Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

A aparut o minune in viata noastra. Ce facem acum? :)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
727 replies to this topic

#1
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Chiar daca de la liniutele roz pe testul de sarcina la momentul nasterii este doar un ”pas” de vreo 40 de saptamani, avem cele mai multe intrebari din intreaga noastra existenta.
Ce facem? Cum facem? Ce analize? Ce mancam? Ce simtim? Cum este? Cum va fi? Cum vom proceda? Cum va arata? Cum....Cum...

Acest topic se vrea a fi un jurnal de bord pentru cele doua gravidute, Noha_1508 si delores, carora le adresez inca o data, sincere felicitari!

Pot posta de asemenea, ceilalti parinti care au un sfat sau o idee pentru colegele noastre de forum.

Ocazie cu care am mutat si offtopicul de pe Ce ai mancat azi? :)

#2
noha_1508

noha_1508

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 03.08.2007
Multumim Diana! Intr-adevar apar zeci de intrebari si eu incerc sa fiu cat mai relaxata. Cu mancarea este o problema, pentru ca nu stiu cat si ce este bun pentru o graviduta. Inainte mancam foarte putin si acum este greu sa ajung la 3 mese complete. Incerc sa cresc treptat numarul de mese si mai mananc din 3 in trei ore cate un fruct.

#3
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,564
  • Înscris: 20.08.2014
Sa-ti traiasca, ce e baiat sau fetita? Cand va veni pe lume? :)

#4
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
care e minunea de fapt? liniutele acelea au aparut fara nici o "interventie" cumva? Posted Image

#5
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Aeon, unii parinti considera a fi o minune, sarcina.
Nu-ti plac metaforele mele, deci. :)

#6
noha_1508

noha_1508

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 03.08.2007
Al meu ar trebui sa vina in septembrie la inceput. Nu stim ce va fi, dar speram din tot sufletul sa fie sanatos.

#7
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
In primul rând să nu se îngrijoreze atâta timp  cât  sunt însărcinate , abia după naştere pot să se gândească la probleme . Starea de anxietate produce în corpul omului hormoni de stres care trec în corpul fătului şi produc tulburări  . Starea spirituală a mamei contează enorm pentru sănătatea copilului , deci tot ce trebuie să "emane"  trebuie să fie bucurie , speranţă , încredere .Posted Image

#8
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,220
  • Înscris: 05.06.2002
cand am citit titlul topicului si inceputul am crezut ca-i vorba despre tine cu marea veste. :)

#9
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

 -Diana-, on 14 ianuarie 2015 - 15:28, said:

Aeon, unii parinti considera a fi o minune, sarcina.
Nu-ti plac metaforele mele, deci. Posted Image

pai, sincer, am vazut titlul in noutati si ma asteptam apoi sa citesc despre minune, ce descoperiri au mai fost facute sau ce sarcini "din pom" au mai prins fetele :)
oricum, felicitari pentru cele doua gravidute

#10
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
De mancat...orice fara abuzuri,cred ca este cel mai bun sfat.Nici mamica  si nici bebe-ul nu trebuiesc tinuti in...[incubator] ci trebuie sa se invete cu adevarata natura.Oricum,fara tutun si exces de alcool ar fi un minim necesar.Multe alimente ce contin Ca si nu in ultimul rand tinut aproape de medicul pe/la care  sunteti in evidenta (mai este asa ceva?-am uitat de...28 de ani  :)  )

#11
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012

 Fane, on 14 ianuarie 2015 - 15:39, said:

cand am citit titlul topicului si inceputul am crezut ca-i vorba despre tine cu marea veste. Posted Image

:lol:

Ii mai las si pe altii sa contribuie la cresterea natalitatii.

#12
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007

 -Diana-, on 14 ianuarie 2015 - 15:41, said:


Posted Image

Ii mai las si pe altii sa contribuie la cresterea natalitatii.
Sa intelegem ca ati trecut de faza asta?  :)    scuze de off

#13
noha_1508

noha_1508

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 03.08.2007
Alcool nu gust, de tigari m-am lasat instant cand am aflat vestea. Mai fac la 2-3 zile o cafea din 100 ml apa, 100 lapte si jumate de lingurita de cafea pt ca imi calmeza durerile de cap.

#14
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
Felicitari! Si sarcina usoara! :)

Pe langa multe alte analize, sa nu neglijeze gravidutele testarea pt toxoplasmoza. In functie de rezultat poate fi necesara si o modificare a regimului alimentar, cel putin in primele luni.

#15
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Puteti sa incepeti sa faceti liste cu nume. De obicei asta e prima grija. :) Si de aici încep si primele certuri...


#16
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005
De unde stii ca nu-s mai multe minuni? Posted Image

#17
pauli-marco

pauli-marco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 12.05.2013
Haha...cate sfaturi...nu trebue sa faci nimic ci doar ascultati instinctul....maicamea ma nascut pe hatul unui camp si nu a fost nevoie de doctori,analize,vitamine ,mancaruri speciale si multe prostii......si iaca ca sant mare si puternic si mama traeste bine si are 82 de ani...o zi buna.......uitasem a fost nevoie doar de taicamiu,de secera cu care a taiat matu si de caruta cu care ne-a adus acasa

Edited by pauli-marco, 14 January 2015 - 15:57.


#18
noha_1508

noha_1508

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 03.08.2007
Eu nu am nici secera nici cal cu caruta, asa ca trebuie sa fac vizite la medici.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate