Nu, m-am exprimat gresit, ti-l da sa ti-l desfaci sa-l miroasa pentru droguri sau explosibil

#64
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,501
  • Înscris: 19.04.2009
O alta chestie naspa uneori.

In Japonia de exemplu pe toate cosmeticile scrie masa si nu volumu. Adica 120g au majoritatea (deh...)

Desi volumetric cred ca se incadra in cei 100ml, a trebuit sa arunc 90% din pasta de dinti preferata.
Adica, pentru japonezi 100g = 100ml. As fi vrut s-o intreb pe aia ce e mai greu, un litru de apa sau un kilogram de apa. Prostii naibii.


(mi-o zis aia de la security ca as putea sa pun niste pasta de dinti intr-un capac mai mare pe care-l aveam de la apa de gura, si aia sub 100ml si nepermisa ca era sticla de 200 si sa o tin separat in punguta. Nu, nu puneti guta ca va tai picioarele )

Salutari din Narita.  :facepalm:

#65
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007
L-am foliat acasă. La bagajul de mână am trecut cu un rucsac și un ghiozdănel.

#66
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,258
  • Înscris: 05.06.2002

 lex404, on 21 august 2016 - 13:45, said:

Salutari din Narita.  Posted Image
Narnia?

#67
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,953
  • Înscris: 20.10.2015

 lex404, on 21 august 2016 - 13:45, said:

O alta chestie naspa uneori.

In Japonia de exemplu pe toate cosmeticile scrie masa si nu volumu. Adica 120g au majoritatea (deh...)

Desi volumetric cred ca se incadra in cei 100ml, a trebuit sa arunc 90% din pasta de dinti preferata.
Adica, pentru japonezi 100g = 100ml. As fi vrut s-o intreb pe aia ce e mai greu, un litru de apa sau un kilogram de apa. Prostii naibii.


(mi-o zis aia de la security ca as putea sa pun niste pasta de dinti intr-un capac mai mare pe care-l aveam de la apa de gura, si aia sub 100ml si nepermisa ca era sticla de 200 si sa o tin separat in punguta. Nu, nu puneti guta ca va tai picioarele )

Salutari din Narita.  Posted Image

Sincer, e mai sigur ceea ce fac japonezii
Neamtul CREDE ceea ce vede pe sticla scris, japonezul, o cantareste in caz de ceva.

#68
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,501
  • Înscris: 19.04.2009
În Europa ti le verifica analitic. :) Si am văzut situații cu creme dubioase de vreo 200ml care au fost permise după inspecția analitica.

E vorba de lichide, volume. Nu masa.


#69
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,953
  • Înscris: 20.10.2015
Sa stii ca atat cat am zburat in perioada 2008-2014, Romania mi s-a parut cea mai drastica la control

View Postlex404, on 23 august 2016 - 00:19, said:

E vorba de lichide, volume. Nu masa.

Am inteles, dar cum masori volumul?

#70
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 14.11.2005

View Postlex404, on 21 august 2016 - 13:45, said:


Adica, pentru japonezi 100g = 100ml. As fi vrut s-o intreb pe aia ce e mai greu, un litru de apa sau un kilogram de apa. Prostii naibii.




Pai daca o intrebi poate schimbi substanta ca ti-ai ales fix una in care 100 ml=100g :)

View PostTsunnnami, on 23 august 2016 - 04:51, said:

Sa stii ca atat cat am zburat in perioada 2008-2014, Romania mi s-a parut cea mai drastica la control



Am inteles, dar cum masori volumul?

Pai din fericire cutiile sau sticlele pentru cosmetice au forme geometrice destul de simple. Deci scoti geometria de la prafuit si te apuci de calculat :)

#71
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,501
  • Înscris: 19.04.2009
Volumele sunt scrise pe ambalajele produselor si daca ai un flacon separat cu ceva, si pe ala il poti masura prin comparatie.

Faza e ca legislatia specifica volume de lichide, nu masa. SI japonezii, cel putin aia din aeroport, au impresia ca pentru orice 100ml=100g.

Inainte de security ai afis cu exemple de lichide si specificat 100ml/ flacon 1000lm in total. Deci ei specifica ca in legislatie, dar din cauza ca produsele sunt etichetate in masa ei le iau asa.

In alta ordine de idei am vazut in Europa si exceptii, cum am zis mai sus. Cand dupa verificari analitice au fost lasati pasagerii cu flacoane mai mari (cu creme sau alte prostii). Avea o tanti un "borcan" de crema de vreo 300ml si dupa 2 lacrimi si asteptat rezultatul analitic a lasat-o.

Japonezii is foarte stricti. Cand am facut baggage drop m-a intrebat aia de ce am stickere pe pasaport, ca nu e bine, ca bla bla... I-am zis "duduie, cu pasaportul asta nu merg nici in US nici in Taiwan. Deci stickerele is bune, nu mi-o zis nimeni nimic 4 ani de ele". (coperta din spate e cu stickere despre Cluj :) )

Si tot in Europa eu de obicei nu puneam pasta de dinti si deodorantul in pungute, ca uitam. Niciodata nu mi-a zis nimeni nimic decat in Frankfurt ca trebuie sa le scot la vedere. Si de atunci le scoteam la vedere asa cum erau.


Am insa o curiozitate vis-a-vis de avioane si logica constructiei...

Mai exista companii in ziua de azi (care opereaza A si B-uri, nu fokkere si alte jucarii ) care au zboruri cu fumatul permis?! Ca in toate avioanele vad scrumiere prin bai (inclusiv in Dreamliner) si ma gandesc la ce naiba le-o mai pus?

M-am cam plictisit de zburat, am avut anul asta 9 zboruri (12 daca le iau separate si nu pe rezervari A>B), urmeaza inca 6 si deja incep sa ma plictisesc grav...si sa ma balonez :lol:

View Postsomething00, on 23 august 2016 - 10:36, said:



Pai daca o intrebi poate schimbi substanta ca ti-ai ales fix una in care 100 ml=100g Posted Image



Pai din fericire cutiile sau sticlele pentru cosmetice au forme geometrice destul de simple. Deci scoti geometria de la prafuit si te apuci de calculat Posted Image
Asta era ideea...stiu inca de cand eram in scoala ca erau pe la teste intrebari de genul "ce e mai greu, un kil de apa sau un litru de apa" :lol:

Si da, se poate calcula volumetric foarte usor.

#72
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 14.11.2005
Pe de alta parte eu caram in bagajul de mana niste monocristale. Si pentru ca aratau destul de ciudat (erau montate pe niste tije de quartz si orientate) mi-am zis sa nu trezesc suspiciuni la control si le-am zis de la inceput ce am in cutia aia.
Tipa de la scan s-a uitat cu niste ochi blanzi la mine si m-a intrebat daca monocristalele sunt lichide? :)
M-am tot gandit ce sa ii raspund dar intr-un final i-am zis ca nu. Asa ca mi-a zis ca atunci nu e nici o problema.

Lex si prin Europa au devenit mai stricte lucrurile.
Prin America am trecut ca prin branza pe cand in Bruxel, Amsterdam si Londra m-au puricat de mi-au sarit fulgii.
Si nu numai pe mine.
Si va fi si mai strict. Iti garantez.

Pe de alta parte eu nu ma bazez niciodata pe excpetii. Prefer sa urmez regula decat sa ma bazez ca odata candva am vazut eu o exceptie.

Apropos de vamesi mai relaxati: mergeam cu sotul la IronMan in Nisa. Si a uitat  sculele pentru reglat bicicleta in rucsacul de biciclit pe care il lua ca bagaj de mana.
Am ajuns la scan si surpriza: hopa vreo 20 de chestii metalice bune de atacat oameni.
I-am zis la vames de ce le avem si i le-am dat sa le arunce. S-a uitat la ele si ni le a dat inapoi.
Noi nu aveam nici un gand crimilar dar gandindu-ma la modul general as prefera sa nu existe astfel de exceptii.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate