Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...
 Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme
 Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...
 Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn
 

Calibrare ISF level 1, 2 si 3 in Romania

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
2457 replies to this topic

#2431
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,085
  • Înscris: 25.04.2016
Oricum, din ce am observat, Srachi are deja limbajul tehnic specific si a putut purta o discutie tehnica lejer, cu cei care se pricep.

#2432
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,821
  • Înscris: 04.10.2014
S-o luăm punctual.

View PostSrachi, on 08 decembrie 2023 - 11:57, said:

Pai cu ce sa ramanem fiindca in multe cazuri tot asa pateam, daca intrebam "domnii" profesori ceva ce nu intelegeam ne faceau cretini si dobitoci in loc sa ne zica ce am priceput gresit si pana la urma nici nu mai intrebam si nici nu mai incercam sa invat ceva fiindca ca si copil iti pierzi interesul cand vezi cum esti tratat.
Cred că e clar nu e cazul. Era vorba despre un detaliu a cărui lipsă nu năruiește calibrarea.

View PostSrachi, on 08 decembrie 2023 - 11:57, said:

ba imi zici sa nu incerc ca mai mult as strica.
Poți să încerci, dar, dacă nu știi exact ce faci, devinde problematic.

View PostSrachi, on 08 decembrie 2023 - 11:57, said:

Daca sunt pasionat, entuziast si interesat de subiect nu-i bine, daca cineva face inutila calibrarea si nu are pic de interes fata de asa ceva tot nu-i bine ca-i habarnist.
Ba e bine, dar trebuie să-ți alegi bine și locul și metoda de a învăța.

View PostSrachi, on 08 decembrie 2023 - 11:57, said:

Nu stiu dupa ce sunt thread-uri de astea daca participantii nu-s prea dispusi sa-si impartaseasca din cunostinte
Din cunoștințe e una și nu cred că poți să mă acuzi că nu ți-am spus nimic (chiar mi-ai mulțumit mai sus), să dai absolut toate cunoștințele e nițeluș altceva; așa ceva se face către un ucenic într-un mediu specific, nu în mijlocul străzii către toți trecătorii.

View PostSrachi, on 08 decembrie 2023 - 11:57, said:

cand vin in capitala dau o bere pt reply-urile ce mi le-ai dat, asta in caz ca nu iti este frica ca iti mor neuronii de la cateva beri, sau sa iti aduc o palinca de pruna de asta de Bihor?
Aici nu m-ai nimerit, nu mi-e frică, pur și simplu nu-mi place să beau. Dar deloc.

#2433
calincosma

calincosma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,305
  • Înscris: 15.03.2013
Da, e cam naspa sa dai tot deodata din casa, mai ales ca ai pus caramida cu caramida timp indelungat (nu mai zic de costuri, cursuri, unelte).Plus ca, poate deveni frustrant ca un novice sa ajunga sa faca o calibrare decenta dupa 2-3 saptamani, fara scule de top.Pai, ce facem? Devine oricine calibrator (mai bun sau mai rau)? Meseria trebuie furata gen old school! :)
@srachi : cati ani ai, si ce pregatire scolara?

Edited by calincosma, 08 December 2023 - 16:45.


#2434
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,821
  • Înscris: 04.10.2014
1. Deocamdată avem niște grafice declarate decente, ceea ce poate avea și o doză de întâmplare, mai rămâne de văzut imaginea, că aceea e scopul, nu graficele. (E posibil din diverse cauze să ai grafice ok și imagine nu tocmai, aici intervine experiența, să nu stai cu ochii lipiți de grafice.)
2. Una e să nimerești calibrarea unui televizor, alta e să faci consistent aparat după aparat, indiferent de tehnologie, indiferent de marcă, indiferent de model.
3. Nu pot să faci o calibrare (perceptual) decentă cu scule slabe pentru simplul motiv că nu îți vor indica adevărul. Aici iarăși intervine experiența, când să ignori sau măcar să pui sub semnul întrebării ceea ce indică aparatul.
4. Să devină, nu-mi fură clienții din Oradea, pe lângă faptul că n-am nicio presiune de a face calibrări, adică nu e niciun furt și dacă eram concitadini.
5. Nu sunt adeptul învățării papagalicești, îi spui omului ce să facă, fără să-i explici de ce trebuie să facă așa și nu altfel. Explicația asta poate fi destul de lungă și începe cam de la Adam și Eva.

Edited by Jean-Luc_Picard, 08 December 2023 - 17:19.


#2435
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,259
  • Înscris: 24.02.2007
Noroc ca exista alte platforme cu informatie, la liber, pentru incepatorii pasionati.

#2436
calincosma

calincosma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,305
  • Înscris: 15.03.2013

View Postdani.user, on 08 decembrie 2023 - 21:59, said:

Noroc ca exista alte platforme cu informatie, la liber, pentru incepatorii pasionati.
Daaa...Si gasesti p-acolo (inclusiv) romanashi care dau din casa gratis secretele expertizei lor strainejilor (in loc s-o faca in romaneste acasa fraierilor). :)

#2437
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014

View Postcalincosma, on 09 decembrie 2023 - 09:31, said:


Daaa...Si gasesti p-acolo (inclusiv) romanashii" care dau din casa gratis secretele expertizei lor strainejilor (in loc s-o faca in romaneste acasa fraierilor). :)
Ia sa vedem în link, si ce spun romanashi" cât de pertinente sunt afirmațiile lor.

Edited by Calin_fdx, 09 December 2023 - 11:27.


#2438
calincosma

calincosma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,305
  • Înscris: 15.03.2013
Eeee...de parca mai conteaza...Ce conteaza e sa-i tii pe fraieri in intuneric. Mai ales pe un segment de nisa ;) .Vorba lu' Moromete: n-am! :)

Edited by calincosma, 09 December 2023 - 11:58.


#2439
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,821
  • Înscris: 04.10.2014

View Postdani.user, on 08 decembrie 2023 - 21:59, said:

Noroc ca exista alte platforme cu informatie, la liber, pentru incepatorii pasionati.
Numai că începătorii pasionați trebuie să-și aloce niște ore numeroase să studieze ce scrie acolo, apoi să se scarpine în cap pe cine să creadă când găsesc afirmații contradictorii. Nici la liber nu e mură-n gură.
În rest, comunism frate, fiecare e obligat să facă accesibile gratis rezultatele muncii sale (ceea ce e de fapt fals, cine a prins perioada știe, munca specializată se plătea, iar munca patriotică gratuită consta doar în dat cu mătura - în general strâns mizeria pe șantiere - și cules recolta).

Am mai dat peste un gură mare pe Facebook care ziceă că aștia cu ISF-ul sunt niște tâmpiți și habar n-au să calibreze proiectorul lui JVC (dintre care întâmplător am și eu unul), apoi m-a luat agresiv la descusut cum fac calibrarea (i-am pus poze cu proiectorul și OLED-ul în paralel, că se vede în mare măsură la fel) și când nu i-am răspuns, mi-a dat ultimatum când să-i răspund, iar când i-am spus că nu sunt sluga lui și răspund când am și chef și dacă am chef și în general să-mi dea calificative când i le-oi cere, m-a dat afara de pe grup.

Edited by Jean-Luc_Picard, 09 December 2023 - 12:05.


#2440
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,295
  • Înscris: 06.12.2006

View PostJean-Luc_Picard, on 09 decembrie 2023 - 12:10, said:

În rest, comunism frate, fiecare e obligat să facă accesibile gratis rezultatele muncii sale (ceea ce e de fapt fals, cine a prins perioada știe, munca specializată se plătea, iar munca patriotică gratuită consta doar în dat cu mătura - în general strâns mizeria pe șantiere - și cules recolta).

Confirm si "aprob pozitiv".
Sunt satul de cate ori am sortat cartofi la ILF Militari si maturat strazi pe langa gara (unde aveam serviciul). Mai ales sambata, inainte de '90.

Edited by dba, 09 December 2023 - 12:44.


#2441
Kuky

Kuky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 17.08.2004
Salutare, din ce cunoașteți deține cineva prin București vreun spectro în 2nm? CR-300 sau Jeti o versiune Hires?
Mulțumesc!

#2442
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,038
  • Înscris: 14.06.2013
JLP are cr-250 dacă nu ma înșel, care e în 4nm.

Ce vrei tu, și mai ales în romanica eu zic ca e SF, poate chiar în toată Europa de Est.

Edited by AndreiNR, 17 December 2023 - 16:16.


#2443
calincosma

calincosma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,305
  • Înscris: 15.03.2013

View PostKuky, on 17 decembrie 2023 - 14:12, said:

Salutare, din ce cunoașteți deține cineva prin București vreun spectro în 2nm? CR-300 sau Jeti o versiune Hires?
Mulțumesc!
Intrebarea (pertinenta/rezonabila) zic io: de ce/pentru ce? :)

#2444
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014

View Postcalincosma, on 17 decembrie 2023 - 16:25, said:


Intrebarea (pertinenta/rezonabila) zic io: de ce/pentru ce? :)
Chiar asa. Pentru consumer (calibrare clasica) unde controalele din televizoare funcționează cu pași mari, diferentele valorilor x si y dintre două click-uri nu avantajează folosirea unui spectro de 2nm fata de unul de un de 5nm. Dacă ar exista un alt control fine tuning (un click subdivizat în zece pasi) as înțelege utilitatea acestei precizii nanometrice. La sweesps-urile de saturație și la crominanta e și mai inutil, ochiul face si mai puțin diferența intre pași ca si la balansul de alb (cazul D65 - 6504K).
Poate este o altă motivație care îmi scapă. Ne poate spune posesorul care este acesta și de ce este nemulțumit de actualul profil.

Edited by Calin_fdx, 17 December 2023 - 19:08.


#2445
calincosma

calincosma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,305
  • Înscris: 15.03.2013
Ai sesizat si tu!.Explicatia ta e prea mult pentru nimic.Omu' cre' ca a bagat o duma la misto sa se distreze :) Ma indoiesc ca va reveni cu un reply. :)

Edited by calincosma, 17 December 2023 - 19:08.


#2446
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,038
  • Înscris: 14.06.2013
Nu este vorba de asta, Călin. Un spectro poate fi păcălit de diverse tipuri de display uri în funcție de banda de emisie a luminii însă, asa cum se poate citi în articolul de mai jos, un spectro bun, cu 5nm banda ca PR670 e f ok. E si o comparație cu i1pro pe acolo.


https://www.google.c...alibration/amp/

Un articol foarte interesant și onest.
Ce pot sa va spun sigur e ca, Vincent Teoh mereu susține mai în privat, mai pe fata, ca face perceptual matching cu monitorul de referinta în cazul OLED urilor. Tare sunt curios facă face pe deșteptul sau chiar e nevoie.
Și Bumtious și D-nice au afirmat la fel de generațiile anterioare.

Edited by AndreiNR, 17 December 2023 - 19:16.


#2447
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014

View PostAndreiNR, on 17 decembrie 2023 - 19:14, said:

Nu este vorba de asta, Călin. Un spectro poate fi păcălit de diverse tipuri de display uri în funcție de banda de emisie a luminii însă, asa cum se poate citi în articolul de mai jos, un spectro bun, cu 5nm banda ca PR670 e f ok. E si o comparație cu i1pro pe acolo.


https://www.google.c...alibration/amp/

Un articol foarte interesant și onest.
Ce pot sa va spun sigur e ca, Vincent Teoh mereu susține mai în privat, mai pe fata, ca face perceptual matching cu monitorul de referinta în cazul OLED urilor. Tare sunt curios facă face pe deșteptul sau chiar e nevoie.
Și Bumtious și D-nice au afirmat la fel de generațiile anterioare.
Da, mi s-a intamplat fenomenul pe unele display-uri, în speta Philips și Loewe (oled) Ma asteptam și la noile QD-Oled sa survina surprize de genul dar din fericire i1 Pro 2 funcționează bine, corecții cu valori mici dacă modul de abordare și profilul de calibrare e ales corect. Cât despre CMS, de multe ori rămâne neatins după liniarizarea gray-scale & gamma. Nu în ultimul rând rezultatul percepual in teste (content divers) validează un ansamblu neutru.
Partea cu metamerismul este discutabila. Trebuie sa ai ceva experiență la activ precum si un ochi critic în privința atât a pattern-urilor specifice cât și a demo-urilor care conțin secvențe clasice cu skin tone, și tot ce se urmărește dacă se încadrează în tipar. Probabil aceasta este una din cauzele în care Sony pe panelurile True RGB merg pe Judd-Vos.

Edited by Calin_fdx, 17 December 2023 - 19:49.


#2448
Kuky

Kuky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 17.08.2004

View PostAndreiNR, on 17 decembrie 2023 - 16:14, said:

Ce vrei tu, și mai ales în romanica eu zic ca e SF, poate chiar în toată Europa de Est.

Și da și nu, totuși un CR-300 nu e o avere. Anul trecut am testat apele să văd dacă ar merita să dau banii pe așa ceva și într-adevăr nu există interes prea mare pt calibrare nici măcar la nivel profesional. Am vorbit cu unul din foștii mei colegi care și-a deschis o firmă separat și și-a luat un BVM-HX310 cu care livrează printre altele și pt Netflix și mi-a zis că l-a lăsat cum a venit de la dealer.....

View Postcalincosma, on 17 decembrie 2023 - 16:25, said:

Intrebarea (pertinenta/rezonabila) zic io: de ce/pentru ce? Posted Image
Vroiam sa fac un EDR pt un Sony A95L cu un spectro de 2nm.

View PostCalin_fdx, on 17 decembrie 2023 - 19:46, said:

Ma asteptam și la noile QD-Oled sa survina surprize de genul dar din fericire i1 Pro 2 funcționează bine

Nu

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/t22CvXeTRdA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate