Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Net de 100/500/1000 Mbps prin fibră optică la Telekom România (oferte, info, discuții etc.).

- - - - -
  • Please log in to reply
1686 replies to this topic

#919
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008

View PostGif2D, on 17 noiembrie 2017 - 09:57, said:

@Swagger: O să îi ai pe conștiință pe clienții ADSL cu 2Mbps…
Asa ceva nu mai trebuie sa existe cand si conexiunile mobile il bat de-l asculta cu urechea.

#920
jeolis

jeolis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.08.2007

View Postaddelin, on 18 noiembrie 2017 - 20:22, said:

Net L, router sagemcom, test de pe telefon 1x1 ac (433mbps).

De cand are Telekom ip de RDS?

#921
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Facusem un test pe 3g inainte si probabil nu si-a recitit ip-ul extern.
Data viitoare o sa restartez aplicatia...

#922
Swagger

Swagger

    "Commit your task to memory, then do your job."

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,165
  • Înscris: 26.12.2013
[ https://www.speedtest.net/result/6810752949.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://www.speedtest.net/result/6810757230.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://www.speedtest.net/result/6810760651.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://www.speedtest.net/result/6810767169.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#923
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,719
  • Înscris: 26.02.2010
Super merge fibra de la Telekom.

#924
Andrey2011

Andrey2011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 18.02.2012
Voua cum naiba va merge asa de bine netul ca pe speedtest si mie imi arata aceleasi valori ca voua dar cand fac download daca depasesc 15 MB/s ii ceva de trecut in calendar. Degeaba am fibra optica pana in casa ca in 7 luni de cand sunt abonat la ei nu au reusit sa faca nimic sa rezolve problema , absolut nimic. Plus de asta au facut si o magarie ca au tras fibra optica doar pana in centrala in rest netul , tv si telefonul fix vin tot pe infrastructura pusa de Ceausescu acum 40 de ani fire de cupru.

#925
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Daca ai fibra optica pana in casa nu ai cum sa mai ai cupru niciunde. Ce echipamente ai primit? Ca sa duci 500 Mbps sau 1000 Mbps nu e chiar usor pentru orice sistem.

#926
Andrey2011

Andrey2011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 18.02.2012

View PostMembruAnonim, on 28 noiembrie 2017 - 19:12, said:

Daca ai fibra optica pana in casa nu ai cum sa mai ai cupru niciunde. Ce echipamente ai primit? Ca sa duci 500 Mbps sau 1000 Mbps nu e chiar usor pentru orice sistem.

Pai daca pe stalp e doar o fibra optica cea a UPC eu ce sa mai zic. Cei de la retelistica si porturi de la Telekom au facut timp de apropae o luna teste peste teste plus schimbarea a 3 modemuri in 7 luni. Calculatorul e unul de 120 de milioane. Pt net am placa de baza gigabyte , 16 Gb rami , procesor amd fx 4000 Ghz , 2 x SSD 480 GB. Raspunsul final al celor de la Telekom a fost ca nu au ce face atata merge si ieri am cerut rezilierea doar pe partea de internet si au acceptat imediat fara sa ceara cum fac ei clauze abuzive de reziliere ceea ce mi se pare oarecum suspect. Si nu sunt singurul din oras care se plange. De cand a venit Telekom acum 10 luni in oras a crescut numarul de abonati la internet al UPC.

#927
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Ce echipament ai primit de la Telekom?

#928
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,719
  • Înscris: 26.02.2010

View PostAndrey2011, on 28 noiembrie 2017 - 18:45, said:

Voua cum naiba va merge asa de bine netul ca pe speedtest si mie imi arata aceleasi valori ca voua dar cand fac download daca depasesc 15 MB/s ii ceva de trecut in calendar. Degeaba am fibra optica pana in casa ca in 7 luni de cand sunt abonat la ei nu au reusit sa faca nimic sa rezolve problema , absolut nimic. Plus de asta au facut si o magarie ca au tras fibra optica doar pana in centrala in rest netul , tv si telefonul fix vin tot pe infrastructura pusa de Ceausescu acum 40 de ani fire de cupru.

Ai cumva VDSL?

#929
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,885
  • Înscris: 29.06.2006
downloadul depinde si de rasnita, daca n-ai ram si ssd degeaba ai net de 1gbps ca n-ai cu ce sa scrii informatia

#930
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,473
  • Înscris: 16.12.2006
Poate ca e instalat pe FTTB pe abonament de 100 Mbps. In cazul asta viteza maxima o sa fie 12,5 MB/s

Ai cumva fibra optica pana in pizza box si de acolo iti vine netul pe VDSL ?

#931
Andrey2011

Andrey2011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 18.02.2012

View Postxcit, on 28 noiembrie 2017 - 21:40, said:

downloadul depinde si de rasnita, daca n-ai ram si ssd degeaba ai net de 1gbps ca n-ai cu ce sa scrii informatia

Am SSD si 16 Gb ram.

View Postcatalinman, on 28 noiembrie 2017 - 21:50, said:

Poate ca e instalat pe FTTB pe abonament de 100 Mbps. In cazul asta viteza maxima o sa fie 12,5 MB/s

Ai cumva fibra optica pana in pizza box si de acolo iti vine netul pe VDSL ?

Fibra optica e pana in modem dar netul vorba ta pe acolo se opreste asta in zilele de sarbatoare cam la 12,5 mai urca spre 20 dar extrem de rar , cred ca am patit asta de vre-o 2 ori in 7 luni.

Si spre 20 de MB/s mai urca dimineata pe la 4-5 cand a trecut de ora 7 ii gata downladezi lejer cu 3 ,3 ,4 ,5 MB/s chiar daca am net de 1GB. Eu am impresia ca si altii din oras care si-au luat teapa ca infrastructura lor nu duce si atunci liminteaza viteza altfel nu imi explic la un calculator cu placa de baza gigabyte , 16 Gb rami , procesor amd fx 8nuclee 4000 Ghz , 2 x SSD 480 GB sa nu mearga. Si echiăa tehnica cand a venit de 3 ori sa imi schimbe modemul au spus ca asta e atata merge si ca nu au ce sa faca. De la Bucuresti sau de unde au ei sediul dupa 3 saptamani de teste pe retelistica si porturi si mai stiu eu ce au tot zis ca fac si aia mi-au spus ca ei nu mai pot face nimic si ca atat merge. Repet eu am impresia ca limiteaza ei viteza de banda pt ca infrastructura nu duce.

#932
apexx

apexx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.05.2007
28 GB de internet mobil la 83 milioane de lei. Cum vi se pare?

Cea mai buna firma de telecomunicatii TELEKOM Romania.
Faceti abonamente cat mai multe, la SUPER OFERTA, doar 3 milioane lei pe GB internet.
Multumim nemtilor de la TELEKOM pentru serviciile foarte ieftine si de calitate de care le oferta.
DOVADA: Aveti atasata factura de 83 de milioane de lei pentru 28 GB de date mobile.

#933
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,719
  • Înscris: 26.02.2010

View PostAndrey2011, on 28 noiembrie 2017 - 18:45, said:

Voua cum naiba va merge asa de bine netul ca pe speedtest si mie imi arata aceleasi valori ca voua dar cand fac download daca depasesc 15 MB/s ii ceva de trecut in calendar. Degeaba am fibra optica pana in casa ca in 7 luni de cand sunt abonat la ei nu au reusit sa faca nimic sa rezolve problema , absolut nimic. Plus de asta au facut si o magarie ca au tras fibra optica doar pana in centrala in rest netul , tv si telefonul fix vin tot pe infrastructura pusa de Ceausescu acum 40 de ani fire de cupru.

View PostAndrey2011, on 29 noiembrie 2017 - 05:56, said:

Fibra optica e pana in modem dar netul vorba ta pe acolo se opreste asta in zilele de sarbatoare cam la 12,5 mai urca spre 20 dar extrem de rar , cred ca am patit asta de vre-o 2 ori in 7 luni.


Care varianta este corecta pana la urma, ca in doua postari diferite spui doua lucruri total diferite. Ai cumva priza telefonica pentru telefonul fix?

Edited by aris86, 29 November 2017 - 12:54.


#934
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Fa o poza cu ce scule de la Telekom ai in casa, ce fel de cabluri intra in "modem" cum ii spui tu.

#935
Andrey2011

Andrey2011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 18.02.2012

View Postaris86, on 29 noiembrie 2017 - 12:53, said:

Care varianta este corecta pana la urma, ca in doua postari diferite spui doua lucruri total diferite. Ai cumva priza telefonica pentru telefonul fix?

Pai de la firele alea de cupru vine fine fibra optica in casa ca e doar una pe stalp si aia a UPC.

View PostNeaceasca85, on 29 noiembrie 2017 - 13:53, said:

Fa o poza cu ce scule de la Telekom ai in casa, ce fel de cabluri intra in "modem" cum ii spui tu.

Poze nu stiu sa pun pe forum dar iti spun ce este.....modem sagemcom si in modem intra....fibra optica , linia telefonica aia stie toata lumea cum arata firul , un cablu coaxial , firul de curent al modemului si cablu UTP cat 7e. Din ce ti-am spus sigur trebuie sa iti dai seama ce este.

#936
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Ala e ONT, nu modem. Si daca ai noul Sagemcom clar nu ai cupru deloc. Ca seamana firuletele de cupru cu fibra e altceva, dar tu nu mai ai treaba cu ele. Fa niste pe servere bune, de exemplu iNES Bucuresti.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate