Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!
 BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...
 AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 

Veti ramane in reteaua Telekom?

- - - - -
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

Poll: Veti ramane in reteaua Telekom? (311 member(s) have cast votes)

Veti ramane in reteaua Telekom?

  1. Da, pana la expirarea contractului actual. (71 votes [22.83%])

    Percentage of vote: 22.83%

  2. Da, inclusiv dupa expirarea contractului actual. (37 votes [11.90%])

    Percentage of vote: 11.90%

  3. Nu. (203 votes [65.27%])

    Percentage of vote: 65.27%

Daca va portati, ce retea veti alege?

  1. Orange (89 votes [28.62%])

    Percentage of vote: 28.62%

  2. Vodafone (60 votes [19.29%])

    Percentage of vote: 19.29%

  3. Digi.Mobil (162 votes [52.09%])

    Percentage of vote: 52.09%

Vote Guests cannot vote

#55
brasoveanul

brasoveanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,128
  • Înscris: 16.10.2006

 YOUR_GOD, on 15 septembrie 2014 - 20:36, said:

Eu sunt pe prepay, iar preturile telefoanelor de pe site-ul Tekecom sunt pur si simplu gigantice. Telefon de 22 milioane la emag, costa 29 la ei. Normal ca ii aplica o reducere de 500 lei si tot ies peste piata. Chiar cred ca nu te-ai uitat pe site recent. Nu spunca inainte aveau preturi mai ieftine. Ei nu vand telefoane, ci abonamente.


Am sunat la ei si mi s-a spus ca nu  ma pot porta decat la abonament. De ce nu abonament? Stiu ca pare ciudat, mai ales pentru ca reincarc cel putin lunar, dar..nu vreau un stres in plus. Si uite si avantajul ca pot alege orice operator.

Te poti porta si la cartela, au ei o politica mai speciala de a incuraja abonarea in detrimentul cartelei, insa iti garantez ca te poti porta si la cartela, insa nu cred ca merita, pentru doi euro ai si net suficient si minute. In plus, print screenul colegului de forum, pentru abonamentul de 5 euro, este pentru cei care nu mai au servicii de la RDS, daca mai ai si alte servicii, pentru 5 euro ai nelimitat si 5 GB net.

#56
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Pai, daca am sunat la departamentul de Relatii cu clientii si le-am spus ca vreau sa ma transfer de pe rpepay pe prepay si ei mi-au spus ca nu se poate, serios, eu ce ar trebui sa cred?!

 Dares, on 15 septembrie 2014 - 20:42, said:

Si nici nu te poti trezi cu costuri suplimentare pe cartela...
Mi-am amintit ca asta mi-a facut Romtelecon. Ma taxau la mega si intr-o noapte au deconectat serviciul de multe ori, a.i. mi-au luat multi mega. Astfel, am avut de plata o factura de peste 200 lei (nu-mi mai amintesc cu exactitate cat), in conditiile in care nu trebuia sa platesc luar peste 40 lei.

#57
brasoveanul

brasoveanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,128
  • Înscris: 16.10.2006
Trebuie sa crezi ca aceasta este politica RDS-ului, favorizeaza abonamentele in detrimentul cartelei, insa daca insisti, te vor porta si la cartela. Cei de la RC primesc un anumit instructaj, insa, cu riscul de a fi pisalog, repet ca iesi mai bine cu abonamentul, chiar nu vad de ce te agati de ideea de cartela la Digi.Mobil, la ceilalti operatori, unde abonamentele sunt mari mai inteleg, insa la Digi.Mobil....

#58
recl-sr

recl-sr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 17.04.2009

 YOUR_GOD, on 14 septembrie 2014 - 11:54, said:

Eram sigur ca ofertele vor fi bune. Adică, pana si o sifonarie noua, vine cu preturi mai bune pentru a atrage clienți. Eu nu am contract cu ei de vreo 6 ani. Sunt liber, he he. In aceleasi conditii am plecat si de la Voda. Eu sunt...cum se spune, flexibil dom'le. Stiti inainte mitul cu sarantocii la Cosmote? Ei, acum Telekom vrea sa schimbe asta. Deh, firma costa nene...


Hai sa vorbim legat de segmentul PREMIUM si rafinamentul romanilor:
Preturi de VEST la un salariu minim pe economie brut de 950 lei (215 euro) ce inseamna un net de 706 lei (160 lei) si Telekom ce are in oferta pachet pt persoane fizice de 444 lei, are rost sa va spun ca bunica mea a lucrat la C.A.P si are pensie de 490 de lei, si asa cei 60 de lei cat da pe telefon fix si tv este un adevarat lux pentru ea.

De-a lungul timpului m vazut destule persoane cu lantu' de aur de juma' de kil' la gat ce conduc masini de zeci de mii de euro ce faceau coada la promotia unei benzinarii din Militari/Bucuresti cu combustibil redus aproape la jumatate. Persoane cu bani se duc sa-si cumpere cea mai ieftina hartie igienica de prin supermarketuri ca pana la urma tot de rahat se umple si aia (am dedus ca ar avea bani din moment ce conducea un BMW X5, model mai vechi ce-i drept).

Am colaborat cu o firmulita de net la mine in localitate si in general cei ce aveau bani, masini scumpe si vile cereau cele mai mici abonamente la internet, luni gratuite si fara taxa de instalare, faceau cel mai mare scandal sa le recalculam facturile daca pica netul 2 ore in conditiile in care termenul din contract era de maxim 48 de ore.
Sa nu uitam de cazul unui hotel de 5 stele din Brasov, Valea Prahovei sau de unde era, ce le servea turistilor lor (clienti cu bani) mezeluri alterate, cascaval cu mucegai (nu nobil) si ei habar nu aveau. In a noastra tara exista oameni cu bani si oameni fara, dar oameni rafinati prea putin, banii nu iti dau rafinament.

Intr-o zi am facut un mic experiment , la un gratarel am servit unor cunoastinte cu bani cel mai ieftin vin posibil (vin de masa imbuteliat in pet de 2 L) , racit bine , pus in carafe elegante si cateva feliute de mar servit in pahare speciale de vin , cu specificatia ca acesta este produs in Vrancea (asa scria pe eticheta Posted Image ) au baut aia la vin de i-a gasit nebuneala nu se mai saturau de el ce de bun era, a doua zi le-am spus ce vin era si le-a cazut fata.
Exemplele pot fi multe.

Telekom mizeaza pe segmentul premium dar au numai reclame cu tineri , adolescenti chiar. Avem tineri ''premium'' chiar atat de multi in tara asta?, oare toti isi permit sa dea sute de euro pe telefoane si au masini la dispozitie? Iar cei ce au bani unt atat de ''premium'' ca nu sunt in stare sa treaca de bacalaureat (vedeti cazul baiatului Frutty Fresh)

In cazul Telekom o mare problema este calitatea serviciilor, calitate ce este direct legata de infrastructura dar si resurse umane. In privinta infrastructurii m-am resemnat fiindca aici la mine detin monopol dar peste atitudinea personalului trec cam greu.

Germanos: Telefon aflat in garantie bagat in service cu probleme hardware , nu faceau altceva decat sa-l resofteze intruna pana in momentul in care in una din dati s-a intors telefonul cu specificatia ca nu are nimic, desi el nu functiona normal.

Cosmote: Operatori relatii clienti nesimtiti, impertinenti si aroganti, rezolvarea problemelor dupa mult scandal in cele din urma am reziliat contractul si am plecat ''mancand chibrite''

Romtelecom: Serviciu internet picat datorita unui upgrade a abonamentului , din cauza liniilor vechi modemul nu se mai sincroniza cu centrala, am sunat sa vina tehnicul sa-l faca sau sa revin la vechiul abonament.  Dupa ce am apelat serviciul de relatii clienti m-au plimbat de la o persoana la alta de mi-a venit rau, la un momentdat prin a mea plimbare am ajuns (pasat fiind) la una din persoanele cu care tocmai discutasem, reactia acestuia a fost mai mult decat surpinzatoare: Iar ai sunat domne la mine?!? Wtf de parca aveam eu nr lui sa-l sun, nici nu zici ca-mi facuse legatura colegii lui, de parca eu stiam cu cine urmeaza sa discut, dupa reactia acestuia am inceput sa urlu la el si sa fac scandal.
In fine in cele din urma imi vine tehnicul acasa. Aici alte spume din partea aluia ca nu am avut ce face decat sa-mi maresc viteza la internet cand linia nu tine mai mult de 2 Mbps , de parca era treaba mea sa stiu acest lucru.

Si cea mai recenta situatie este chiar de ieri (15.09.2014) in care primesc 2 oferte de retentie din partea Telekom (oarecum bune) rog doamna de la RC sa ma lase un pic sa analizez oferta oferta, aceasta imi spune ca ma va sunat ea peste fix o ora, bineinteles ca nu a mai sunat! Seara sun eu la R.C Telekom , si le povestesc ce oferte am primit si pe care o vreau, primesc raspunsul ca nu exista, ca pe ea nu o lasa sistemul sa selecteze ce mi-a oferit a ei colega , dar ca in schimb imi pote oferi ceva de pe site, am zis nu multumesc.

In fine , v-am inebunit eu aici cu romanele mele, dar cred ca ati prins ideea legat de Telekom ca si companie premium cu angajati ''premium'' pentru clienti ''premium'', dar cel mai trist este ca eu nu am parte de alternative legat de Telefonie fixa si TV in mod special! Posted Image
Lunar platesc 260 de lei pentru serviciile de televiziune DTH, Telefonie fixa, internet - Telekom, Internet de mare viteza - furnizor local, si telefonie mobila - Vodafone. Eu as fi client ''premium'' in conditiile astea?

#59
Kyth

Kyth

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 22.05.2013

 recl-sr, on 16 septembrie 2014 - 10:52, said:


In fine , v-am inebunit eu aici cu romanele mele, dar cred ca ati prins ideea legat de Telekom ca si companie premium cu angajati ''premium'' pentru clienti ''premium'', dar cel mai trist este ca eu nu am parte de alternative legat de Telefonie fixa si TV in mod special! Posted Image
Lunar platesc 260 de lei pentru serviciile de televiziune DTH, Telefonie fixa, internet - Telekom, Internet de mare viteza - furnizor local, si telefonie mobila - Vodafone. Eu as fi client ''premium'' in conditiile astea?

Ce sa zic, dupa cat platesti chiar esti client premium. Din nefericire pentru tine. Posted Image

Defunctul RTC se baza foarte tare pe zonele rurale, in care concurenta tindea spre 0, iar monopolul lor spre .

Evident ca strategia Telelakom e tocmai cea de a se crampona de serviciile fixe, cu tot cu sarma de cupru ce nu duce mai mult de 2 Mbps. Las' ca la aborigenii astia din Romanika merge. Posted Image

#60
Blender33

Blender33

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,323
  • Înscris: 01.09.2012

 porcusoru, on 15 septembrie 2014 - 16:54, said:

Cu aceste print screen-uri cred ca spun tot Posted Image
vdvsdvds.jpg gsdgsd.jpg


Ca unul are sms nationale nelimitate si altul are ZERO SMS?


Asta e?

#61
Tony7Y

Tony7Y

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 05.12.2012
Am trecut deja la Digi. Cartela n-am portat-o ca mai aveam de gand sa o tin in alt telefon si sa o reincarc in caz ca am probleme cu semnalul la Digi in afara localitatii. Dar cu ofertele actuale, nicio sansa sa o mai tin prea mult.

#62
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Prepay-prepay sau prepay-contract?

#63
tudor_ionutz2000

tudor_ionutz2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,892
  • Înscris: 16.04.2007
Eu am 2 nelimitate la 15 euro si un abonament de net de la romtelecom de 8 euro(a fost ceva promotie in urma cu cativa ani). Pe partea de telefonie am ceva probleme in zona unde am serviciul, daca e activat 3G-ul nu pot vb la telefon, in rest pe unde umblu eu f rar am gasit zone fara semnal. Iar pe partea de net fix chiar nu ma pot plange pt ca merge brici. Cred ca in noiembrie pot cere o oferta de rentie pt toate serviciile. Mai vedem atunci.

#64
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
si ce primesti la 8 euro?

#65
tudor_ionutz2000

tudor_ionutz2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,892
  • Înscris: 16.04.2007
Scuze de intarziere, net de 100 Mb/s + router gratis + un tel fix fara minute, dar pe care suna rubedeniile din strainatate si eu cand nu raspunde sotia la mobilPosted Image. Chiar nu ma pot plange de net, cred ca conteaza si faptul ca sunt singurul abonat din bloc si mi-a tras cablul direct din cutia aia mare de la parter pana la mine in casa.

#66
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007

 alexis27, on 14 septembrie 2014 - 01:44, said:

Veti ramane in reteaua Telekom?

Niet.
T-Mobile trebuia sa-i cumpere de prin 2008.....
Ma re-portez inapoi la Vodafone, de unde am plecat.

#67
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011
Daca vor pastra la prepay optiunea pe care o folosesc acum, voi ramane pentru ca sunt multumit de numarul de minute nationale si de calitatea tehnica, precum si de acoperirea retelei 2G. Daca ii va pune ala sa taie extraoptiunea respectiva si sa ofere doar 100-200 de minute la pretul extraoptiunii actuale, cu parere de rau imi voi lua numarul si voi pleca. Nu am de gand sa ii dau lui Telekom mai multi bani pentru semnificativ mai putine beneficii numai pentru ei isi inchipuie ca ii merita.
Clientul are banii, clientul decide.

#68
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,433
  • Înscris: 04.04.2008
Si nu in ultimul rand :
Attached File  rcs.jpg   181.24K   158 downloads Attached File  telekom.jpg   133.82K   157 downloads

#69
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Managerii de la Telekom au luat spaga de la Digi ca sa apara cu ofertele astea?

#70
gabybcr

gabybcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 22.03.2008
Nu inteelg pe astia care se porteaza la Vodafone. Se duc din lac in put!

#71
dropsy24

dropsy24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 31.01.2008

 porcusoru, on 19 septembrie 2014 - 11:02, said:

Si nu in ultimul rand :
rcs.jpg telekom.jpg

da da' n-ai 4g.

HAHAHA!!!

Edited by dropsy24, 21 September 2014 - 00:15.


#72
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,433
  • Înscris: 04.04.2008

 dropsy24, on 21 septembrie 2014 - 00:14, said:

da da' n-ai 4g.

HAHAHA!!!

Si care "faza" cu 4G oricum ai traficul in 4G limitat deci ca si concluzie este egal fix 0 .
Plus ca nu inteleg carei faza cu 4G la ce imi trebuie net de 100 MBps ca doar nu mi-am transformat telefonul in pc .
Este deajuns si un 3G+ ca sa pot naviga pe net , utiliza un messenger sau vizualiza videoclipuri pe youtube. Deci ...

Edited by porcusoru, 22 September 2014 - 13:49.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate