Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...
 

E confirmat: preturile vor scadea minim 10% in urmatorii 2 ani !

- - - - -
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#19
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,813
  • Înscris: 13.08.2008

 aeon, on 17 noiembrie 2014 - 12:08, said:

am facut cateva tranzactii in acest interval, in ambele "directii" (nu speculative, a fost necesar)
dar am vazut zeci de locuinte, preturi si oferte, nu din anunturi ci la fata locului, de la vanzatori sau cumparatori
ca exemplu, garsoniera "evaluata" la 72k eur pe la sfarsit de 2007 am vandut-o 2 ani mai tarziu cu 41k; apartament 3 camere pe care cerea 130k la inceput de 2008 l-am cumparat in 2012 cu 72k eur (si daca mai stateam cateva luni, cumparam altul in acelasi bloc la 56k, dar mult mai prapadit in interior)
alt exemplu, apartament 4 camere pe care am stat cu ochii, era in blocul din fata dormitorului Posted Image), cerea in 2009 (cred ca in decembrie, era tare frig..) 155k eur (3/4, bine aranjat, de calitate, il lasa inclusiv cu mobila); l-a vandut in 2013 cu 90k eur (probabil tot cu mobila, oricum era nelocuit) ;
eu as zice ca fata de acum 6-7 ani chiar au fost scaderi dramatice de preturi (minus 40-50% pentru mine e dramatic, pentru altii habar nu am ce inseamna, poate ei vor 90% scadere Posted Image)

Trebuie analizata si perioada de dinainte de varful de bula din 2008 ( 2002-2008 ), cand preturile au crescut cu circa 1.000% ( de circa 10 ori- cea mai puternica bula imobiliara din istorie ( istoria cunoscuta )- nu doar a Romaniei ! ), in Euro.  Posted Image  
Graficul trebuie sa arate perioada 2002- 2014. Atunci se vede ca avem, de fapt, o revenire la...fundamente/ realitate ( salariul mediu net  lunar oficial de 380 Euro- cel mai mic din UE, ca putere de cumparare- PPP, si penultimul, inaintea Bulgariei, ca valoare nominala; pensie medie de 200 Euro, alocatie pentru copil de 9 Euro, ajutor de somaj circa 150 Euro- acordat doar in anumite conditii etc.Posted Image). Tara bogata cu oameni saraci...Posted Image
De mentionat si gradul de indatorare a populatiei mult mai ridicat fata de 2002.
Plus ca in 2014 locuintele sunt mai vechi cu 12 ani fata de 2002. Si nu sunt vinuri nobile ( cu exceptia vilelor/ conacelor istorice ).Posted Image

 daybreak246, on 17 noiembrie 2014 - 14:55, said:

Dar deprecierea leului nu o luam in calcul? De la 3.5 la 4.5 ? Preturile nu au scazut chiar asa de mult cum ar parea la prima vedere din pacate si s-au mentitut la valori exagerate dintr-un sigur motiv, PRIMA CASA.

Dar inflatia nu o luam in calcul ?Posted Image

Edited by vacantamijlocie, 17 November 2014 - 15:29.


#20
urgenta

urgenta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 25.09.2011
Vad ca unii dintre voi aveti multe frustrari si regrete, si asta nu poate decat sa ma bucure.  Ma bucura chiar foarte mult, fiindca daca ati fi avut un argument legitim care sa contrazica o scaedere de preturi nu ati mai fi avut nevoie de insulte.

Cat despre cei doi care ati pus intrebari normale:

1) inflatia leului in ultimii ani este inflatia leului. Pretul la imobile tot in euro a ramas si a scazut si va mai scade. Ce legatura are inflatia leului cu preturile imobilelor ? Pai cu cat e mai mare inflatia cu atat devin mai ieftine imobilele (cei cu credite sunt executati silit, vanzaotri mai disperati lasa din pret, nu mai poate chair orice salariu minim sa faca credit, etc)

2) 10% nu este o scadere mare, dar conteaza si ea. La un apartament 3 camere nou, langa metrou, in bucuresti, daca se cere azi 60 mii euro si scade in 2 ani cu 10%, pai economisesti 6 mii euro. Iar 6 mii euro e o suma uriasa pentru oricine e suficient de sarac cat sa aiba nevoie de prima casa !

Ce e important: vor veni ani cand pretul scade cu 10% pe an, nici macar cei mai sceptici nu se indoiesc de asta. Sa nu ne bucuram exagerat insa, romania va fi depopulata si apartamentele din ce in ce mai vechi.

Edited by urgenta, 17 November 2014 - 15:48.


#21
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,813
  • Înscris: 13.08.2008

 urgenta, on 17 noiembrie 2014 - 15:46, said:

2) 10% nu este o scadere mare, dar conteaza si ea. La un apartament 3 camere nou, langa metrou, in bucuresti, daca se cere azi 60 mii euro si scade in 2 ani cu 10%, pai economisesti 6 mii euro. Iar 6 mii euro e o suma uriasa pentru oricine e suficient de sarac cat sa aiba nevoie de prima casa !

Ce e important: vor veni ani cand pretul scade cu 10% pe an, nici macar cei mai sceptici nu se indoiesc de asta. Sa nu ne bucuram exagerat insa, romania va fi depopulata si apartamentele din ce in ce mai vechi.
La o chirie de 320 Euro ( chirie= pret/180 ), se plateste 4.000 Euro/ an, 8.000 Euro/ 2 ani. 8.000> 6.000.Posted Image
Nu cred ca vor scadea atat de mult. Poate maxim 5%/an sau vor stagna. Dobanzile la depozite sunt aproape de zero.
Peste cativa ani este posibil sa se reia cresterea, mai ales daca se trece la Euro in 2019.
Pe termen lung, investitiile in imobiliare sunt profitabile ( mai ales cele care se pot inchiria ).

Edited by vacantamijlocie, 17 November 2014 - 16:10.


#22
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009

 urgenta, on 17 noiembrie 2014 - 15:46, said:

Vad ca unii dintre voi aveti multe frustrari si regrete
Bai frustratule, raspunde dracului la subiect si da-ne niste cifre de unde ai scos-o pe cea cu mai putini pensionari, in conditia realitatea si cifrele te contazic si spun ca acuma sunt mult mai multi.

#23
urgenta

urgenta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 25.09.2011

 vacantamijlocie, on 17 noiembrie 2014 - 16:06, said:

La o chirie de 320 Euro ( chirie= pret/180 ), se plateste 4.000 Euro/ an, 8.000 Euro/ 2 ani. 8.000> 6.000.Posted Image
Nu cred ca vor scadea atat de mult. Poate maxim 5%/an sau vor stagna. Dobanzile la depozite sunt aproape de zero.
Peste cativa ani este posibil sa se reia cresterea, mai ales daca se trece la Euro in 2019.
Pe termen lung, investitiile in imobiliare sunt profitabile ( mai ales cele care se pot inchiria ).

Primul argument mi se pare legitim si il voi discuta: pe ce te bazezi tu ca vei gasi clienti sa iti plateasca 320 euro chirie la cele 3 camere ? Acelasi fenomen (populatie in scadere) va face si ca pretul chiriilor sa scada.


Cat despre faptul ca ti se pare tie ca pe termen lung "investitiile" imobiliare sunt profitabile, nu voi discuta asta, gadneste-te doar la "profitul" unuia care in 2008 a dat 100.000 euro pe un apartament care dupa 6 ani valoreaza doar 40.000 euro, iar suta de mii a luat-o pe credit Posted Image

#24
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,813
  • Înscris: 13.08.2008

 urgenta, on 17 noiembrie 2014 - 16:30, said:

Primul argument mi se pare legitim si il voi discuta: pe ce te bazezi tu ca vei gasi clienti sa iti plateasca 320 euro chirie la cele 3 camere ? Acelasi fenomen (populatie in scadere) va face si ca pretul chiriilor sa scada.

Cat despre faptul ca ti se pare tie ca pe termen lung "investitiile" imobiliare sunt profitabile, nu voi discuta asta, gadneste-te doar la "profitul" unuia care in 2008 a dat 100.000 euro pe un apartament care dupa 6 ani valoreaza doar 40.000 euro, iar suta de mii a luat-o pe credit Posted Image
La 300 Euro chirie tot plateste 7.200 Euro in 2 ani. 7.200> 6.000
Pe termen lung inseamna pe 10-20-30 ani. Plus ca trebuie sa adaugi si chiriile incasate ( cele care pot fi inchiriate ). Multe au fost amortizate deja.

Edited by vacantamijlocie, 17 November 2014 - 16:49.


#25
urgenta

urgenta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 25.09.2011

 sandel_u, on 17 noiembrie 2014 - 16:25, said:

Bai frustratule, raspunde dracului la subiect si da-ne niste cifre de unde ai scos-o pe cea cu mai putini pensionari, in conditia realitatea si cifrele te contazic si spun ca acuma sunt mult mai multi.

Nu era nevoie sa te faci de ras, dar daca tot ai comis-o hai sa iti explic: pensionarii de azi fata de cei de acum 2 ani contin o categorie de oameni care au iesit la pensie in ultimii 2 ani, oameni care acum (se scrie acum nu acuma - haha) 2 ani nu erau pensionari si azi sunt. Daca numarul celor de azi este egal sau mai mic decat cel de acum 2 ani, inseamna ca au decedat destul de multi, astfel incat pana si cu noii iesiti la pensie in total numarul lor e acelasi.

Aia multi decedati au adaugat pe piata imobiliara cate un imobil in plus scos la vanzare. Preturile sunt mult umflate azi fata de cum vor fi peste cativa ani, cand se vor prabusi datorita acestor multe apartamente vechi scoase la vanzare.

Deci intreaba-te cati oameni peste 40 ani (ca sa fi primit gratis de la ceausescu) au murit sau emigrat in ultimii 2 ani si vei afla cate apartamente au fost adaugate la vanzare in ultimii 2 ani. Si posteaza aici rezultatele ca sa radem si noi.

Edited by urgenta, 17 November 2014 - 16:44.


#26
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009
Ce zici tu sunt povesti de adormit copiii. Unde sunt cifrele oficiale cu numarul pensionarilor?
Ai, atunci te credem, bagi mai multa abureala, se numeste ca mananci cacat.

#27
urgenta

urgenta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 25.09.2011

 sandel_u, on 17 noiembrie 2014 - 16:45, said:

Ce zici tu sunt povesti de adormit copiii. Unde sunt cifrele oficiale cu numarul pensionarilor?
Ai, atunci te credem, bagi mai multa abureala, se numeste ca mananci cacat.

Da tu maini sa cauti pe google ai ? Uite aici cifrele oficiale: http://www.insse.ro/...sii_ trIr14.pdf

Zice clar INSSE, in 2013 erau 5.433.000 pensionari, astazi sunt 5.375.000. Deci sigur au murit in ultimul an 58.000 de batrani plus numarul de oameni care au iesit la pensie in ultimul an (ca au ingrosat randurile de pensionari si compenseaza pentru decedati). Si oare cat de multi ies la pensie anual, esti dator sa cauti cu mana ta cifrele.

Cum arata 58.000 apartamente in plus la vanzare fata de ce era deja pe piata vanzarilor si chiriilor ? Eu ma bucur ca nu am cumparat anul asta si multi din cititori se vor inrosi la fata ca nu au vandut anul asta, asa merge treaba.

Edited by urgenta, 17 November 2014 - 17:32.


#28
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,813
  • Înscris: 13.08.2008

 urgenta, on 17 noiembrie 2014 - 17:29, said:

Da tu maini sa cauti pe google ai ? Uite aici cifrele oficiale: http://www.insse.ro/...sii_ trIr14.pdf

Zice clar INSSE, in 2013 erau 5.433.000 pensionari, astazi sunt 5.375.000. Deci sigur au murit in ultimul an 58.000 de batrani plus numarul de oameni care au iesit la pensie in ultimul an (ca au ingrosat randurile de pensionari si compenseaza pentru decedati). Si oare cat de multi ies la pensie anual, esti dator sa cauti cu mana ta cifrele.

Cum arata 58.000 apartamente in plus la vanzare fata de ce era deja pe piata vanzarilor si chiriilor ? Eu ma bucur ca nu am cumparat anul asta si multi din cititori se vor inrosi la fata ca nu au vandut anul asta, asa merge treaba.

Nu toti pensionarii care mor au apartamente de vanzare/ le vand. Si nu detin obligatoriu fiecare un apartament. Multe pot fi inchiriate.

Edited by vacantamijlocie, 17 November 2014 - 17:50.


#29
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009
Daca tot spunem povesti de adormit copiii, hai sa fiu on topic:
- jumatate dintre ei aveau copii si apartamentul s-a impartit intre ei,
- iar restu a ramas sotul/sotia lor in continuare in apartament.

#30
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,813
  • Înscris: 13.08.2008

 sandel_u, on 17 noiembrie 2014 - 17:57, said:

Daca tot spunem povesti de adormit copiii, hai sa fiu on topic:
- jumatate dintre ei aveau copii si apartamentul s-a impartit intre ei,
- iar restu a ramas sotul/sotia lor in continuare in apartament.

Pot fi si alte situatii ( chiar sunt reale ): le tin goale ( impozitele sunt mici )- pentru nepoti, le inchiriaza etc.
Ce ar face cu banii obtinuti din vanzare ? Dobanzile la depozite sunt aproape zero.

Edited by vacantamijlocie, 17 November 2014 - 18:04.


#31
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009
Tu incerci sa ma convingi cat de imbecil este acest topic?

#32
alex_133

alex_133

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,060
  • Înscris: 08.09.2011

 aeon, on 17 noiembrie 2014 - 10:38, said:


pai si nu au scazut? chiar si cu 50-60%, asta nu e "dramatic"?
in 2008-2009 un ap 3 camere costa 140-150k eur, in 2012-2013 il cumparai cu 70-80k eur
o garsoniera ajungea la peste 70k, acum o cumperi cu 40k
2 camere in berceni costau si 100 eur, acum le iei cu 50-55k..
gresesc cumva? ca am cumparat si vandut in acest interval si pe aici m-am incadrat

garsonierele , in medie, sunt 30-35k, 2 camere in berceni 35-45k.

#33
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Este gresit ca in imobiliare sa studiezi piata pe DOAR 5 ani. Si asta dupa o bula speculativa si o criza majora.
Imobilele au durata de folosire de minim 50 de ani, dar ajung si la mii de ani (vezi Tower of London)
Ia luati ca si comparatie preturile pe 10 ani. Si veti vedea o crestere proportionala cu cresterea PIB/locuitor.

Un apartament care in 2003 era 40.000 coco a ajuns in 2008 la 130.000 euro si acum e 70.000 euro. E crestere sau scadere? Raportat la ce???

Edited by Oxigen1234, 18 November 2014 - 09:09.


#34
magic-gabi

magic-gabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 04.07.2006
Prin cate cutremure a trecut Tower of London? Prin cate cutremure a trecut un bloc comunist din Bucuresti? Prea multe chiar si o sa mai vina multe in viitor. Tower of London are oricum zidurile groase de 4-5 metri, a fost facut sa reziste deci nu e o comparatie valida.

Nu prea vad un motiv pentru cresterea pretului apartamentelor. Populatia scade, blocurile doar imbatranesc si nu devin cu nimic mai atragatoare, din contra, parca zici ca suntem in India.

Oare cat sa valoreze o cusca in mahala?
[ http://ilincabernea.files.wordpress.com/2011/03/blocuri-ovidiu-micsik1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ce nu intelege lumea in legatura cu pretul locuitelor si cresterea economica este ca nu trebuie instant sa se scumpeasca orice cotet din mahala. Cresterea economica inseamna ca oamenii au mai multi bani sa dea pe produse de calitate mai buna, implicit si locuinte. Vreti sa-mi spuneti ca daca am avea bani ca germanii tot in mahala am sta? Sau am construi locuinte frumoase si comfortabile? Daca nu, degeaba avem crestere economica, inseamna ca doar dam mai mult pe acelasi rahat.

Edited by magic-gabi, 18 November 2014 - 11:13.


#35
andreipopescu100

andreipopescu100

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 03.10.2014
Degeaba stai intr-o locuinta frumoasa daca ai de mers zilnic prin noroaie si faci o ora pana la munca...

#36
urgenta

urgenta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 25.09.2011

 andreipopescu100, on 18 noiembrie 2014 - 12:34, said:

Degeaba stai intr-o locuinta frumoasa daca ai de mers zilnic prin noroaie si faci o ora pana la munca...

Fata de o locuinta urata in aceeasi zona, diferenta e enorma.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate