Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...
 

Elev cu viitor incert - Afacere sau Medicina?

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
AntiHero112

AntiHero112

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.02.2014
Buna ziua! Sunt elev in clasa a 12-a si am cateva incertitudini cu privire la viitorul meu. Prin clasa 8-a ma gandeam doar la meseria de cadru didactic si am ales un liceu uman. Apoi prin clasa 9-10 am fost incurjat de profesori sa merg pe medicina sub motivul ca ma descurc bine la biologie(la chimie 0, evident). Uite ca am stat trei ani si m-am gandit doar la medicina, pana anul asta cand am zis ca treaba e serioasa, nu pot sta cu mainile in san. Ideea e ca parintii mei detin o firma inca din anul 1990, printre cele mai prospere din Salaj(Sa nu credeti ca vreau sa ma laud, nu e ca si cum ar avea Microsoft, si nu e ca si cum am vreun merit, nu am pus nici o lopata de ciment in fundatia firmei, dar cred ca e un factor decisiv). Ei imi spun sa urmez ce imi place, sa nu ma iau dupa nimeni si nimic. Medicina parca nu ma mai atrage asa mult, tin sa cred ca mi-au fost doar umpluti ochii cu vise. Nu vreau sa fac atatia ani de facultate, chiar nu mi-se pare rentabil din moment ce nu ma dau chiar asa in vant dupa medicina. Stiu ca se castiga bani, dar daca e sa fug dupa bani, o sa mor naibii de stres inca din in primii ani de munca.
M-am gandit sa urmez o facultate de business, marketing, sau ceva de genul, si sa incerc sa duc firma mai departe, desi s-ar putea sa ii schimb activitatea. Parintii mei nu au vreo facultate, pur si simplu au inceput inca de dupa revolutie, au gandit limpede si au castigat experienta. Ma gandesc daca nu cumva s-ar putea sa fructific ceva pe'acolo cu niste studii.
Aveti vreo idee de facultate? Ar fi bine sa las firma si sa incep ceva de la zero, sau chiar sa continui pe medicina?
Multumesc mult, va doresc o zi buna!

#2
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Cu ce se ocupa firma ....ai zis ca vrei sa-i schimbi profilul

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,624
  • Înscris: 30.07.2003
Daca vrei business ai la facultatile economice specializari precum administrarea afacerilor ori management. Pe urma aplici in familie. In rest nu pot eu sa-ti spun ce sa alegi, nu ni se potrivesc experientele, pasiunile, soarta.

#4
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014
daca pui in balans afacerile cu medicina
alege afacerile, sunt destule cazuri de malpraxis

#5
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,339
  • Înscris: 24.05.2010
Asa se intampla cand nu stii sa faci nimic....

Stii ca la filologie nu se mai face biologie decat pana in clasa a 10-a? Imi e greu sa cred te-a indemnat cineva spre medicina. Ia un subiect de bac de biologie anatomie si daca nu il faci de minim 9 nu are rost sa te uiti spre medicina.

#6
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Daca nu te atrage medicina nici nu te mai gandi. Medicina se face doar din pasiune, sau cel putin asa ar trebui, nu ca vor parintii sau rudele. De asta ies doctori vai mama lor, spagari, care te mai si omoara pe masa de operatie. Tine-te de afaceri cu firma, mai ales ca merge de atatia ani. Ai un avantaj enorm fata de altii care nu au nimic si trebuie sa o ia de la zero.

#7
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,896
  • Înscris: 21.04.2011

Quote

nu ma dau chiar asa in vant dupa medicina
Atunci nu dai la medicina. E foarte simplu!

Ai tai chiar stau bine cu banii din cate inteleg. Eu in locul tau as face asa (presupun din ce scrii ca va intelegeti bine): as aplica la o facultate in afara*. Astfel m-as ocupa si de viitorul meu (al afacerii familiei) si as si profita de faptul ca ai mei au bani ca sa imi largesc orizonturile.

*nu business, ci ceva pe profilul firmei, sau pe profilul nou al firmei (am inteles ca te-ar tenta sa faci si altceva cu firma, presupun ca ai deja o idee). Te-ar ajuta mult mai mult astfel de studii de specialitate decat studii de business.

Edited by catalina1, 08 October 2014 - 17:41.


#8
AntiHero112

AntiHero112

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.02.2014
Firma se ocupa cu distributie de alimente iar pe langa asta mai avem un mini-market de vreo 200mp, iarasi un magazin la colt de bloc si inca ceva magazin(nu stiu ce e, market, super, etc, nu stiu criteriile de clasificare) care e in ultima faza a constructiei, are 1700mp. Totodata parintii mei mai dispun de niste spatii date in chirie, undeva la 8-9k euro/luna.
La prima vedere situatia pare numai buna, dar mi-se pare riscanta treaba asta. Apare cate un Kaufland, Penny, Real in fiecare an. Cred ca singurl noroc e faptul ca avem niste preturi chiar mici, in mare parte sub Kaufland, Cora, si magazinele sunt chiar in buricul targului, prin centru. Ma indoiesc ca mai au gigantii loc sa isi puna cortul.
O inclinatie mare despre care uitasem sa pomenesc e medicina veterinara. Mi-au placut animalele de cand eram mic, vara asta chiar am si fost aproape o luna la un cabinet veterinar in ajutor(Ma rog, ajutor pe care il poti primi de la orice om, sa nu credeti ca tratam animale Posted Image) ). Mi-sa spus ca medicina veterinara are un viitor stralucit daca nu incep de la zero, am primit sugestia de a-mi face un cabinet veterinar, ba chiar ceva mai mare, o clinica.
Problema e ca am tot stat pe medicina umana si efectiv nu m-am interesat de altceva. Parintii mei sunt lejeri, se bazeza ca mostenirea imi va aduce un trai decent, dar eu nu am chef sa traiesc in totalitate de pe munca lor, m-as simtii penibil, rusinat.

@MooF2010
Da, dar pot sa ma laud ca stiu biologie destula, am citit mai multe carti de biologie decat literatura, si planuiam sa dau la Targu Mures ca na, cu rusine recunosc ca mi-e frica de fizica, chimie, sau care mai e admiterea in alte parti. Ideea e ca mi-se pare o meserie foarte riscanta, nu stiu daca sunt destul de puternic incat sa tin in maini viata oamenilor.

Edited by AntiHero112, 08 October 2014 - 17:59.


#9
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011
Daca iti place medicina veterinara, aplica. Foloseste-te de resursele firmei, de spatiile pe care le detin parintii tai si deschide un cabinet de medicina veterinara. Nu trebuie sa schimbi profilul firmei, trebuie sa-l diversifici. Foloseste-te de renumele castigat de parintii tai si dezvolta-ti pasiunile. Exista o vorba batraneasca - Ouale se tin in mai multe cosuri - . Pe langa cabinetul veterinar, deschizi un pet shop, farmacie veterinara, magazin de furaje si mancare pentru caini/pisici etc.

#10
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,027
  • Înscris: 08.08.2002
E o alegere pe care trebuie sa o faci tu singur nu bazat pe ceea ce-ti spun prietenii, parintii sau cineva pe un forum ! Situatia financiara iti permite sa si renunti lejer dupa o perioada mai lunga sau mai scurta daca nu-ti place ce ai ales si iti permite sigur sa faci o facultate buna si afara daca iti doresti acest lucru doar sa te hotarasti incotro vrei sa o apuci ...

La ASE dupa 3 ani ai scapat eventual mai faci un master. La medicina ajungi lejer la 10 ani sau mai mult cu rezidentiatul si dupa vei avea in continuare mult de invatat mai ales ca vad ca tu te gandesti direct la chirurgie.

Edited by MD, 08 October 2014 - 19:08.


#11
alin2016

alin2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 08.07.2014

 AntiHero112, on 08 octombrie 2014 - 17:25, said:

Buna ziua! Sunt elev in clasa a 12-a si am cateva incertitudini cu privire la viitorul meu. Prin clasa 8-a ma gandeam doar la meseria de cadru didactic si am ales un liceu uman. Apoi prin clasa 9-10 am fost incurjat de profesori sa merg pe medicina sub motivul ca ma descurc bine la biologie(la chimie 0, evident). Uite ca am stat trei ani si m-am gandit doar la medicina, pana anul asta cand am zis ca treaba e serioasa, nu pot sta cu mainile in san. Ideea e ca parintii mei detin o firma inca din anul 1990, printre cele mai prospere din Salaj(Sa nu credeti ca vreau sa ma laud, nu e ca si cum ar avea Microsoft, si nu e ca si cum am vreun merit, nu am pus nici o lopata de ciment in fundatia firmei, dar cred ca e un factor decisiv). Ei imi spun sa urmez ce imi place, sa nu ma iau dupa nimeni si nimic. Medicina parca nu ma mai atrage asa mult, tin sa cred ca mi-au fost doar umpluti ochii cu vise. Nu vreau sa fac atatia ani de facultate, chiar nu mi-se pare rentabil din moment ce nu ma dau chiar asa in vant dupa medicina. Stiu ca se castiga bani, dar daca e sa fug dupa bani, o sa mor naibii de stres inca din in primii ani de munca.
M-am gandit sa urmez o facultate de business, marketing, sau ceva de genul, si sa incerc sa duc firma mai departe, desi s-ar putea sa ii schimb activitatea. Parintii mei nu au vreo facultate, pur si simplu au inceput inca de dupa revolutie, au gandit limpede si au castigat experienta. Ma gandesc daca nu cumva s-ar putea sa fructific ceva pe'acolo cu niste studii.
Aveti vreo idee de facultate? Ar fi bine sa las firma si sa incep ceva de la zero, sau chiar sa continui pe medicina?
Multumesc mult, va doresc o zi buna!

Un sfat bun este sa iti faci bagajele chiar acum si sa uiti de familie ,prieteni si de tara asta de doi bani si sa iti cauti viitorul prin alte tari,si cand te intreaba cineva ce nationalitate ai, tu sa nu le spui ca esti roman si sa iti vezi de viata ta,visele tale si viitorul tau si sa nu te mai intorci pe aici sau daca ai sange rece si crezi ca poti ,fura cat mai mult si incearca sa nu fii prins ...

#12
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002
@alin2016: tu ai făcut asta? Sau doar recomanzi din spatele tastaturii?

#13
50teo59

50teo59

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 13.08.2013

 neagu_laurentiu, on 08 octombrie 2014 - 17:29, said:

Daca vrei business ai la facultatile economice specializari precum administrarea afacerilor ori management. Pe urma aplici in familie. In rest nu pot eu sa-ti spun ce sa alegi, nu ni se potrivesc experientele, pasiunile, soarta.

-Mai ales soarta.

Observi uneori schimbari radicale ;nu-ti explicit de ce, dupa care afirmi resemnat : Soarta. !?.

#14
667

667

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 04.02.2012

 AntiHero112, on 08 octombrie 2014 - 17:25, said:

Buna ziua! Sunt elev in clasa a 12-a si am cateva incertitudini cu privire la viitorul meu. Prin clasa 8-a ma gandeam doar la meseria de cadru didactic si am ales un liceu uman. Apoi prin clasa 9-10 am fost incurjat de profesori sa merg pe medicina sub motivul ca ma descurc bine la biologie(la chimie 0, evident). Uite ca am stat trei ani si m-am gandit doar la medicina, pana anul asta cand am zis ca treaba e serioasa, nu pot sta cu mainile in san. Ideea e ca parintii mei detin o firma inca din anul 1990, printre cele mai prospere din Salaj(Sa nu credeti ca vreau sa ma laud, nu e ca si cum ar avea Microsoft, si nu e ca si cum am vreun merit, nu am pus nici o lopata de ciment in fundatia firmei, dar cred ca e un factor decisiv). Ei imi spun sa urmez ce imi place, sa nu ma iau dupa nimeni si nimic. Medicina parca nu ma mai atrage asa mult, tin sa cred ca mi-au fost doar umpluti ochii cu vise. Nu vreau sa fac atatia ani de facultate, chiar nu mi-se pare rentabil din moment ce nu ma dau chiar asa in vant dupa medicina. Stiu ca se castiga bani, dar daca e sa fug dupa bani, o sa mor naibii de stres inca din in primii ani de munca.
M-am gandit sa urmez o facultate de business, marketing, sau ceva de genul, si sa incerc sa duc firma mai departe, desi s-ar putea sa ii schimb activitatea. Parintii mei nu au vreo facultate, pur si simplu au inceput inca de dupa revolutie, au gandit limpede si au castigat experienta. Ma gandesc daca nu cumva s-ar putea sa fructific ceva pe'acolo cu niste studii.
Aveti vreo idee de facultate? Ar fi bine sa las firma si sa incep ceva de la zero, sau chiar sa continui pe medicina?
Multumesc mult, va doresc o zi buna!



Realizezi ca tu ai o sansa pe care cam 99% din cei de varsta ta nu o au?
Daca vrei sfatul meu, continua ce au inceput parintii tai. Ai sanse mult mai mari sa faci bani decat daca ti-ai deschide un cabinet veterinar.

 MD, on 08 octombrie 2014 - 19:08, said:

E o alegere pe care trebuie sa o faci tu singur nu bazat pe ceea ce-ti spun prietenii, parintii sau cineva pe un forum ! Situatia financiara iti permite sa si renunti lejer dupa o perioada mai lunga sau mai scurta daca nu-ti place ce ai ales si iti permite sigur sa faci o facultate buna si afara daca iti doresti acest lucru doar sa te hotarasti incotro vrei sa o apuci ...

La ASE dupa 3 ani ai scapat eventual mai faci un master. La medicina ajungi lejer la 10 ani sau mai mult cu rezidentiatul si dupa vei avea in continuare mult de invatat mai ales ca vad ca tu te gandesti direct la chirurgie.
Parerea mea este ca cel mai bine ar fi chiar sa lucreze in firma.. cand zic asta nu ma refer la munca de jos ci efectiv sa il roage pe tatal lui sa il ia cu el si sa ii explice ce si cum face.
La ASE nu va invata aproape nimic despre cum se fac afacerile in lumea reala.Facultatile de business sunt o pierdere de vreme. Practica e cheia; nu teoria.

Edited by 667, 10 October 2014 - 09:25.


#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,624
  • Înscris: 30.07.2003

 667, on 10 octombrie 2014 - 09:16, said:

Practica e cheia; nu teoria.
Intotdeauna practica are la baza teoria.

Edited by neagu_laurentiu, 10 October 2014 - 09:23.


#16
667

667

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 04.02.2012

 neagu_laurentiu, on 10 octombrie 2014 - 09:23, said:

Intotdeauna practica are la baza teoria.
Atunci teoria pe care i-o poate preda tatal sau si cartile despre business pe care le gaseste gratis pe scribd ar trebui sa compenseze o facultate. La urma urmei ce ii poate preda un profesor universitar care la viata lui nu a condus nimic?
Afacerile nu se invata aproape niciodata prin scoli ci in familie.

Edited by 667, 10 October 2014 - 09:30.


#17
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,624
  • Înscris: 30.07.2003
Nu stiu daca parintii se vor avea timp de a substitui un profesor, in rest poate acumula la fel.
Afacerile ori le ai in sange ori nu. Studiul doar slefuieste una-alta.

Edited by neagu_laurentiu, 10 October 2014 - 09:36.


#18
667

667

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 04.02.2012

 neagu_laurentiu, on 10 octombrie 2014 - 09:34, said:

Nu stiu daca parintii se vor substitui unui profesor
De ce nu?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate