Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
interceptare ip android

Nota de relație

Cand trebuie sa porti botnita la ...

Arc iesit din canapea. Ce e de fa...
 SSD-uri in 99% dupa restart - err...

Izolare camera PoE?

Click Sunet Butuc fata

Nu merge internet și touchpad
 Nu am semnal la telefon la casa i...

Aspecte pozitive la partidele si ...

Cost bransare curent ENEL 2024

Tur auto 2024
 Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC

Coramet sau Caparol?
 

Sanse refinantare

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
14 răspunsuri în acest subiect

#1
nobodylikesme

nobodylikesme

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 12.05.2024
Intreb pentru o cunostinta aflata in urmatoarea situatie:

-barbat, 61 ani, 2500 RON salariu net

- un credit de 25.000 la Unicredit, la care mai are de achitat 20.600(exceptand dobanda) in urmatoarele 36 luni cu o rata lunara de 722 RON

- card de credit Unicredit de 700 RON

- linie de credit in valoare de 1000 RON la Viva credit

- scor FICO 600

Ce sanse ar avea sa obtina o refinantare la o dobanda ok care sa acopere toate aceste credite si eventual sa mai ramana cu 10.000. Eu ma gandisem sa-l indrum la Raiffeisen...

#2
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.967
  • Înscris: 25.04.2007

View Postnobodylikesme, on 12 mai 2024 - 12:05, said:

Ce sanse ar avea sa obtina o refinantare la o dobanda ok care sa acopere toate aceste credite si eventual sa mai ramana cu 10.000. Eu ma gandisem sa-l indrum la Raiffeisen...

Nu imprumuti bani la care platesti dobanda ca sa 'ramai cu o parte din suma'. E ilogic. Imprumut, sa 'raman' cu 10.000 euro pentru care eu in 5 ani returnez 13.000 euro. Adica imi semnez o condamnare la plata unei dobanzi suplimentare pentru o suma de bani pe care 'sa o am'.

Decat daca prin refinantare urmaresti si altrceva decat achitarea actualului credit. Adica sa mai faci o achizitie - ceva.

#3
thekat

thekat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.749
  • Înscris: 13.03.2005
Cam slabe șanse ținând cont de scor, salariu și de faptul că băncile fac urât când văd IFN in lista de credite. La partea de a-și ramane și 10.000 nici nu te gândi.

De obicei la băncile mai mici sunt șanse mai mari. Poate incerca la Garanti o refinantare a creditului cel mare, folosind un card de credit fără dobândă - trebuie să menționeze că vrea refinantare in momentul in care își face cardul. Dar sa mai aștepte puțin când scade sub 20.000 principalul. Detalii aici https://bonuscard.ro...bonus-card-541/

#4
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.241
  • Înscris: 30.08.2006
Are deja un grad de îndatorare de aproape 30% din salariu.

#5
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.226
  • Înscris: 13.03.2005
Dacă are Revolut, poate refinanța creditele în lei ca au oferta  special pentru refinanțare, începând de la 6,25% dobândă fixă, credit maxim 5 ani. Poate cere și în plus dacă creditul de la Viva nu e prins în biroul de credit.

#6
JohnnyRambo

JohnnyRambo

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 619
  • Înscris: 12.07.2022
Sa incerce la BCR, au o oferta cu dobanda unica 6.25% (cu asigurare) / 6.75% (fara asigurare) care nu variaza in functie de profilul clientului, doar sa nu aibe intarzieri la plata sau scorul FICO foarte mic (600 e OK, la limita). Trebuie sa-si deschida cont, doar din aplicatia George poate aplica pentru refinantare cu acea oferta.

#7
thekat

thekat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.749
  • Înscris: 13.03.2005

View Postwertyck, on 13 mai 2024 - 07:26, said:

Dacă are Revolut, poate refinanța creditele în lei ca au oferta  special pentru refinanțare, începând de la 6,25% dobândă fixă, credit maxim 5 ani. Poate cere și în plus dacă creditul de la Viva nu e prins în biroul de credit.

Da, cheia e in acel incepand de la, ce se acorda pentru sume peste 170.000 ori el are nevoie doar de 22.000, adica de vreo 8 ori mai putin, ceea ce se traduce si in dobanda mult mai mare decat ce ofera bancile locale in acest moment.

Edit: eu totusi l-as sfatui sa refinanteze asa cum am explicat anterior, fara dobanda.

Editat de thekat, 13 mai 2024 - 11:01.


#8
thekat

thekat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.749
  • Înscris: 13.03.2005
Din mail oficial al Revolut:

"Representative example of a Revolut refinancing loan:
Borrow 45,000 lei for 60 months with a fixed annual interest rate of 7.75%.
Total amount payable 54,423.79 lei, with monthly payment of 907.06 lei. Annual percentage rate (APR) 8.04%. " - asta la 45000, la 20.000 se duce in 10-11%

Pe cand la BCR ai 6.25% / 6.75% indiferent de valoarea imprumutata asa ca Revolut e total nefolositor, oricat ar incerca unii sa spuna ca e mai bun Revolut.

Editat de thekat, 13 mai 2024 - 14:30.


#9
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.226
  • Înscris: 13.03.2005
Nu te oprește nimeni să ceri maximul și să iei pe cinci ani și să returnezi banii de care n-ai nevoie imediat, pentru a avea dobânda cât mai apropiată de 6,25%, dacă ești eligibil.

#10
thekat

thekat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.749
  • Înscris: 13.03.2005
Corect, de ce sa fie mai usor cand poate fi mai greu? Sau unde poti lega cu sarma, e pacat sa pui surub

#11
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.226
  • Înscris: 13.03.2005
Vei ramâne cu dobânda mica și rata lunara doar pentru suma folosită. Nu vei plăti nimic dobândă pentru banii returnați imediat.

#12
thekat

thekat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.749
  • Înscris: 13.03.2005
E ridicol ce propui tu wertyck

#13
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.967
  • Înscris: 25.04.2007
De regula la imprumuturile de nevoi personale se percep comisioane pentru rambursare anticipata. Asadar sa iei toata suma si sa returnezi ce nu iti foloseste nu e gratis. Dar da - nu va plati dobanda. Ci comision de rambursare anticipata.

Creditul ala de la BCR nu face exceptie - scrie in regulament si detalii privind produsul.

Editat de Batranelul, 13 mai 2024 - 15:40.


#14
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.226
  • Înscris: 13.03.2005
Eu ce am propus am testat înainte.
Revolut nu percepe comision de rambursare anticipată.
N-aveți decât să faceți Cum doriți.
Soluțiile pe care le sugerez sunt testate și verificate înainte de a le propune.

Asta e ultima postare pe acest topic.

#15
olteandinu

olteandinu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 93
  • Înscris: 24.12.2009

 Batranelul, on 13 mai 2024 - 15:39, said:

De regula la imprumuturile de nevoi personale se percep comisioane pentru rambursare anticipata. Asadar sa iei toata suma si sa returnezi ce nu iti foloseste nu e gratis. Dar da - nu va plati dobanda. Ci comision de rambursare anticipata.

Creditul ala de la BCR nu face exceptie - scrie in regulament si detalii privind produsul.
de mai multi ani pt. creditele cu dobanda variabila nu se percepe comision pt. rambursare anticipata. A ramas comisionul doar pt. credite cu dobanda fixa.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate