Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Primul zbor cu avionul si nu numai (ghid)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
134 replies to this topic

#109
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009
Putin offtopic :D

Altfel de aplauze in avion

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dhPTJDcUsw0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Intrebare: Care este posibilitatea ca cineva sa aiba Daf/ Erbane ca bagaj de mana?

#110
freshlemonade

freshlemonade

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 24.04.2016
In bagajul de mana pot transporta o unghiera, rimel, o umbrela si cateva pastile precum furazolidon si paracetamol?

#111
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postfreshlemonade, on 15 noiembrie 2017 - 00:38, said:

In bagajul de mana pot transporta o unghiera, rimel, o umbrela si cateva pastile precum furazolidon si paracetamol?
Da.

#112
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 01.07.2006
Dupa cate stiu, nu e voie in bagajul de mana cu obiecte metalice ascutite/taioase.

#113
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View Postfreshlemonade, on 15 noiembrie 2017 - 00:38, said:

In bagajul de mana pot transporta o unghiera, rimel, o umbrela si cateva pastile precum furazolidon si paracetamol?

Unghiera si pastilele sunt ok.
Rimelul trebuie pus in punga transparenta sigilabila.
Umbrela daca este din aia care se strange nu e nici o problema.
Daca este din aia cu varf ascutit s-ar putea sa iti creeze probleme. Unele companii accepta. Altele nu. Pentru ca este regula cu " No Pointed and sharp items".

#114
freshlemonade

freshlemonade

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 24.04.2016
Si pastilele alea pot fi doar o folie taiata cu 2-3 bucati? Sau trebuie toata cutia cu prospect.
Dar pasta de dinti?

#115
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 01.07.2006
Poate fi doar folie cu pastile, nu-i nevoie de prospect.

"Since toothpaste is grouped in the category of a gel or liquid, you're restricted to size when it comes to the type you choose. A standard size tube of toothpaste is usually around 6 ounces. This is too large to bring on a plane. If you do bring a full size tube, it may be confiscated and thrown away. You need to buy some travel size toothpaste which is usually around 1.75 or 1.85 ounces, so you're well within the limit set by the TSA."

3 ounce e cam 88 ml.

Edited by alecsus27, 02 December 2017 - 19:36.


#116
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,856
  • Înscris: 06.10.2003
Am zbor cu WizzAir până în Luton și apoi cu Easyjet. Pot ieși din zona de securitate să mă întâlnesc cu frate-mio? Am vreo câteva ore bune de ars în Luton...

#117
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006

View Postbubalus, on 21 ianuarie 2015 - 17:57, said:


merge...am avut vreo 10 decolari de pe OTP anul trecut cu Lufthansa sau KLM si am avut mobile boarding pass....nu mai folosesc hartii de ceva vreme...
Eu nu fac asta.
Am văzut in fata mea cum a scăpat telefonul pe jos si la făcut praf chiar înainte de scanarea biletului.

#118
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
* l-a făcut praf

#119
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View Postmihai!, on 06 mai 2018 - 14:09, said:


Eu nu fac asta.
Am văzut in fata mea cum a scăpat telefonul pe jos si la făcut praf chiar înainte de scanarea biletului.

Nici hartia nu este indestructibila...

#120
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007
Cel mai sigur e sa mergi in acelasi timp si cu varianta pe hartie si cu cea pe mobil, sansele sa o dai in bara sunt aproape nule.

#121
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,458
  • Înscris: 30.10.2003
In weekend in aeroportul din München a fost haos, s-au anulat o gramada de zboruri, din cauza ca o femeie a trecut necontrolata pe la punctul de securitate. Cel care trebuia sa o controleze vorbea cu un coleg, iar femeia a trecut ca prin branza si dusa a fost. Desi cineva a observat si au vrut sa o intoarca, nu au mai gasit-o.

Ideea e ca atunci doriti sa zburati, treceti prin toate procedurile, nu incercati sa sariti peste ele, ca se pot intampla lucruri nasoale. Zborul tau se poate amana sau chiar anula. Posted Image

#122
SP24

SP24

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.06.2015
Salut, o sa merg prima oara cu avionul in cateva zile in Anglia si am luat 2 bilete pentru mine si inca o persoana. Mergem cu Wizz Air si dupa ce am facut check-in la ei, am observat ceva. In boarding pass la persoana cu care merg la Tipul documentului apare OtherDocument, desi eu stiu sigur ca am ales NationalID cand i-am facut check-in, iar la mine NationalID am ales si asa apare si in boarding pass. Va fi cumva o problema la aeroport legat de acest aspect ?

Edited by SP24, 06 August 2018 - 22:53.


#123
lumea_e_un_sat_mic

lumea_e_un_sat_mic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 04.12.2017
Nu cred ca vei avea probleme.
La imbarcare ei verifica daca numele de pe actul de identitate (pasaport sai CI) sa fie acelasi cu cel de pe cartea de imbarcare.

Edited by lumea_e_un_sat_mic, 07 August 2018 - 08:23.


#124
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009

View PostBursul, on 01 august 2018 - 07:34, said:

In weekend in aeroportul din München a fost haos, s-au anulat o gramada de zboruri, din cauza ca o femeie a trecut necontrolata pe la punctul de securitate. Cel care trebuia sa o controleze vorbea cu un coleg, iar femeia a trecut ca prin branza si dusa a fost. Desi cineva a observat si au vrut sa o intoarca, nu au mai gasit-o.

Ideea e ca atunci doriti sa zburati, treceti prin toate procedurile, nu incercati sa sariti peste ele, ca se pot intampla lucruri nasoale. Zborul tau se poate amana sau chiar anula. Posted Image

ce ciudat, situatia s-a repetat astazi la frankfurt...sa fie oare o simpla coincidenta sau se incearca verificarea sistemelor de securitate si a vigilentei ?
https://stirileprotv...securitate.html

#125
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,458
  • Înscris: 30.10.2003
Am citit. A doua oara in ultimele 10 zile.

#126
MarianAndrei123

MarianAndrei123

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.01.2020
Salut,

Peste cateva zile voi zbura pentru prima data cu avionul si, din pacate, o voi face singur. Apelez la experienta voastra cu cateva intrebari al caror raspuns nu l-am gasit pe Internet. Va multumesc anticipat.

1. Voi zbura cu Wizz Air (doar cu bagaj de mana) si am deja aplicatia lor pe telefon. Dupa ce fac check-in online voi putea trece peste tot cu permisul de imbarcare din aplicatie sau va trebui sa-l am si printat? Ambele aeroporturi permit imbarcarea digitala, dar intreb ca poate mai trebuie la un control. Daca merge doar din aplicatie, le arat angajatilor acel cod QR pentru a-l scana plus cartea de identitate?

2. Pungutele acestea de la Ikea sunt ok pentru produsele lichide? - https://www.ikea.com...ducts/30339349/

3. In tavita de la controlul corporal se pune absolut tot ce am prin buzunare, inclusiv bani/carduri (nu folosesc portofel)? Pe langa telefon, in tavita mai pun si bateria externa pentru telefon, incarcatorul de telefon si aparatul de ras Gillette?

4. La revenirea in Romania, avand in vedere ca nu suntem in Schengen, se mai face vreun control al  documentelor sau ma indrept direct spre iesire dupa ce cobor din avion, avand in vedere ca nu am bagaj de cala?

Va multumesc mult si scuze pentru aceste intrebari de incepator, dar vreau sa plec linstit la drum si sa nu-i stresez pe oamenii care asteapta la coada in spatele meu.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate