Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Abuzuri sau nu ale agentilor paza din super market?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
104 replies to this topic

#55
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,014
  • Înscris: 14.03.2013

 Topcat7, on 30 noiembrie 2014 - 18:10, said:


Vezi ce usor e sa bagi omul in puscarie pentru 2-3 ani?



Sa se plimbe, dar nu are nimic de-a face cu mine. Nu are uniforma, nu e politist. Vrei sa-ti spn si de cand s-a dat ordinul asta sau iti amintesti?
Foarte bine. Data viitoare sa nu mai fure.

#56
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,266
  • Înscris: 24.01.2008
Observ ca prezumtia de nevinovatie "s-a abrogat"...


 Topcat7, on 30 noiembrie 2014 - 17:00, said:

Atunci de ce nu cantaresc numai la casa, ca la Lidl?
Habar n-am.
O posibila explicatie ti-a dat-o altcineva.


 Basist, on 30 noiembrie 2014 - 17:08, said:

1. Produse scumpe aruncate in partea celor ieftine.

2. Produse ieftine aruncate in partea celor scumpe nu am gasit...
1. Foarte probabil de catre alti clienti.  Sincer sa fiu, nici eu nu-s foarte atent unde pun ceva in raft, daca m-am razgandit.

2. Eu da.


 cristi_71, on 30 noiembrie 2014 - 17:12, said:

Al dracu' cantar s-a "decalibrat" numai cand a cantarit el castravetii si morcovii. In rest, la ceilalti clienti a mers OK.
Stii tu ca la toti ceilalti a mers OK ?
Stii cumva ca (in cazul in care scanerul este si cantar  -  habar n-am cum e) este un obicei al casierelor sa mai cantareasca inca o data, si nu cumva a fost doar o intamplare ca atunci sa-i cada ochii (si) pe cantar ?  Eu nu stiu asa ceva.


 Topcat7, on 30 noiembrie 2014 - 17:59, said:

POLITISTII NU AU VOIE SA UMBLE IN CIVIL! Politistii umbla intotdeauna in uniforma
Pe-asta din ce put al gandirii ai scos-o ?



Da, cum a zis cineva, asta ar fi trebuit facut  -  mers si cantarit si la raion.
Mie mi s-a intamplat  -  bine ca mi-am dat seama la timp, cand am revenit sa mai cantaresc si alte cumparaturi  -  sa etichetez gresit ceva pe la Kaufland.

Edited by Barboso, 30 November 2014 - 18:16.


#57
eStev

eStev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 06.09.2012
Si la mine pe strada politia fila o tiganca care vindea droguri, nu erau politisti aia? :lol:

#58
shelder

shelder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 28.10.2012

 eStev, on 30 noiembrie 2014 - 18:16, said:

Si la mine pe strada politia fila o tiganca care vindea droguri, nu erau politisti aia? Posted Image
il las pe @topcat7 sa creada in continuare ca un politist e doar unul in uniforma. Posted Image

#59
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,014
  • Înscris: 14.03.2013

 Barboso, on 30 noiembrie 2014 - 18:14, said:

Observ ca prezumtia de nevinovatie "s-a abrogat"...



Habar n-am.
O posibila explicatie ti-a dat-o altcineva.



1. Foarte probabil de catre alti clienti.  Sincer sa fiu, nici eu nu-s foarte atent unde pun ceva in raft, daca m-am razgandit.

2. Eu da.



Stii tu ca la toti ceilalti a mers OK ?
Stii cumva ca (in cazul in care scanerul este si cantar  -  habar n-am cum e) este un obicei al casierelor sa mai cantareasca inca o data, si nu cumva a fost doar o intamplare ca atunci sa-i cada ochii (si) pe cantar ?  Eu nu stiu asa ceva.



Pe-asta din ce put al gandirii ai scos-o ?



Da, cum a zis cineva, asta ar fi trebuit facut  -  mers si cantarit si la raion.
Mie mi s-a intamplat  -  bine ca mi-am dat seama la timp, cand am revenit sa mai cantaresc si alte cumparaturi  -  sa etichetez gresit ceva pe la Kaufland.

El nu a etichetat ceva gresit. A pus mult mai mult in punga decat a cantarit. Evident, nu este cazul de 1-2 mere/morcovi ca nu ai cum sa iti dai seama de asta cu ochiul liber. Clar a pus mult mai mult si a batut la ochi. Acum nu se pune problema de prezumtie de nevinovatie, deja a recunoscut ca a furat doar ca nu intelege de ce se pedepseste si tentativa de furt.

#60
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,370
  • Înscris: 12.07.2010

 MrReason, on 30 noiembrie 2014 - 17:28, said:

Tentativa de inselaciune ramane, chiar daca a platit produsele. Nu sunt amenzi in mod oficial, ci te pun sa platesi contravaloarea eventualei pagube de nu stiu cate ori. Sau poate o suma fixa daca a fost doar tentativa.

Cum adica nu sunt amenzi in mod oficial? Adica iti cer bani ca sa nu cheme politia, sau cum? Iti dau si bon fiscal pt 'amenda'? Povesti de adormit copiii. Initiatorul a platit tot ceea ce avea in cos. In locul lui, chemam chiar eu politia si faceam plangere penala impotriva paznicilor care m-au sechestrat abuziv.

#61
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,266
  • Înscris: 24.01.2008

 jm2010, on 30 noiembrie 2014 - 18:18, said:

Acum nu se pune problema de prezumtie de nevinovatie, deja a recunoscut ca a furat doar ca nu intelege de ce se pedepseste si tentativa de furt.
Mda... in ultimele posturi pare sa recunoasca.
Initial chiar (mi-)a dat senzatia ca e sincer / nevinovat.  Si-atunci i-ati / i-au sarit toti in cap, c-a vrut sa fure.  De-asta ziceam de prezumtie.

#62
shelder

shelder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 28.10.2012
@bob493 ai sarit cateva posturi in care initiatorul recunoaste mai mult sau mai putin ca a cantarit mai putin decat avea. nu iti suna a tentativa de furt?

#63
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014

 Topcat7, on 30 noiembrie 2014 - 18:10, said:

Sa se plimbe, dar nu are nimic de-a face cu mine. Nu are uniforma, nu e politist. Vrei sa-ti spn si de cand s-a dat ordinul asta sau iti amintesti?
LEGE Nr. 320 din  27.12.2012   Cu privire la activitatea Poliţiei şi statutul poliţistului la
Cap.3 Art.24 pct.4 prevede: "Fiecare poliţist, pe tot teritoriul ţării, indiferent de funcţia pe care o deţine, de locul în care se află în timpul sau în afara orelor de program, în cazul în care sesizează existenţa unor circumstanţe sau fapte care periclitează ordinea de drept, viaţa sau sănătatea persoanelor ori alte valori sociale, este obligat să comunice despre aceasta celei mai apropiate subdiviziuni de poliţie şi să întreprindă măsurile posibile pentru prevenirea şi curmarea infracţiunii sau contravenţiei, acordarea primului ajutor persoanelor aflate în pericol, reţinerea şi identificarea făptuitorilor, depistarea martorilor oculari şi pentru paza locului în care s-a produs evenimentul".

Edited by mateus13, 30 November 2014 - 18:37.


#64
Topcat7

Topcat7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 27.09.2014

 bogdan_popescu, on 30 noiembrie 2014 - 17:51, said:

Cand stii ca ai furat normal ar fi sa lasi gura mica si sa cazi la pace cu ei, ca furtul se lasa cu dosar penal, paznicii cum am mai zis au fost de treaba ca nu au chemat direct politia.
Chestia cu bautul sucului se putea demonstra, daca era inceputa sau nu sticla, si apoi pe camere era floare la ureche cine a pus sticla acolo.
Bineinteles ca se poate demonstra. Am zis eu ca nu se poate demonstra?
Acum am ajuns sa discutam daca eu am baut din suc sau nu? Eu am pus sticla, era neinceputa. Cel mai probabil nu am pus-o pe raftul care trebuie. Asta ar explica de ce s-a luat de mine in felul asta. Sau poate vroia sa-si faca norma.  Am strigat la el de l-a luat dracu! A plecat, nu a zis nimic. Noroc ca eram si cu doi prieteni.

#65
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,370
  • Înscris: 12.07.2010

 shelder, on 30 noiembrie 2014 - 18:24, said:

@bob493 ai sarit cateva posturi in care initiatorul recunoaste mai mult sau mai putin ca a cantarit mai putin decat avea. nu iti suna a tentativa de furt?

Ba da. Dar nu poate fi dovedit, si in plus, in momentul in care a fost oprit de paznici, toate produsele din cos erau platite. Deci? Ce amenzi neoficiale visam noi aici? A fost sechestrat o ora pana s-a chemat politia. Plangere penala si dosar penal pentru dobitocii care au incercat sa-l santajeze.

#66
shelder

shelder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 28.10.2012
@bob493 hai sa nu o dam in hotu' striga hotu'.

 Topcat7, on 30 noiembrie 2014 - 18:29, said:

Am strigat la el de l-a luat dracu! A plecat, nu a zis nimic. Noroc ca eram si cu doi prieteni.
asta spune multe despre tine.

Edited by shelder, 30 November 2014 - 18:34.


#67
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,014
  • Înscris: 14.03.2013

 Bob493, on 30 noiembrie 2014 - 18:29, said:

Ba da. Dar nu poate fi dovedit, si in plus, in momentul in care a fost oprit de paznici, toate produsele din cos erau platite. Deci? Ce amenzi neoficiale visam noi aici? A fost sechestrat o ora pana s-a chemat politia. Plangere penala si dosar penal pentru dobitocii care au incercat sa-l santajeze.

Bag de seama ca si tu obisnuiesti sa practici sportul initiatorului Posted Image De asta esti un asa vehement aparator al hotilor. Poate fi dovedit, sunt martori casiera si agentii de paza. Aia trebuiau sa cheme din start politia si sa ii faca dosar penal fara discutii inutile.

Edited by jm2010, 30 November 2014 - 18:33.


#68
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Este cunoscuta metoda cu schimbatul ambalajelor sau al codurilor pt a trece pe la casa un produs mai ieftin , acum vad ca a aparut si metoda cintaririi unui produs , apoi punerea a inca ceva in punga ...pe linga alte metode de furt care sint .
..............
Cu produse platite sau nu , daca exista dovada ca la casa a aparut cu pungile in minus cintarite , este furt ...ce sa mai comentam .

#69
Topcat7

Topcat7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 27.09.2014

 mateus13, on 30 noiembrie 2014 - 18:25, said:

Fiecare poliţist, pe tot teritoriul ţării, indiferent de funcţia pe care o deţine, de locul în care se află în timpul sau în afara orelor de program, în cazul în care sesizează existenţa unor circumstanţe sau fapte care periclitează ordinea de drept, viaţa sau sănătatea persoanelor ori alte valori sociale, este obligat să comunice despre aceasta celei mai apropiate subdiviziuni de poliţie şi să întreprindă măsurile posibile pentru prevenirea şi curmarea infracţiunii sau contravenţiei, acordarea primului ajutor persoanelor aflate în pericol, reţinerea şi identificarea făptuitorilor, depistarea martorilor oculari şi pentru paza locului în care s-a produs evenimentul.

Articolul pe care l-ai dat se aplica oricarui cetatean si e scos din context. Probabil e altul alaturi care se refera la uniforma, mai cauta.
In nu stiu ce an un politist in civil s-a apucat sa urmareasca o masina. La un moment dat, aia au oprit si i-au ciuruit masina cu un Kalashnicov si el de-abia a apucat sa strige prin statie ca l-au ciuruit. Dupa aia s-a dat ordin sa nu mai circule imbracati in civil.
Politstii se legitimeaza intotdeauna. Trebuie sa poarte uniforma si alte elemente de identificare.  Nu mai vorbiti tampenii ca se iroseste cate un politist pentru morcovii de la Kaufland.

#70
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,370
  • Înscris: 12.07.2010

 jm2010, on 30 noiembrie 2014 - 18:32, said:

Bag de seama ca si tu obisnuiesti sa practici sportul initiatorului Posted Image De asta esti un asa vehement aparator al hotilor. Poate fi dovedit, sunt martori casiera si agentii de paza. Aia trebuiau sa cheme din start politia si sa ii faca dosar penal fara discutii inutile.

Nu am ajuns inca sa fur castraveti, dar nu le plang eu de mila retailerilor. Tu chiar crezi ca se uita aia la cateva sute de grame in plus sau in minus la cartofi si gogosari, avand in vedere cata marfa perisabila arunca oricum zilnic? Initiatorul e un lache care a vrut sa fure nitelus la cantar, si s-a cacat pe el cand a fost prins. Ceea ce a urmat a fost o tentativa de intimidare si santaj din partea unor ghertoi care au incercat sa-l sperie si sa-l jumuleasca de niste bani. Daca nu era lache, suna chiar el la politie si facea plangere penala.

#71
Topcat7

Topcat7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 27.09.2014

 shelder, on 30 noiembrie 2014 - 18:32, said:

@bob493 hai sa nu o dam in hotu' striga hotu'.


asta spune multe despre tine.
Probabil. Nu era momentul de dragalasenii.

#72
shelder

shelder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 28.10.2012

 Topcat7, on 30 noiembrie 2014 - 18:41, said:


Articolul pe care l-ai dat se aplica oricarui cetatean si e scos din context. Probabil e altul alaturi care se refera la uniforma, mai cauta.
In nu stiu ce an un politist in civil s-a apucat sa urmareasca o masina. La un moment dat, aia au oprit si i-au ciuruit masina cu un Kalashnicov si el de-abia a apucat sa strige prin statie ca l-au ciuruit. Dupa aia s-a dat ordin sa nu mai circule imbracati in civil.
Politstii se legitimeaza intotdeauna. Trebuie sa poarte uniforma si alte elemente de identificare.  Nu mai vorbiti tampenii ca se iroseste cate un politist pentru morcovii de la Kaufland.
ma faci sa rad. :) in ce film ai vazut asta? Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate