Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT
 Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...
 [unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ
 

Acte cumparare auto Germania + how-to + dealeri problematici

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
1294 replies to this topic

#901
sebisibiu

sebisibiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 06.04.2011

View Postmihalexmihalex, on 29 iunie 2018 - 19:13, said:

Sunt la vinzare si masini de o luna... Poate omul nu mai are bani de rate/leasing sau are probleme si ii trebuie "cash" sau... a facut-o varza, a moroit-o si vrea sa scape de ea. La astea mai noi trebuie sa fii foarte atent si sa nu te bazezi pe "n-a avut ce sa se intimple grav la masina de doar x luni/ani".
Garantia producatorului e valabila pe masina. Problema e ca, daca masina a fost smenuita, ciuciu garantie.  Eu n-as lua masina din germania daca nu m-as pricepe. La cite tepi sunt, asta-ti mai lipseste!
Totusi, despre ce suma e vorba [daca tot zici ca e ceva scump]? Defineste ce inseamna "scump". Pentru mine si 1000 euro e scump daca-mi iau teapa. La fel, 10 k imi pare o suma ok daca masina este ok. Sper ca ai prins ideea...

Si daca ma duc acolo la un service cu ea? (Dekra)

Edited by sebisibiu, 30 June 2018 - 13:28.


#902
Arrowstryker

Arrowstryker

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.08.2018

View Postmadycyprus, on 22 iunie 2018 - 12:00, said:

Daca te ajuta cu ceva, iti povestesc eu pe scurt cam ce cheltuieli am avut.
Am fost personal in Germania, la sfarsitul lunii aprilie, cu un cunoscut care cunoaste bine limba germana si se pricepe la masini.
Am gasit masina tot pe mobile.de la un Autohaus micut, cochet, numai masini scumpe si bine intretinute, a mea saraca era cea mai veche din parcul auto (un Golf 6 - 2.0 TDI fabr. 2012 )
Platit 400 E comisionul baiatului, intrucat a mai negociat pretul de achizitie si a obtinut si jante de aliaj cu anvelope de iarna, noi.
Platit 200 E numerele de Zoll pentru 1 luna, cu asigurare tot pentru 1 luna.
Platit 100 E cazare o noapte si mancare(cina, mic dejun), intrucat am cumparat masina seara pe la ora 18.00, am luat-o pe platforma si abia dimineata am mers la Zullasungstelle, da.
Platit vreo 150 E motorina, din Koln pana acasa in jud. Neamt ( am facut plin in Koln, apoi in Austrila la Saint Valentine apoi la Satu Mare - Ro).
Alte 150 E - cheltuieli pe traseu(mancare, cafea, toalete), inclusiv cumparaturi dintr-un Real.
Aproape 1000 E. Apoi , in tara !
Programare la RAR, evident in alt judet, ca la Neamt era dispobilitate abia pe la sfarsitul lunii iulie. Am ales Ialomita, drum pana acolo 200 lei, programare in 2 saptamani am avut.
RAR 430 lei, traducere acte vreo 70 lei, ca a trebuit pentru Primarie la Impozite apoi la ANAF pentru nush ce certificat.
Asigurare, am dat vreo 470 lei / 6 luni.
Apoi dosarul pentru inmatriculare, 37 lei taxa certificat, 85 lei numere preferentiale. Si cam atat imi amintesc, pentru moment.
Cauta informatii pentru procedura pe inmatriculare a unui autoturism provenit din UE, pe siteul Directiei pentru Inmatriculare a Vehiculelor ( Google)

Extrage de mai sus, ce ai nevoie. Bafta !!!
Buna. In cateva zile ma voi duce sa achizitionez personal un vehicul din zona Dortmund/Osnabruck (vanzator privat). Daca nu te deranjeaza as avea nevoie de cateva clarificari. In principiu cunosca cam ce am de facut, insa informatiile proaspete sunt oricand binevenite. As vrea sa stiu:
- La acel birou de inmatriculari (Zullasungstelle) se intocmesc toate actele sau e nevoie sa mai mergi si prin alte parti?
- Pe documentele vehiculului achizitionat ( brief mare si mic) va aparea numele cumparatorului, in baza contractului de  vanzare cumparare? Chestia asta o fac tot cei de la Zullasungstelle?
- Ai idee cam cat e asigurarea pentru 1 luna pentru un motor 1.6 benzina ( VW Jetta)?
-Ai platit vreun impozit aferent? Daca da, unde ? Tot la Zullasungstelle ?
- Ai avut vreo problema la unguri cu numerele de zoll ( din cele cu banda rosie, valabile 1 luna, presupun)?
Multumesc.

Edited by Arrowstryker, 05 August 2018 - 14:06.


#903
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017

View PostArrowstryker, on 05 august 2018 - 14:05, said:

Buna. In cateva zile ma voi duce sa achizitionez personal un vehicul din zona Dortmund/Osnabruck
de la privat e putin mai complicat, in sensul ca va trebui sa te descurci singur cu mai multe lucruri, o firma ar veni cu tine sau s-ar ocupa ei

totusi daca citesti un pic in urma pe forum gasesti toate informatiile cerute de tine.

ar fi frumos daca ai reveni si ai posta pas cu pas experienta ta pt a fi util si altora pe viitor

Edited by unbrutus, 08 August 2018 - 00:16.


#904
Mavet

Mavet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 30.03.2007

View PostArrowstryker, on 05 august 2018 - 14:05, said:

Buna. In cateva zile ma voi duce sa achizitionez personal un vehicul din zona Dortmund/Osnabruck (vanzator privat). Daca nu te deranjeaza as avea nevoie de cateva clarificari. In principiu cunosca cam ce am de facut, insa informatiile proaspete sunt oricand binevenite. As vrea sa stiu:
- La acel birou de inmatriculari (Zullasungstelle) se intocmesc toate actele sau e nevoie sa mai mergi si prin alte parti? Nu.
- Pe documentele vehiculului achizitionat ( brief mare si mic) va aparea numele cumparatorului, in baza contractului de  vanzare cumparare? Chestia asta o fac tot cei de la Zullasungstelle? Da.
- Ai idee cam cat e asigurarea pentru 1 luna pentru un motor 1.6 benzina ( VW Jetta)? Sper să nu greșesc undeva în jur de 100 €.
-Ai platit vreun impozit aferent? Daca da, unde ? Tot la Zullasungstelle ? Dacă are card neamțu, plătește el și îi dai tu cash.
- Ai avut vreo problema la unguri cu numerele de zoll ( din cele cu banda rosie, valabile 1 luna, presupun)? Nu. Nu se uită nici...
Multumesc.


#905
Arrowstryker

Arrowstryker

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.08.2018
Astăzi m-am întors cu VW Jetta achiziționat. Experiența a decurs cam asa:
- Deplasare cu mașina din Neamț la aeroport Sibiu
- Zbor cu Wizz către Dortmund...2 bilete x 200 lei
- tren Dortmund-Osnabruck...56 euro ptr 2 persoane
- Autobuz din gara către locația vânzătorului...7 euro
- verificare mașina , ne-a plăcut, am bătut palma
- ne-am dus cu vânzătorul ( el nu știa engleză, eu nu știam germană...dar google translate a făcut o treabă bună ) la in birou, lângă primărie, unde am plătit asigurarea și numerele roșii pentru o lună. Astea au fost împreună 130 EUR. Cel care confecționa numerele e de origine polonez, la vreo 50 ani. L-am întrebat dacă știe ceva de acel impozit ce trebuie platit...zice da și...cum vânzătorul m-am ajutat cu orice, numai nu a vrut sa folosească al său cont pentru plata...polonezul se oferă să mă ajute...80 euro. Am zâmbit și am refuzat, bineînțeles...Știam că se poate plati și la un birou vamal fără să fie necesar să am eu cont. Numai că a trebuit să plec la 15 km , înapoi către Osnabruck ( m-am dus proprietarul cu mașina), unde am plătit...9 euro.
Deplasarea asta, fiind aproape de ora 16, m-am costat timp...nu am mai terminat actele in acea zi. Ar fi durat, cum aveam să descopăr a doua zi, aproximativ 30 minute. A doua zi , cu dovada platii impozitului, cu asigurarea, cu brieful mare, cel mic, contractul de vânzare cumpărare, am fost la biroul înmatriculări. Mi-au dat o hârtie cu numărul de înmatriculare provizoriu alocat, am trecut strada la polonez, mi-a confecționat numerele pe care le plătisem de ziua trecută ( 2 minute), am luat numerele, m-am dus din nou la înmatriculări unde au aplicat niste timbre roșii pe ele, mi-au făcut brieful mare și mic pe numele meu, am mai plătit 45 euro și asta a fost..
- Benzina până acasă în Neamț...vreo 2200km...aproximativ 200 euro...
Urmează înmatricularea...
Și încă ceva...proprietarul neamț al mașinii când a văzut care e diferența dintre impozitul de 9 euro plătit și cei 80 euro ceruți de polonez, a vrut să-l bată. A ieșit doar cu o cearta...

#906
Arrowstryker

Arrowstryker

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.08.2018

View PostArrowstryker, on 10 august 2018 - 14:38, said:

Astăzi m-am întors cu VW Jetta achiziționat. Experiența a decurs cam asa:
- Deplasare cu mașina din Neamț la aeroport Sibiu
- Zbor cu Wizz către Dortmund...2 bilete x 200 lei
- tren Dortmund-Osnabruck...56 euro ptr 2 persoane
- Autobuz din gara către locația vânzătorului...7 euro
- verificare mașina , ne-a plăcut, am bătut palma
- ne-am dus cu vânzătorul ( el nu știa engleză, eu nu știam germană...dar google translate a făcut o treabă bună ) la in birou, lângă primărie, unde am plătit asigurarea și numerele roșii pentru o lună. Astea au fost împreună 130 EUR. Cel care confecționa numerele e de origine polonez, la vreo 50 ani. L-am întrebat dacă știe ceva de acel impozit ce trebuie platit...zice da și...cum vânzătorul m-am ajutat cu orice, numai nu a vrut sa folosească al său cont pentru plata...polonezul se oferă să mă ajute...80 euro. Am zâmbit și am refuzat, bineînțeles...Știam că se poate plati și la un birou vamal fără să fie necesar să am eu cont. Numai că a trebuit să plec la 15 km , înapoi către Osnabruck ( m-am dus proprietarul cu mașina), unde am plătit...9 euro.
Deplasarea asta, fiind aproape de ora 16, m-am costat timp...nu am mai terminat actele in acea zi. Ar fi durat, cum aveam să descopăr a doua zi, aproximativ 30 minute. A doua zi , cu dovada platii impozitului, cu asigurarea, cu brieful mare, cel mic, contractul de vânzare cumpărare, am fost la biroul înmatriculări. Mi-au dat o hârtie cu numărul de înmatriculare provizoriu alocat, am trecut strada la polonez, mi-a confecționat numerele pe care le plătisem de ziua trecută ( 2 minute), am luat numerele, m-am dus din nou la înmatriculări unde au aplicat niste timbre roșii pe ele, mi-au făcut brieful mare și mic pe numele meu, am mai plătit 45 euro și asta a fost..
- Benzina până acasă în Neamț...vreo 2200km...aproximativ 200 euro...
Urmează înmatricularea...
Și încă ceva...proprietarul neamț al mașinii când a văzut care e diferența dintre impozitul de 9 euro plătit și cei 80 euro ceruți de polonez, a vrut să-l bată. A ieșit doar cu o cearta...
Scuze pentru greselile gramaticale...am scris de pe telefon si a mai luat in  mod automat si alte cuvinte  decat ceea ce voiam eu sa scriu

Acum , va rog sa ma lamuriti cu urmatoarea problema...Am facut documentele masinii, in Germania , pe numele meu. Insa masina va fi a tatalui meu. In situatia de fata , ce trebuie sa fac pentru a inmatricula masina direct pe numele sau?  E obligatoriu sa obtin cartea de identitate si toate celelalte lucruri pe numele meu si apoi sa i-o vand lui? Sau e suficient sa fac un contract de vanzare cumparare cu el si cu toate actele nemtesti sa  urmez procesul de inmatriculare normal, astfel ca la final el sa fie detinatorul cartii de identitate, a certificatului de inmatriculare samd?

#907
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
Clar nu..doar nu vei inmatricula de 2 ori mașina. Întreabă la un birou de acte auto din Neamț "cum e cutuma locului"

#908
Mavet

Mavet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 30.03.2007
@Arrowstryker: Ai uitat să menționezi și cheltuiala cu hotelul+mâncarea. Se adaugă la suma finală.

#909
Arrowstryker

Arrowstryker

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.08.2018
Am stat o noapte (50 euro).Mâncarea cred că vreo 30 euro.

#910
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008

View PostMavet, on 13 august 2018 - 07:55, said:

@Arrowstryker: Ai uitat să menționezi și cheltuiala cu hotelul+mĂąncarea. Se adaugă la suma finală.
Acasă nu mănânci?

#911
erdgas

erdgas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 13.01.2017

View PostArrowstryker, on 10 august 2018 - 20:11, said:

Scuze pentru greselile gramaticale...am scris de pe telefon si a mai luat in  mod automat si alte cuvinte  decat ceea ce voiam eu sa scriu

Acum , va rog sa ma lamuriti cu urmatoarea problema...Am facut documentele masinii, in Germania , pe numele meu. Insa masina va fi a tatalui meu. In situatia de fata , ce trebuie sa fac pentru a inmatricula masina direct pe numele sau?  E obligatoriu sa obtin cartea de identitate si toate celelalte lucruri pe numele meu si apoi sa i-o vand lui? Sau e suficient sa fac un contract de vanzare cumparare cu el si cu toate actele nemtesti sa  urmez procesul de inmatriculare normal, astfel ca la final el sa fie detinatorul cartii de identitate, a certificatului de inmatriculare samd?
Cine este trecut pe acte NU este proprietarul masinii (cel care a facut actele si a adus masina pe roti).
Proprietarul este cel din contractul de Vanzare-Cumparare facut cu neamtul.

Poti vinde direct masina (fara sa fie inmatriculata) pe "reteta" clasica romaneasca (contract vanzare-cumparare dacilografiat...Certificat fiscal....etc)

#912
Ovidiu-Constantin

Ovidiu-Constantin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 20.08.2018
Salut!
Doresc sa plec in octombrie in Germania sa achizitionez un BMW 320 E90 preferabil 2008-2009 2.0 163cp. Buget 7000 euro.
Pentru asta as avea nevoie de niste informatii, daca ma puteti ajuta:

1. Tatal meu are deschis un SRL. Se poate sa o iau pe firma fara sa platesc TVA daca o iau din parc? Cum se procedeaza? O pot lua eu, fara ca el sa fie prezent?
2. Referitor la numere, care este procedura in caz ca nu ma va ajuta dealer-ul? Doresc sa o aduc pe roti acasa.
3. Am posibilitatea sa ma duc in Berlin gratuit cu o cunostiinta, cazare gratuita si masina pt deplasare la dispozitie. Sunt ceva parcuri mari cu masini ok acolo? Chiar daca nu voi gasi masina mentionata, sunt dispus sa cumpar si altceva daca imi pare ok.

Multumesc anticipat!

#913
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
1. De ceva vreme nu mai accepta sa vanda fara TVA catre firmele din Ro. S-au ars de atatea ori incat acum le platesti tot pretul si dupa ce le trimiti dovada ca ai inmatriculat masina in Ro pe firma pe care ai spus ca o inmatriculezi, iti returneaza ei TVA-ul in contul bancar indicat de tine. Vezi ca firma sa fie inregistrata ca platitoare de TVA, vor verifica acest detaliu aici, le ia cateva secunde.
Poti lua masina fara ca tatal tau sa fie prezent daca ai la tine imputernicire semnata si stampilata de el (in care scrie ca tu esti persoana desemnata de el sa se ocupe de achizitia si transportul masinii), copie dupa certificatul de inregistrare la Registrul Comertului si dupa actul constitutiv al firmei. In unul din cazurile in care am ajutat o cunostinta au vrut sa vada si stampila, dar aia a fost o exceptie.
2. S-a explicat de mai multe ori pe topic. Nu-ti fa griji, procedurile nu s-au schimbat.
Conditia principala pt a o aduce pe roti: sa aiba TÜV-ul valabil. Daca masina are TÜV-ul expirat nu o poti scoate pe roti din Germania. In cel mai rau caz il pui pe vanzator sa-l faca (daca stie ca masina e ok, n-o sa te refuze).
3. Aici nu pot sa te ajut, poate stiu alti colegi. Vezi ca pe prima pagina a acestui topic, in primul post, e o adresa a unui dealer din Berlin pe care sa-l eviti.

#914
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017

View PostArrowstryker, on 13 august 2018 - 07:59, said:

Am stat o noapte (50 euro).Mâncarea cred că vreo 30 euro.
cred ca ai mai platit niste vignete prin unele tari?
per total cred ca vreo 600-700 euro a costat totul, daca nu ma insel, insa 2 persoane.

#915
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017

View PostOvidiu-Constantin, on 20 august 2018 - 22:27, said:

Salut!
Doresc sa plec in octombrie in Germania sa achizitionez un BMW 320 E90 preferabil 2008-2009 2.0 163cp. Buget 7000 euro.
Pentru asta as avea nevoie de niste informatii, daca ma puteti ajuta:

1. Tatal meu are deschis un SRL. Se poate sa o iau pe firma fara sa platesc TVA daca o iau din parc? Cum se procedeaza? O pot lua eu, fara ca el sa fie prezent?
2. Referitor la numere, care este procedura in caz ca nu ma va ajuta dealer-ul? Doresc sa o aduc pe roti acasa.
3. Am posibilitatea sa ma duc in Berlin gratuit cu o cunostiinta, cazare gratuita si masina pt deplasare la dispozitie. Sunt ceva parcuri mari cu masini ok acolo? Chiar daca nu voi gasi masina mentionata, sunt dispus sa cumpar si altceva daca imi pare ok.

Multumesc anticipat!
1) Desi majoritatea refuza sa mai vanda fara TVA la romani, totusi inca mai gasesti pe unii
Cateva date direct de la parcuri:

For Netto selling we need:
your company registration
and from your VAT office a document

Hello, can you please let me know what documents you need for Netto sale (no VAT) to a EU country (Romania)? Thank you
Hello, we need the Company-Registration, your VAT-Ident-Number, a Passport-Copy from the Chef of this Company and you must pay a Caution (Deposite for TAX/VAT). You send us the „Gelangensbescheinigung“ back with Post from Romania we send you the Deposite back. Best regards, motorstore.de

3) peste tot sint dealeri mari. Si in zona Berlin sint destui. E suficient sa cauti pe mobile dupa codul postal de berlin.


Sper sa te ajute. Nu uita sa revii cu experienta ta aici pt a-i ajuta si pe altii

#916
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

View Postunbrutus, on 23 august 2018 - 15:55, said:

1) Desi majoritatea refuza sa mai vanda fara TVA la romani, totusi inca mai gasesti pe unii

Hello, can you please let me know what documents you need for Netto sale (no VAT) to a EU country (Romania)? Thank you
Hello, we need the Company-Registration, your VAT-Ident-Number, a Passport-Copy from the Chef of this Company and you must pay a Caution (Deposite for TAX/VAT). You send us the „Gelangensbescheinigung“ back with Post from Romania we send you the Deposite back. Best regards, motorstore.de

Si caution-ul ala e exact valoarea TVA-ului. Cu alte cuvinte, platesti pretul netto plus caution (pe care ti-l vor returna dupa ce inmatriculezi masina) si cand le aduni iti da exact pretul brutto al masinii. Sau si mai pe romaneste: daca esti firma din Romania nu pupi de la ei masina pt care sa platesti pretul fara TVA.

#917
charlly

charlly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 20.03.2006
Va salut. Peste vreo 10 zile merg la granita Germaniei cu Belgia (am cumnat in Belgia) dupa o masina pentru care am batut palma. Am trimis actele societatii pe email intre timp.
Ajung in Koln cu avionul teoretic la ora 08:00. De acolo mai am 100 km pana la masina si voi pleca cu cumnatul meu care ma va astepta la aeroport.
Achizitia va fi facuta pe firma. De la banca am inteles ca exista posibilitatea sa transfer banii in regim de urgenta. Asta inseamna ca la neamt ajung banii in o ora, doua?
Am sanse reale sa plec cu masina in aceiasi zi cu totul rezolvat?
Multumesc

#918
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 15.03.2005
La mine (in 2015) a durat vreo 3 ore sa intre banii (in regim de urgenta). Nici nu ma asteptam sa dureze atat de putin, plecasem la plimbare in alt oras fiind convins ca dureaza pana a doua zi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate