Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ridicat ulei honda 9 1.8 v...

Ce este Rotary si la ce serveste?...

Internship in RO - student la dre...

Buletin de Bucuresti
 Explozie la Dedeman Botoșani...

Cat consuma un AC ?

La mulți ani @Tyby!

Reprogramare examen auto prin pro...
 Are cineva instructiunile de conf...

Pareri scule INCGO

Model similar de aplicație f...

Amplificator CATV XI-CAB HA 8626 ...
 Unde pot asculta muzica anilor 90...

Nu cred ca voi mai plati pentru a...

Cumparare masina

cum influenteaza numarul ETF-uril...
 

Calibrare ISF level 1, 2 si 3 in Romania

* * * * - 8 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
2457 răspunsuri în acest subiect

#2395
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.040
  • Înscris: 14.06.2013
@Srachi
Vezi ca e f important și ce sursa ai pentru patternuri. Ideal este un generator pentru ca e știut corect. Orice altceva poate fi setat aiurea sau sa facă ceva la paternuri sa nu fie trimise corect catre tv.

#2396
Srachi

Srachi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.316
  • Înscris: 05.10.2005
@AndreNR, LG-urile au generator de paternuri intern, in Calman la sursa generator alegi televizorul, sper să fie corecte ca sincer nu am bani să iau un generator extern gen cele de la Murideo. Eu inițial ma gândeam să iau niste scule de măsurat relativ ieftine (precum am gasit colormunki spectro) sa mai fac si eu niste măsurători simple, acuma dacă mi-a ieșii si voi învăța si sa calibrez cate ceva okay dar din păcate nu fac bani să-mi permit prea multe.

#2397
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.633
  • Înscris: 13.09.2014
JLP aștept graficele before / after sa discutam problematicile G3.

Maine am un TCL mimi-led care la achizitionat posesorul după ce a vândut un panasonic led calibrat anterior și nu se poate împaca cu imaginea out of the box a mini-ledului. Groaznic chinezismul!

#2398
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.281
  • Înscris: 24.02.2007

Vizualizare mesajJean-Luc_Picard, pe 30 noiembrie 2023 - 07:56, a scris:

Cum te ajută spectrul (măsurat în ce condiții?) să determini precizia?

Masori ceva intunecat, vezi ca spectrul e plin de zgomot => scade increderea in valoarea obtinuta (ai nevoie de alt aparat pt luminozitatea scazuta).

Vizualizare mesajSrachi, pe 30 noiembrie 2023 - 20:11, a scris:

@AndreNR, LG-urile au generator de paternuri intern, in Calman la sursa generator alegi televizorul, sper să fie corecte ca sincer nu am bani să iau un generator extern gen cele de la Murideo. Eu inițial ma gândeam să iau niste scule de măsurat relativ ieftine (precum am gasit colormunki spectro) sa mai fac si eu niste măsurători simple, acuma dacă mi-a ieșii si voi învăța si sa calibrez cate ceva okay dar din păcate nu fac bani să-mi permit prea multe.

Pana sa dai bani pe generator mai sunt n alte solutii mai ieftine, ca de exemplu fisiere video continand sabloanele.

Editat de dani.user, 30 noiembrie 2023 - 23:49.


#2399
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.297
  • Înscris: 25.04.2016

Vizualizare mesajCalin_fdx, pe 30 noiembrie 2023 - 23:21, a scris:

TCL mimi-led....Groaznic chinezismul!
:) Ce model ?

#2400
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.040
  • Înscris: 14.06.2013

Vizualizare mesajSrachi, pe 30 noiembrie 2023 - 20:11, a scris:

@AndreNR, LG-urile au generator de paternuri intern, in Calman la sursa generator alegi televizorul, sper să fie corecte ca sincer nu am bani să iau un generator extern gen cele de la Murideo. Eu inițial ma gândeam să iau niste scule de măsurat relativ ieftine (precum am gasit colormunki spectro) sa mai fac si eu niste măsurători simple, acuma dacă mi-a ieșii si voi învăța si sa calibrez cate ceva okay dar din păcate nu fac bani să-mi permit prea multe.
Am uitat ca ai.la LG asa ceva. Pe vremea când aveam eu LG uri, nu erau decât full fields. Au ferestre acum? Nu s recomandate full fields la aparatele cu ABL


#2401
Srachi

Srachi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.316
  • Înscris: 05.10.2005
Da, poti pune ferestre 10%, chiar si 5%. Cand am măsurat luminozitatea (peak luminance vs window size) mi-a afisat ferestre 2%, 5%, 10%, %25, 50%, 100%

Editat de Srachi, 01 decembrie 2023 - 10:29.


#2402
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.040
  • Înscris: 14.06.2013
Nice. Ar trebui sa fie ok patternurile pentru ce vezi direct din streaming și cablu.

Pentru restul surselor ar trebui făcută verificare ulterioara.

#2403
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.840
  • Înscris: 04.10.2014
Iată și niște grafice de pe LG G3, înainte și după reglarea blansului în alb în două puncte. Cea ce m-a deranjat față de generațiile anterioare de televizoare LG este evoluția în zig-zag și „mersul” fiecărei culori primare cam în legea ei, ceea ce conduce la o calibrare mult mai laborioasă decât era anul trecut.

Fișiere atașate



#2404
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.281
  • Înscris: 24.02.2007
Cu 1D-LUT cum iese? (nu ma refer la AutoCal).

#2405
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.040
  • Înscris: 14.06.2013

Vizualizare mesajJean-Luc_Picard, pe 03 decembrie 2023 - 00:11, a scris:

Iată și niște grafice de pe LG G3, înainte și după reglarea blansului în alb în două puncte. Cea ce m-a deranjat față de generațiile anterioare de televizoare LG este evoluția în zig-zag și „mersul” fiecărei culori primare cam în legea ei, ceea ce conduce la o calibrare mult mai laborioasă decât era anul trecut.

Cum mai sunt detaliile la ieșirea din.negru dacă ai coborât verdele(direct sau indirect prin ridicarea celorlalte primare)?
Le ce % de alb s a făcut calibrarea? Pare genul de TV care trebuie citit și apoi umblat la balans, și repetat procesul pentru a obține o medie.
Este tipic implementării proaste a controalelor de calibrare.  Dar înțeleg de le Vincent ca e mai bun ca Pansonic și OTB  deci n ar fi o problema..

Editat de AndreiNR, 03 decembrie 2023 - 07:58.


#2406
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.840
  • Înscris: 04.10.2014

Vizualizare mesajdani.user, pe 03 decembrie 2023 - 02:08, a scris:

Cu 1D-LUT cum iese? (nu ma refer la AutoCal).
LUT-urile nu se fac manual, iar la o calibrare la client nu e timp de așa ceva, plus că nici nu cred că s-ar vedea diferența.

Vizualizare mesajAndreiNR, pe 03 decembrie 2023 - 07:56, a scris:

Cum mai sunt detaliile la ieșirea din.negru dacă ai coborât verdele(direct sau indirect prin ridicarea celorlalte primare)?
Sunt așa cum sunt (am comentat despre asta la subiectul OLED după prima vizită), ținând cont că reglajul de offset în două puncte nu e funcțional, iar din nivelul de negru nu poți să te joci prea mult fără să se întâmple chestii.

Vizualizare mesajAndreiNR, pe 03 decembrie 2023 - 07:56, a scris:

Le ce % de alb s a făcut calibrarea?
Verific de fiecare dată, dar le OLED-uri merge întotdeauna un 20% cu Max White. În cazul de față doar Max White (restul se face din 22 puncte), vezi mai sus.

Vizualizare mesajAndreiNR, pe 03 decembrie 2023 - 07:56, a scris:

Este tipic implementării proaste a controalelor de calibrare.
N-am nimic de adăugat aici.

#2407
Srachi

Srachi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.316
  • Înscris: 05.10.2005
Cateva intrebari legate de profilare colorimetru, pentru televizoare OLED WRGB in Calman se alege metoda Bodner, da? Meter Mode/Display RAW XYZ, Multi Pass, da? O profilare facuta in SDR se poate folosii si cand se calibreaza moduri imagine HDR sau trebuie sa se faca o profilare si folosind un mod imagine HDR si BT2020 in timpul profilarii?

Cum se pozitioneaza spectro si colorimetru fata de suprafata panoului? Citeam ca spectro nu ar trebui sa fie lipit de ecran ci ar fi bine de pozitionat la cativa centimetri fata de ecran. Spectro avand apertura mai mica ca si colorimetru ar fi bine sa fie pozitionat mai in spate decat colorimetru ca sa acopere o zona mai mare dacat ar fi capabil sa citeasca in caz ca ar fi lipit de ecran?
Dar un colorimetru gen X-Rite/Calibrite Display Plus in timpul unei calibrari mai indelungate ar trebui pozitionat fara avea contact direct cu ecranul la 0.5cm-1cm? Citeam ca s-ar putea incalzi de la ecran, lucru care i-ar afecta citirile.

View PostJean-Luc_Picard, on 28 noiembrie 2023 - 11:08, said:

Plus că reglajele nu se fac la delta error, aia e doar o verificare la final.

Da, am inteles ca nu se regleaza dupa DeltaE, se regleaza dupa coordinatele x/y si valoarea Y(luminanta), da? D65 white point are coordinate x = 0.3127, y = 0.3290, da? La calibrarea greyscale-ului reglez sa ajung cat mai aproape posibil de valorile astea, da? Citeam ca daca nu se poate regla sa se ajunga fix la coordinata y:0.329 ar fi de dorit sa fie putin sub decat peste, de la 0.330 in sus cica ar introduce verde si verdele ar fi cel mai perceptibil la ochi. Eu acum tin televizorul pe Warm1 fiindca mai bine aveam imaginea mai rece decat sa tin pe Warm2 care mi se parea prea galbuie si deranjanta dar probabil nu era galbuie cu vira spre verde.

La LG-uri sub White Balance este si setare pentru ajustarea luminozitatii pt fiecare nivel de IRE dar am inteles ca nu ar fi bine sa te atingi de luminozitate, adevarat? Daca da, de ce? Se da peste cap balanta RGB daca se mai umbla si la luminozitate? Cum reglez Y la valoarea Target Y daca nu ma pot atinge in meniul televizorului de setarea pt luminozitate?
In multe locuri am mai citit ca la greyscale cand reglezi balanta RGB nu ar fi bine sa te atingi de verde dar apoi am vazut un coment de a lui Ted de pe avsforum si el zicea ca lucrul asta este ceva old school si sa fie ignorat, adevarat da? Mai zicea cineva sa nu te atingi de rosu la IRE 100, a fi si asta ceva gaselnita de a unuia sau?

La White Balance in 2-a puncte dupa ce valori IRE sa reglez balanta RGB? 100/30, 80/30? Dupa ce criterii se aleg valorile IRE pt reglajul in 2-a puncte? Depinde de tipul de display si la ce valori raspunde mai bine? La OLED sa incerc cu IRE 100 si 30? O sa-mi ajunga un colorimetru Calbrite Display Plus si saptamana asta as vrea sa ma joc cu el.

Multumesc!

#2408
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.297
  • Înscris: 25.04.2016

View PostSrachi, on 04 decembrie 2023 - 12:20, said:

Eu acum tin televizorul pe Warm1 fiindca mai bine aveam imaginea mai rece decat sa tin pe Warm2 care mi se parea prea galbuie si deranjanta dar probabil nu era galbuie cu vira spre verde.
Il tii pe warm 1 (ca si mine) pentru ca nu e calibrat. Daca il vei putea calibra, se recomanda warm 2 si atunci va arata altfel pus pe warm 2.

#2409
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.840
  • Înscris: 04.10.2014

View PostSrachi, on 04 decembrie 2023 - 12:20, said:

Cateva intrebari legate de profilare colorimetru, pentru televizoare OLED WRGB in Calman se alege metoda Bodner, da? Meter Mode/Display RAW XYZ, Multi Pass, da? O profilare facuta in SDR se poate folosii si cand se calibreaza moduri imagine HDR sau trebuie sa se faca o profilare si folosind un mod imagine HDR si BT2020 in timpul profilarii?
Alegi metoda care te face să te simți mai confortabil. Eu am rămas la metoda veche. Am încercat-o și pe cea nouă și mi-a dat bălării.
Dacă poți monta aparatele să citească panoul simultan, faci sigle pass, dacă trebuie să le schimbi între ele pentru citire, faci multi pass, pentru că îți trebuie o pauză între să faci schimbarea.
Profilarea e unică, este alinierea colorimetrului după spectroradiometru pe panoul existent, n-are nicio legătură cu conținutul afișat de panou.

View PostSrachi, on 04 decembrie 2023 - 12:20, said:

Cum se pozitioneaza spectro si colorimetru fata de suprafata panoului? Citeam ca spectro nu ar trebui sa fie lipit de ecran ci ar fi bine de pozitionat la cativa centimetri fata de ecran. Spectro avand apertura mai mica ca si colorimetru ar fi bine sa fie pozitionat mai in spate decat colorimetru ca sa acopere o zona mai mare dacat ar fi capabil sa citeasca in caz ca ar fi lipit de ecran?
Dar un colorimetru gen X-Rite/Calibrite Display Plus in timpul unei calibrari mai indelungate ar trebui pozitionat fara avea contact direct cu ecranul la 0.5cm-1cm? Citeam ca s-ar putea incalzi de la ecran, lucru care i-ar afecta citirile.
Trebuie să faci citiri perpendiculare pe panou. Trebuie să citești doar lumina panoului și nu pe cea din ambient. Dacă vrei să fii foarte riguros, trebuie să măsori aceeași colecție de pixeli cu ambele.
Nu se încălzește (prin agitație termică moleculară) nimic, e distanță mare de la obiectiv până la sezorul optic, iar sticla obiectivului nu vine în contact cu panoul.

View PostSrachi, on 04 decembrie 2023 - 12:20, said:

Da, am inteles ca nu se regleaza dupa DeltaE, se regleaza dupa coordinatele x/y si valoarea Y(luminanta), da? D65 white point are coordinate x = 0.3127, y = 0.3290, da? La calibrarea greyscale-ului reglez sa ajung cat mai aproape posibil de valorile astea, da? Citeam ca daca nu se poate regla sa se ajunga fix la coordinata y:0.329 ar fi de dorit sa fie putin sub decat peste, de la 0.330 in sus cica ar introduce verde si verdele ar fi cel mai perceptibil la ochi.
Da.

View PostSrachi, on 04 decembrie 2023 - 12:20, said:

Eu acum tin televizorul pe Warm1 fiindca mai bine aveam imaginea mai rece decat sa tin pe Warm2 care mi se parea prea galbuie si deranjanta dar probabil nu era galbuie cu vira spre verde.
Îți alegi modul cel mai apropiat de țintă, nu vrei să dai prea mult de reglaje.

View PostSrachi, on 04 decembrie 2023 - 12:20, said:

La LG-uri sub White Balance este si setare pentru ajustarea luminozitatii pt fiecare nivel de IRE dar am inteles ca nu ar fi bine sa te atingi de luminozitate, adevarat? Daca da, de ce? Se da peste cap balanta RGB daca se mai umbla si la luminozitate? Cum reglez Y la valoarea Target Y daca nu ma pot atinge in meniul televizorului de setarea pt luminozitate?
Astea-s prostii, reglajul e acolo pentru a fi folosit. Panasonic are reglaje multipunct separate pentru balasul de alb și gama, LG le are combinate. Folosește tot ce există, nu e Voodoo, nu te lua după superstiții.

View PostSrachi, on 04 decembrie 2023 - 12:20, said:

La White Balance in 2-a puncte dupa ce valori IRE sa reglez balanta RGB? 100/30, 80/30? Dupa ce criterii se aleg valorile IRE pt reglajul in 2-a puncte? Depinde de tipul de display si la ce valori raspunde mai bine? La OLED sa incerc cu IRE 100 si 30?
Nu există cifre magice, alegi perechea de puncte care îți permite să te folosești cât mai bine (și mai puțin) de reglajele multipunct.

Editat de Jean-Luc_Picard, 04 decembrie 2023 - 13:00.


#2410
Srachi

Srachi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.316
  • Înscris: 05.10.2005
Bun, multumiri multe pentru toate raspunsurile si informatiile, super de ajutor! Legat de ce am citat mai jos si lumina ambientala, eu ziceam de pozitionarea spectrometrului la o distanta de circa 10 cm fata de panou precum in poza atasata dar ma gandeam la o incapere cu lumina controlata si in bezna totala deci fara interferenta luminii ambientale.
Daca trebuie masurata aceeasi colectie de pixeli probabil la ce apertura are spectrometrul, daca e lipit de ecran nici o sansa sa citeasca cat zona citita de colorimetru. Deci as putea departa de ecran spectro pentru profilare sau sa-l tin si pe el lipit de ecran si sa nu-mi bata atata capul? Pe canal la Murideo am vazut o profilare cu un i1 Pro2 spectro si il tine lipit de ecran.

View PostJean-Luc_Picard, on 04 decembrie 2023 - 12:59, said:

Trebuie să faci citiri perpendiculare pe panou. Trebuie să citești doar lumina panoului și nu pe cea din ambient. Dacă vrei să fii foarte riguros, trebuie să măsori aceeași colecție de pixeli cu ambele.

Fișiere atașate


Editat de Srachi, 04 decembrie 2023 - 13:44.


#2411
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.040
  • Înscris: 14.06.2013
Este recomandat sa faci profilarea cu patternuri ferestre 100% intensitate. Asta pentru ca, mai ales la spectro, albastrul care e cel mai.putin luminos( era parca 7% luminanta albastrumui din tripleta RGB ), este posibil sa nu fie citit corect de spectro.

Eu aveam un calculator cu apertura fiecăruia și le am pus în consecinta, spectro ceva mai în spate și colorimetrul mai aproape.
INSA, prin toate aceste întrebări treceam acum minim 10 ani. Am încercat și on screen și offscreen și nu mi aduc aminte diferențe notabile.  
Dacă ai pitch black în camera , poți face offscreen și cauți distantele pentru fiecare cavsa aibă aceeași apertura(cât o moneda). Atenție, pana și ledul de la laptop poate I fluenta citirea.

Legat de triplete.  Adrian are dreptate, fără discuție ca și calibrator nu ar trebui sa te interseze prea mult cum merg controalele și cum le implementează fiecare. Vii și ti faci treaba, apoi verifici cu materiale cunoscute și vezi dacă sunt probleme mari după.

DAR! Fiecare producător are implementarea proprie și este puțin neindicat sa folosești controalele multipunct deloc, sau prea mult.
De ce? Pentru ca pot da un balans de alb în zig zag care arata bine pe grafic dar în punctele.intermediare celor citite, nu acționează la fel și nu mai sunt aceleași valori. Astfel se ajunge la banding și spargerea gradientilor pentru ca tranziția culorilor nu mai este smooth.

O fi oldschool dar ideal și de baza este sa scoți din balansul de alb în 2 puncte totul cât mai flat. Este fundația imaginii iar celelalte controale trebuie folosite cu prudenta.
Dacă vrei musai sa faci și gama din multipunct și nu ai control se luminanta separat, poți sa ridici/cobori tripleta cu totul și vei vedea ca influențează si luminanta.

Legat de verde , motivul pentru care nu ar fi trebuit folosit este ca onfluenteaza cel mai mult luminanta și implicit gama. Poți sa l folosești însă cu pridenta pentru a nu strica ceva iremediabil. De exemplu ieșirea din negru. Dacă scazi prea mult verdele în offset , ai șanse sa strici detaliile.
Este foarte mult trial and eror și din păcate nu exista o reteta universala.

Mai poți folosi ceva oldschool. Dacă ți se pare ca s prea saturate culorile(pe grafice) poți umbla la setarea master de culori citind luminanta rosului și ajutând astfel încât sa fie cât mai.aproape de Target..  trebuie însă neaparat sa faci citiri pe urma pentru a vedea dacă nu strica altceva în interiorul diagramei.

Și nu uita, cel mai mult conținut este pana in 80% stimul asa ca dacă trebuie sa strici ceva ca să iasă în zona de sus bine, mai bine nu umbli acolo.

Îți recomand sa faci o calibrare în 2 puncte(pe care le vrei tu) apoi sa faci citire full, sa ajustezi, apoi iar sa faci citiri. Adică sa calibrezi WB cât mai.bine pe tot intervalul fără a te focusa in special pe alea 2 puncte.

De asemenea ai grija la ASBL ca ți poate întuneca ecranul in timpul sesiunilor mai lungi și astfel îți afectează citirile. Ori îl dezactivezi din meniul de service, ori bagi din Calman full frame insertion.

Near black e bine sa faci din ochi mai ales cu sculele pe care le ai. Pui un black test pattern și vezi dacă apare descromie (mai verde, mai rosu etc) si l faci din ochi și controalele disponibile near black.

Editat de AndreiNR, 06 decembrie 2023 - 00:54.


#2412
Srachi

Srachi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.316
  • Înscris: 05.10.2005
Am primit colorimetrul si am facut modul SDR, am facut balanta de alb in 2-a pucte si in multipunct. Calibrand astea s-a mai aranjat si gamutul de culoare dar am ramas surprins ca nu am putut umbla deloc la CMS, controalele din televizor nu afectau de fel patern-urile si nu stiu de ce.
Am folosit patern-urile generate de televizor fiindca nu am un patern generator extern, nu am nici bani pt asa ceva, nici nu stiu de ce is asa de scumpe!!

Controalele din TV pt CMS merg daca este redat un film, chiar am redat ceva imagine cu mult rosu, am umblat sub CMS la rosu si se vede clar cum se schimba luminanta, saturatie, nuanta dar cand afiseaza TV patern-urile interne nu se schimba nimica. @JLP ziceai ca asa se manifesta televizoarele in HDR parca, nu? Dar la SDR ma asteptam sa pot umbla. De ce se intampla asta?

Oricum nu arata rau nici color gamut-ul in grafice, m-am mirat ca am avut rezultat destul de bun chiar si la saturation sweep.
Nu stiu cat sunt de precise sculele ce le am, diferenta dintre calibrat si necalibrat este vizibila si spre bine dar nu uriasa. Pe alb nu mai am tenta aia verde(care eu o percepeam initial ca si un galbui), deci albul este mai curat, unele culori sunt mai vii, fetele oamenilor au si ele culoare mai buna. Am calibrat modul de imagine ISF Bright(warm 2) si comparatiile vizuale le-am facut versus mod imagine ISF Dark pe care l-am setat exact la fel ca si ISF Bright si aratau identic inainte de calibrare.
Am atasat graficele cu rezultatele.

View PostAndreiNR, on 06 decembrie 2023 - 00:53, said:

Este recomandat sa faci profilarea cu patternuri ferestre 100% intensitate. Asta pentru ca, mai ales la spectro, albastrul care e cel mai.putin luminos( era parca 7% luminanta albastrumui din tripleta RGB ), este posibil sa nu fie citit corect de spectro.

Da, am folosit saturatie de 100% si la profilare si la calibrare, in HDR am inteles ca se foloseste saturatie de 50%, nu?

View PostAndreiNR, on 06 decembrie 2023 - 00:53, said:

Eu aveam un calculator cu apertura fiecăruia și le am pus în consecinta, spectro ceva mai în spate și colorimetrul mai aproape.
INSA, prin toate aceste întrebări treceam acum minim 10 ani. Am încercat și on screen și offscreen și nu mi aduc aminte diferențe notabile.  
Dacă ai pitch black în camera , poți face offscreen și cauți distantele pentru fiecare cavsa aibă aceeași apertura(cât o moneda). Atenție, pana și ledul de la laptop poate I fluenta citirea.

Acum 10 ani nici nu aveam idee cum se face o calibrare, fiecare la timpul lui, unii probabil nu au sa-si puna intrebarile astea niciodata asa ca mai bine mai tarziu deat niciodata, macar mai invat si eu ceva.
Pentru profilare pana la urma am asezat spectro cam la 10 cm fata de panou si colrimetrul lipit de ecran, am sa incerc o profilare si cu spectro lipit. Ce este ciudat este faptul ca am facut de doua ori profilarea si am primit rezultate exact identice. Oare de ce? Ma gandeam ca este impozibil sa se intample asa ceva.

View PostAndreiNR, on 06 decembrie 2023 - 00:53, said:

Legat de triplete.  Adrian are dreptate, fără discuție ca și calibrator nu ar trebui sa te interseze prea mult cum merg controalele și cum le implementează fiecare. Vii și ti faci treaba, apoi verifici cu materiale cunoscute și vezi dacă sunt probleme mari după.

DAR! Fiecare producător are implementarea proprie și este puțin neindicat sa folosești controalele multipunct deloc, sau prea mult.
De ce? Pentru ca pot da un balans de alb în zig zag care arata bine pe grafic dar în punctele.intermediare celor citite, nu acționează la fel și nu mai sunt aceleași valori. Astfel se ajunge la banding și spargerea gradientilor pentru ca tranziția culorilor nu mai este smooth.

O fi oldschool dar ideal și de baza este sa scoți din balansul de alb în 2 puncte totul cât mai flat. Este fundația imaginii iar celelalte controale trebuie folosite cu prudenta.
Dacă vrei musai sa faci și gama din multipunct și nu ai control se luminanta separat, poți sa ridici/cobori tripleta cu totul și vei vedea ca influențează si luminanta.

In doua puncte am reglat usor si simplu si mi-a dat foarte bine, vezi poza atsata. Asta mi-a reglat si rezultatele in multipuct dar inainte sa-ti citesc recomandarea de a nu atinge prea mult setarile din multipunct eu am biblit si multi punctul, am vrut sa aduc valorile cat mai aproape de ce trebuie si tot am relgat.
Dupa cum vezi in pozele atasate nu arata rau, nu stiu cum este in punctele intermediare, sunt ceva patern-uri cu care pot verifica sa nu o fi dat in color banding? Din ce am vazut pana acuma nu mi s-a parut nimic anormal la tranzitia culorilor.

Am observat ca la valori IRE mai mici mai mi se mai schimba rezultatele citirilor, mai lasam sa mearga un patern mai luminos si apoi mai reveneam la zonele mai intunecate, parca dupa ce lasam pe ecran ceva mai luminos citirile erau mai okay.
Pe LG este functie de a regla si luminozitatea, mai intai asta si faceam si am vazut ca regland luminanta balansa si RGB-ul, apoi mai trebuia sa umblu doar putin la unele dintre cele treci culori primare sa aduc totul cat mai aproape de valorile tinta.
Sa inteleg ca la televizoare ce nu au functie pt luminozitate urcand/scazand in aceasi masura tripleta ar ridica/cobori luminozitatea, da?

View PostAndreiNR, on 06 decembrie 2023 - 00:53, said:

Legat de verde , motivul pentru care nu ar fi trebuit folosit este ca onfluenteaza cel mai mult luminanta și implicit gama. Poți sa l folosești însă cu pridenta pentru a nu strica ceva iremediabil. De exemplu ieșirea din negru. Dacă scazi prea mult verdele în offset , ai șanse sa strici detaliile.
Este foarte mult trial and eror și din păcate nu exista o reteta universala.

Am inteles, nu a fost nici necesar sa umblu foarte mult la verde.

View PostAndreiNR, on 06 decembrie 2023 - 00:53, said:

Mai poți folosi ceva oldschool. Dacă ți se pare ca s prea saturate culorile(pe grafice) poți umbla la setarea master de culori citind luminanta rosului și ajutând astfel încât sa fie cât mai.aproape de Target..  trebuie însă neaparat sa faci citiri pe urma pentru a vedea dacă nu strica altceva în interiorul diagramei.

Și nu uita, cel mai mult conținut este pana in 80% stimul asa ca dacă trebuie sa strici ceva ca să iasă în zona de sus bine, mai bine nu umbli acolo.

Deci in continut nu avem prea des o saturatie de 100%, da? Deci este mai bine sa avem rezultate bune intr-un sweep la 20/40/60/80%, inteleg bine?


View PostAndreiNR, on 06 decembrie 2023 - 00:53, said:

De asemenea ai grija la ASBL ca ți poate întuneca ecranul in timpul sesiunilor mai lungi și astfel îți afectează citirile. Ori îl dezactivezi din meniul de service, ori bagi din Calman full frame insertion.

Near black e bine sa faci din ochi mai ales cu sculele pe care le ai. Pui un black test pattern și vezi dacă apare descromie (mai verde, mai rosu etc) si l faci din ochi și controalele disponibile near black.

Am bagat si full frame insertion la 30 de secunde si am si dezactivat si din meniul de service TCP si GSR. O sa caut niste paternuri pt near black, cred ca sunt pe discul Spears and Munsil.

Fișiere atașate


Editat de Srachi, 07 decembrie 2023 - 12:13.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate