Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...
 

Calibrare ISF level 1, 2 si 3 in Romania

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
2457 replies to this topic

#1945
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Stiu ca suna ciudat ,probabil ca si in video ar trebui sa fie introduseac acele "blind test". Sau chiar dublu blind. ca in audio. Cu astfel de teste ii cam linistesti pe "impresionisti" si "pareri-isti" ,cel putin in audio. Mai greu e la partea cu "caldura sunetului analogic". Iti aduc ei caloriferul.....
Ok ,se uzeaza condensatori ,se umfla ,se usuca si cad. Noi vorbim aici despre acel asa numit "rodaj" ce nu implica piese vechi carora li se modifica caracteristicile datorita unor fenomene ce tin de uzura in timp ,de folosire necorespunzatoare ,de depozitare proasta ,etc.
La intrebarea din paragrful 2 , Jean-Luc cred ca s-a referit de macar o suta de ori. De tolerante ai auzit ,ai invatat la facultate? Nu exista componente identice. De ce oare tranzistoarele finale de pe amplificatoare se imperecheaza din componente din acelasi lot ,chiar cu nr. de serie consecutiva?

Edited by edigee, 22 February 2019 - 19:56.


#1946
Gabone99

Gabone99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 576
  • Înscris: 05.12.2010

View Postcalincosma, on 22 februarie 2019 - 19:26, said:


Simultan sau pe rand?:)))

Am avut simultan A8f și Q8dn pt comparație apoi 2 Q8dn ca mi-a fost frica sa nu nimeresc un panou mai prost și asa a fost pana la urma, plus alte probleme de calitatea constructiei apoi Q9FN cu "câștigătorul" Q8dn. Când am adus Q9fn dupa 10 minute am băgat definițiv în cutie Q8dn.

#1947
Gabone99

Gabone99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 576
  • Înscris: 05.12.2010

View Postedigee, on 22 februarie 2019 - 19:53, said:

Stiu ca suna ciudat ,probabil ca si in video ar trebui sa fie introduseac acele "blind test". Sau chiar dublu blind. ca in audio. Cu astfel de teste ii cam linistesti pe "impresionisti" si "pareri-isti" ,cel putin in audio. Mai greu e la partea cu "caldura sunetului analogic". Iti aduc ei caloriferul.....
Ok ,se uzeaza condensatori ,se umfla ,se usuca si cad. Noi vorbim aici despre acel asa numit "rodaj" ce nu implica piese vechi carora li se modifica caracteristicile datorita unor fenomene ce tin de uzura in timp ,de folosire necorespunzatoare ,de depozitare proasta ,etc.
La intrebarea din paragrful 2 , Jean-Luc cred ca s-a referit de macar o suta de ori. De tolerante ai auzit ,ai invatat la facultate? Nu exista componente identice. De ce oare tranzistoarele finale de pe amplificatoare se imperecheaza din componente din acelasi lot ,chiar cu nr. de serie consecutiva?

Da de toleranta e vorba nu a fost cea mai buna analogie. Oricum dacă ce a nu este măsurabil și quantificabil asta nu înseamnă că nu există. Eu am văzut diferentele respective și nu ma poate face nimeni sa le ignor.

#1948
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,014
  • Înscris: 25.04.2016
O fi poate ceva de genul "rodaj" La led tv cum zici tu dar ceva putin sesizabil numai ca oledu se diferențiază de led prin panou care e altceva. Oledu e tot tv dar functioneaza un pic diferit de led. Oledu are acele cicluri specifice de compensare.

#1949
cipi_v

cipi_v

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 20.02.2007

View PostGabone99, on 22 februarie 2019 - 19:56, said:

Am avut simultan A8f și Q8dn pt comparație apoi 2 Q8dn ca mi-a fost frica sa nu nimeresc un panou mai prost și asa a fost pana la urma, plus alte probleme de calitatea constructiei apoi Q9FN cu "câștigătorul" Q8dn. Când am adus Q9fn dupa 10 minute am băgat definițiv în cutie Q8dn.
Ai pus niste setari anume la q9fn?

#1950
cipi_v

cipi_v

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 20.02.2007
Eu caut pe cineva sa faca calibrarea in Galati. Sugestii?

#1951
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,801
  • Înscris: 04.10.2014
(corectat) Dacă ești disponibil în weekend-ul 16-17 martie, se rezolvă.

Edited by Jean-Luc_Picard, 25 February 2019 - 12:24.


#1952
Gabone99

Gabone99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 576
  • Înscris: 05.12.2010

View Postcipi_v, on 25 februarie 2019 - 11:45, said:


Ai pus niste setari anume la q9fn?

In funcție de sursa am diferite setări. Nu are rost sa umplu acest topic cu ele deoarece TV-ul este de excepție și nu poți sa îl faci sa se vadă prost oricât ai încerca (presupunând ca nu te uiți dintr-un unghi mai mare de 30 de grade) și pana la urma tine de preferințe. Spun asta pt ca am un mod de noapte (cu care adorm uneori) în care am redus totul la minim și tot are acel wow in imagine.
Singurile setari generala pe care le recomand este sa lucrezi cu el în movie mode warm 1 sau 2 și sa dezactivezi funcțiile eco.

Edited by Gabone99, 25 February 2019 - 14:07.


#1953
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001
Ce se mai aude cu calibrarea HDR pe proiectoare ? S-a ajuns la un standard acceptat ?

Până una alta, am încercat și eu setările HDR ale d-lui calibrator Dave Harper pe proiectorul meu TW9300.

Iată ce zice el:

Quote

On a side note, I've been experimenting with "pseudo HDR", meaning sending a non-HDR projector an HDR signal (using its own settings to go into SDR mode, like the Epson, or using an HDF Linker) and then adjusting settings in the projector to get an amazing image, basically manual tone mapping using the projectors settings, namely gamma of course.[/size]
I finally came up with an awesome setting on an Epson 5040UB (I know it's HDR capable, but I put it in SDR mode while it was getting an HDR signal from a Panasonic UB900, confirmed with info details and pictures). The last thing I put in at about 1:30am was Ghost Busters 2016 and the image was spectacular! I also watched The Revenant (great results) and Mad Max earlier and directly compared it to doing the HDR to SDR tone mapping in the UB900 and this manual method looked far better and was easily seen in chapter 3 when they're driving into the giant dust storm!  I was able to use the digital cinema mode, which engages the P3 filter, which is an issue for brightness when in HDR mode, and it was more than bright enough, although as you can imagine, settings had to be pushed since it was using SDR mode on an HDR signal.
This could be a good method to explore for 4K non HDR but with WCG support projectors, like this BenQ, an older Sony 4K (VW600ES), the Epson LS10000, etc.
So far I've only messed with it one day yesterday, so I am sure there's still some tweaking to be had, but the results are crazy good so far for what you'd think it would with such weird settings in SDR mode. It messes with your mind and OCD traits to set them this way, but in the end you're like  , especially with the unbelievable detail you can see on the low APL and highlights with no clipping! The entire HDR signal fits nicely within the SDR range with a steep curve at the top end, without blowing anything out or looking unnatural from what I saw so far.
]

Am testat personal aceste setări și pot să spun că DA, cu semnal HDR se vede apreciabil mai bine decât în HDR Mode 1 care după ultimul firmware update e la fel cu Auto (Bright).
Practic dacă pe HDR Mode 1 pe Epson trebuia neapărat să las lampa pe Normal sau High mode, aceste setări permit să văd filmul în format HDR și pe Eco.
Setările d-lui Harper sunt făcute pentru High lamp mode dar acest mod e practic nefolosibil întrucât e mult prea gălăgios. Se observă o mică diferență de white-balance când schimb modul lămpii din High în Normal dar chiar și pe Normal, imaginea e foarte foarte bună !

Am testat cu Lucy, The Magnificent Seven, Oblivion și  subiectiv se vede excelent.
Voi posta setările mai jos pentru referință ca să aveți o idee despre ce vorbesc. După cum vedeți mai sus dl. Harper spune că această metodă duce la o imagine mai bună decât conversia HDR->SDR făcută de blu-ray player.

Sunt mega-curios dacă o calibrare făcută cu noul flow pentru HDR ar duce la o imagine mai bună decât aceste setări, bănuiesc că s-ar calibra direct modul "HDR Mode 1" al proiectorului și nu prin acest pseudo-HDR. Aștept vești de la Călin când are flow-ul pus la punct.

Attached File  hdr1.jpg   67.44K   27 downloadsAttached File  hdr2.jpg   44.75K   23 downloadsAttached File  hdr3.jpg   49.21K   22 downloads

Later edit: Am făcut înainte înapoi între aceste setări și cele default pe profilul Digital Cinema / HDR Mode 1. Diferențele nu sunt chiar așa mari DAR imaginea pare mai bună în varianta ajustată mai ales datorită detaliilor din zonele întunecoase (near-black) care altfel se cam pierd. Am găsit o imagine bună de test în filmul "Perfume, The story of a murderer" la minutul 28.

Edited by Hawkie, 26 February 2019 - 14:00.


#1954
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,252
  • Înscris: 24.02.2007
A incercat cineva discurile aceastea pentru HDR-10? https://diversifiedv..._uhdhdr-10.html

#1955
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,801
  • Înscris: 04.10.2014
Folosirea de discuri pentru calibrare HDR nu este o idee prea bună, cel puțin la OLED-uri. Tiparul de calibrare stă prea mult pe ecran în cazul unui disc de calibrare (comutare manuală), câteva secunde bune, de la activarea tiparului din telecomandă, trecând prin faza de citire (tot manuală și ea) și sfârșind cu dezactivarea tiparului din telecomandă. Chiar dacă nu apare neapărat remanență, în cazul tiparelor de luminozitate mare (80-90-100%) se produce încălzirea locală a panoului, cu efect de fugă a parametrilor (balansului de alb).
Pe LCD n-am încercat, pentru că între timp am achiziționat generatorul adecvat. Am discurile, adică am plătit suma cerută pentru descărcarea și folosirea lor. Ceea ce m-a frapat la primele versiuni, ulterior nu mi-am mai bătut capul să mai verific, este că rezultatele diferă între variantele TS și MP4.

View PostHawkie, on 26 februarie 2019 - 13:31, said:

Ce se mai aude cu calibrarea HDR pe proiectoare ? S-a ajuns la un standard acceptat ?
Nu există standard special de HDR pentru proiectoare și nu va exista niciodată. Cel puțin în varianta de EOTF PQ, există niște valori absolute de luminanță ce trebuie obținute și aparatul de afișare ori e capabil să le genereze, ori nu.

View PostHawkie, on 26 februarie 2019 - 13:31, said:

[...] cu semnal HDR se vede apreciabil mai bine decât în HDR Mode 1 [...]
Acest 'bine' are vreo legătură imaginea corectă, respectiv cea obținută pe un TV calibrat pentru HDR? Ținta standardelor HDR în varianta PQ este duplicarea imaginii de pe monitorul de masterizare, dacă nu se obține acest lucru, avea de a face cu o aproximație oarecare și ceea ce îi place unei persoane s-ar putea să nu îi placă alteia (când vorbim despre plăcere intrăm pe terenul arbitrariului, unora le place modul dinamic la televizoare).

Edited by Jean-Luc_Picard, 04 March 2019 - 01:50.


#1956
bir75

bir75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 03.06.2014
A facut cineva citiri out of the box la Oled Lg,prima oară cu valoarea default de 130 cd la 100 ire si a doua oara după modificarea de la 130 la 200 cd la 100 IRE.
Fără să se modifice nici un alt parametru.
Oare sunt diferențe?Cel putin la curba gamma,teoretic ar trebui să existe.
Posibil ca modificând valoarea default 130 cd la 100 IRE,prezenta in toate modurile full customizabile,sa poti întârzia intrarea ABL?
Imi intra ABL doar joia cand urmăresc Digi24 ,Cristian Tudor Popescu si stau mai mult de 5 minute pe imagine statică.

Edited by bir75, 04 March 2019 - 09:54.


#1957
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,035
  • Înscris: 14.06.2013
Sub 150 cd full field in functie de model nu intra ABL.
Sa nu confunzi cu mecanismul de dimare automat al imaginilor statice.

Daca masori un oled cu ferestre nu vei vedea modificari semnificative nici pe la 180 cd dar , repet, e in functie de model.

Curba gama se determina citind capetele nu doar luminanta maxima. Daca citesti 100ire pe un full field ald va fi abl activat desigur vei vedea o gama schimbata fata de target insa nu ar fi corect rezultatul over all.

#1958
bir75

bir75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 03.06.2014
Sa fiu mai clar.
Are vreun efect,ajuta calibrarea daca inainte de inceperea calibrarii in modul ISF Bright Room,intri in meniul de luminanta la 100 IRE si modifici valoarea de la 130 candele default,la valoarea tinta pe care vrei sa o obții in urma calibrarii,de exemplu 175 candele?
Înainte de a genera fereastra de 18%,pt.100IRE,regla RGB si backlight aferent valorii tinta de 175 candele.
Am observat ca daca ridic la 175 cd la 100IRE valorile tinta ale luminozitatii pe fiecare interval IRE se modifica.Facand asta cred ca determini tv-ul sa calculeze si sa afiseze gamma pt.luminanta maxima setată astfel,de unde trag concluzia ca ar ajuta procesul ulterior de calibrare.

Edited by bir75, 04 March 2019 - 13:23.


#1959
bir75

bir75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 03.06.2014
Tot raționamentul de mai sus pleaca de la valorile extrem de apropriate între target Y pe fiecare interval IRE afisat de tv in modul ISF Dark Room cu 130 cd/100 IRE,cu target Y obținute în urma calibrarii cu aparatura profesionala efectuata la 130cd/100 IRE.




#1960
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,035
  • Înscris: 14.06.2013
Am inteles ce zici tu acum. In principiu nu are nicio importanta daca modifici acea setare.
De exp cu setarea lasata la standardul de 130cd insa lum maxima setata pe la 160 cd inainte de calibrare, tergeturile de luminanta se asezau aproape perfect dupa alinierea balansului de alb.

#1961
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,801
  • Înscris: 04.10.2014
În weekend-ul viitor, 16-17 martie, urmează un turneu la est de București și la sud de Iași. Revin cu impresii. Nu fac prea des astfel de drumuri.

Attached Files


Edited by Jean-Luc_Picard, 09 March 2019 - 10:55.


#1962
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Cine se inscrie la calibare profesionala? Incluzand HDR / HLG / Dolby VisionPosted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate