Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Calibrare ISF level 1, 2 si 3 in Romania

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
2457 replies to this topic

#2449
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,243
  • Înscris: 24.02.2007

 Calin_fdx, on 17 decembrie 2023 - 19:02, said:

Chiar asa. Pentru consumer (calibrare clasica) unde controalele din televizoare funcționează cu pași mari, diferentele valorilor x si y dintre două click-uri

De asta mi-am facut 3DLUT pe LGul din dotare, sa nu depind de sliderele precare oferite.

#2450
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014

Kuky said:


Vroiam sa fac un EDR pt un Sony A95L cu un spectro de 2nm.

De ce nu faci o sesiune de calibrare impreuna cu JLP ? Cu toate testele specifice. Spectro tău vs spectro lui, doua profile cu Klein 10A, matrice după cele două spectro determinate în aceleași condiții (luminanța, mărime fereastră, angulare) Un blind test sa vezi perceptual care arata mai bine. Eu sunt din Arad, dacă as fi mai aproape, as participa la o sesiune comună cu aparatura mea. Am mai avut o experiență asemănătoare cu JLP anii anteriori atât la București https://youtu.be/ptA...tDa2Bcbio39RD-O cât si la Alba Iulia.

Edited by Calin_fdx, 17 December 2023 - 22:09.


#2451
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,035
  • Înscris: 14.06.2013

 Kuky, on 17 decembrie 2023 - 21:15, said:



Și da și nu, totuși un CR-300 nu e o avere.

Dăcât 16000 de dolari.

#2452
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,243
  • Înscris: 24.02.2007

 Kuky, on 17 decembrie 2023 - 21:15, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/t22CvXeTRdA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Surprinzator de mica diferenta in cazul unor paneluri.

#2453
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014

 AndreiNR, on 18 decembrie 2023 - 00:22, said:



Dăcât 16000 de dolari.

 AndreiNR, on 18 decembrie 2023 - 00:22, said:



Dăcât 16000 de dolari.

Bun. De acestă suma (16000$) să zic ca îmi corectează valorile RGB la A95L
R Max
G -1
B -4
în loc de
R Max
G -2
B -5
La un blind test este capabil cineva sa sesizeze aceste corectii aplicate la balansul de alb Gain la orice Sony oled? Sa nu pot sa obțin D65 (x-0,3127 y-0,329) dacat dacă as pozitiona B -4,5 in loc de -4 sau -5 neavând subdiviziune, consolandu-ma cu un dE 0.3 în loc de 0 sau 0.1 ???

Sa vedem concret unde este atributul major, palpabil, credibil, percetual, sesizabil. Lăsăm la o parte sintagma preț și performanță pentru ca nimeni nu contesta precizia nanometrica și metrologica a spectro-ului aici e vorba de precizia aplicata panelului. Acesta (lecturile efectuate cu colorimetrul profilat dupa spectro) deși face salturi brutale în cifre cu multe zecimale dupa virgula, pe ecran nu se simte radical acest salt de la un click la altul. Acesta în imaginea rulată (content real)
Testati dacă nu par pertinente afirmațiile.

Edited by Calin_fdx, 18 December 2023 - 01:23.


#2454
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,793
  • Înscris: 04.10.2014

 Calin_fdx, on 17 decembrie 2023 - 19:02, said:

Pentru consumer (calibrare clasica) unde controalele din televizoare funcționează cu pași mari, diferentele valorilor x si y dintre două click-uri nu avantajează folosirea unui spectro de 2nm fata de unul de un de 5nm. Dacă ar exista un alt control fine tuning (un click subdivizat în zece pasi) as înțelege utilitatea acestei precizii nanometrice.
Nu este vorba despre asta, ci despre surse de lumină cu lărgime de bandă extrem de mică, respectiv laser. Dacă spectro are diodele amplasate la 10 nm și lumina laserului pică fix între, e posibil să nu-l poți măsura corect. Nu se pune problema deloc al televizoare, indiferent că-s WOLED sau QD-OLED, pentru că LED-urile și Quantum Dot-urile, deși ideal și ele monocromatice, au o dispersie destul de mare față de frecvența centrală.

 AndreiNR, on 17 decembrie 2023 - 19:14, said:

Ce pot sa va spun sigur e ca, Vincent Teoh mereu susține mai în privat, mai pe fata, ca face perceptual matching cu monitorul de referinta în cazul OLED urilor. Tare sunt curios facă face pe deșteptul sau chiar e nevoie.
Treaba asta este cu foarte mare dus și întors. În primul rând ori chemi clientul la tine (cu tot cu televizor, evident) pentru calibrare, ori trebuie să cari un monitor nici foarte ușor, nici foarte ieftin (cu riscul aferent de deteriorare) după tine. În al doilea, de un știi că monitorul în raport cu care faci potrivirea perceptuală este corect? L-ai măsurat și ai încrederea în măsuratoarea făcută pe el, dar nu pe televizorul calibrat? Sau e și el la rândul lui „ajustat perceptual” cu... cine?

 Kuky, on 17 decembrie 2023 - 21:15, said:

Am vorbit cu unul din foștii mei colegi care și-a deschis o firmă separat și și-a luat un BVM-HX310 cu care livrează printre altele și pt Netflix și mi-a zis că l-a lăsat cum a venit de la dealer.....
Cam așa fac aproape toți. Am fost să măsor un BVM din acesta și... surpriză... trebuia reglat (destul de mult).

Edited by Jean-Luc_Picard, 18 December 2023 - 01:29.


#2455
Kuky

Kuky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 17.08.2004

 AndreiNR, on 18 decembrie 2023 - 00:22, said:

Dăcât 16000 de dolari.

https://www.shopfsi....331?category=34  Cam pe acolo, TVA-ul nu e un cost pt un business. Nu mi se pare un capăt de țară. Ar trebui în mod logic să-ți poți recupera investiția, mai ales că în viitor noile tehnologii pt display-uri și proiectoare văd că încep să se axeze pe surse cu lățime f. îngustă de bandă (vezi QD-Oled sau noile proiectoare cu laser), deci chiar și spectro-urile în 4nm vor deveni "obsolete" în câțiva ani. Cu cât lățimea de bandă e mai mică cu atât obții un gamut mai mare și cam spre asta ne îndreptăm.

 dani.user, on 18 decembrie 2023 - 00:38, said:

Surprinzator de mica diferenta in cazul unor paneluri.

Evident, la cele de tehnologie mai veche. Acum 10-15 ani cu un spectro în 10nm erai împărat. Acum sunt de hobby.

 Calin_fdx, on 18 decembrie 2023 - 01:21, said:

Bun. De acestă suma (16000$) să zic ca îmi corectează valorile RGB la A95L
....
Sa vedem concret unde este atributul major, palpabil, credibil, percetual, sesizabil.
Testati dacă nu par pertinente afirmațiile.

Singurul test care te va convinge este când o să ai posibilitatea să compari pe același display o calibrare făcută cu un CR-250/CR-300 + CR-100 vs i1DisplayPro + i1Pro2. În rest e whishful thinking. Sorry.

Din experiența personală - eu lucrez acasă pe monitorul acesta https://www.bhphotov...ide_screen.html care are sondă încorporată cu offset-uri făcute în fabrică de EIZO. Și mi-am zis eu că e cale de mai bine așa că l-am rugat pe un inginer de la Eizo să-mi facă un EDR pe care să-l folosesc cu un i1DisplayPro. Omul, politicos, s-a executat și mi-a trimis un EDR făcut pe CR-300 la ei, după care, așa mai pe ocolite, mi-a zis că ei au testat vreo 5-6 i1DisplayPro pe care le aveau prin fabrică și că au o variabilitate atăt de mare, încât cu oricare au testat în combinație cu EDR-ul făcut tot de ei a ieșit mai slab decât sonda lor instalată pe monitor, care btw e o sondă de 2 lei. Ceea ce s-a și adeverit, am calibrat cu EDR-ul trimis de ei și cu i1DisplayPro-ul meu și ecranul s-a dus în galben instantaneu.

De aceea nu prea dau 2 bani pe EDR-urile de pe net. Îți dau o senzație de falsă siguranță. Habar n-ai dacă ce ai calibrat e bine sau nu.
Singurul mod prin care poți să pui în valoare un i1DisplayPro e  să faci offset-urile pe monitorul pe care-l calibrezi în tandem cu un spectro modern. Atunci da, ai siguranță.


 Jean-Luc_Picard, on 18 decembrie 2023 - 01:28, said:

Cam așa fac aproape toți. Am fost să măsor un BVM din acesta și... surpriză... trebuia reglat (destul de mult).
Din păcate, nu există o cultură a calibrării periodice nici măcar la cei care cu asta se ocupă. Totuși rămâne o discuție deschisă, mi se pare incredibil să nu existe nici măcar un spectro de ultimă generație în România.

Edited by Kuky, 18 December 2023 - 03:09.


#2456
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,793
  • Înscris: 04.10.2014
Nu e incredibil, după cum zici, profesioniștii nu prea fac lucrurile ca la carte, iar de la posesorii de aparatură video de divertisment nu-ți scoți nici măcar investiția, îți fac calcule concrete dacă vrei.

Așa, spectro suficient de sensibil să nu-ți mai trebuie nici colorimetru, Konica Minolta CS-2000: 40.000 dolari.

#2457
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,243
  • Înscris: 24.02.2007
O inventie utila

Attached File  Untitled.jpg   145.22K   57 downloads

#2458
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,243
  • Înscris: 24.02.2007
Noul colorimetru al Portrat Displays pare sa fi disparut inainte de a aparea practic pe piata.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate