Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

A aparut o minune in viata noastra. Ce facem acum? :)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
727 replies to this topic

#37
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Odihniti-va acum cat puteti, zice lumea. Cand o veni bebe nu va mai lasa...

Ca o gluma, mi-a zis al meu sa mananc acum cat pot si cat vreau, ca pe urma...dupa ce nasc si alaptez, nu o sa mai mananc nimic juma de an ( nu stiu de ce, poate din cauza greutatii pe care o sa o acumulez?)... acum i-am zis si eu ca daca nu mi se vindeca stomacul, daca nu mananc 2 zile se gaureste de tot si raman fara el, mai mananc doar perfuzii, nici nu mai e nevoie sa fac operatie de micsorarea stomacului....

Nu sunt tocmai mare fana a unor asemena previziuni sinistre, totusi...mai imi zicea soacra-mea " sa vezi cand i-o creste perisorul ce te mai arde..."....pai la halul cum ma arde pe mine oricum stomacul si esofagul, cred ca am sa fac un " hairball"...( cam ca ala de la avatar :D)


#38
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

 prisonbreak, on 14 ianuarie 2015 - 15:46, said:

Felicitari! Si sarcina usoara! Posted Image

Pe langa multe alte analize, sa nu neglijeze gravidutele testarea pt toxoplasmoza. In functie de rezultat poate fi necesara si o modificare a regimului alimentar, cel putin in primele luni.

Si listeria, chlamydia si cytomegalovirus.

delores, ti-am raspuns la topicul cu indemnizatia. Cica are copilul mult par daca tu ai arsuri stomacale puternice. Si fata, pentru burta rotunda, baiat, pentru tuguiata. Si alte minunatii.

#39
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Da, mersi! Ar trebui sa fie paros ca o maimuta :D

 noha_1508, on 19 ianuarie 2015 - 13:20, said:

Mie mi-a zis sa iau acid folic si elevit. E normal sa dorm 12 ore pe zi si tot obosita sa fiu?


Daca iti da sa iei si Utrogestan...si mai si ! Seara ca seara, ca oricum te culci, ziua e mai rau...
Mie mi-au dat de la farmacie Ferlidona, cu acid folic si alte vitamine, b-uri,c, e si iod...a zis dr ca sunt bune dar sa monitorizex greutatea...pana acum e ok...ziua mi-e bine cu ele,  oricum eram obosita si inainte, dar seara...nu mai sunt buna de nimic cand ajung acasa....

#40
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
La mine cand a aparut minunea am inceput sa mananc cat pentru doi.....Curios totusi pentru ca minunea era in burtica sotiei nu in a mea......

#41
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Am observat si eu fenomenul la noi in casa :D

#42
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013

 ionutzu_23, on 14 ianuarie 2015 - 18:56, said:

Felicitari pt gravidute.
Sotia mea este in 12 saptamani si are o perioada mai nasoala (daca pot spune asa).Are greturi de 3-4 ori pe zi si nu poate sa manance absolut nimic.Sper sa treaca cu bine si cat mai repede peste aceasta perioada nasoala .
Sper din suflet ca voi doua sa nu treceti prin asa ceva pt ca vad cat de mult sufera si eu din pacate nu o pot ajuta cu nimic
Va doresc din suflet sarcina cat mai usoara

Multumim! Si dvs ( sotiei) , de-acum ar trebui sa o mai lase greturile...si eu am probleme cu stomacul, aproape in fiecare dupa-amiaza si seara mai ales...:(...dimineata ce e mai liniste...
Cum o puteti ajuta? Incercati macar sa nu ii faceti scarba in plus...( lasand vase nespalate, gatind si mancand chestii scarboase care miros in toata casa, etc). Si lasati-o sa se odihneasca, mai ales dupa ce mananca, sa nu se apuce imediat de diverse treburi care implica efort si fac si scarba ; lasati-o sa manance la timp, cand si ce simte nevoia, ca sa nu apuce sa o doara stomacul sau sa i se faca rau, si nici sa i se faca prea foame ca pe urma iar nu e bine pt stomac...
( eu de exemplu m-am certat cu ak meu sambata pentru ca dupa ce toata dimineata a schimbat apa la pesti si nu am putut face nimic, ca m-a lasat fara apa, apoi l-a gasit sa mergem prin magazine sa cautam gresie si faianta pt noua locuinta, si nu am vrut pt ca voiam sa-mi fac de mancare si sa mananc la o ora decenta, nu sa plec pe coclauri nemancata sa mananc te miri ce prostii pe-acolo....facusem cumparaturi de vineri seara, ca sa nu mai fiu nevoita sa pkec sambata dim si sa ma intorc la pranz deja obosita, e drept chestii usoare, voiam sa fac o supa de rosii si ficatei cu piure. S-a suparat si nici nu s-a atins de ce-am facut eu. Acum nici mie nu-mi venea sa mai mananc, doar am gustat cate putin. Apoi pe seara s-a apucat sa-si faca el cartofi prajiti cu oua si carnati.....eu n-am putut sa mai mananc nimic seara, in schimb am avut niste arsuri cumplite, a trebuit sa iau ranitidina pana la urma, si pe aia abia am inghitit-o, parca si apa imi venea inapoi....:( )

Edited by delores, 26 January 2015 - 17:48.


#43
noha_1508

noha_1508

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 03.08.2007
Azi am auzit inima lui bebe mic. Evolutie normala, bine prins a zis dna doctor. Iau elevit si acid folic. Daca le iau dimineata, am greata toata ziua, dar daca le iau seara nu am probleme. Stari de voma nu am, mananc tot ce imi iese in cale...croissante cu unt si gem, supe, pizza, cartofi piure, placinte cu mere, portocale, carne fripta... Mai am si eu arsuri si balonari dar trec cu ceai de chimen amestecat cu menta. Somnul persista si as zice ca e cel mai mare simptom de graviduta.

#44
shab

shab

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 12.01.2015

 noha_1508, on 26 ianuarie 2015 - 21:25, said:

Azi am auzit inima lui bebe mic. Evolutie normala, bine prins a zis dna doctor. Iau elevit si acid folic. Daca le iau dimineata, am greata toata ziua, dar daca le iau seara nu am probleme. Stari de voma nu am, mananc tot ce imi iese in cale...croissante cu unt si gem, supe, pizza, cartofi piure, placinte cu mere, portocale, carne fripta... Mai am si eu arsuri si balonari dar trec cu ceai de chimen amestecat cu menta. Somnul persista si as zice ca e cel mai mare simptom de graviduta.

Savureaza somnul pana mai poti... Posted Image

#45
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
Inca va tampesc medicii cu acidul asta folic, vad...

(Eu am luat asa de putin, ca nici nu conteaza, uitam sa-l iau. Vitamine prenatale nu a zis medicul sa iau).

#46
noha_1508

noha_1508

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 03.08.2007
Nah...daca medicul zice ne conformam. Daca ceva nu e bine apoi voi fi cu inima impacata ca eu am facut tot ce mi s-a spus. Nu vreau sa fiu un pacient/mamica rebela.

#47
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,723
  • Înscris: 06.10.2012
Acidul folic trebuie luat.
Eu am luat cu 6 luni inainte sa o concep pe fii-mea si dupa. Este dovedit efectul sau de scadere a malformatiilor diverse, a defectelor de tub neural, etc samd, stiti si voi, n-are sens sa repet chestii cunoscute deja.

#48
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Nu am luat inante, nici imediat dupa, ci abia cand am aflat, dupa Craciun ( am aflat in ajunul Craciunului, dar m-am dus la farmacie abia lunea urmatoare cand m-am intors la serviciu :D). Si eu am mai uitat cate o zi doua sa il iau, asta e...acum le iau dupa mine, sa le iau cand imi amintesc. Ferlidona are 400 micrograme, 200% din DZR, dar ma gandesc daca sa le schimb cu un preparat fara alte vitamine, se termina la sfarsitul sapatamanii asteia, au fost doar 30. Mai am de luat inca 2 saptamani cel putin. Ma gandeam sa nu incep sa iau in greutate prea devreme sau prea mult. Deja mi-am luat kilogramul inapoi, cu toate durerile de stomac. Cat ai voie sa iei maxim in primul trimestru? Unele spun ca poti sa s scazi, dar nu cred ca e bine nici asa sa slabesti mai mult de 2-3 kg ca ti se demineralizeaza oasele ( mai ales daca esti slaba oricum, si mai si versi), si apoi ce faci cand creste bebe si iei oricum? Dar nici sa te ingrasi din primul trimestru 5kg, sa zicem, dupa aia ce faci, pana la sfarsit iei 25, vai de coloana ta....

#49
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

 delores, on 27 ianuarie 2015 - 10:36, said:

Cat ai voie sa iei maxim in primul trimestru?
Nu prea e vreo regula (bine, gasesti zeci de grafice de crestere "normala" pe net), dar cat mai putin posibil spre deloc in primul trimestru, ai timp in trim 2-3 sa cresti :lol:.

#50
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Da, qm vazut, maxim 2 kg am voie pana la 12 sapt. ( adica sa ajung la max. 57)...apoi cam 1 kg la 2 sapt, pana la maxim 70....ideal ar fi sa nu trec de 65....

#51
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,723
  • Înscris: 06.10.2012
Ideal ar fi sa nu iei mai mult de 12.5 kg per total.
Insa si daca iei cateva peste, nu te agita foarte tare pentru asta, nu e o regula ca patesti ceva sau ca ramai cu ele.

La fii-mea, din cauza multiplelor probleme si a medicatiei excesive, am luat 22 kg, de la 50 la 72, in ultima luna de sarcina eram ca naiba.
La fi-miu, am luat 12.
La maxim 1 an de la ultima sarcina, adica fi-miu, aveam cca 55, acum am 54 si cu astea defilez de ani de zile.
Imi sunt bune si mai am inca haine de dinainte de o avea pe fii-mea, adica de acum 9 ani.

#52
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Stiu ca nici nu ar trebui sa ma gandesc la asta, dar am cunoscut cateva femei care s-au pus pe mancat, au luat in greutate, si dupa ceva vreme, deja se vedea bine ca sunt insarcinate, una acontactat o boala infectioasa, alta i s-a nazarit  lu' barba'-su ca n-ar fi al lui, si au trebuit sa renunte, alta, o verisoara de-a noastra, desi mai mica ca noi cu vreo 10 ani, avea peste 5 luni, ditamai burta, si a pierdut sarcina :(, iar dupa un an a trebuit sa faca cerclaj ca sa-l poata tine, si imi dau seama cat poate fi de nasol, pe langa toata nenorocirea, sa mai ramai si cu 10 kg in plus....e drept ca unele de suparare nu mai pot manca si slabesc de ajungi sa-ti fie frica pt viata lor, dar cete faci daca totusi in ciuda durerii, foamea si obiceiurile alimentare iti raman, ba mai mult, ti se pare ca macatul iti mai alina durerea, sau ca daca ti se va interzice sa mananci, n-ai mai putea sa suporti ??? Fereasca Dumnezeu, iar zic, poate nici nu ar trebui sa ne gandim la asta, dar uite ca s-a mai intamplat, din nefericire, unora si altora :(..... ( mai ales ca la noi in tara si in popor nu da nimeni doi bani pe consilierea psihologica sau terapie, ba chiar probabil stiti cu totii discutia in urma careia s-a concluzionat ca psihiatria nici nu este medicina adevarata, ci un fel de " vrajeala"...)

Edited by delores, 29 January 2015 - 17:10.


#53
noha_1508

noha_1508

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 03.08.2007
Daca mananci cat si ce trebuie, poti sa mananci si de 6-7 ori pe zi. Sora mea a ramas insarcinata la 60 kg, a nascut la 80 si acum are 53. Eu am ramas insarcinata la 65 si tare sunt curioasa cum o sa fiu peste 9 luni, insa pana acum nu am modificari vizibile. Nu trebuie sa te gandesti la dieta acum pt ca sunt suficiente metode si programe/sali de slabit.

#54
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Exista, dar cand ai un capcauc care crede el ca e bine cum spune si crede el si nu cum sti sau crezi tu sau cum ai auzit de la altii...

Sa vezi ce patii cu dublul test...eu oricum eram suparata si nu voiam sa-l fac, pt ca nu vreau sa imi fac griji in plus; acum in loc sa ma gandesc ca va fi bine sau ca va fi cum vrea Dumnezeu, trebuie sa gandim ca in functie de ce iese la test, il mai facem sau nu-l mai facem...:(.... daca rezultatele ies prost, ori renunti de la inceput ( dar la urmatoarea sarcina, daca se mai intampla sai daca mai vrei sa se intample), va iesi si mai prost ( probabil se ia in calculul statistic si antecedentul), ori mergi mai departe si faci amniocenteza, cu cheltuielile si riscurile cae le implica, ori daca ai tarie de caracter ramai asa si nu mai faci nimic, astepti sa vezi ce se intampla...oricum nu mai depinde de tine de aici inainte sa faci nimic ca sa schimbi configuratia cromozomilor, asa cum nu a depins niciodata....dar cate dintre noi chiar o au ???
Ei bine, incerc sa-i spun sotului despre ingrijorarilesi temerile mele ( defapt mi-e frica ca daca nuiese bine sa nu se razgandeasca el sa nu-l mai vrea); si ce credeti ca spune?? Ca ce atatea analize, am innebunit, am facut si luna trecuta, fac si luna viitoare, ca ma prosteste doctorul, ca alte femei nici nu se duc, etc...
Asadar, eu cefac acum? Una e sa ii spui doctorului ca nu vrei sa faci niste analize, dn motivele tale, sau ceri sa mai iti explice odata, si alta e sa considere sau  sa decida altcineva pentru tine ca nu e cazul sa le faci...sa te duci sa spui ca nu vrea sotul sa le faci...
Astazi m-am mai certat cu el si am mai discutat pe tema asta, si zice sa le fac, si daca nu e bne, facem altul, dar mie tocmai de asta imi e cel mai frica...si am eu motivele mele sa imi fie, ca mie nu mi se pare normal ca oamenii sa dispuna asa usor de viata si de moartea altora, chiar si propriilor copiii, atata timp cat e evident ca nu depinde de ei sa ii faca si nici sa ii faca asa cum trebuie..chiar asa, ce poti face pt ca data viitoare sa il faci " mai bine"??? Iei vitamine, mananci sanatos, nu mai iei medicamente care nu trebuie, insa cu stilul de viata ce faci? Muncesti mai putin, nu te mai enervezi?  Daca nu artrebui sa muncesc si sa ma enervez atat de mult, intr-adevar, era mai bine ca nu ma mai durea nici stomacul poate asa rau, nu mai aveam nici probleme cu nervii, nu mai faceam nici depresie...sau poate daca ma intelegea si el mai bine, sau poate faceam copii la vremea potrivita, cand inca  nu eram atat de batrani si bolnavi, daca ne gandeam mai mult la sanatatea noastra si a eventualilor urmasi si mai putin sa strangem bani, ca uite ca nu poti nici cu bani mai multi sa iti cumperi sanatatea...

Edited by delores, 30 January 2015 - 11:13.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate