Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

A aparut o minune in viata noastra. Ce facem acum? :)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
727 replies to this topic

#19
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,492
  • Înscris: 13.10.2010

 pauli-marco, on 14 ianuarie 2015 - 15:53, said:

Haha...cate sfaturi...nu trebue sa faci nimic ci doar ascultati instinctul....maicamea ma nascut pe hatul unui camp si nu a fost nevoie de doctori,analize,vitamine ,mancaruri speciale si multe prostii......si iaca ca sant mare si puternic si mama traeste bine si are 82 de ani...o zi buna.......uitasem a fost nevoie doar de taicamiu,de secera cu care a taiat matu si de caruta cu care ne-a adus acasa
Si ce sanse de supravietuire aveau copii nascuti in acele conditii?

Acum medicina a evoluat si evolueaza de la o zi la alta...si de ce sa nu se profite de pe urma aceste evolutii?

Si ca sa revin la mancare. SA manance tot ce prinde dar sa nu se rezume doar la un singur aliment.... Adica daca i-a picat fisa pe inghetata, sa nu manance numai inghetata pana naste.

Edited by ccf_cristi, 14 January 2015 - 16:02.


#20
pauli-marco

pauli-marco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 12.05.2013

 ccf_cristi, on 14 ianuarie 2015 - 16:02, said:

Si ce sanse de supravietuire aveau copii nascuti in acele conditii?

Acum medicina a evoluat si evolueaza de la o zi la alta...si de ce sa nu se profite de pe urma aceste evolutii?

Si ca sa revin la mancare. SA manance tot ce prinde dar sa nu se rezume doar la un singur aliment.... Adica daca i-a picat fisa pe inghetata, sa nu manance numai inghetata pana naste.
..........multe ,uite eu sant in viata si sant sanatos binenteles totul cu ajutorul celui de sus care orandueste totul la timpul potrivit,multamiri sai dam lui

#21
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,376
  • Înscris: 06.06.2006
Eu nu pot sa va spun decat ce este cel mai important.
Adica ce i-a spus medicul nevestei la inceput ca este cel mai important si ni s-a confirmat dupa aceea

Citez

"Nu uitati. Nu sunteti bolnava. Sunteti doar insarcinata"

Spor la carat burta pe caldura de la vara (asta i s-a parut cel mai crunt nevestei toata sarcina; nici greturile, nici nasterea nu au intrecut asta). :D

#22
noha_1508

noha_1508

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 03.08.2007
Eu ma uitam cu drag si cu jind dupa gravidutele cu rochite vaporoase in plina vara. Poate ca nu va fi usor, dar cu siguranta va fi frumos.

#23
ionutzu_23

ionutzu_23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 30.06.2010
Felicitari pt gravidute.
Sotia mea este in 12 saptamani si are o perioada mai nasoala (daca pot spune asa).Are greturi de 3-4 ori pe zi si nu poate sa manance absolut nimic.Sper sa treaca cu bine si cat mai repede peste aceasta perioada nasoala .
Sper din suflet ca voi doua sa nu treceti prin asa ceva pt ca vad cat de mult sufera si eu din pacate nu o pot ajuta cu nimic
Va doresc din suflet sarcina cat mai usoara

#24
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014
Toata lumea ocupata de Craciun.

#25
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003

 kretzu77, on 14 ianuarie 2015 - 17:54, said:

[...]"Nu uitati. Nu sunteti bolnava. Sunteti doar insarcinata"[...]
Dap! Asta-i esenta!

In principiu tre' sa dispara cafeaua, tigarile si dulciurile. Alta schimbare drastica de alimentatie nu trebuie, decat daca in urma analizelor se descopera vreo anemie. Oricum medicul ginecolog din start recomanda vitamine, minerale, acid folic, fier.

Tre' sa recunosc ca parca e mai simplu cu un kinder nascut primavara decat unul nascut toamna - burta mare pe timpul iernii de nu curg apele pe tine non-stop, pana vine frigul are cateva luni bune si e maricel, isi poate lua doza necesara de vit. D de la soarele de vara ....

Ce as recomanda viitoarelor mamici e sa se documenteze despre nastere si alaptare. Circula multa informatie falsa sau denaturata care mai mult impiedica decat ajuta (chiar de la cadrele medicale).

#26
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
felicitari viitoarelor mamici si sarcina usoara!!!

#27
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
A mea nu a avut nici greturi nici pofte la nici una dintre sarcini. Chiar am scapat usor ... :) Si nu s-a lasat nici de fumat. Doar a scazut de la 10 tigari la 2-3 tigari pe zi. Iar copii sunt bine mersi, Ii puteti vedea in poze pe topicul dedicat.

#28
rinser

rinser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 03.11.2010

 pauli-marco, on 14 ianuarie 2015 - 15:53, said:

a fost nevoie doar de taicamiu,de secera cu care a taiat matu
In sfarsit am inteles si eu legatura intre secera si ciocan... Posted Image

#29
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Multumim pt urari, intr-adevar eu consider ca n-am nici un merit, doar Mama-Natura, desi pt ea e ceva absolut normal, sper acum sa nu o dezamagesc;
Ma cam enerveaza momentan ideea screeningurilor astora " genetice, in urma carora rezulta o probabilitate mai mare sau mai mica de a avea niste defecte ....dar probabil costul acestora ( desi se fac pe banii nostri) compenseaza costurile destinate ingrijirii unor eventuali produsi de conceptie neviabili??? Am inteles ca asta ar fi fost una dintre marile dureri ale americanilor, cel putin, ca le crestea cetatenilor cota la asigurari pt ca unii se incapatanau sa aduca pe lume copii cu malformatii incompatibile cu supravietuirea...
Insa nici un screening nu cred ca ne poate spune cu exactitate cat de grav va fi afectat copilul de o anume anomalie cromozomala ( sindr Down, Turner), daca si cat va trai, etc, la fel cum nici nu ne paote spune daca va ajunge vreodata alcoolic, bipolar, schizofrenic, etc....
Si apoi mai e un aspect: daca la prima testare, mai ales daca esti lao varsta inaintata, iti iese un risc destul de mare, automat la o " incercare" urmatoare, va iesi si mai mare....asa ca dipa parerea mea, n-ai ceface, artrebui sa iti asumi riscul...( daca Doamne fereste ai un copil fara cap sau mai stiu eu cum, asta vezi oricum, presupun...).... acum nu stiu daca ai voie sa refuzi sa faci aceste teste, atata timp cat ti se spune ca sunt " obligatorii" la varsta ta...( chiar daca trebuie sa le platesti)...insa sper ca poti sa refuzi amniocenteza sau altele mai invazive, daca ti se sugereaza ca ar trebui si alea...
Cum spunea cineva mai sus: si mama a nascut la 36 de ani ( e drept nu prima data), si nu a facut nici dublu-test, nici eco 3d, nici profil Torch, si nici nu a luat acid folic :D...

 noha_1508, on 14 ianuarie 2015 - 18:02, said:

Eu ma uitam cu drag si cu jind dupa gravidutele cu rochite vaporoase in plina vara. Poate ca nu va fi usor, dar cu siguranta va fi frumos.

Asa am zis si eu,vara putem umbla mai lejer imbracate, daca era e gerurile astea sa nu ne mai incapa nimic, ( si sa fim nevoite sa umblam totusi la doctori si controale) ce ne faceam???
Noroc ca bag seama piticaniei ii place sa ne plimbam, chiar si pe gheata, desi ma cam oboseste, in schimb nu-i place la seviciu si nici acasa prea mult, se plictiseste :D.

Noha, ai fost la echografie? I-ai auzit inimioara? Al meu vreau sa zic ca are inima de leu, cand am auzit am intrebat ala e cordul meu sau al lui??? ( zicea al meu daca nu pot sa-l scot mai devreme, sa iasa leu ....in fine, oricum iese cand vrea el, nu cand vrem noi, dar nici nu stiu de ce sa-mi fie mai frica, de leu sau de fecioara??? Sau oricum va face ce vrea cu mine???)

#30
lucian2008

lucian2008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 543
  • Înscris: 29.01.2008
Felicitari !!! Screening-urile sunt comparate cu statistica, la fel si masuratorile respective. Nu trebuie sa te ingrijorezi ca iti ies anumiti markeri mai mari.

Important acum este sa ai o alimentatie sanatoasa, sa mananci legume, fructe, carne. Sa eviti fructele care contin vitamina C in exces sau cel putin incearca sa le mananci ponderat (citrice, kiwi, etc). Nu manca conserve, mancaruri care contin carne tocata si ficat. Fereste-te de alcool si de tigari. Cafeaua nu este interzisa in sarcina, insa trebuie consumata cu ponderatie. La fel si ciocolata.

Incearca sa nu bei prea multe sucuri, ceaiuri. Nu consuma produse care contin zmeura sau tei (ceaiuri sau miere de tei)

Acid folic si vitamine recomanda medicul, la fel si no-spa (reduce contractiile).

Sa ai sarcina usoara !!!

#31
noha_1508

noha_1508

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 03.08.2007
@delores Am fost la eco la 5w.1d si nu se putea auzi inimioara. M-a programat in 23 din nou. Si pentru tine tot prima sarcina este?

#32
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
O ecografie la 5 saptamani n-are absolut nici o logica, atata timp nu sunt simptome dubioase (caz in care ar putea elimina/clarifica posibilitatea existentei unei sarcini extrauterine). Pana pe la 8 saptamani n-ai ce cauta la eco de fapt si de drept, n-ai ce sa afli mai mult decat ti-a zis stickul ala pe care ai facut pipi :).

Cat despre testele statistice, sunt exact cum le zice si numele, statistica.
Un rezultat la testul combinat de “risc scazut” nu garanteaza ca vei avea un copil fara probleme, dar ofera o oarecare liniste. Mai ales combinat cu ecografia de 20 de saptamani (parca e cunoscuta drept “morfologie” in Romania).

La fel, un rezultat de “risc ridicat” nu inseamna ca vei avea un copil cu probleme. Nu degeaba nu se iau niciodata decizii de avort doar in baza testului combinat ci se recomanda o amniocenteza. Mai nou exista un test cu riscuri 0 (spre deosebire de amnio care are risc de avort 1-3 la 1000 amnio) si acuratete foarte mare, NIPT. Non-Invasive Prenatal Test. Nu stiu daca e oferit si in Romania, dar presupun ca da.

Screeningul pentru defecte cromozomiale e oricum o alegere foarte personala. Daca consideri ca esti pregatita fizic, psihic si bugetar sa cresti un copil cu probleme, n-are rost sa il faci.
Daca ai vrea sa stii dinainte si sa ai optiunea sa alegi, n-ar fi rau sa il faci.

#33
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Din pacate e prima sarcina pe care intentionez sa o duc la capat cu orice pret, dar este o mare prostie sa astepti pana la varsta asta, cand cresc atat de mult riscurile de anomalii genetice si e mult mai greu si pentru noi.....asa ca fetelor, nu faceti prostia sa va luati dupa barbatii vostri care va spun ca o sa faceti copil cand o sa aveti de toate si bani multi, ca asa fac " smecherii", cine are bani face ce vrea, etc, pt ca nu e asa, cu natura si cu sanatatea nu te poti juca si nu le poti sfida, oricati bani ai avea :(....


In fine, nu am inteles de ce si in ce conditii se prescrie tratamentul cu Utrogestan, mi-a zis dr catrebuie sa-l iau ca sa tin sarcina ( adica trebuie asa, ca sa fim siguri, pt orice eventualitate, sau exista un risc pt ca...???). Stiu ca au mai luat 2 colege mai demult, una intr-adevar avea 40 de kg si era oarecum de inteles, dar cealalta luase cu multi ani in urma, nu era nici prea slaba, nici prea grasa, nici prea batrana nici prea tanara....o sa intreb si vecinele, am cateva care au facut copii la batranete, > 35, chiar sunt curioasa ce au luat si ce teste au facut....

#34
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Sincer, numai in Romania se prescriu/recomanda tot felul de "tratamente" in sarcina chiar si in cazuri de sarcina absolut normale. Utrogestanul si no-spaul (ca tot l-a pomenit cineva mai sus) se folosesc mai ceva decat bomboanele mentolate :lol:. Ma intreb cum de-or naste femeile in lumea asta mare fara una si fara alta... Posted Image  

Nu neg ca sunt si sarcini cu probleme si cred ca ar trebui sa discuti cu 1-2 ginecologi (nu pari multumita de cel de acum?) sa-ti faci o parere despre ce este cu adevarat nevoie in cazul tau si ce nu. Lasa povestile din vecini, nu se aplica aceleasi tratamente tuturor dupa ureche.

E de inteles oarecum ca vrei sa tii "cu dintii" de sarcina dar trebuie sa fii constienta ca e inca o sarcina la inceput si ca se pot intampla x lucruri pana se dezvolta fatul complet, lucruri care nu depind de tine. Pana macar la 14-15 saptamani e bine sa te bucuri ca esti insarcinata dar incearca sa nu-ti faci foarte multe planuri. Dar nici ganduri rele.

#35
noha_1508

noha_1508

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 03.08.2007
Mie mi-a zis sa iau acid folic si elevit. E normal sa dorm 12 ore pe zi si tot obosita sa fiu?

#36
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Da, pana spre sfarsitul lunii a treia e absolut normal sa te simti obosita. E momentul perfect sa adormi in fund pe canapea seara :roflmao:.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate