Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cu masina, spre Germania

- - - - -
  • Please log in to reply
199 replies to this topic

#1
razvan_milan08

razvan_milan08

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 13.07.2008
Va salut, urmeaza sa plec pana in Germania (destinatia Steinfeld) intr-o mini vacanta de sarbatori, undeva pe data de 21-22 decembrie.
Am cautat cateva alternative de rute prin diferite programe, Google Maps, IGO, Sygic, insa fiecare isi face ruta lui.
Care, cum e treaba ? Nu as vrea sa le platesc lor autostrazile, cine a mai facut drumul ce imi puteti recomanda ?
Masina nu este pe numele meu, este pe o societate (am auzit ca mi-ar trebuii procura la vama cu ungurii), ce mi-ar trebuii in mod neaparat la mine ? De ce sa ma feresc ? Orice sfat e bine venit.Multumesc!

Edited by razvan_milan08, 11 December 2014 - 01:48.


#2
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,551
  • Înscris: 15.06.2007
Verifica sa ai carte verde valabila
Talonul masinii, ITP valabil, permis de conducere, CI sau pasaport valabile min 6 luni pentru toti pasagerii, un act legalizat de la proprietarul masinii,lanturi pt cauciucuri in austria ( am auzit ca la ei asta se cere- nu musai gume de iarna , ci lanturi pentru masina- verifica sa se potriveasca la dimensiunea rotilor)

#3
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
La germani NU plătești autostrada. Plătești vignetă la noi, la unguri și la austrieci (și eventual la slovaci și la cehi dacă treci pe la ei).

Eu îți recomand, personal, să eviți zona Munchen și să te aștepți la ambuteiaje înspre centrul Nemției. În principiu, din Deva plecat la 7 trebuia să ajungem seara devreme în Frankfurt, din cauză că am mers pe Munchen am ajuns aproape de miezul nopții (cam 3 ore întârziere doar din cauza stau-urilor). Din Ploiești ai clar 2 zile la un șofer sau 24 de ore + pauze la doi.

Edited by AlexIP, 11 December 2014 - 02:20.


#4
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,551
  • Înscris: 15.06.2007
Daca vrei sa mergi pe drumuri nationale si "judetene" cred ca vei dubla timpul de drum.. ca sa fiu indulgent. Vei intra in zeci de localitati, si o sa ai fel si fel de surprize. Daca vrei sa faci 2 zile pana la destinatie treaba ta.
Sau platesti 50 de lei vigneta la benzinariile MOL din romania, ca sa ai pentru ungaria si pana in austria esti rezolvat.
In austria mai dai vreo 7 euro pe vigneta.
In germania cred ca e gratis autostrada.

Cel mai comod este sa cunperi de la mol vigneta ungureasca ,nu iti mai bati capul cu forinti, sau sa te chinui sa explici in ungaria la benzinarii,cu ce vrei sa cumperi.

#5
razvan_milan08

razvan_milan08

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 13.07.2008
As vrea sa plec undeva pe la 22-23:00 din Ploiesti, toata noaptea sa fac Romania si sa merg pe zi pana la inoptare la destinatie sau invers ? Cum este mai bine ?

Edited by razvan_milan08, 11 December 2014 - 02:34.


#6
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,821
  • Înscris: 15.08.2014
Procura pe numele tau sa nu ai pb in afara tarii.
Vigneta Hu poti sa iei de pe net. O descarci,  o imprimi si gata. E electronica precum in Ro. Practic nu ti trebuie hartia ca esti in sistem direct.
Vigneta de At costa 8,5 euro/10 zile si obligatoriu lipita in dreapta sus.Daca nu, risti vreo 120 de euro amenda
Ori cu nu o cumperi, ori ca nu o lipesti, tot atat e amenda.
In De se plateste autostrada de la 12T in sus. Nu cred ca i cazul.
Cauciucuri de iarna pt De, lanturi pt At si veste reflectorizante pt fiecare pasager.  
Cauta sa intri De dupa 20h, ca ai sa innebunesti in stau. Adica blocaj rutier.
A,si un set de becuri de rezerva nu strica.
Drum bun.


#7
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,821
  • Înscris: 15.08.2014
Nu ai ce sa te iei dupa gps decat de la Budapesta incolo. Daca nu ai pus codul nu stiu in ce zona a De vrei sa ajungi.
Ploiesti Brasov Sibiu Deva Arad Nadlac Mako (urci pe autostrada) Szeged  Budapest  Tatabanya Gyor (Scrie mare pe panou At, Sk  Becs Wien Bratislava). La un moment dat Sk Bratislava se duc in dreapta, iar tu tii Becs Wien.
Treci granita pe la Hegysalom Nickelsdorf.Ai un Shell imediat cum intri in At. Opresti si iei vigneta.
In At  tii Wien pe urma Linz-De. Daca vrei sa intri in De pe la Subengrenze Passau Regensburg oriunde in De, tii Linz.
Daca ai treaba in sud pe la Munchen Sttutgart,  tii Salzburg. Salzburg de bifurca de Linz la aprox 150 de km dupa Viena.

Edited by petit_christian, 11 December 2014 - 03:32.


#8
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,821
  • Înscris: 15.08.2014
Bonus: benzina/motorina din Ro. Faci plinul inainte de granita.In Hu nimic.
In At numai de la statiile Jet.Prima e la 20 km dupa  granita la Parndorf. Tre sa iesi vreo 6 km de pe autostrada, dar se merita.
Cauti pe google Adress Tankstelle Jet Osterreich. Le cauti pe alea in drumul tau si le notezi. Faci plinul inainte sa intri in De. In De iei de pe nationake si supermarket. 1 km daca iesi de autobahn si e mai ieftin ., de obicei se iese pana in 5 km


#9
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011
Vigneta pt HU si AU le poti cumpara din Romania. Cand mergi de la Arad spre Nadlac, in benzinarii gasesti gherete. O mica sugestie, vigneta de AU se lipeste pe parbriz. Nu mai stiu in ce zona. Are un lipici foarte bun. Inainte de a o lipi pe geam, lipeste-o pe pantalon sa-i mai iei din puterea lipiciului. Asta ca sa o poti da usor cand te intorci acasa, sa nu stai cu briz brizuri pe geam. Nu se accepta varianta lipirii acesteia cu banda adeziva. Vezi, politistii austrieci sunt nepermisivi :)

Cum s-a mai spus si sus, alimenteaza la iesirea din tara. Nu alimenta din HU. Benzina/motorina de DE mi s-a parut mai buna fata de cea din AU.

Drum bun si Sarbatori Fericite!

#10
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,507
  • Înscris: 30.10.2003

 AlexIP, on 11 decembrie 2014 - 02:15, said:

La germani NU plătești autostrada. Plătești vignetă la noi, la unguri și la austrieci (și eventual la slovaci și la cehi dacă treci pe la ei).

Eu îți recomand, personal, să eviți zona Munchen și să te aștepți la ambuteiaje înspre centrul Nemției. În principiu, din Deva plecat la 7 trebuia să ajungem seara devreme în Frankfurt, din cauză că am mers pe Munchen am ajuns aproape de miezul nopții (cam 3 ore întârziere doar din cauza stau-urilor). Din Ploiești ai clar 2 zile la un șofer sau 24 de ore + pauze la doi.
Daca ai fost duminica dupa-masa/seara asa este, zona München e dezastru. In rest e mai ok decat in zona Stuttgart de exemplu, acolo sunt mai dese ambuteiajele.

Eu fac asa: inainte de Wels (iesirea din Austria) este o benzinarie, Ansfelden ii zice la loc. Acolo au WI-FI gratis si vad pe Google Maps unde sunt ambuteiaje.  De acolo se poate merge pe la Passau sau pe la Salzburg depinde de conditii.

Eu as face Romania pe zi (pentru ca gropi, caini, carute, chestii rutiere nesemnalizate) si autostrazile noaptea.

#11
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Daca doresti sa si vezi ceva din excursie , atunci este OK sa ocolesti autostrazile. Daca nu esti interesat de partea turistica , plateste autostrazile ca merita si ultimul ban. Economisesti mai mult ( timp si carburant )  din mersul constant pe autostrada si din cauza drumului drept , decat ai economisi din lipsa platii taxelor . Cel putin in Austria si Germania , multe drumuri paralele cu autostrazile sunt drumuri inguste ( desi calitative si placute de parcurs ) si ocolesti mult ca si numar de km. Pretul motorinei este destul de mare si la noi , dar calitatea nu se compara. Ai sa constati dupa primul plin de motorina facut in Austria sau Germania ca masina "zboara" la propriu si consumul scade din cauza calitatii superioare a carburantului .

#12
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
"hu"vinieta se poate lua si de pe net, inclusiv de la roviniete.ro de exemplu, daca vrei sa eviti opriri inutile si bani extra dati fara motiv.

Nu uita sa pui stickerul pe parbriz in Austria! Si recomand de cumparat la prima benzinarie IN Austria (e chiar imediat dupa granita, atentie sa nu fie un control chiar dupa aia). Asa macar primiti pretul corect (pe care nu cred ca o sa-l gasiti nicaieri altundeva, mai ales daca cumparati in alta moneda).

#13
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,783
  • Înscris: 06.09.2004
subscriu, neaparat vinieta in austria si lipita pe parbriz, eu mi-am luat amenda aia de 120 de euro ca nu o lipisem. si aveam de mers fix 3 km in austria, ma asteptau dupa granita. mare grija in austria, amenzile trebuie platite pe loc, sau pleci pe jos. si nu sunt deloc mici.

in plus, in germania iti trebuie umwelt plakette ca sa intri in centrul oraselor mai mari. e tot un sticker verde care trebuie lipit in parbriz. poti sa verifici aici daca e necesara in zona in care mergi tu. se poate cumpara de pe net, dar e minim 25 de euro - sau cand ajungi acolo, de la orice birou tuv, cu 5 euro.

Edited by born2lose, 11 December 2014 - 10:55.


#14
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010
Si eu recomand varianta cu autostrada.Vignetele le poti cumpara in tara inainte sau chiar in vama atat pt Ungaria cat si Austria. Pt 20-25 euro nu merita sa mergi pe drumuri nationale. Eu fac regulat drumul intre Germania si Romania si folosesc doar autostrada. In privinta carburantului evita alimentarile pe autostrada, este destul de scump cam 1.5-1.6 euro benzina. Singurul "impediment" in Austria sunt santierele de pe autostrada, locuri unde se mai produc stauri dar sunt de scurta durata. In schimb noaptea este traficul foarte lejer pe autostrazi.
@tfmercedez
Unde cumperi tu cu 7 euro vigneta pt Austria? Eu mai ieftin de 8.5 euro nu am reusit sa cumpar, adevarat in Germania. La o benzinarie in Austria am cumparat cu 9 euro......

#15
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 feribalint, on 11 decembrie 2014 - 11:03, said:

Unde cumperi tu cu 7 euro vigneta pt Austria? Eu mai ieftin de 8.5 euro nu am reusit sa cumpar, adevarat in Germania. La o benzinarie in Austria am cumparat cu 9 euro......

Anul asta e 8.50 aia minimala (pentru masina evident).
Da, am uitat sa spun mai ales la primul Shell din Austria sint niste angajati (h)unguri care cam uita sa dea restul. Dar asta nu inseamna ca e mai scumpa sau mai ieftina, pretul e acelasi (teapa e diferita) nu e ca la noi ca stai sa vezi x euro in ron la cursul zilei (eventual + tva daca vorbim de alte produse), etc. E 8.50 (8.70 la anu'), asta e.

#16
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,551
  • Înscris: 15.06.2007

 petit_christian, on 11 decembrie 2014 - 03:18, said:

Nu ai ce sa te iei dupa gps decat de la Budapesta incolo. Daca nu ai pus codul nu stiu in ce zona a De vrei sa ajungi.
Ploiesti Brasov Sibiu Deva Arad Nadlac Mako (urci pe autostrada) Szeged  Budapest  Tatabanya Gyor (Scrie mare pe panou At, Sk  Becs Wien Bratislava). La un moment dat Sk Bratislava se duc in dreapta, iar tu tii Becs Wien.
Treci granita pe la Hegysalom Nickelsdorf.Ai un Shell imediat cum intri in At. Opresti si iei vigneta.
In At  tii Wien pe urma Linz-De. Daca vrei sa intri in De pe la Subengrenze Passau Regensburg oriunde in De, tii Linz.
Daca ai treaba in sud pe la Munchen Sttutgart,  tii Salzburg. Salzburg de bifurca de Linz la aprox 150 de km dupa Viena.
Din Deva, nu o iamai binespre timisoara, mai are un tronson de autostrada inainte de Lugoj si apoi dupa Recas urca pe autostrada ce ocoleste Timisoara si trece pe langa Arad. Poate e ceva mai lung, dar economiseste timp si nu trece pe valea Muresului.

#17
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,384
  • Înscris: 23.04.2007

 AlexIP, on 11 decembrie 2014 - 02:15, said:

Din Ploiești ai clar 2 zile la un șofer sau 24 de ore + pauze la doi.
Bucuresti-Munchen 19h via Sibiu-Lugoj-Tm cu 1h.15-1h30min pauze.Bonus ceata feroce de la Nadlac pana in Munchen.2 soferi.Nov 2014.S-au mai deschis si alte tronsoane de autostrada de atunci la noi,deci se poate si mai bine.

Edited by AdrianHH, 11 December 2014 - 13:02.


#18
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,551
  • Înscris: 15.06.2007

 feribalint, on 11 decembrie 2014 - 11:03, said:

Si eu recomand varianta cu autostrada.Vignetele le poti cumpara in tara inainte sau chiar in vama atat pt Ungaria cat si Austria. Pt 20-25 euro nu merita sa mergi pe drumuri nationale. Eu fac regulat drumul intre Germania si Romania si folosesc doar autostrada. In privinta carburantului evita alimentarile pe autostrada, este destul de scump cam 1.5-1.6 euro benzina. Singurul "impediment" in Austria sunt santierele de pe autostrada, locuri unde se mai produc stauri dar sunt de scurta durata. In schimb noaptea este traficul foarte lejer pe autostrazi.
@tfmercedez
Unde cumperi tu cu 7 euro vigneta pt Austria? Eu mai ieftin de 8.5 euro nu am reusit sa cumpar, adevarat in Germania. La o benzinarie in Austria am cumparat cu 9 euro......
Nu stiu. Asa imi amintesc ca a costat prin 2008 sau 2009 vand am fost ultima data la Viena.

 AdrianHH, on 11 decembrie 2014 - 13:01, said:

Bucuresti-Munchen 19h via Sibiu-Lugoj-Tm cu 1h.15-1h30min pauze.Bonus ceata feroce de la Nadlac pana in Munchen.2 soferi.Nov 2014.S-au mai deschis si alte tronsoane de autostrada de atunci la noi,deci se poate si mai bine.
Care e ultimul tronson? Cel care uneste complet deva-sibiu?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate