Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Primul zbor cu avionul si nu numai (ghid)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
134 replies to this topic

#1
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006

*
POPULAR

Se intampla inainte de 89 cand am zburat prima oara si a fost o experienta de neuitat, cu o rasnita cu elice.

De atunci cred ca am facut de minim 20 de ori ocolul pamantului cu avionul, asa ca am decis sa fac un mic rezumat, pentru ca aparent multa lume are palpitatii cand se gandeste la aceasta aventura.

1. Cumpararea biletelor

1.1 E de dorit sa cumparati biletele din timp.
Cu cat le cumparati mai din timp (luni), cu atat pretul va fi mai mic.
Traditional, in luna Ianuarie, marile companii aeriene au promotii de pana la 50% discount si e un moment foarte avantajos sa va puneti la punct vacantele. Eu fac asta de ani buni.

1.2 Folositi site-uri generaliste, precum vola.ro, e-ticket.ro etc doar pentru a afla ce companii aeriene zboara acolo unde doriti sa ajungeti, apoi cumparati biletele de pe site-urile oficiale ale companiilor; e mai ieftin si mai sigur!
Creati cont de membru si... platiti cu cardul!

Fiti atenti la completarea numelor pasagerilor si a altor date cerute!
Sa fie corecte, ca in pasaport, eventuale modificari se vor face cu taxe usturatoare.

2. Check-in online

Cu 24 de ore inainte de decolare, vizitati site-ul companiei, cautati link-ul de check-in online.
De obicei te autentifici cu numele de familie si nr zborului sau al biletului electronic.
Aceste informatii le gasesti in e-mail-ul pe care l-ai primit cand ai realizat plata.

La check-in ai de obicei posibilitatea de iti alege scaunul, iar aici iata niste ponturi:
- nu luati scaune pe ultimul rand sau spre coada avionului, pt ca acolo se face coada pt WC si e ff enervant traficul non-stop.
- eu prefer scaun spre coluar, nu la geam, pt ca pot iesi usor si am cum sa imi mai intind picioarele.
La mijloc e horror...

La sfarsitul procesului e check-in, printati pe hartie biletul (boarding ticket) si faceti poze cu telefonul mobil biletelor + pasapoartelor.

3. Bagaje

3.1 E de dorit ca in bagajul standard de mana, sa aveti un basic schimb de haine, pt eventualitatea in care ti se ratacesc bagajele.
Chiloti, tricou, trusa de baie cu minimul necesar si medicatie de urgenta, bani.
Bagajul de mana are in general maxim 7 Kg si incape in casuta de desupra scaunului. Dimensiunea e stadard mini-troller.
Nu bagati porcul de Craciun in bagajul de mana!
Pe langa acest bagaj, mai puteti avea un rucsac obisnuit sau o poseta.
Daca zburati cu low-cost, iese mare scandal la acest capitol.

3.2 Bagajul de cala e de dorit sa il impachetati in folie de celofan, pt ca dupa cateva calatorii va trebui sa il schimbati.
Bagajele sunt aruncate la propriu in avion, se jegosesc si se rup + riscati sa va treziti cu hainele murdare si terfelite, daca se desface fermoarul.

Nu bagati in bagajul de cala recipiente mari de sticla, iar cele de plastic inchideti-le bine si bagati-le in pungi, pt ca riscati sa va patati hainele.
Doamnele sunt vizate in mod special...

Inainte de plecarea de acasa, verificati sa aveti pasapoartele, portofelul si un pix *!

Luati pe voi o bluza cu maneca lunga, de preferat gen "Polar", pentru ca in avion se face adesea foarte frig!

4. La aeroport

E de dorit sa fii cu cca 1.5 ore inainte de decolare pe aeroport.
In functie de trafic, distanta, mijloc de transport, trebuie sa va ganditi ca trebuie sa fiti pe aeroport cu minim 1.5 ore inainte de imbarcare.

Ajunsi pe aeroport, primul lucru e sa infoliati bagajele, apoi identificati pe afisaj care e ghiseul unde trebuie sa lasati bagajul.
Aici prezentati bagajul, biletul electronic emis la checkin online si prezentati pasapoartele; vei primi biletul de imbarcare.

Iti notezi in minte ora de imbarcare si poarta +/- terminalul de imbarcare.

5. Controlul corporal si al pasapoartelor

De la intrarea in aeroport, pana pui fundul pe scaun in avion, ti se verifica actele de 6-8 ori, de aceea e de dorit sa le aveti tot timpul la indemana (pasaport, carte de imbarcare).

De obicei e coada si nervozitatea pluteste in aer la controlul corporal, pt ca prea multi prosti fac greseli, aiurea.

Ce trebuie sa respectati:

5.1. Pe banda scoti tabletele/laptopurile/aparatele foto si le pui in ladite separate! Nu le lasi in rucsac!
5.2 Scoti curea, ceas, ochelari de soare, telefon, portofel si golesti din reflex tot ce ai prin buzunare.
5.3 E de dorit sa ai pantofi cu talpa subtire, pt a nu fi invitat sa te descalti.
5.4 Nu ai voie cu sticla cu apa cumparata de la Mega Image, chiar daca e sigilata!
5.5 Ai voie recipiente de maxim 100ml, iar acestea trebuiesc sa fie puse in pungi transparente!
Acum au inceput sa se gaseasca si la noi cosmetice pt calatorii, ceea ce e excelent!

Dupa dezbracare/imbracare, urmeaza fuga la linia de trecere in "no man's land"

Aici e bine sa te orientezi si sa NU te pui la rand dupa chinezi, negri, arabi sau familii cu copii mici, pt ca mai mult ca sigur la ei se blocheaza actiunea...

Tot aici vei fi oprit daca nu ai viza pt tara de destinatie sau nu ai acordul notarial al celuilalt parinte pentru iesirea cu minorul din tara.

6. Duty Free, zona de imbarcare

Duty free inca exercita un anume farmec asupra romanilor, dar trebuie sa casti bine ochii, pentru ca destule aeroporturi unde preturile sunt mai mari ca acasa!

E bine sa te indrepti catre terminal si poarta de imbarcare din timp, pt ca in unele aeroporturi mergi de iti vine rau pana ajungi la ultima poarta, de obicei rezervata pt Tarom! Posted Image

Inainte de imbarcare e recomandat sa faceti o ultima vizita la toaleta.

7. Imbarcarea

E de dorit sa va imbulziti sa fiti printre primii care se urca in avion, sau mai precis sa nu fiti ultimii, pt ca sigur nu veti mai gasi loc sa va puneti bagajul!
Stiu, nu e foarte civilizat, dar am patit de prea multe ori sa nu am loc pt bagajul de mana!

8. In avion

Daca zborul e scurt, faceti ce vreti, pt ca de obicei cam tot zborul se serveste masa...

Daca zborul e lung, luati masa, nu exagerati cu lichidele si incercati sa va odihniti.
Un zbor lung implica adesea cel putin cateva ore diferenta de fus orar, care te dau peste cap.
Daca nu ai somn, un mic sedativ sau 50 ml alcool ajuta Posted Image
O perna gonflabila poate fi de mare ajutor la sustinerea capului, iar daca ati luat cu voi bluza cu manaca lunga gen Polar, veti fi foarte fericiti!

Tot pe zborurile lungi, e de dorit sa va duceti la toaleta cu cca o ora inainte de aterizare, pentru ca il ultima jumatate de ora se face o coada imensa la buda, si sunt destui nebuni care alearga printre scaune.
Foarte enervant!

Un servetel umed pt spalat pe fata am descoperit ca face minuni, la fel si picaturile "apa de mare", pt ca aerul din avion e foarte uscat.

* pe unele zboruri va trebui sa completati niste cartonase, cu declaratii vamale si de sanatate, iar aici va fi foarte usor, daca aveti pe telefon pozele cu cartile de imbarcare si pasapoartele + pixul!

9. Aterizare
NU aplauda, nu fluiera!
E taranie...

Dupa oprire, nu te ridica imediat.
Dureaza minim 10 minute pana se deschide usa si ies pasagerii de la Clasa I, timp in care toti se bulucesc sa  stea in picioare si sa scoata bagajul de mana.

10. In aeroport

Te uiti dupa semnele de Exit (destinatie finala) sau Transfer (pt cei care iau alt zbor, mai departe) si te orientezi.

Daca acolo doresti sa ramai (Exit), mergi in pas vioi catre control pasapoarte.
Ramane valabil sa te feresti de negri, chinezi, arabi si familiile cu copii, alftel mergi catre Transit si te uiti pe monitoare de la ce terminal si poarta iti pleaca urmatorul avion.

11. Cursul de schimb!

Daca tii mortis sa ai moneda locala, NU folosi ghiseele de schimb valutar din aeroporturi!
Au niste cursuri aberant/nesimtit de mici.

Daca e musai sa ai bani de taxi, foloseste cu incredere un bancomat!

=====

De la intrarea pe aeroport, pana la iesirea din el, nu faceti glume cu bombe, teroristi, allahu akbar etc
Poate vi se pare funny, dar nu e.


Orice completari sunt binevenite!

#2
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

Quote

1.1 E de dorit sa cumparati biletele din timp.
Cu cat le cumparati main din timp (luni), cu atat pretul va fi mai mic.

Nu intotdeauna. Eu mereu am gasit pretul cel mai buna cu o luna - 3 saptamani inainte de plecare.

Quote

Cu 24 de ore inainte de decolare, vizitati site-ul companiei, cautati link-ul de check-in online.
De obicei te autentifici cu numele de familie si nr zborului sau al biletului electronic.
Aceste informatii le gasesti in e-mail pe care l-ai primit cand ai realizat plata.
La check-in ai de obicei posibilitatea de iti alege scaunul, iar aici iata niste ponturi:
- nu luati scaune pe ultimul rand sau spre coada avionului, pt ca acolo se face coada pt WC si e ff enervant traficul non-stop.

Eu stiam ca locurile se iau odata cu biletele, nu la check-in.
Nu ca ar conta, dar locurile din coada avionului sunt cele mai sigure in caz de prabusire.

#3
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Nu am 20 x 40000 = 800000 km de zbor la activ, dar e suficient sa fii cu 1 ora inainte in aeroport, daca pleci de pe un aeroport pe care il cunosti deja. 1.5 ore doar daca nu il stii.

In rest, sunt de acord cu sfaturile pe care le-ai scris, sunt utile celor la primele experiente.

Pentru bilet electronic, daca compania aeriana ofera descarcarea in format .pkpass, exista aplicatii de genul https://play.google....asswallet&hl=en

Edited by OriginalCopy, 20 January 2015 - 22:49.


#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Luna asta am primit super oferte de la:
- Qatar
- KLM
- Air France
- Fly Dubay (au si reclama acum pe forum).

Bun ghidul, se vede ca ai mers mult.

As completa ca e de dorit sa isi misti degetele de la picioare pe zborurile lungi, pentru a nu risca formarea de cheaguri.
E o intreaga gimnastica pentru cei interesati.

@Purpura - locurile se aleg la checkin.
Checkin pt clienti directi de face cu 24h inainte de decolare, iar agentiile partenere pot face cu 48h inainte, de aceea locurile bune, de pe aripa sunt intotdeauna luate! :(

#5
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Eu n-am inteles de ce trebuie sa iau un pix.

#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003

Quote

* pe unele zboruri va trebui sa completati niste cartonase, cu declaratii vamale si de sanatate, iar aici va fi foarte usor, daca aveti pe telefon pozele cu cartile de imbarcare si pasapoartele + pixul!

Mama ce enervante sunt acele cartonaje...
In Japonia si Maldive parca am completat la ele.

Iti cer o groaza de date, inclusiv nr zborului de venire/plecare + suma numerar pe care o ai la tine (fara carduri).

#7
AEROAQUA

AEROAQUA

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,603
  • Înscris: 05.01.2007
[ https://i.imgur.com/RFvfqZe.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
OriginalCopy, la Lufthansa stiu ca am bilet electronic pe iPhone in Passport, problema este ca de exemplu iti e inutil pe Otopeni!

Pe Frankfurt merge scanarea la poarta de imbarcare, dar se mai gaseste cate un "mini-tehnicus" cu folie pe ecran si nu vrea nici mort sa ii citeasca codul de bare!

Ca fapt divers, pt ca am cont miles & more + app Lufthansa pe telefon, am primit push notification ca s-a anulat un zbor si ca mi-au facut rost de bilet pe alta ruta.

Edited by Ahasverus, 20 January 2015 - 22:54.


#9
mihhay

mihhay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 11.03.2011
1. Exista cumva interdictii si la bagajele de cala?
2. Cam care e masa maxima a bagajelor de cala si volumul acestora?
3. Actele necesare sunt doar pasaportul si biletul?
4. Daca am si laptop e mai bine sa fie in bagajul de mana, nu?
5. In America si in alte tari difera prizele fata de ale noastre... daca ne luam un transformator 110-220 ar ajuta la ceva?
6. Daca ne pierdem prin aeroport avem cu cine comunica in engleza? Cam care ar fi termenii dintr-un aeroport?

#10
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009

 balauru69, on 20 ianuarie 2015 - 22:43, said:

Eu n-am inteles de ce trebuie sa iau un pix.

Sa completezi declaratiile in avion. Sa completezi formulare de inscriere in programe de fidelitate.

 Adm, on 20 ianuarie 2015 - 22:48, said:

Mama ce enervante sunt acele cartonaje...
In Japonia si Maldive parca am completat la ele.

Iti cer o groaza de date, inclusiv nr zborului de venire/plecare + suma numerar pe care o ai la tine (fara carduri).

In JP ai chiar 2 Posted Image Disembarkation si declaratia aia cu ce ai in bagaj.
ps. zi mersi ca nu te-a tinut 2 ore in Narita si nu v-au controlat bagajele si-n captuseala...am patit-o eu o data, pentru niste zarzavaturi.

Edited by lex404, 20 January 2015 - 23:09.


#11
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
1. Exista cumva interdictii si la bagajele de cala?

Sunt interzise chestii de bun simt:
- explozibili, arme
- materiale inflamabile
- alcool/tigari/droguri in cantitati mari (nu e de dorit sa testati, pt ca unele tari sunt aberante sub acest aspect)
- alimente perisabile (nu ai voie cu sarmale, salam, legume, dar ai voie cu ciocolata)
- metale pretioase si numerar peste 10 000 EUR (UE).

2. Cam care e masa maxima a bagajelor de cala si volumul acestora?

Fiecare companie non-low-cost ofera intre 20-40 kg pentru bagajele de cala/utilizator.
Scrie de obicei cand cumperi biletul.
Nu ai voie cu chestii agabaritice; bajalele intra in niste containere tip, nu foarte mari.

3. Actele necesare sunt doar pasaportul si biletul?
Pasaport sau CI pt UE, bilet de imbarcare si viza, daca e cazul.

4. Daca am si laptop e mai bine sa fie in bagajul de mana, nu?
Daca tii la el da!

5. In America si in alte tari difera prizele fata de ale noastre... daca ne luam un transformator 110-220 ar ajuta la ceva?
Pui prost intrebarea.
A. Ai nevoie de un adaptor fizic pt forma prizelor.
B. In general dispozitivele portabile precum laptop/telefon etc merg atat la 110-220v, dar e cel mai bine sa te uiti ce scrie pe el!
C. problema este ca multe dispozitive cumparate din US nu merg decat la 110v si le prajesti odata ajuns acasa.

6. Daca ne pierdem prin aeroport avem cu cine comunica in engleza? Cam care ar fi termenii dintr-un aeroport?
Ghiseul de informatii! Fii politicos, nu tipa!

Edited by Ahasverus, 20 January 2015 - 23:12.


#12
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Un subiect foarte bun. Imi amintesc ca inainte de prima calatorie aveam emotii foarte mari, cautam informatii pe net, dar nu prea gaseam. Pana la urma am mers pe principul faci ce vezi ca fac ceilalti. :)

#13
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005

 lex404, on 20 ianuarie 2015 - 23:08, said:

Sa completezi declaratiile in avion. Sa completezi formulare de inscriere in programe de fidelitate.

Asta e obligatia companiei aeriene cred. Toata lumea a primit formular + pix pe ruta DXB-SIN, cand era nebunia aia cu SARS. Compania fiind Emirates.

#14
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Prin tarile islamice se obisnuieste sa iti scaneze bagajul si la debarcare ca sa scoata alcoolul.

Nu mai stiu pe unde eram, dar era un grup de francezi care s-au facut "muci" cand au vazut ca le iau vinul frumos impachetat.

Au scos sticlele si le-au dat pe gat preventiv Posted Image

Am completat de prea multe ori biletele, dar niciodata nu am primit pix.
Asta e.

Mai sunt unele cazuri cand dau si cu niste spray-uri "dezinfectante" si sa te tii stranutat dupa aia, daca esti alergic!

#15
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Aviz amatorilor, si in Japonia va scaneaza bagajele de cala la sosire pe KIX, NRT, HND, Nagoya si Shizouka.

Eu am patit-o, m-au asteptat direct, imi stiau deja numele si aveau pregatit in limba romana lista cu droguri si poze :lol:

#16
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Na, nu isi permit prea multi romani sa se duca ca turisti in Japonia :D

#17
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
In Japonia parca era o declaratie vamala, un cartonas nenorocit, pe care abia l-am mai gasit la intoarcere, imi cazuse in buzunar la sacou!

Era sa nu mai plec de acolo, dupa ce platisem 180 EUR taxi-ul pana la aeroport... (ca e la 80 km de Tokyo)

#18
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Eu nu m-am dus turist...Ideea a fost asa:
Ai mei stau acolo + fratele meu. Ne-veniti in RO din 2007, doruri de buruienile de aici, etc.
M-am pregatit cu toate zarzavaturile, avand 45kg permise la qatar... tot a fost zarzavat, conserve din RO, etc etc...
Aveam si un leustean, viu.

Ajung ( MUC-DOH-NRT ). Imi predau documentele la immigration, imi valideaza gaikokujin toroku ( ID-ul de acolo ), imi pune stampila de intrare "unlimited", si ma duc la biroul cu import&quarantine. Eh...acolo. Tipa imi zice, "dumneavoastra veniti cu noi". Imi arata o lista cu droguri in drum spre "biroul inchis".
Se apuca sa imi desfaca ei bagajul, sa caute, sa intrebe. Aveam si o sticla de 1L de palinca, aia au bagat-o la rx...de ce, nu stiu. Nici nu au desfacut-o, doar au scanat-o.
Ei mi-au aranjat bagajul mult mai bine fata de cum o facusem eu...

Stai si le explica japonezilor ce ii in fiecare punga, retete, etc. La final a fost o faza tragi comica:
Au zis ca nu am voie sa bag plante vii ( stiam asta ). Apoi au zis ca nu am voie sa bag pamant...i-am zis ca dau pamantul la o parte si iau leusteanul ca in jumate de ora sunt acasa. Si a venit o alta tipa cu o lista cu cateva tari printre care si RO prin care intradevar, nu aveam voie sa bag plante vii. Doar ala mi l-a confiscat Posted Image


Singura mea frica era alta..eu nu declarasem nimic, nici macar alcoolul. Imi era frica ca imi anuleaza viza permanenta/ ID-ul + ca ma fac pachet si ma trimit inapoi in EU...

 Ahasverus, on 20 ianuarie 2015 - 23:24, said:

In Japonia parca era o declaratie vamala, un cartonas nenorocit, pe care abia l-am mai gasit la intoarcere, imi cazuse in buzunar la sacou!

Era sa nu mai plec de acolo, dupa ce platisem 180 EUR taxi-ul pana la aeroport... (ca e la 80 km de Tokyo)
Ai tren...mult, mult mai ieftin si la fel de repede.

 Ahasverus, on 20 ianuarie 2015 - 23:24, said:

In Japonia parca era o declaratie vamala, un cartonas nenorocit, pe care abia l-am mai gasit la intoarcere, imi cazuse in buzunar la sacou!

Era sa nu mai plec de acolo, dupa ce platisem 180 EUR taxi-ul pana la aeroport... (ca e la 80 km de Tokyo)
La intoarcere nu ai nimic...doar in cazul in care achizitionezi ceva de prin magazine, tax free. Eu n-am avut parte de asa ceva niciodata, fiind cu perm. visa Posted Image

Edited by lex404, 20 January 2015 - 23:33.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate