Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

A aparut o minune in viata noastra. Ce facem acum? :)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
727 replies to this topic

#55
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Eu zic sa te calmezi si sa-ti analizezi un picut dorintele.
E nasol daca dumnealui nu-i pe aceeasi lungime de unda, ca doar il faceti amandoi si nu singura.
Dar trebuie sa stii si ce vrei tu intai.
Am mai zis asta, da' poate e bine sa citesti si din alte surse.
Testul combinat e statistic si statistica zice ca oricum esti la higher risk din cauza varstei. Asta nu inseamna ca exista o problema.
Daca masuratorile la echo ies bine riscul e destul de mic per total. Oricum, daca iese testul cu "risc ridicat" incearca sa gasesti un centru unde se face NIPT-ul de care vorbeam pe pagina precedenta si nu amnio. Testul asta are risc zero. (E doar test de sange)
De altfel, nu stiu cat costa testul combinat, dar poti face direct NIPT-ul pentru ca informatiile oferite de el sunt mai bune. Problema e ca e cam scump. :(
(Am gasit aici ceva, presupun ca il ofera mai multe centre: http://gynecoland.ro...vaziv_NIPT.html)

Edited by Dev, 30 January 2015 - 12:13.


#56
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Intrebarea mea este: daca refuzi sa faci testele, dai in scris, semnatura pe propria raspundere, sau refuzi amniocenteza, sau refuzi sa faci avort, chia dac sti ca e nasol, statul iti poate refuza ingrijirile medicale, ajutorul, pensia pt copil cu handicap, pe motiv ca puteai sa eviti dar tu ai ales sa il aduci pe lume asa, asa ca sa platesti mataluta din buzunar pt ingrijirea lui ???

NIPT = 2800 lei si tot nu-ti spune sigur...
Astia ne baga mortul in casa cu bitestul, mai bine ne lasau in pace :(... asta daca chiar nu au de gand sa faca ce am scris mai sus...sau poate le e doar frica ca-i abandonam prin spitale? Chiar, sa stiti ca sunt si femei mai tinere, care nu fac bitest, si cu toate astea, tot fac copii handicapati...

Edited by delores, 30 January 2015 - 15:11.


#57
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Medicul la care te duci, poate refuza sa te mai urmareasca si sa mai nasti cu el, daca refuzi sa faci testele? Ce e de facut atunci? Cauti altul care te primeste? Sau nu te mai duci la nici un control pana-ti vine sorocul, si atunci nasti cu cine se nimereste de garda la cel mai apropiat spital ( asistenta,moasa, portar, etc)?
Pana acum am avut noroc cu medicul, a fost coleg cu sor-mea, nu a vrut sa-mi ia bani pt el, doar pt analize ( Torch), si o sa trebuiasca sa mai dau pt bitest; ceea ce ma face sa cred ca persoanele mai putin culte, gen vanzatoare in piata, care-i spun lui al meu ca ele n-au facut nicio analiza, poate chiar nu stiu ce analize li s-au facut sau nu li s-au facut, si traiesc cu impresia ca banii care li s-au cerut au fost asa, pentru doctor, ca asa a vrut el....ca io din cate aud la mine la usa, toate se lauda care mai de care cu cati bani au dat, ma mir ca nu aude al meu si aspectele acestea care le-ar aprecia mai putin...

Edited by delores, 30 January 2015 - 15:37.


#58
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View Postdelores, on 30 ianuarie 2015 - 15:29, said:

Medicul la care te duci, poate refuza sa te mai urmareasca si sa mai nasti cu el, daca refuzi sa faci testele?
Medicul nu te poate refuza pentru asa ceva si nici statul. Sunt teste optionale pe care cel mult medicul le poate recomanda dar nicidecum impune.

#59
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

View Post-Diana-, on 26 ianuarie 2015 - 22:27, said:

Acidul folic trebuie luat.
Eu am luat cu 6 luni inainte sa o concep pe fii-mea si dupa. Este dovedit efectul sau de scadere a malformatiilor diverse, a defectelor de tub neural, etc samd, stiti si voi, n-are sens sa repet chestii cunoscute deja.

Stiu, stiu, eu mancasem tone de cereale inainte. Pe ambalaj scrie ca aveau si acid folic.

Eu am mancat normal, am luat 15 kg, din care 6 in ultimul trimestru, si nu le-am mai dat jos niciodata. Dar eu mananc extrem de haotic si urasc sportul de orice fel.

#60
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,874
  • Înscris: 06.10.2003
Delores, iti faci prea multe griji da' asa se intampla la prima sarcina. Fa dublul test si tine cont ca rezultatul e unul pur statistic si nu e un diagnostic ferm. Aminocenteza iti poate da un raspuns exact darprocedura are riscuri pt sarcina.
Io zic sa te bucuri de sarcina si sa te documentezi despre nastere si alaptare.

#61
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Da, deja am emotii in privinta primei baite, stiu ca in multe familii e motiv de cearta intre soacre...ca de ce ai chemat-o pe ailalta, gen...noi chiar am avut discutii pt ca ne amenajam noua locuinta, nu stim daca e mai bine sa luam cada de baie sau cadita de dus, eu pt mine voiam cad, ma gandeam ca e mai confortabil dcat in cabina de dus, unde n-o sa mai am loc sa ma aplec sa ma spal pe picioare, dar cica nu o sa mai am voie sa fac baie nici in cada...iar pe junior oricum il vom spala in albie, pe care o vom pune pe o masa, undeva, eventual in casa ( cu toate ca al meu cand i-am spua ca copiii mici se spala in casa a fost in total dezacord cu mine, ca unde s-a mai pomenit asa ceva, poate pe vremuri, cum sa care el apa in casa ???)...in fine e bine ca nu va trebui sa ma aplec prea rau, cel putin la inceput, pe urma cand o mai creste, mai vedem...acum sunt si cadite de dus mai adanci, poti sa pui apa si sa stea copilul in fundulet...
Dar nici la asta nu e bine sa ma gandesc de-acum pt ca e prematur...
Acum ma ingrijoreaza ca am inceput sa obosesc, sa ma enervez si sa ma plictisesc mai repede ca inainte, ma doare burta si cand stau mai mult in picioare, sau merg sau fac treaba, gatesc, spal vase, nu m-am odihnit nici in weekend pt ca o zi am umblat dupa materiale pt locuinta, apoiduminica am gatit, iar acum de 2 zile ma simt obosita chiar daca nu prea am avut treaba la serviciu...
Mi-am luat acid folic simplu, de 5 mg, nu am mai luat din cel cu vitamine ( desi mi-era bine ci el, aveam mai mulra energie) pt ca am inceput sa mananc cam mult. Oricum ma tem ca acelea aveau prea putin acid folic, 400 micro ( desi dr a zis ca sunt ok), din cate imi amintesc 400 micro= 0,4 grame ???

#62
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Asa agitata esti de obicei? Sau doar cu sarcina? :lol:

Ce treaba are soacra cu baia? Baia cu aplecatul? De ce nu mai ai voie sa faci baie in cada? De ce-ti umpli capul cu toate prostiile? :)

#63
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Da, asa sunt in general , mai ales cand sunt implicati si ceilalti membri ai familiei :), barbat, soacra, etc...de ai mei nu prea ma mai sinchisesc de mult...iar soacra-mea s-a intruzionat profund in viata mea decand a aparut sarcina, spunea ca abia asteapta ea sa faca sa dreaga ( sa-l apere ca o leoaica...i-a si zis al meu da' dece tre sa-l aperi mata???)...noroc ca i-amai taiat al meu macaroana, banuiesc, ca m-a mai slabit, dar in primele zile ma astenizase complet...( chiar ne-a zis o prietena de-a ei ca " ar trebui sa mai faceti unul pt voi, ca pe asta o sa vi-l ia dansa"....come on, man!!!!)

( cu cada, omul pledeaza impotriva ei si pro-cabina dus, pt ca e zgarcit, si cu consumul de apa, si cu spatiul, vrea sa ocupe cat mai putin loc....sa-si mai puna el un acvariu, eventual, sau sa mai facaun dulap in care sa mai depozitam una-alta...si vine cu argumente cum ca din cada se da apa pe afara, se uda masina de spalat si rugineste, si n-avem loc sa o punem in alta parte, etc...deh, cand cauti argumente, gasesti, iar cand vine si celalalt cu argumente - cum ca poate ma dor picioarele prea rau si vreau sa ma relaxez in cada, sa nu mai fiu nevoita sa stau inpicioare si la dus, zice ca argumentele mele sunt stupide, ca mai bine te relaxezi cand bate dusul pe tine decat cand stai in apa...)

Edited by delores, 03 February 2015 - 18:42.


#64
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
delores, vezi ca obiceiul cu prima baita specific Bucurestiului (eu de acolo stiu de el) nu exista in Ardeal, de exemplu. La noi nu a fost nicio prima baita - cineva din sud, la care am mers in vizita pe cand eram gravida, mi-a zis sa nu permit nimanui, sub nicio forma, sa puna bani pe fruntea copilului, la prima baita, cum se obisnuieste. Ba, de desteapta ce-am fost, am zvarlit in masina de spalat toata tinuta de botez a copilului.

Sa vezi ce-o sa te *uta la cap soacra-ta cu babismele.

View PostDev, on 03 februarie 2015 - 16:36, said:

De ce nu mai ai voie sa faci baie in cada?

Statul in apa prea calda poate favoriza contractiile uterine si nasterea prematura.

Edited by Deria_Leena26, 03 February 2015 - 20:47.


#65
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,874
  • Înscris: 06.10.2003
Si noi ne gandim sa inlocuim cada cu cabina de dus pentru ca ... spatiuPosted Image
Io-ti sugerez sa-i evacuezi pe toti din casa/preajma inafara de sot pe cand nasti si inca cel putin o luna. Altfel o sa-ti faca capul patratel cu babismele si obiceiurile absurde ale locului.
Mi-am auzit si io multe dar le-am dat cu flit fiind deja bine documentata de pe net.

#66
lucian2008

lucian2008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 543
  • Înscris: 29.01.2008
Delores, vezi ca agitatia multa nu face bine la sarcina. Trebuie sa faci si misca, insa nu excesiv. Ia-o mai usor pentru ca este o perioada importanta a formarii copilului.

Eu zic sa te mai gandesti cu analizele respective. Eu am fost cu sotia la toate ecografiile si a iesit totul OK,. Niste prieteni de familie au probleme cu dezvoltarea copilului (descoperite la eco) si acum stau cu emotii deoarece nu au urmat sfatul medicului sa faca investigatii suplimentare. Mai bine afli din capul locului ce este de facut, decat sa iti dai seama mai tarziu ca puteai face ceva si nu ai facut. Fata de acum 30 de ani, medicina a progresat foarte mult si este chiar pacat sa nu profitam la maxim de acest lucru.

#67
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View PostDeria_Leena26, on 03 februarie 2015 - 20:45, said:

Statul in apa prea calda poate favoriza contractiile uterine si nasterea prematura.
Statul in apa prea calda o perioada lunga de timp e naspa oricand, nu doar cand esti insarcinata. Altfel, o baie cu apa la temperatura corpului e absolut ok (atata timp cat nu ti s-a rupt apa, na).

Dar ne-a explicat dolores, considerentele ei de a nu face baie'n cada erau mai mult financiare si nu medicale.

Cand eram copchil eram mare amatoare de stat in cada pana ma increteam, in ultimii ani insa m-am dezobisnuit si nu mai am nici rabdare, prefer sa ma bag in dus 10-15 minute si gata. Deci dupa mine nu-i o pierdere asa mare o baie doar cu dus (mare!)

De acord cu shiva, pana la cateva saptamani dupa nastere n-au ce cauta neamuri, rude si tonele de amici. Nu ca nu pot veni in vizita dar daca-s care mai de care cu sfaturi mai crete nu te ajuta cu nimic (nu ca dupa cateva saptamani te ajuta sfaturile crete :lol:). Iar soacra... un sut in fund si la revedere, ea a avut timpul sa-si creasca copilu', asta nu-i al ei.

#68
noha_1508

noha_1508

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 03.08.2007
Doamne, cate probleme! Eu de-abia astept sa vina socra-mea sa dea o mana de ajutor. Eu ma obosesc tare cu alergatul pe la firma si acasa nu prea mai am chef sa fac nimic. Si soacra-mea a avut acu' vreo 8 ani figuri in cap ca ea le stie pe toate, dar i le-am scos elegant si acum e o placere sa vina pe la noi. Discuta cu ea si explica-i cine-i sefu in casa (fara sa ii lezezi orgoliul) si vei avea numai avantaje. Stii ce fain e sa ajungi acasa si soacra sa te astepte cu toate puse la punct?

#69
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Ei, cu baita nu era nici un obicei, ci doar ideea de a veni cineva care stie, cu experienta, sa ne arate cum se face, nu sa facem un show din asta...acum normalca as prefera sa vina mama sau sor-mea, dar...nu vreau sa lezez orgolii... doar ca cand o aud ( pe soacra-mea ) cat e de mandra ca i-a dat fiica-sii prima masa la 3 luni mancare de cartofi zdrobita bine cu furculita...si i-a dat sa suga si dintr-o gogonea si i-a placut...dae cum se spune in popor, s-au facut mari... si apoi are si asa un gen de devotament impins la extrema, la sacrificiu de sine, adica daca spun eu (sau al meu) ca nu pot sa ridic ceva ca e prea greu, imediat se infige ea sa arate ca ea poate, chiar cu riscul sa-si rupa coloana...ori eu nu admir calitatea asta la oameni...mai ales ca eudaca refuz sa fac un efort, nu e din comoditate, sau din fitze, ci inseamna ca pur si simplu nu pot sau presimt ca va avea consecinte nefaste asupra organismului...(dureri, amorteala, etc)...si eu mai faceam pe vremuri demonstratii de fortza, dar de la o vreme am observat ca reactia oamenilor e " doar atata poti? Big deal! Mai baga, ce, ai obosit???" ( de ex furnizorii s-au invatat sa-mi car singura marfa, acum li se pare ciudat ca ii rog sa ma ajute)

Ziceau astia pe net ca daca nu iei acid folic sunt sanse sa aiba copilul un iq mai mic...acuma ce sa zic, parintii nostri nu cred c-au luat, si poate de-asta nu suntem chiar asa geniali cu totii....pana la o vreme am avut impresia ca sntem suficient de destepti, chiar si asa, macar unii dintre noi, dar privind in ansamblu, la toata lumea, mai ales la cei in varsta, in ultimii ani am remarcat un nivel ingrijorator de alienare....

#70
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,874
  • Înscris: 06.10.2003
Rogi o asistenta in spital sa-ti arate cum se spala noi-nascutii.Io i-am facut la fiu-mi-o al mai mare baie dupa vreo 3 saptamani ca mi-a fost frica. L-am mai sters cu un burete ud dar de baie mi-a fost groaza -  ca-l scap, ca-l innec, ca-l lovesc si alte frici irationale. Da' intr-o zi l-am luat pe tata-so, l-am pus sa tina copilul cat de bine poate in vanita si i-am facut baie. Si i-am facut baie la copil doar noi 2 si am invatat din mers cum sa-l manevram.
Trebuie sa ai incredere in instinctul tau nu ce zice unul si altul, fara sa fie trecut prin filtrul propriei inteligente.

#71
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Ei, acum sa iasa el ( sau ea) sanatos,ca vad io cum l-oi spala... ( acum ma gandesc ce emotii o fi avut popa cand a botezat prima data un copil, chiar cred c-o sa-l intreb :D, desi cred ca mai stresate sunt mamicile, de obicei); imi amintesc un tutorial de pe net cu o tanti ( asistenta) care scalda copii intr-o chiuveta, si le placea la nebunie...
Cu balacitul in cada, cand o mai creste, nu stiu ce sa zic, mie-mi placea, acum daca il invat cu asta, o sa-i placa si lui, cu siguranta, apoi o sa vrea la bazin....dar tare am impresia ca lu' taica-su nu prea-i place balaceala....( ma tem ca pe ei i-a spalat in lighean, si maica-sa si bunicii, si desi aveau garla in spatele casei, nu era de scaldat, ca era  apa repede, de munte...de-aia probabil nu-s " inotatori", ca mine ( care din pacate nu cred ca ma mai pot balaci la vara pe strand...)

Mi-au venit si analizele, si cica am anticorpi ( ig G) de rubeola, desi nu stiu cand as fi avut asa ceva, in schimb nu am de toxoplasma...desi asta puteam s-o contactez, ca am avut si pisici, mereu, am mai mancat si carne cruda....ceea ce inseamna ca acum ar trebui sa ma feresc...adica de mezeluri crud-uscate si de legume, verdeturi ( urzici, etc) posibil contaminate cu kk de matza...( acum ce naiba fac, spal salata cu apa calda si detergent???)

In alra ordine de idei, am citit pe alt forum ca mai multe tipe s-au dus la control la 12 sapt, si au aflat abia atunci ca sarcina se oprise in evolutie pe la 9 sapt....:(... ce se intampla, e un moment critic atunci??? Nu ar trebui sa te simti un pic mai rau? Unele spun ca un semn de oprire ar putea fi disparitia greturilor??? Dar daca au trecut greturile si disconfortul, si a revenit pofta de mancare, e de bine sau de rau??? Nu ar trebui de-acum sa-l simt si pe el in burta, sau nu pot ( inca) din cauza grasimii si a balonarii? Unele spun ca posibila cauza a opririi sarcinii sa fi fost un puseu de hipertensiune, altele ca incompatibilitatea de rh...( desi asta ar tb sa se ,manifeste mai tarziu ca anemie hemolitica)...iar doctorii spun ca pana la urma principala cauza ar fi anomaliile genetice...cu rh-ul, eu il am negativ iar sotul sustine ca si el la fel isi aminteste ca l-a avuttrecut in buletin...( si nu vrea sa si-l mai faca o data, sa fim siguri .... a intrebat-o si pe maica-sa, randul tr cand am facut intrerupere, si i-a zis ca e negativ " ca la toata lumea"( wich is not true!), iar el zice ca " s-a bucurat cand a vazut in buletin ca e negativ, a crezut ca e de bine "...culmea e ca nici dr nu a zis nimic de treaba asta, pana acum...

Edited by delores, 05 February 2015 - 11:38.


#72
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

Quote

Mi-au venit si analizele, si cica am anticorpi ( ig G) de rubeola, desi nu stiu cand as fi avut asa ceva, in schimb nu am de toxoplasma...desi asta puteam s-o contactez, ca am avut si pisici, mereu, am mai mancat si carne cruda....ceea ce inseamna ca acum ar trebui sa ma feresc...adica de mezeluri crud-uscate si de legume, verdeturi ( urzici, etc) posibil contaminate cu kk de matza...( acum ce naiba fac, spal salata cu apa calda si detergent???)

Daca vrei neaaaparat le poti inmuia in apa cu otet. Dar nu mor oricum toate bacteriile si mie mi se pare exagerat. Am supravietuit in mizerie ca specie suficient ca sa ne facem probleme la fiecare prostioara.

Edited by Dev, 05 February 2015 - 11:57.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate