Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Cu masina, spre Germania

- - - - -
  • Please log in to reply
199 replies to this topic

#181
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Poti sa opresti oriunde pe autostarda in HU, A, D, nu sunt probleme, exista controlale intre Hu si A intre A si D dar in functie de noroc nu stai mai mult de 15 min!

#182
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postscoty, on 19 octombrie 2016 - 08:19, said:

Poti sa opresti oriunde pe autostarda in HU, A, D, nu sunt probleme, exista controlale intre Hu si A intre A si D dar in functie de noroc nu stai mai mult de 15 min!

In vf de sezon, vara, s-au pierdut si 2 ore pe ruta asta...

#183
ZDR

ZDR

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 23.02.2017
Salutare colegii.

M-a tot zapacit cumnatul meu sa merg la el de Paste. Sta in Germania in Billigheim si ma gandesc sa ii fac pe plac si sa merg cateva zile la el.

Ceea ce nu stiu eu este daca voi intampina probleme cu a mea masinuta , un Audi A4 - B6, norma de poluare Euro 3, in toata calatoria asta. Daca e cineva care se pricepe, care a fost de curand si e dornic sa ma ajute cu cateva pareri, sfaturi, le primesc cu mare drag. De asemenea daca imi puteti recomanda si un traseu anume.

Multumesc frumos! [ http://www.clubaudi.ro/styles/default/xenforo/smilies/clubaudi/search.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#184
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Daca-ti faci griji din cauza ca e Euro 3, nu ai de ce. In Ungaria si Austria nu ai restrictii, iar in Germania intri banuiesc pe la Passau si tii A6 pana la Heilbronn si apoi iesi pe Landstrasse pana in Billigheim. Avand in vedere ca e un sat de 5000 de oameni, nu cred ca s-a obosit nimeni sa faca Umweltzone pe acolo si sa interzica accesul a tot ce nu are eticheta D4, iar pe autostrada oricum nu ai astfel de restrictii. Daca vrei sa intri prin orase mai mari, e posibil sa dai de zone cu restrictii (nu in toate si de obicei doar in centru), dar nu stiu exact cum se aplica interdictia asta masinilor inmatriculate in afara Germaniei si care nu au abtibildul colorat in geam.
Daca-ti faci griji ca nu face masina fata drumului lung, numai tu stii in ce stare o ai, dar o minima pregatire inainte de a pleca la drum ar trebui sa te scuteasca de surprize neplacute.

LE: nu stiu pe unde iesi din tara, dar in functie de vama aleasa ai diferite optiuni pana in Budapesta si de acolo ai un singur traseu pana la cumnatul tau: Budapesta - Viena - Linz - Passau - Heilbronn - Billigheim.
Daca ajungi in Budapesta noaptea, cel mai simplu e sa tai orasul in 2 prin centru pentru ca nu ai trafic aproape deloc. Sa ai grija la radarul de langa podul peste Dunare. Daca ajungi in timpul zilei nu intra in oras, stai pe autostrada ca e mai ok, chiar daca lumea de obicei se mai rataceste pe acolo. Cu un GPS bun si un pic de atentie ar trebui sa te descurci.
Alimenteaza la noi in granita, ca sa-ti ajunga pana in Austria, nu fa greseala sa alimentezi la unguri. In Austria imediat dupa granita ai un Jet in Parndorf, pe dreapta in sensul de mers spre Germania (JET Tankstelle, Pannonia Straße 1, 7111 Parndorf, Austria - asta e adresa). Mai e unul in Wels (JET Tankstelle, Gunskirchnerstr. 1, 4600 Wels-West, Austria) si cu plinul facut acolo ar trebui sa te descurci pana in Billigheim.

Edited by Lowrider, 21 February 2018 - 23:43.


#185
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Adaug la ce bine spune Lowrider de la fata locului ca e bine de intrat in Germania cu cat mai mult combustibil in rezervor, dupa passau, pana la munchen, nu prea tin minte multe benzinarii, eu m-am dat odata jos de pe autostrada la Landshut, macar le-am aratat p-afara fabrica bmw juniorilor...

Edited by denky, 23 February 2018 - 00:19.


#186
ZDR

ZDR

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 23.02.2017
Multumesc frumos. Imi faceam griji doar in privinta normei de poluare. Masina se afla intr-o stare foarte buna.

Inca o data multumesc pentru amabilitatea de a ma ajuta! Drumuri bune!

Edited by ZDR, 23 February 2018 - 09:20.


#187
valentinag

valentinag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 10.08.2007
Vineri ne-a intors din Germania! Am luat vigneta pentru Ungaria de la noi de la MOL, 50 lei 10 zile, perioada minima, pentru Austria din prima benzinarie de la intrarea in tara, 9E la fel, 10 zile!
Pentru ca am plecat de la noi luni, cand era zi libera, am avut parte de drumuri libere, A1 execrabila, iti zdruncina toti creieriiPosted Image , pe valea Oltului s-a asfaltat, s-a mers foarte bine, Sibiu Deva a fost ok, de la Dobra la Margina absolut jalnic drumul, nu le-o fi rusine si guvernantilor astora cand trec pe acolo? Austostrada pana la iesire din tara ok! Pe Ungaria se lucreaza mult, am prins kilometri intregi de mers pe o singura banda, aproape de Budapesta, pe MO si dupa foarte aglomerat! Si in Austria se lucreaza, mai putin ca pe Ungaria. In Germania am folosit austostrada Salzburg Munchen la dus, se repara si acolo, foooarte aglomerata!
La Intoarcere am luat-o pe la Passau, s-a mers mult mai bine, inainte de Budapesta si dupa, am stat iarasi la cozi kilometrice, bara la bara zeci de minute! In Romania aglomerat, la 19.20 am intrat in tara si tot drumul a fost plin de tiruri, pana la 4.30 cand am ajuns noi la Bucuresti! Pe dealul Negru se tot sicanau niste tir-isti intre ei, mi s-a parut inconstienta curata!
De verificat ne-au verificat la iesire de la noi din tara, au vrut doar ci, nu ne-au intrebat altceva nici ai nostri nici vecinii unguri, in Austria nimeni, in Germania ne-au cerut actele! La intoarcere doar ai nostri ne-au cerut CI.
Drumuri bune sa aveti!

#188
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Pot avea probleme daca pe usa fata dreapta este o zgaraietura de circa 20 cm si putin infundata la una din capete ?

#189
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Nu

#190
valentinag

valentinag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 10.08.2007
Nu e nicio problema! Noi am avut parbrizul crapat si nu ne-a întrebat nimeni nimic!

#191
dragos_ene

dragos_ene

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 23.04.2007
Buna seara,
De unde ati cumparat (online) stickere/plachete auto pt incadrarea in clase de  poluare si cum s-a procedat cu livrarea.
Multumesc.

#192
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 28.06.2007
Eu am identificat doua modalitati pentru achizitonarea ecusonului de mediu:
- la fata locului, in Germania
- comanda on-line

Puteti citi un mesaj mai vechi:
https://forum.softpe...30#entry8409009

#193
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,562
  • Înscris: 30.10.2003
S-a deschis o portiune de autostrada A94. Daca vreti sa mergeti spre Stuttgart dinspre Austria mai aveti o varianta de luat in considerare: iesiti de pe A8 (Austria) ce duce spre Passau chiar inainte de granita, mergeti pe DN maxim juma de ora dupa care bagati talpa mai departe pe A94.
E mult mai rentabil decat pe la Salzburg unde e mai tot timpul aglomerat.

#194
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostBursul, on 09 octombrie 2019 - 15:19, said:

S-a deschis o portiune de autostrada A94. Daca vreti sa mergeti spre Stuttgart dinspre Austria mai aveti o varianta de luat in considerare: iesiti de pe A8 (Austria) ce duce spre Passau chiar inainte de granita, mergeti pe DN maxim juma de ora dupa care bagati talpa mai departe pe A94.
E mult mai rentabil decat pe la Salzburg unde e mai tot timpul aglomerat.

Si fata de varianta "clasica" Landshut Munchen cum e?

#195
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,562
  • Înscris: 30.10.2003
Nu am fost niciodata. Am un coleg care sta in nordul Munchenului, el tot pe acolo se intoarce din Romania. E multumit.

#196
rahova

rahova

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 23.07.2009
Salutare, știe cineva dacă am voie in Munchen ( vreau sa vizitez numai BMW Welt) cu auto diesel euro 3 ?
Mulțumesc.

#197
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 01.07.2006
https://www.vinietae...logica-munchen/

#198
rahova

rahova

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 23.07.2009
Mulțumesc, dar nu îmi este clar dacă am voie până în zona verde de pe hartă sau nu  voie deloc în oraș!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate