Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @Tyby!

Reprogramare examen auto prin pro...

Are cineva instructiunile de conf...

Pareri scule INCGO
 Model similar de aplicație f...

Amplificator CATV XI-CAB HA 8626 ...

Unde pot asculta muzica anilor 90...

Nu cred ca voi mai plati pentru a...
 Cumparare masina

cum influenteaza numarul ETF-uril...

Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...
 Chestionar Medicina Alimentaț...

RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?
 

Situatie mostenire

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,009
  • Înscris: 06.01.2006
Buna ziua.
Am avut o discutie din pura curiozitate cu sotia si as vrea parerea voastra daca e corect.
Noi, adica eu si sotia suntem recasatoriti, fiecare avem cate 2 copii din casatoria anterioara si fiecare avem cate o casa dinainte de casatorie.
In cazul in care unul din noi va muri la un moment dat ce se va intampla cu casa fiecaruia?
Eu cred ca va fi asa: sotul supravietuitor va mosteni 25% din casa celui decedat si copiii biologici ai celui decedat vor mosteni impreuna 75% din acea casa si cam asta e toata imparteala, deci copii celuilalt sot nu vor avea nici un drept asupra casei celui decedat.
E corect?

Edited by Kroghy, 13 May 2024 - 09:29.


#2
geos

geos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,512
  • Înscris: 04.12.2003
Art. 972. -

(1) Cota soţului supravieţuitor este de:
a) un sfert din moştenire, dacă vine în concurs cu descendenţii defunctului;
b) o treime din moştenire, dacă vine în concurs atât cu ascendenţi privilegiaţi, cât şi cu colaterali privilegiaţi ai defunctului;
c) o jumătate din moştenire, dacă vine în concurs fie numai cu ascendenţi privilegiaţi, fie numai cu colaterali privilegiaţi ai defunctului;

https://lege5.ro/gra...p=gu3dmnjqgq3te

Edited by geos, 13 May 2024 - 09:43.


#3
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,132
  • Înscris: 24.04.2013
@Kroghy: Este corect, DACA nu a avut loc nici o adoptie. In cazul in care copii unuia din soti au fost adoptati de celalalt, la mostenirea parintelui adoptiv intra toti copii cu cote egale intre ei indiferent ca sunt naturali sau adoptati.

Edited by sags, 13 May 2024 - 09:49.


#4
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,592
  • Înscris: 02.08.2021
E corect, doar că e important să fie casa de dinainte de căsătorie 100% pe numele unui soț.

#5
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,782
  • Înscris: 16.03.2007

View PostKroghy, on 13 mai 2024 - 09:29, said:

E corect?

e corect. de ce, ea cat credea ca-i ramane? :D

#6
aiulianctin

aiulianctin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 17.11.2012
Eu cred că cei din urmă vor moșteni mai mult în procente.
Când moare primul dintre soți, cel rămas în viață moștenește 25% din averea celuilalt, iar copii celul decedat 75% din averea părintelui lor.
Când moare cel de-al doilea soț, la masa succesorală se v-a împărți și acel 25% din prima succesiune. Deci copii din urmă vor moșteni 100% din averea ultimului decedat care de fapt conține și 25% din averea primului decedat.
Ca să fie echitabil, puteți face testamente în timpul vieții.

#7
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,132
  • Înscris: 24.04.2013
Testamentul nu rezolva chiar tot fiindca sotul supravietuitor este mostenitor rezervatar. Cota lui nu poate fi redusa sub 1/2 din ceea ce i s-ar cuveni in absenta testamentului, deci in acest caz 12,5% din masa succesorala care ulterior va intra la mostenirea dupa sotul care decedeaza ultimul.

Ce rezolva totul, daca dorinta este ca fiecaruia din copii sa ii revina parte ca si cum casatoria aceasta a doua nu ar fi existat, este renuntarea la mostenire a sotului supravietuitor. Acest lucru insa nu este posibil ‘in avans’.

Edited by sags, 14 May 2024 - 07:12.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate