Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Primul zbor cu avionul si nu numai (ghid)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
134 replies to this topic

#19
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
am o intrebare pt initiator, daca zice ca a zburat pe rute mari, cu ce tip de avion a zburat el de au facut coada avionului o hazna publica?

#20
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Toaletele sunt in fata, mijloc si spate.
Tot in coada e si locul de servire. Asa e in toate, inclusiv in Dreamliner ( 787).
B777-200

[ http://www.united.com/web/format/img/travel/aircraft/777/777_8-40-218_L7J.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by lex404, 21 January 2015 - 00:01.


#21
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Cam toate avioanele au toaletele in spate, mai ales ca din OTP nu pleaca avioane mari, ci majoritatea sunt medii - Airbus A320

Cele mai mari au toalete in fata si in spate, iar in acest caz, cele din fata sunt destinate exclusiv pt clasa I, ca sa nu treaca tot muritorul de rand si sa deranjeze.
Cele care au mai multe sectiuni au toalete pt fiecare sectiune.

Pe zborurile de peste ~ 4 ore adesea se fac cozi la toaleta, iar pe cursele gen Asia (5-7 ore), Transatlantice etc, care nu au avioane foarte mari, am stat si 15 minute ca sa intru la toaleta.
In tot acest timp stewarzii faceau slalom...

Da, la sfarsitul zborului omul se trezeste cu vezica plina + se mai gaseste si o miss sa se faca frumoasa 15 minute pe buda.
Daca zborul e de noapte, coada e sigura.

Uite unul dintre cele mai populare avioane care pleaca de pe OTP: Airbus A320
http://www.seatguru....Airbus_A320.php

#22
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003

View PostPurpura, on 20 ianuarie 2015 - 22:32, said:

Eu stiam ca locurile se iau odata cu biletele, nu la check-in.
Nu e o regula, astea low cost se face la majoritatea cu 48/24 ore inainte, cateodata pot sa nici nu se rezerve, iei ce apuci in avion, alea premium iti rezerva locurile la achizitionare sau cu 2 spatamani inainte...

Edited by andreic, 21 January 2015 - 01:28.


#23
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Apropo de data cumpararii biletelor...

Am probat de cateva ori si m-am convins: cumpar biletele cu cateva zile inainte, folosind +-3 zile

Am luat acum cativa ani diverse bilete..un exemplu: OTP-HEL-NRT = 980 EUR. Cumparat cu 8 luni inainte.
Am cautat cu cateva zile inaintea zborului pe siteul finnair, acelasi zbor, 780E.

Ex2: Qatar. Bilet luat cu 2 saptamani inainte ( MUC-DOH-NRT ) 625E. 3 zile inaintea zborului verificat, 570E.


Insa chestia cu timpul se aplica la low-cost cu succes.  Astia cu low-cost isi fac oricum vanzarile prin promo alea de 50-60E, ce ramane dupa e foarte scump.
Companiile de linie nu vor sa plece cu locuri libere...daca raman le dau la preturi foarte mici Posted Image


Testat acum:
BUD-DOH-HND 23JAN20FEB = 538E.
BUD-DOH-HND 23MAR20APR = 716E. Mai au o optiune mai ieftina, pe la 570E dar care e BUD-DOH-ITM + KIX-HND ( deci schimbarea aeroportului ).
Promo fare amandoua. am zburat aprilie martie pe acelasi intinerariu > ~630E, bilet luat cu cateva zile inainte.


Cam de 5 ani la companiile de linie iau biletele cat mai ne-din timp.


Adaugare, la plata cu cardul:


CARDUL TREBUIE SA FIE IN POSESIA UNUI PASAGER LA IMBARCARE! Daca nu, de ex platesti cu cardul fratelui dar zbori doar tu, foloseste altceva...paypal daca e posibil

Edited by lex404, 21 January 2015 - 01:48.


#24
Alucard

Alucard

    Steven Hyde

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 20.04.2004
De adaugat:
Fi bine crescut si pune-ti tel pe mod "avion" inainte de imbarcare ... Daca vrei sa faci poze de sus foloseste un aparat de fotografiat, calitatea e mai buna si nu risti sa vina stewardesa la tine sa te roage cu zambetul pe buze (si cu 1000 de injuraturi in cap) sa iti opresti tel, chiar daca e pe mod "avion".
De asemenea, asteapta pana ti-ai luat bagajele inainte sa scoti tel de pe mod "avion", de  la debarcare trebuie sa iti recuperezi bagajele si sa treci de vama ... Mi se pare aiurea sa vorbesti la tel in timp ce astepti la coada sau la ghiseu.

Edited by Alucard, 21 January 2015 - 08:55.


#25
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

View PostAhasverus, on 20 ianuarie 2015 - 22:53, said:

OriginalCopy, la Lufthansa stiu ca am bilet electronic pe iPhone in Passport, problema este ca de exemplu iti e inutil pe Otopeni!


Nu-i adevarat. Am trecut de 2-3 ori pe la Otopeni cu bilet electronic pe iPhone in Passport. Se scaneaza codul cu scanerul normal de bilete.

#26
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012
Probabil nu merge dacă nu este aifon.
Se mai adaugă:
Dacă porți sutien, să nu fie cu sârmă. Altfel o sa beep-ăie la scanner si vei fi luată la "puricat", cu mâinile întinse.

Edited by Lolopoco, 21 January 2015 - 10:02.


#27
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,920
  • Înscris: 18.12.2007
Sa nu exageram la treaba cu sutienul :)
Mai degraba sa fie atent la incaltari mai solide, gen ghete de munte, de care e foarte posibil sa te puna sa te descalti.

#28
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
a, si sa nu luati in bagajul de mana catuse de jucarie sau alte chestii de genul si nu glumiti despre ele cu angajatii de la securitate. O sa fiti retinuti .

Treaba cu cardul nu e neaparat valabila, mie nu mi-a cerut nimeni niciodata cardul insa am mai citit si eu despre cazuri :)

@lex : gasesti acum zbor direct catre barcelona pentru februarie sub 99 euro TTI si bagaj la cala ?
Nu intotdeauna e mai ieftin in ultima clipa, poate doar distante lungi si la companii mai deszghetate care au real time pricing . Nici nu pot promova chestia asta pentru ca atunci toata lumea ar astepta pana in ultimul moment.

#29
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003

View PostAlucard, on 21 ianuarie 2015 - 08:52, said:

De adaugat:
Fi bine crescut si pune-ti tel pe mod "avion" inainte de imbarcare ... Daca vrei sa faci poze de sus foloseste un aparat de fotografiat, calitatea e mai buna si nu risti sa vina stewardesa la tine sa te roage cu zambetul pe buze (si cu 1000 de injuraturi in cap) sa iti opresti tel, chiar daca e pe mod "avion".
Din cate am inteles si din alt thread, la majoritatea liniilor in ziua de azi este permis PED. (persoanl electronic device, aka tableta, telefon pe airplane, laptop etc...)

View PostAlucard, on 21 ianuarie 2015 - 08:52, said:

Mi se pare aiurea sa vorbesti la tel in timp ce astepti la coada sau la ghiseu.
Pai de ce sa nu vorbesti, nu trebuie sa iei contact cu persoana care te asteapta sa va intalniti etc... ?

#30
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Na...eu cu lowcost nu merg.
OTPBCN23JANBCNOTP20FEB via FRA 217E. Lufthansa. Intradevar, la linie via Roma gasesc pe MAR/APR 170E.
In Oneworld nu e nimic direct...eu is fan astia Posted Image...dar nu ati vrea sa stiti ce pret imi afiseaza via LHR pe amadeus :lol:

ps. la zborurile lungi cel putin eu asa fac, iau biletele in ultimele zile.


ps. am ajuns la concluzia ca in EU pe zborurile scurte preturile "urgente" cresc prea mult...mai un deces, mai o nunta neprogramata.

Attached Files


Edited by lex404, 21 January 2015 - 17:16.


#31
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View PostAhasverus, on 20 ianuarie 2015 - 22:53, said:

OriginalCopy, la Lufthansa stiu ca am bilet electronic pe iPhone in Passport, problema este ca de exemplu iti e inutil pe Otopeni!
merge...am avut vreo 10 decolari de pe OTP anul trecut cu Lufthansa sau KLM si am avut mobile boarding pass....nu mai folosesc hartii de ceva vreme...

View PostAhasverus, on 20 ianuarie 2015 - 23:10, said:

1. Exista cumva interdictii si la bagajele de cala?
Sunt interzise chestii de bun simt:
- explozibili, arme
- materiale inflamabile  nu stiu daca intra in categoria inflamabilelor dar am venit cu un bidon de 5l de ulei de motor odata din Norvegia in Ro in bagajul de cala...era ceva bun si n-a mai fost nevoie de el si mi-a parut rau sa-l arunc mai ales ca urma revizia la masina din tara
- alcool/tigari/droguri in cantitati mari (nu e de dorit sa testati, pt ca unele tari sunt aberante sub acest aspect)
- alimente perisabile (nu ai voie cu sarmale, salam, legume, dar ai voie cu ciocolata). asta de unde a mai aparut? n-a fost odata sa nu plec de acasa fara sarmale congelate, carnati, branza, salamuri, unele legume, zacusca, carne congelata etc.... e adevarat in UE. sau Turcia/Kazakhstan. Stiu pe cineva care ducea sarmalele pana in Filipine. E adevarat ca sunt tari care nu permit....dar acolo unde nu sunt restructii, de ce nu ar merge?
- metale pretioase si numerar peste 10 000 EUR (UE).

Edited by bubalus, 21 January 2015 - 17:59.


#32
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Apropo de mancare perisabila...adica sarmale & co.

Eu am plecat cu carne congelata in bagajul de mana :lol:
Nicio problema.

Ca sa treceti de restrictii, plecati cu ele in bagajul de mana :D Asta nu il scaneaza la sosire de obicei...si la plecare nu intereseaza pe nimeni. Bagajele de cala sunt scanate in aeroporturile mari si va treziti ca stati in biroul de carantina cateva ore..

#33
mihhay

mihhay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 11.03.2011
Inca o intrebare.. cam ce  tipuri de "ambalaje" obisnuieste lumea sa ia pe avion?
Pentru cel de cala probabil un troller. Am vazut ca exista mai multe modele. Sunt bune acelea din plastic dur?
Ca bagaj de mana un rucsac sau ceva gen servieta,  care sa incapa in spatiul pentru bagaje de mana. Se pot pune bagajele de mana in zona picioarelor?

#34
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012
Bagajul de mână se poate băga și sub scaunul din fața ta.

#35
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009

View PostLolopoco, on 21 ianuarie 2015 - 18:52, said:

Bagajul de mână se poate băga și sub scaunul din fața ta.
Posted Image

La companiile de linie nu ai voie sa ai nimic la picioare la decolare/ aterizare. in teorie...in practica e alta treaba

Eu la cala am troller solid ( deci nu cusaturi ).
La mana am rucsac de 75L + rucsac de 30L + geanta de laptop.

In bagajul de mana bag toate elctronicele+ ceva haine de schimb.


eu is fericit cand prind 2 scaune libere langa mine. Mereu stau dreapta geam.
Si sunt cam des norosul a ultimelor 2 locuri libere Posted Image


later edit: incercati sa nu va rupeti spatele cu bagajul de mana daca nu aveti nevoie de toate...
Eu am avut si 20kg in rucsac, necantarit la check in... + ala mic in fata. Mergeam ca un pinguin in avion la imbarcare

Edited by lex404, 21 January 2015 - 21:51.


#36
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003

Quote

În aeronavă puteţi transporta alimente, atât în ​​bagajul de mână, cât şi în cel de cală.
Ţineţi cont de faptul că alimentele trebuie să fie bine ambalate în ambalajul original.

Unele linii pot refuza să transporte produse proaspete, perisabile, mai ales pe rutele mai lungi.
Atunci când transportaţi produse alimentare trebui să aveţi în vedere reglementările vamale ale ţării în care călătoriţi.

În cele mai multe cazuri, cei care călătoresc în ţări din afara Uniunii Europene nu pot transporta sau aduce in UE produse alimentare proaspete (carne, lactate, fructe, legume).

În bagaje nu pot fi transportate băuturi şi alte lichide (inclusiv iaurt, creme, gemuri şi jeleuri) în recipiente mai mari de 100 ml, cu excepţia produselor achiziţionate în magazinele duty-free.

De aici

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate