Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Abuzuri sau nu ale agentilor paza din super market?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
104 replies to this topic

#19
Topcat7

Topcat7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 27.09.2014

View Postbogdan_popescu, on 30 noiembrie 2014 - 16:57, said:

@initiator
Hai mai, ai incercat sa furi la cantar si apoi te dai victima, tipa de la casa nu se sesiza ochiometric pentru 100 de grame, acolo a fost diferenta de greutate nesimtita.
Bine ti-au facut, alta data sa te inveti minte sa mai furi din magazin.

Eu nu cred ca omul a furat si apoi a postat aici. Mai degraba e un sistem mai ciudat la Kufland, mai mult sau mai putin intentionat.
Nu putem noi fura cat fura ei!

Laptele = 3-5 lei litrul, asta e FURT legal! Jaf LEGAL la drumul mare. Nici DNA-ul nu te scapa de talharia asta...

#20
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View Postbitanu_daniel, on 30 noiembrie 2014 - 16:11, said:

legume-fructe de unde am luat mai multe sortimente pe care le-am bagat in pungi, le-am cantarit si le-am etichetat. Apoi am mers mai departe prin magazin pentru a face si alte achizitii de produse. In momentul in care am ajuns la una din casele de marcat (ora18:31, conform bonului fiscal nr.5xx /28.11.2014), am pus toate produsele pe banda rulanta, apoi am inceput sa pun in carucior unele din produsele trecute de doamna/domnisoara casiera prin casa de marcat si la un moment dat respectiva a constatat ca unele pungi cu produse din cele cu legume-fructe nu corespund la greutate, contrar a ceea ce am cantarit eu, chipurile gresit. Bun, si?[...] Bun, s-a constatat o neregula de cantarire care a fost sesizata si corectata de casiera. Asta inseamna o gresala contraventionala sau penala a clientului? Eu nu am vazut un regulament la vedere, ci doar o capcana pentru fraieri ca mine.
   [...]doar pentru o neglijenta/eroare umana sau nu, dar care a fost corectata de angajata magazinului.
Nenicule, nu mai poza in victima. Daca a fost sau nu abuz retinerea ta e o chestie distincta de vinovatia ta in cazul asta.

Vad ca nu comentezi nimic despre o posibila defectiune a cantarului din interior(ceea ce se putea verifica rapid).

Nu are cum sa-ti dea o greutate cantarita mai mare  la casa decat aia pe care ai facut-o tu, decat in cazul in care ai adaugat produse dupa cantarire, sau ai tinut de punga in timp ce cantareai.

Adica doar daca ai incercat sa-i inseli.

#21
Basist

Basist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 29.11.2014
Curiozitatea mea este urmatoarea: Care a fost diferenta? Zic daca s-a prins casiera ca este ceva gresit?

Nu prea iau apararea supermarketurilor din cauze simple: Am patit si in Auchan/Real/Kaufland/Metro/Selgros sa gasesc marfa aruncata aiurea, sortimente asemanatoare inversate, nu ca inversate: Produse scumpe aruncate in partea celor ieftine.
Produse ieftine aruncate in partea celor scumpe nu am gasit...

Ex: De acum cateva zile - Kubeti de 80 de grame aruncate in locul celor de 40 de grame, eu daca imi fac 90% din cumapraturi in supermarket... am fost atent si am citit 80 de grame pe punga si 40 de grame pe placuta de pret, chiar daca "40 de grame" era cu scris mic.

Am patit treaba asta la sampon, cafea, la orice lucru posibil, arunca produse scumpe in zona celor ieftine(de un gramaj mai mic sau alt sortiment).

Edited by Basist, 30 November 2014 - 17:09.


#22
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View PostTopcat7, on 30 noiembrie 2014 - 17:00, said:

Atunci de ce nu cantaresc numai la casa, ca la Lidl?
Ca necesita timp suplimentar (bagat cod) si exista o gama mai larga de produse, clienti mai multi care stau la coada.

View PostTopcat7, on 30 noiembrie 2014 - 17:05, said:

Laptele = 3-5 lei litrul, asta e FURT legal! Jaf LEGAL la drumul mare. Nici DNA-ul nu te scapa de talharia asta...
Io zic sa mai dai o tura pe la dictionar sa vezi ce-i furtul. Laptele poate sa fie si 1000 de lei litrul. Prefect legal.

View PostBasist, on 30 noiembrie 2014 - 17:08, said:

Produse scumpe aruncate in partea celor ieftine.
Ghici de catre cine.

#23
Basist

Basist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 29.11.2014
Hai ca nu o arunca clientul, 1 produs mai inteleg... dar 2-3-4? Cam mare coincidenta.

#24
cristi_71

cristi_71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 07.07.2008

View PostBarboso, on 30 noiembrie 2014 - 16:36, said:

Eu as zice ca-i o problema de metrologie a celor de la Kaufland.  Unul dintre cantare este decalibrat.  Iar daca e cel de la casa, si arata in plus...
Matale cred ca o bagi la misto. Al dracu' cantar s-a "decalibrat" numai cand a cantarit el castravetii si morcovii. In rest, la ceilalti clienti a mers OK. Cat de tantalau sa fii ca dupa ce ai incercat sa ciordesti sa mai vii si sa te plangi pe forum?

#25
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008

View PostTopcat7, on 30 noiembrie 2014 - 17:05, said:

Eu nu cred ca omul a furat si apoi a postat aici. Mai degraba e un sistem mai ciudat la Kufland, mai mult sau mai putin intentionat.
Nu subestima tupeul de hot, nu are cum sa existe diferenta sesizabila cu ochiul intre ce ai cantarit si realitate, nu se sesiza tipa de la casa decat daca scria ca e juma' de kg si punga era umflata cu 3 kg.
Ai fost prins ca incerci sa furi suporti consecintele chiar daca platesti diferenta.
Paznicii au fost ok si l-au pus sa plateasca amenda fara sa cheme politia, stiindu-se cu musca pe caciula trebuia sa plateasca si alta data sa se invete minte sa nu mai fure.

Edited by bogdan_popescu, 30 November 2014 - 17:14.


#26
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View PostBasist, on 30 noiembrie 2014 - 17:10, said:

Hai ca nu o arunca clientul, 1 produs mai inteleg... dar 2-3-4? Cam mare coincidenta.
Sunt o gramada de produse puse "la loc" total aiurea de catre clienti. Gasesti si inves, in mod sigur. In ambele moduri poti sa-ti iei teapa.

Cand cumperi, te asiguri ca produsul pe care-l cumperi e chiar cel din dreptul etichetei.

#27
Topcat7

Topcat7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 27.09.2014

View PostMrReason, on 30 noiembrie 2014 - 17:09, said:

Ca necesita timp suplimentar (bagat cod) si exista o gama mai larga de produse, clienti mai multi care stau la coada.


Io zic sa mai dai o tura pe la dictionar sa vezi ce-i furtul. Laptele poate sa fie si 1000 de lei litrul. Prefect legal.


Ghici de catre cine.

Atunci sa faca precum la Carrefour, sa fie un angajat care cantareste.
Asta si vreau sa spun: e furt, dar e perfect legal, pentru ca legea e facuta de hoti. Pe care ii tot votati... Cand apar stiri cum ca supermarketurile se inteleg intre ele la preturi, nu mai comentati si nu ma mai trimiteti la dictionar.

#28
cristi_71

cristi_71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 07.07.2008
Crezi ca simtea aia ca e un morcov in plus chiar si la o punga de doar 1 kg? A indesat ca nesimtitu'

Edited by cristi_71, 30 November 2014 - 17:18.


#29
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008

View PostTopcat7, on 30 noiembrie 2014 - 17:15, said:

Atunci sa faca precum la Carrefour, sa fie un angajat care cantareste.
Asta si vreau sa spun: e furt, dar e perfect legal, pentru ca legea e facuta de hoti. Pe care ii tot votati... Cand apar stiri cum ca supermarketurile se inteleg intre ele la preturi, nu mai comentati si nu ma mai trimiteti la dictionar.
De ce sa mai stea cineva la fiecare cantar, niste angajati aiurea in plus pentru cativa hoti? Nu, hotii prinsi sa plateasca si cu asta basta.

#30
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,062
  • Înscris: 10.04.2006

View PostTopcat7, on 30 noiembrie 2014 - 16:56, said:

Ceva foarte urat am patit si eu. Am vrut sa cumpar un suc si dupa un minut m-am razgandit si l-am pus inapoi dar printre alte sucuri. Si apare un tip si imi spune sa iau sucul de acolo si sa il cumpar pentru ca am baut din el. E destul de infricosator cand te acuza unul de furt.
Chiar asa, cat tupeu pe astia sa te puna sa platesti o sticla de suc din care ai baut.

#31
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View PostTopcat7, on 30 noiembrie 2014 - 17:15, said:

Atunci sa faca precum la Carrefour, sa fie un angajat care cantareste.
Asta si vreau sa spun: e furt, dar e perfect legal, pentru ca legea e facuta de hoti. Pe care ii tot votati... Cand apar stiri cum ca supermarketurile se inteleg intre ele la preturi, nu mai comentati si nu ma mai trimiteti la dictionar.
Si preturi in sus ca la carfur. Mai bine nu.

Nu e nici o hotie, esti tu frustrat.

Edited by MrReason, 30 November 2014 - 17:21.


#32
shelder

shelder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 28.10.2012
deci ai incercat sa furi, casiera (cinste ei) si-a dat seama, iar tu mai ai tupeu sa faci pe victima?

#33
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,313
  • Înscris: 12.07.2010

View Postbogdan_popescu, on 30 noiembrie 2014 - 17:12, said:

Nu subestima tupeul de hot, nu are cum sa existe diferenta sesizabila cu ochiul intre ce ai cantarit si realitate, nu se sesiza tipa de la casa decat daca scria ca e juma' de kg si punga era umflata cu 3 kg.
Ai fost prins ca incerci sa furi suporti consecintele chiar daca platesti diferenta.
Paznicii au fost ok si l-au pus sa plateasca amenda fara sa cheme politia, stiindu-se cu musca pe caciula trebuia sa plateasca si alta data sa se invete minte sa nu mai fure.

Ce amenda? Paznicii au voie sa dea amenzi? A fost asta fraier ca nu a depus plangere pt privare de libertate. Indiferent ca a vrut sa fure au ba, in momentul in care l-au oprit paznicii, el platise tot ceea ce avea in cos. Deci?

#34
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Nu stiu daca chiar ai incercat tu sa inseli magazinul sau nu, si sincer nici nu ma intereseaza pe mine personal,  dar atata timp
cat n-ai cerut sa fie cantarite produsele respective si pe cantarul de  la raionul unde le-ai cantarit tu, sa se constate ca exista
o diferenta intre ele, se poate considera (ba chiar se considera 100%) tentativa de furt/inselatorie.

#35
LOCOmotive

LOCOmotive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 01.08.2007

View Postcristi_71, on 30 noiembrie 2014 - 17:17, said:

Crezi ca simtea aia ca e un morcov in plus chiar si la o punga de doar 1 kg? A indesat ca nesimtitu'
Dar la faptul ca ar putea fi un cantar integrat in cititorul de coduri de pe tejghea nu va ganditi? In felul asta vede rapid daca ai cantarit corect pe raion.

#36
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008

View PostBob493, on 30 noiembrie 2014 - 17:23, said:

Ce amenda? Paznicii au voie sa dea amenzi? A fost asta fraier ca nu a depus plangere pt privare de libertate. Indiferent ca a vrut sa fure au ba, in momentul in care l-au oprit paznicii, el platise tot ceea ce avea in cos. Deci?
Magazinu probabil ca are voie, daca nu-ti convine esti dat pe mana politiei pentru furt, in opinia ta mai bine pe mana politiei, nu? Posted Image
Degeaba platise  ce avea in cos, era normal sa plateasca, dar tentativa de furt? Asa orice dobitoc ar incerca sa fure din magazin si daca e prins asta e, plateste si sa nu pateasca nimic, nu? Frumoasa gandire, ar insemna ca respectivul de fiecare data ar fura, daca oricum n-ar pati nimic in caz ca e prins.

Edited by bogdan_popescu, 30 November 2014 - 17:28.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate