Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Primul zbor cu avionul si nu numai (ghid)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
134 replies to this topic

#91
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015

View Postmccrya, on 15 septembrie 2016 - 10:05, said:

daca ai vreo cateva sute de kg greutatea  corporala, e posibil sa "dezechilibrezi" avionul Posted Image Posted Image ....in rest nu are ce sa se intample.

Depinde de marimea avionului
La un Boeing sau Airbus, numai combustibilul masoara cateva zeci de tone
Cum crezi ca ar conta 100kg?

#92
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
Oricum daca esti prea gras esti refuzat la imbarcare Posted Image

#93
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016

View PostTsunnnami, on 15 septembrie 2016 - 12:18, said:

Depinde de marimea avionului
La un Boeing sau Airbus, numai combustibilul masoara cateva zeci de tone
Cum crezi ca ar conta 100kg?
Plus ca se afla in aripi, deci beneficiezi de bratul fortei.
Plus ca se poate muta intre inner, outer, center and trimmer tank.
------------------------------------------------------------------------------

Eu am citat si explicatia pentru identificarea rapida a contextului. E clar ca ceva citise. Dar nu stiam ce.


View Poststedan, on 15 septembrie 2016 - 07:26, said:

E o alta situatie cand discutam de primul leg, insa nu face obiectul acestei conversatii.
Link/explicat succint?

Fiind topicul despre primul zbor, cred ca merita mentionat.

Edited by Digynykraf, 15 September 2016 - 13:12.


#94
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,914
  • Înscris: 06.04.2005

View PostLex404, on 15 septembrie 2016 - 12:46, said:

Oricum daca esti prea gras esti refuzat la imbarcare Posted Image

Cat de gras trebuie sa fi sa te refuze la imbarcare??? Sau a fost o gluma?

Referitor la transportul medicamentelor in bagajul de mana. Se pot lua in bagajul de mana care sunt regulile? Mentionez ca medicamentele nu se elibereaza pe baza de reteta sunt un fel de suplimente alimentare iar modul lor de ambalare e clasic in blister cum e mai bine sa fie ambalate sau se poate asa pur si simplu si trebuie aratate la control sau cum? Medicamente vor fi doar cateva pentru perioada calatoriei 4-5 nu mai multe dar neexistand bagaj de cala ele trebuie luate daca se poate in bagajul de mana.

#95
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
Nu e gluma.

Dacă nu încapi pe un loc și nu ai bani să-l plătești și pe al doilea, nu intri.

Crede-ma ca sunt persoane cărora nu le încape un picior pe un loc la economy.

Și dacă mirosi urat nu intri :)

Orice semn ca poți deranja un alt pasager te califica la posibilitatea sa nu fii îmbarcat. Și faza cu mirosul o citisem in ceva termeni pe la o companie.

Medicamentele in bagajul de mâna. Fără niciun bai.

#96
Vendetta17

Vendetta17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 14.11.2006
Voi avea primul zbor din viata mea de la Otopeni catre Nurnberg . Inteleg ca dupa ce intru trebuie sa ma uit pe monitoarele alea mari sa caut numele companiei cu care zbor .. acolo este indicat un ghiseu unde va trebui sa astept .  
Ma duc la ghiseul respectiv . Predau bagajul de cala si ii arat foaia cu checkinul facut online la agentia de unde am cumparat biletul + buletinul . Dupa continui sa merg in locul  unde se face controlul corporal ( pun orice am de metal in tavita respectiva ) si trec prin scannerul respectiv. Etapa urmatoare e cea in care trebuie sa prezint din nou buletinul +hartia care o primesc in la pasul 1  , adica la predarea de bagaje. Boarding pass se numeste daca am inteles eu bine ...
E ok ce am enumerat aici ? Ar trebui sa mai stiu alte chestii ? Am enumerat ceva gresit ? Cu greutatea bagajului stiu cum sta treaba . Si ca se plateste extra daca e depasita limita de kg.
Multumesc anticipat .

Edited by Vendetta17, 14 January 2017 - 14:32.


#97
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 05.03.2005
da...e ok. Eu mai tot timpul am prezentat doar pasaportul sau CI ...depinde de zbor. Ei (cei de la compania aeriana) te gasesc foarte repede dupa nume in baza de date si au habar unde mergi si cu cine.

Mai trebuie sa stii ca nu exista goluri de aer, ci doar turbulente...adica miscari ale maselor de aer in diferite directii Posted Image. Recomand sa stai tot timpul cu centura prinsa....in felul asta nu o sa faci cunostinta cu tavanul avionului Posted Image. Lucrurile astea se intampla foarte rar, dar e bine sa stii cum sta treaba cu fenomenul Posted Image.

Zbor placut !

Edited by mccrya, 14 January 2017 - 20:24.


#98
Vendetta17

Vendetta17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 14.11.2006
Multumesc de raspuns . As mai avea o intrebare referitoare la bagajul de cala lasat la check-in . Care e procedura la aterizare ? Ar fi bine sa pun un semn distinctiv la valiza mea ?Adica o sa fac si eu ce fac restul oamenilor insa as vrea un mic preview :)  Multumesc anticipat.

Edited by Vendetta17, 18 January 2017 - 16:25.


#99
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
Pai o sa ai semn pe valiza ta. Îți lipește un Tag cu numele și destinația.

Poți sa ii mai pui ceva, dar nu e necesar.

Când ajungi, după controlul actelor, ai niște ecrane cu zborurile ajunse și la ce benzi se găsesc bagajele. Vezi acolo unde trebuie sa ajungă și al tău

#100
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,925
  • Înscris: 25.06.2007

View PostVendetta17, on 18 ianuarie 2017 - 15:58, said:

Ar fi bine sa pun un semn distinctiv la valiza mea ?
Eu am din astea, si functioneaza foarte bine, nu mi s-a pierdut niciodata vreun bagaj :lol:

#101
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,634
  • Înscris: 02.10.2009
Pune asta.
Garantat.

#102
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,914
  • Înscris: 06.04.2005
Stie cineva sa imi spuna de unde se poate cumpara acea punga resigilabila si recipiente aferente pentru cosmetice care sa respecte regulamentele in vigoare, pentru calatori doar cu bagaj de mana?

#103
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

View Postsomething00, on 23 august 2016 - 10:36, said:



Pai daca o intrebi poate schimbi substanta ca ti-ai ales fix una in care 100 ml=100g Posted Image



Pai din fericire cutiile sau sticlele pentru cosmetice au forme geometrice destul de simple. Deci scoti geometria de la prafuit si te apuci de calculat Posted Image
Nu e nevoie. Scufunzi recipientul intr-un vas mai mare plin cu apa si ai volumul. Daca vrei sa fii precis, mai scazi si volumul ambalajului, care s epoate calcula aproximativ... Oricum, nu cred ca fac asa...

#104
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View Postdanielavram, on 13 martie 2017 - 23:46, said:

Stie cineva sa imi spuna de unde se poate cumpara acea punga resigilabila si recipiente aferente pentru cosmetice care sa respecte regulamentele in vigoare, pentru calatori doar cu bagaj de mana?

Orice punga resigilabila cu dimensiunea corecta este ok.

Eu recipientele le am cumparat de la DM. Dar gasesti si in alte parti. Sephora sigur are. Probabil mai sunt si altele.

#105
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007
Astăzi am văzut în avionul Taromului o rețea wifi. Jocuri, filme, chat, reviste. Foarte tare.

#106
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,914
  • Înscris: 06.04.2005
E cam singurul lucru bunicel legat de Tarom in ultima vreme. Din pacate nu se anunta vremuri bune pentru aceasta companie.

#107
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Am zis sa nu mai fac topic. In legatura cu o escala de 9 ore in Dubai, e nevoie de viza pentru a iesi din aeroport?

#108
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 05.03.2005
Viza e on arrival si nu costa nimic

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate