Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Net de 100/500/1000 Mbps prin fibră optică la Telekom România (oferte, info, discuții etc.).

- - - - -
  • Please log in to reply
1686 replies to this topic

#883
Heini47

Heini47

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 12.11.2013
Cum stati cu ping-ul astia cu fibra pe Telekom ? Am renuntat la ei acum un an, inca traiau in trecut pe CUPRU. Acum am UPC si astia sunt nesimtiti, in general cand ajung acasa de la munca ma relaxez la PC dar netul de la UPC e tigaie.  Am pretentia la un PING cat mai mic, joc mult CS:GO si PUBG. Acum am oferta de la ei pe fibra, si nu stiu daca renunt la UPC sau nu, ceva teste ? Pe CS:GO MM/ESEA ce PING aveti ? Eu dupa ora 8 seara pe UPC numai pot juca nimic am fluctuatii mari pe ping. Sper ca nu v-am deranjat, o zi buna !

#884
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,870
  • Înscris: 14.10.2008
Mai ales daca Telekom e singura fibra disponibila in zona, treci fara discutii la ei, nu se compara cu tigaia de coaxial UPC, Telekom a mai inteles ceva din obligatia de a trece la fibra, UPC in veci n-o sa treaca, ei doar cauta artificii in imbunatatirea coaxialului, nu stiu altceva, sunt blocati vesnic pe HFC si Docsis, o tehnologie buna pana in anul 2009.

#885
Dannymzw

Dannymzw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 07.08.2011
E super ok. Poti sa treci linistit la Telekom daca au fibra. In CSGO am ping sub 50 iar la PUBG merge foarte ok. Am sa las un speedtest cand ajung acasa.

Edited by Dannymzw, 09 October 2017 - 06:45.


#886
Swagger

Swagger

    "Commit your task to memory, then do your job."

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,171
  • Înscris: 26.12.2013

View PostHeini47, on 09 octombrie 2017 - 00:59, said:

Cum stati cu ping-ul astia cu fibra pe Telekom ? Am renuntat la ei acum un an, inca traiau in trecut pe CUPRU. Acum am UPC si astia sunt nesimtiti, in general cand ajung acasa de la munca ma relaxez la PC dar netul de la UPC e tigaie.  Am pretentia la un PING cat mai mic, joc mult CS:GO si PUBG. Acum am oferta de la ei pe fibra, si nu stiu daca renunt la UPC sau nu, ceva teste ? Pe CS:GO MM/ESEA ce PING aveti ? Eu dupa ora 8 seara pe UPC numai pot juca nimic am fluctuatii mari pe ping. Sper ca nu v-am deranjat, o zi buna !
Treci linistit! Daca au GPON, merita, crede-ma. Uite aici niste teste de viteza, care sa te ajute sa te decizi Posted Image.

[ https://beta.speedtest.net/result/6694293838.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://beta.speedtest.net/result/6694298440.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://beta.speedtest.net/result/6694300402.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://i.imgur.com/TG3nhLE.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Eu am TV L + Net L + Voce L la doar 110 lei pe luna. Plus 2 CAM-uri HD. Si tin sa iti zic ca isi merita banii.

Edited by Swagger, 10 October 2017 - 12:59.


#887
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005
Hai sa va spun cazul meu. Telekom pe VDSL de 8ani, 100 Mbps, telefonie, IPTV.
Am in casa cam așa, in total: 4 telefoane mobile, 2 tablete, doua laptopuri, TV-ul, 3 console, receiverul, telecomanda universala, cântarul Wifi, un Apple TV, playerul Blu-ray . Toate au nevoie de net.
Marele dezavantaj pt care am renunțat in cele din urma laTelekom nu a fost pana la urma banda, a fost imposibilitatea folosirii unui router bun. Când ai nevoie de Wifi stabil, de AP-uri separate pe 5 GHz și 2.4, când ai multe device-uri Wifi și doar acea pocnitoare amărâtă, e iad.
Acum, RDS ( care ma deprima ca firma) 1 Gbps, cu un Asus 5300. La naiba, pot conecta 15 clienți WiFi simultan și nu sufla, 3 AP-uri simultan, doua pe 5 GHz plus una pe 2.4, down 866 Mbps in AC de pe iPad-uri, ping 3 ms in server...
Lesson learned pt mine, încă o data: nu e atât banda cât e ce posibilități de a pune un router bun ai.

#888
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pai si la T puteai sa iti pui ce router voiai dupa modemul VDSL si sa il folosesti atat ca AP cat si ca router (cu modemul in bridge).

#889
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005
Nu. La Telekom pe VDSL, nu poți pune router după modem decât pierzând IPTV-ul. In momentul in care pui in bridge modemul VDSL, nu ai cum sa aloci streamul IPTV pe noul router.
Singura soluție ca sa păstrezi si IPTV e sa faci un dublu NAT pt partea de internet ceea ce defeats the purpose.

Edited by dtancu, 27 October 2017 - 12:19.


#890
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ai incercat si nu ti-a functionat?
Nu de alta dar si eu am vdsl cu un archer c2 dupa el de ani si nu pierzi niciun iptv. Sunt conexiuni separate in modem si o pui in bridge doar pe cea de internet.

#891
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Uite cum e la mine pe Huawei HG658 pe FTTB: la internet poti alege modul fie brigde, fie routed si porturile pe care sa functioneze.
In cazul meu am setat porturile 1-2 pentru internet si 3-4 pentru IPTV.

#892
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005
Da, am încercat.  Ești sigur ca e VDSL și nu ADSL?
La ADSL se poate fără probleme fiindcă face PPPoE.
La VDSL nu am putut niciodată, decât cu dublu NAT. Ce router e?

Edited by dtancu, 28 October 2017 - 22:07.


#893
Heini47

Heini47

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 12.11.2013
Doar ce am pus gigabit, dar in speedtest nu trece de 100 mbps pe secunda in teste. Astia au zis ca cica dureaza 2 ore pana isi revine, asa sa fie ? Help !??!?!?! upload 100 download 100. Placa retea gigabit Posted Image

Edited by Heini47, 30 October 2017 - 17:42.


#894
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,870
  • Înscris: 14.10.2008
Pai in primul rand vezi daca ai link de 1000 la placa si nu numai, sa nu fie link de 100 care iti da doar 94 in teste.

#895
Heini47

Heini47

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 12.11.2013
Yep in placa de rețea e link de 100, firul folosit este de vina cred. Am incercat sa sertizez singur un fir și nu îmi iese. Am înțeles că pentru gigabit trebuiesc toate cele 8 fire din cablu. Am probat pe 2 pc-uri diferite și e aceeași problemă. Sfaturi?


#896
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,870
  • Înscris: 14.10.2008
Alt cablu ori gata sertizat ori sa-l sertizeze cei de la Telekom. La mine nici vecinul care si-a construit singur instalatiile electrice si sanitare (pasionat de electronica in copilarie) nu a reusit sa sertizeze un UTP de net.

#897
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cumperi un patch-cord de la orice hypermarket si iti faci treaba daca nu reușești sa il sertizezi.

#898
Dannymzw

Dannymzw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 07.08.2011
A trecut abia o luna de zile si sunt super multumit pana acum.
[ http://beta.speedtest.net/result/6764754976.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#899
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,236
  • Înscris: 22.02.2017
@dtancu: ce mai conteaza frate? ai scapat de WCDSL sau nu? :))) felicitari pentru trecerea la fibra.. n-ai comparatie.... cu atatea echipamente si tu stai la astia cu 100 mbps.. pff...

#900
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005
Ai și tu dreptate :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate